Форумџика на годината 2020

Како да го преболам?

Дискусија во 'Разделби' започната од Diamondkiss, 31 август 2011.

 1. Supergirl10

  Supergirl10 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Пријателчиња ми треба едно мислење ,идеја. Излегов од едно годишна бурна врска.Со кавги. Пред еден месец . Тешко за почеток но навика . Последниве денови почнавме ненадејно да се сретнуваме и направивме договор за кафе. Додека го пиевме кафето ми кажа дека терал живот. Журки забави.Толку тешко го поднесив тоа што ми наврнаа солзите ,па станавме и отидовме на страна за муабет. Најпрвин ми кажа дека има друга и не можеме да сме заедно повеќе но потоа рече ме тестирал безврска. Не можејќи да издржиме се изгушкавме и бацивме толку силно. Си отидовме по дома вечерта ме побара да ме слушнел на кратко. Наредниот денешен ден ми се јави на телефонот да ми пренеси дека разбрал оти сум имала пишувано со некое дете а не ни имам излезено со него обично пишување. Ме изнавреди и ми рече дека не излажил дека навистина имал друга.И жалосно било за таа другата што веќе еднаш излегол со мене. Го проколнувал денот кога ме запознал.Веќе се распаднавме но тешко ми е..Не збам ни што да очекувам дека ке ми излезе со таа некоја пред мене..Залудно е се а во голена заблуда .
   
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.824
  Допаѓања:
  195.150
  Пол:
  Женски
  Кога едноставно човек забележува дека нешто не оди кон добра насока колку и да е тешко мора да се прифати самата дадена реалност дека потребната "хемија" за една врска ја нема и колку и да се труди човек и да се треска упорно со глава в ѕид кога не бидува не бидува. Зборот ми е дека со сила убавини не бидуваат девојче мило.

  Не е изговор лажењето за другата и пишувањето со друг за да опстане една врска верувај, врската се гради со многу љубов, почит на туѓите чуства и обостраната доверба, а ваквите дриблања од ваша страна ништо нема да спасат, туку можат само се повеќе да ве дотуркаат кон дното на взаемната пропаст.

  Да така помири се со ситуацијава и со врскава дека едноставно не ве бидува за да бидете заедно и продолжи со животот, верувам дека си млада и доволно паметна да си најдеш друг со кој ќе се чуствуваш среќна и ќе бидете на иста животна фреквенција, не си го губи времето со ваков тип бидејки автоматски на овој начин си ја губиш и твојата среќа низ младоста. Дај си шанса и време да ја запознаеш вистинската љубов.
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Valentina.Vaki

  Valentina.Vaki Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  572
  Пол:
  Женски
  Ваки на вас да ви каже драги мои,повредени женички и девојчици
  Сите мажи функционираат на ист принцип,додека се у врска со особа шо ги сака и се грижи за нив они се свесни за тоа ама не го ценат,си викаат ај бе ме сака оваа шо морам да се трескам од земја.
  После раскинувањето сите мажи искачаат се журкаат глумат џек паланс као ЧАО ТУГО ПРЕБОЛЕО САМ ТЕ ајде бе мајката,колку сакаат нека си ги дистанцираат емоциите,ама одвнатре ќе се јадат само.
  Еден ден ќе се вратат сигурна сум,зошо секој маж се враќа кај искрената жена што му подарила љубов и убави моменти. 8)
   
  На rose60 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 4. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  3.155
  Ми треба совет..
  Заедно бевме скоро 3 месеци со дечко што на почетокот воопшто не сакав да го гледам, не можев да го засакам.. Па покрај тоа мое однесување, тој едноставно се одтргна од мене, и се врати на бившата, па потоа и неа ја остави па се фати со друга.. Сфатив дека не ми е сеедно и дека го сакам баш тогаш кога се одтргна од мене, а не беше скоро, средината на Ноември... Одтогаш досега не можам никако да го преболам, не можам да ви опишам колку сум затрескана по него, ни како се чувствувам, ни што имам претрпено овие 6 месеци.. Ми има кажано да си барам друг, да тргнам по свој пат бидејќи тој веќе го направи тоа, ама не можам ете...
  Некој совет? Како да престанам да мислам на него, опсесија ми е..
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.921
  Најлесно ќе го преболиш ако си фатиш друг. Тогаш и нема да мислиш многу на него.
  Секако дека има и други начини, но овој е најлесен.
   
  На Zeynep, mila1111 и sugarlips им се допаѓа ова.
 6. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  1.000
  Го сакаш само дека ти станал недостапен. Психа е во прашање. Речи си вредам повеќе него да се враќам на стари работи и насочи ја енергијата кон иднината.
   
  На anakonda88, mila1111 и Marick14 им се допаѓа ова.
 7. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  1.576
  Се чуствуваш така бидејќи те одбил кога си го побарала пак. Она што го посакуваш, а не можеш да го добиеш е всушност тоа чуство. Најдобро е да го заборавиш, и да фатиш некој друг.
   
  На mila1111 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zokipoki.1

  zokipoki.1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2016
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.276
  Пол:
  Машки
  во суштина времето лечи се,,,
   
  На Slatkarka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  29.015
  Пол:
  Женски
  Фрли се што те потсеќа на него , избегнувај места каде што сте излегувале заедно , не слушај срцепарајучи песни , биди нон-стоп нешто активна, шетај , запознавај луѓе, избриши му моб, избриши го од социјални мрежи , едноставно кажано сама направи да го снема. Додека он ужива во животот , не вреди да се уништиш . Да те сакал и да требало да сте заедни , ќе било . :)
   
  На Sesil и Supergirl10 им се допаѓа ова.
 10. Freya123

  Freya123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  121
  И јас излегов од едногодишна врска пред некое време и многу ми е тешко. Претходната подолго траеше и и искрено не ми беше волку тешко. Претпоставувам дека е така зашто не го очекував раскинувањето. Знам дека имавме лош период, ама не мислев дека ќе се откаже така брзо. Се надевам дека ова чувство ќе исчезне по некое време. Цел викенд искачам за да не мислам на него, се надевав и дека ќе најдам некој друг колку да запознаам, за флерт, за муабет, за дејтање и не испадна ништо од тоа и сега сум дури и исплашена, како да уживам во сингл животот ако во исто време не можам да престанам да мислам на типов, а не можам да најдам ни некој за флерт? Што ако ова трае подолго време? Мразам раскинувања.
   
 11. my heart cry

  my heart cry Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Де, чим ја не испуштив душа не му се секирајте па вие :D :D :D Имав долга врска, типт животот пекол ми го праеше, го сакав трпев и еднаш решив да ставам крај.Пеколни денови ме снајдоа, аве до девети круг стигнав..али накрај чистилиште ме пречека хахах :D :D шала мала , не ставајте све на срце лошо за вас, единствено сфатете животот е еден, вие сте најважни и уживајте колку можете.Дечковци има трпение - спасение.А ако не најдете сродна душа па здравје боје неоженет/немажен отколку статус разведен или вдовица. :D :D шала Лето е ајде ќе најдете нешто за занимација.
   
  На anakonda88 и Zeynep им се допаѓа ова.
 12. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.473
  Пол:
  Женски
  феминки едно прашање :)
  Колку време ви требаше да преболите???
   
  На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kody19

  Kody19 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Еве веќе три години се трудам да го преболам но никако не ми оди, последниве 5 месеци контактираме и се повеќе и повеќе се навраќа во мојот живот.
   
 14. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.824
  Допаѓања:
  195.150
  Пол:
  Женски
  Анаконда, сепак се зависи од тебе колку сакаш и колку се трудиш да заборавиш некого кој што не бил за тебе и не сте биле за врска. Подобро човек да се потруди да заборави и да избледнее со чуствата одколку со години да се навраќа на некого и на нешто што не вреди и што очигледно животот му се упропастува со дотичниот.
  Кога нешто не оди не оди а со сила убавина не бидува, подобро да си ја бараш среќата некаде на друго место обидувајки се да бидеш посреќна и поисполнета одколку да тапкаш во место со човек што знаеш дека нема иднина и дека едноставно хемија меѓу вас нема.
   
  На anakonda88 и kjukli им се допаѓа ова.
 15. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  5.001
  Во декември ќе бидат две години како заврши она нашето, не раскинавме на стандарден начин, јас дознав дека имал паралелна врска, девојка во неговиот град веќе година дена.. Тој ме молеше да се смириме, јас нормално го игнорирав тоа, го деактивирав фејсбукот на една недела и тоа беше последно од нас... Го немав видено една година, и овој декември го видов пак, на журка во Скопје со друштво.. На блиц беше, стоеше неколку метри пред мене и се направи дека не ме знае. Не знам, во моментот не почувствував ништо, само посакав да е ок и среќен, но после тоа со недели не можев да си ја извадам сликата од глава.
  И што знам.. Прва љубов ми беше, онаа според мене вистинска, ми беше многу тешко, месец дена од дома не излагав, неспиење или спиење со денови, нејадење.. После некое време почнав да живеам, но не бев истата јас, многу ме промени, буквално го немам истиот сјај во очите, пропаднато изгледам и се чувствувам и ден денес.. Го продолжив оној пат на кој бев тргната уште кога почнав со него, можеби и тоа ме докрајчи.
  После него, имав две-три кратки "врски" ,од кои со едниот најверојатно зошто ме потсеќаше на овој, ми тргна баш убаво, супер се чувствував, и накрај и тој ми го направи истото - паралелна врска. Тоа ме дотепа, и тогаш се обидов да сменам се надворешно кајмене - се ишишав кратко, се исфарбав.. Мислејќи дека така ќе го сменам тоа што го чувствувам. :) Него го преболев за брзо, запознав потоа префин дечко, и тој ме остави, можеби јас бев виновна, а и преразлични бевме.
  И покрај сите нив, јас никако не можам да го заборавам првиот. Не го сакам сигурно, но има оставено голема трага во мојот живот, и ништо со никој не ми е налик на она што го имав со него, не можам да се заљубам, и онака општо не сум среќна, не се зезам, не се смеам од душа како порано.. И се плашам, се плашам зошто многу време помина, а јас се чувствувам како времето да запрело уште од тогаш, и не сум се мрднала од истата точка во која сум била тогаш.
  Сакам да сум среќна, исполнета, амбициозна, да имам соништа кои ќе ги бркам во животот, да засакам пак... Но, како?
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 16. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.271
  Допаѓања:
  7.161
  Пол:
  Женски
  Лекот е само да си најдеш нов дечко:)
   
  На blueeparadise и Outlook им се допаѓа ова.
 17. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  5.001
  @anaja1 Ех, да беше така лесно. :) Пишав и во текстот, имав неколку пократки врски од кои од ниедна не испадна ништо добро. И уморна сум веќе од пробувањe, ако форсираш нешто посекако нема да се случи. Ама кај мене и спонтаниве врски не испаѓаат на арно...
   
 18. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.271
  Допаѓања:
  7.161
  Пол:
  Женски
  Пушти брига на весеље:) што е твое ќе си дојде:hai:
  Ако еден 55 годишен човек вика така:D
  Ти си сигурно помлада:)
  Ти верувам дека е тешко,ама тоа е животот,успони и падови:(
   
  На Outlook и blueeparadise им се допаѓа ова.
 19. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  4.195
  Пол:
  Женски
  Месец дена од дома не излегуваше ? Што љубов ќе беше ? Добро првата љубов не се заборава лесно ама со тек на време тоа што ги светнува очите се менува и сега пак да бидеш со тој првот ќе сфатиш не е тоа тоа. Врати му се ќе видиш сама и ти ќе го оставиш ако тоа ти значи нешто. По ова што го читам првиот баш и не се претегнал да се смирите ... постои нешто што се вика заљубеност во љубовта ми се чини тоа ти се случува.
  Убаво што си се ошишала ако си бунтовник, борец во душата :) затоа со финиот дечко сте биле различни :) ама мила фините се чуваат за крај, не лошите.
  Не го разбрам тој дел кога времето запрело и не си амбициона, амбицијата е зезната работа, порив од внатре што те турка кон нешто што секогаш не е среќа ама проклето исполнува некогаш, така што не жали мн за тоа, а од друга страна и не е ок без тоа зависи што си сакала да постигнеш во животот и до каде си со тоа.
  Можеш и сама да бидеш среќна и насмеана,сакај се малку себе си, а дечкото ќе си дојде и тоа тој што е за тебе. сама ако не се сакаш и не се почитуваш и цениш не очекувај од друг такво нешто. Ќе ти викаат дека си самобендисана и сл. тоа не е важно, важно е да знаеш ти што сакаш и да излезеш од таа летаргија какво неизлегување од дома за дечко, ни под точка разно такво нешто.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  4.195
  Пол:
  Женски
  А девојче кад се сетим што викаат хаххаха излегувај од дома и уживај ама со граница, на кратко јаже држи се, будалче преубав е животот посебно младоста и слободата.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.