1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да им соопштите на родителите?!

Дискусија во 'Психологија' започната од GossupGirlxoxo, 20 октомври 2014.

  1. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Како да им се соопшти на родителите дека сакате да посетите психијатар, а тие не занат дека сте во тешка состојба дека имате проблеми и дека не сте добро во последно време ?
    :)
     
  2. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Си пробала да разговараш со нив и да им објасниш што ти е? дали приметиле промена на однесувањето?
    Туку, не мора да им соопштиш, зошто да не биде тоа и тајно? Но доколку сакаш.. Најпрвин ќе ги известиш за постоење на твои проблеми, како се чувствуваш и дека ја разгледуваш можноста да посетиш психолог.
     
  3. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Минуваш низ пубертет. Нормално е. Нормално е да ти е тешко за многу работи, нормално е да чувствуваш дека никој не те разбира како ти е. Не ти треба психијатар, ти треба време, и ќе ти помине само по себе
     
  4. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас единствено не знам како би им соопштила на родителите ако непланирано останам бремена. :lol: Тоа е единствено нешто што ми паднало на памет дека не знам како би го соопштила... Но веројатно кога навистина ќе се најдеш во тесно, не му ја мислиш многу многу како и што ќе кажеш. :D
     
    На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Не ти треба тебе писхијатар мило девојченце,не сум и јас нешто поголема од тебе да ти солам памет ама и мене речи си ми беше така на твои години :) Во пубертет си,нормално е да се однесуваш така чудно и да се чуствуваш како никој не те разбира ни тебе ни твоите проблеми. Јас би рекла прво ти самата не се разбираш па после другите. Проблемите ќе си се решат сами посебе,односно со текот на твоето созревање.Едноставно сите поминуваме низ таков период,што некои дури често запааѓаат во некоја си тинејџерска пубертетска депресија ( ако можам така да ја наречам ) И ко ќе созрееш кога ќе видиш поради кој проблеми си сакала да одиш на психијатар,ќе ти биде многу смешно :D :D
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Седнуваш со нив на маса и им кажуваш “ мамо и тато, мене ми е потребна помош но не родителска,туку на стручно лице, зошто сакам да останам присебна во некои моменти, за кои мислам дека сама нема да можам“ Ако мислиш дека ти треба психолог или психијатар, тогаш и ти треба. Немој да ги слушаш тие што ти кажуваат дека не ти треба и дека и тие поминале исто. Не секој може да ги поднесе работите на ист начин. Не е страшно посетувањето на стручно лице. Нормално е. И јас одам на психолог и навистина ми бил многу многу многу потребен. И јас мислев како да им соопштам, па на ваков начин им соопштив. Едноставно немој да покажуваш некоја преголема загриженост за себе, зошто тие ти се родители и ги боли секоја мака на детето.
    Гуд лак :* :*
     
    На Hipica, Nausicaa и daylight им се допаѓа ова.
  7. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Многу сум отворена со моите родители,значи збориме за се и сешто,се смееме но никогааш не би можела да им кажам деека сакам да одам на гинеколог,чисто онака,за обичен преглед.
    Значи помислата ме убива.
    Може одма да си помислат дека сум трудна,а они сеуште не ни знаат дека имам односи .. :worried:
     
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Па не мора да им кажеш. Мислам дека преглед може и без рдител, освен за абортуси и такви раб. Не сум сигурна, но навистина ако си сексуално активна, треба да си посетуваш редовно гинеколог. Нема тука срам. И да кажеш на мајка ти сигурно нема да те суди.
     
  9. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822


    баш мајка ми е таа што ќе ме суди и покорува,затоа што е многу против за секс пред брак..
    а и не ни знаам како идат прегледите..
    ако некоја случајно отвори на темава и знае како да закажам,што како нека ми пише во лична порака ако не и е проблем :)
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не мора да им соопштуваш, појди самата, но немј веднаш кај психијатар. Појди кај психолог ил психотерапевт.
     
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    :up:
    Апсолутно се согласувам со горе напишаното! И да станува збор за тинејџерски тривијалности (од наша `возрасна` гледна точка) ако смета дека не може сама да се носи со проблемите, најдобро е да си посети стручно лице, токму поради тоа што е тинејџерка и последните луѓе со кои би сакала да разговара за своите проблеми и своите тајни се родителите. Многу ќе и биде полесно да се отвори пред странец кој нема да ја осудува или да ја правда а кој ќе се обиде да и помогне сама да го најде патот.

    И, мила GossupGir, ти најверојатно не си за психијатар, туку за психолог. Психијаторот се бави со многу посериозни проблеми и да си за таму, твоите веќе би те однеле.

    Едит
    Yeeah, штом имаш 20 години, мајка ти немора да дознае дека си била на гинеколог. Ако правиш преглед кај матичен кој има договор со фондот, прегледот не се наплаќа, папот е 60 ден, брисевите се 390.
     
  12. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Фала на сите :*
    А колку пари е пример час (ако така оди бидејќи нз) кај псиголог/психијатар ? :)
     
  13. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Појди со другарка на гинеколог немора да им кажуваш.
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Повели мило имаш тема за тоа

    psihologija/preporaka-za-dobar-psiholog-t4220/150.html
     
  15. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ќе се вмешам и јас. Ако сметаш дека ти е потребно психијатар, оди обавезно. Посторј ги родителите и кажи им искрено. Нема тука ништо срамно. Подобро нека ти помогне стручно лице, оти не дај Боже, може да дојде до поголеми проблеми и компликации.
    Насекаде низ форумот секогаш кога некој пубертетлија ќе спомене одење на психијатар, депресија или психички проблеми веднаш се дава дијагноза дека е од пубертетот. Од каде знаете една личност низ што поминува? Знаете само дека и треба помош од психијатар, а не причината за тоа. Пробајте да погледнете од повеќе перспективи.
     
    На GossupGirlxoxo и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  16. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    се согласувам, фала :) :) :*
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.