1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да им соопштите на родителите?!

Дискусија во 'Психологија' започната од GossupGirlxoxo, 20 октомври 2014.

 1. GossupGirlxoxo

  GossupGirlxoxo Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  32
  Како да им се соопшти на родителите дека сакате да посетите психијатар, а тие не занат дека сте во тешка состојба дека имате проблеми и дека не сте добро во последно време ?
  :)
   
 2. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.774
  Си пробала да разговараш со нив и да им објасниш што ти е? дали приметиле промена на однесувањето?
  Туку, не мора да им соопштиш, зошто да не биде тоа и тајно? Но доколку сакаш.. Најпрвин ќе ги известиш за постоење на твои проблеми, како се чувствуваш и дека ја разгледуваш можноста да посетиш психолог.
   
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Минуваш низ пубертет. Нормално е. Нормално е да ти е тешко за многу работи, нормално е да чувствуваш дека никој не те разбира како ти е. Не ти треба психијатар, ти треба време, и ќе ти помине само по себе
   
 4. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Јас единствено не знам како би им соопштила на родителите ако непланирано останам бремена. :lol: Тоа е единствено нешто што ми паднало на памет дека не знам како би го соопштила... Но веројатно кога навистина ќе се најдеш во тесно, не му ја мислиш многу многу како и што ќе кажеш. :D
   
  На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.883
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Не ти треба тебе писхијатар мило девојченце,не сум и јас нешто поголема од тебе да ти солам памет ама и мене речи си ми беше така на твои години :) Во пубертет си,нормално е да се однесуваш така чудно и да се чуствуваш како никој не те разбира ни тебе ни твоите проблеми. Јас би рекла прво ти самата не се разбираш па после другите. Проблемите ќе си се решат сами посебе,односно со текот на твоето созревање.Едноставно сите поминуваме низ таков период,што некои дури често запааѓаат во некоја си тинејџерска пубертетска депресија ( ако можам така да ја наречам ) И ко ќе созрееш кога ќе видиш поради кој проблеми си сакала да одиш на психијатар,ќе ти биде многу смешно :D :D
   
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Седнуваш со нив на маса и им кажуваш “ мамо и тато, мене ми е потребна помош но не родителска,туку на стручно лице, зошто сакам да останам присебна во некои моменти, за кои мислам дека сама нема да можам“ Ако мислиш дека ти треба психолог или психијатар, тогаш и ти треба. Немој да ги слушаш тие што ти кажуваат дека не ти треба и дека и тие поминале исто. Не секој може да ги поднесе работите на ист начин. Не е страшно посетувањето на стручно лице. Нормално е. И јас одам на психолог и навистина ми бил многу многу многу потребен. И јас мислев како да им соопштам, па на ваков начин им соопштив. Едноставно немој да покажуваш некоја преголема загриженост за себе, зошто тие ти се родители и ги боли секоја мака на детето.
  Гуд лак :* :*
   
  На Hipica, Nausicaa и daylight им се допаѓа ова.
 7. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  2.822
  Многу сум отворена со моите родители,значи збориме за се и сешто,се смееме но никогааш не би можела да им кажам деека сакам да одам на гинеколог,чисто онака,за обичен преглед.
  Значи помислата ме убива.
  Може одма да си помислат дека сум трудна,а они сеуште не ни знаат дека имам односи .. :worried:
   
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Па не мора да им кажеш. Мислам дека преглед може и без рдител, освен за абортуси и такви раб. Не сум сигурна, но навистина ако си сексуално активна, треба да си посетуваш редовно гинеколог. Нема тука срам. И да кажеш на мајка ти сигурно нема да те суди.
   
 9. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  2.822


  баш мајка ми е таа што ќе ме суди и покорува,затоа што е многу против за секс пред брак..
  а и не ни знаам како идат прегледите..
  ако некоја случајно отвори на темава и знае како да закажам,што како нека ми пише во лична порака ако не и е проблем :)
   
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.112
  Не мора да им соопштуваш, појди самата, но немј веднаш кај психијатар. Појди кај психолог ил психотерапевт.
   
 11. Nausicaa

  Nausicaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.439
  Допаѓања:
  20.020
  :up:
  Апсолутно се согласувам со горе напишаното! И да станува збор за тинејџерски тривијалности (од наша `возрасна` гледна точка) ако смета дека не може сама да се носи со проблемите, најдобро е да си посети стручно лице, токму поради тоа што е тинејџерка и последните луѓе со кои би сакала да разговара за своите проблеми и своите тајни се родителите. Многу ќе и биде полесно да се отвори пред странец кој нема да ја осудува или да ја правда а кој ќе се обиде да и помогне сама да го најде патот.

  И, мила GossupGir, ти најверојатно не си за психијатар, туку за психолог. Психијаторот се бави со многу посериозни проблеми и да си за таму, твоите веќе би те однеле.

  Едит
  Yeeah, штом имаш 20 години, мајка ти немора да дознае дека си била на гинеколог. Ако правиш преглед кај матичен кој има договор со фондот, прегледот не се наплаќа, папот е 60 ден, брисевите се 390.
   
 12. GossupGirlxoxo

  GossupGirlxoxo Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  32
  Фала на сите :*
  А колку пари е пример час (ако така оди бидејќи нз) кај псиголог/психијатар ? :)
   
 13. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Појди со другарка на гинеколог немора да им кажуваш.
   
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Повели мило имаш тема за тоа

  psihologija/preporaka-za-dobar-psiholog-t4220/150.html
   
 15. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  Ќе се вмешам и јас. Ако сметаш дека ти е потребно психијатар, оди обавезно. Посторј ги родителите и кажи им искрено. Нема тука ништо срамно. Подобро нека ти помогне стручно лице, оти не дај Боже, може да дојде до поголеми проблеми и компликации.
  Насекаде низ форумот секогаш кога некој пубертетлија ќе спомене одење на психијатар, депресија или психички проблеми веднаш се дава дијагноза дека е од пубертетот. Од каде знаете една личност низ што поминува? Знаете само дека и треба помош од психијатар, а не причината за тоа. Пробајте да погледнете од повеќе перспективи.
   
  На GossupGirlxoxo и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
 16. GossupGirlxoxo

  GossupGirlxoxo Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  32
  се согласувам, фала :) :) :*
   
  На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.