1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да му ги отворам очите и да го променам?

Дискусија во 'Врски' започната од TheLibra, 26 ноември 2018.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Нема такви само во Д Капија и Валандово. Секаде низ Македонија ги има.. верувај.
    И Скопјани знам такви.. ич не се секирај. До умот е, не до градот.
     
    На Sandrush12, blackwave и Milobebence им се допаѓа ова.
  2. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Он вика дека јас треба да се радувам да палам свеќа што го имам, сите го посакувале, му се пуштале, бил најубав, силен и способен, искрена сум не знаете како разговара, ако го снимам и го ставам тука ќе речете што човек е овој ама ај..
    Вика дека сум никаква и дека ни слеп не би ме земал..
     
  3. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Сакав уште поодамна да пишам, но трошката надеж дека ќе се смени ме предомислуваше.
    Инаку за него фемина е дувло на к... што сакаат да расипуваат врски, што не знаат на кај тераат, сопруга на негов другар ради фемина или не знам кој форум изеде ќотек бидејќи бараше совет за да абортира затоа што маж и ја тепаше, ја вараше и ја млатеше да му робува.
    Јас не знам како функционира законот, кога и ти си пишала дека знаеш малолетни мајки, зарем не ги казнил законот?
    И како тоа законот кажува дека имотот е на двете деца, а добива само едното?
    Нешто не ми е јасно тука..
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    :D Речи му: Немој да ти запалам свеќа... ама за друго.Не туку скокај ко петел.

    Мора да се 'продава' за повеќе од она што е затоа што тој не си верува во неговата способност и вредност.

    Абе батали го таму. Може ќе ти фали некој период, кога ќе ти текне на убави моменти, ама ќе го заборавиш, верувај. Концентрирај се на школо и дружење, на квалитетно време со твоите дома и полесно ќе пребродиш се'.

    Да сме здрави и живи, па да пишуваме пак тука по 5 години.. Ќе си се чудиш сама на себе, што ум си имала, со таков што си била.
    Можеш :hug:
     
    На Sandrush12, Someday, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
  5. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Благодарам за советите, секако дека морам и можам, сепак проба да ми наруши самодоверба, нема да му спомнам за свеќата, туку ќе го прашам ако сум гадна зашто е со мене, па нека мисли што да одговори.

    Жалното е што прочитав уште многу мислења и видов дека има и тема за малолетни мајки и бракови, за свекрви, за проблеми и косата ми се дигна до кај оди земјава.
    Кој одговара за се ова? И зошто?
     
    На ocicka2014, Milobebence, Dr.Zzz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Како кој одговара?
     
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Па типично сељачиште.
    Секоја втора реченица ти е Он вика, он вика.. Што к** фактор е едно такво сељачиште па да те понижува и навредува и да ти предвидува црна иднина.
    Живеј си го животот, млада си, образувај се, забавувај се, дај простор до тебе на културни цивилизирани луѓе со кои ќе си ти ти.
    Толку од мене, среќно.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23, Sandrush12 и 12 други им се допаѓа ова.
  8. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Па мора да има некаква одговорност, не може да се оди против законот еве сите го знаеме тоа дека имотот се дели еднакво на децата, и дека мора да се заврши средно образование.
    Она не заврши.
    Никој не сноси одговорност или казна..чудно ми е некако
     
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Па не ги казнува, се префрлаат вонредно средно да учат или така нешто, за брзо праат 18години... Којзнае, ама имаше многу вакви у моето средно, а претежно се девојчиња од селски средини...и дури сметаат дека е правилно тоа што го прават, од мали задоени со такви ставови се.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Нејзините не ја примаат, таа не работи, плус, се плаши од него, ќе ја најде кај и да оди...
    Ти следува само дел од она што сте го спечалиле во брак. Тоа што било претходно твое, или негово (а обично мажите имаат нешто, жените не), на него сопружник нема право.
    Значи, ако живееле со негови, или во негова куќа/стан, таа ќе добие шипак, ако си замине
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Исто душо, жими се мајка му беше пресреќна кога се омажи сестра му, нормално им беше, не знаеш колку пати ја караа и тепаа пред мене затоа што сакаше да излеземе, она не е вондредно не знам што да кажам на 16 прекина..
     
    На WildMk и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  12. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Не бе какво работење, сите и викаат ајде второ, мислам дека и пробуваат ама не им се мешам.
    Мислев за делот кај што растела, нели имотот од нејзините е пола за неа пола за братот?
    Не гледам причина да си шутнам дете и денар да не му дадам..
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    @TheLibra На што све си сведочила и што све не имаш слушнато од нив, не ја чукна главата да си кажеш ова не е нормално, што барам јас тука?! Ти ли мислиш дека ќе ги смениш нив ? Не сфаќаш дека под кожа ти се вовлечени ? Дека ти е битно нивното мислење?
     
    На cresa-jagoda, Sandrush12, oblace1 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    @TheLibra зошто да му докажеш? Нема никогаш да сфати,ни тој ни неговата фамилија.Тоа им е во нив и никогаш нема да се сменат.За нив жената е пониско од мажот,и крај.Ти така ли сакаш да се гледаш? Па уште кога ти спомнал тепање,бегај,ќе те удри кога и да е.Ти ја разнишале самодовербата,и ако оставиш уште повеќе ќе те разнишаат.Ти си млада,современа,урбана девојка.Што си го трошиш времето со ваков? Мене вака да ми се случува и моите да знаат,па ако јас не го откачам,татко ми или мајка ми,ќе го згазат.Секогаш се смеам со тато дека ниеден не му се допаѓа,вика никој не е доволно добар за тебе :rofl: Што верувам,се грижи,и не сака да завршам со некој сељак.Не се секирај за вишокот килограми,не е ништо страшно.Ниту си грда,ниту ваква,онаква...па да не можеш да си најдеш друг.Ќе си најдеш и тоа како.Многу подобар од него,остави го тој што зборува,толку интелигенцијата му е.И добро е што имаш инспирација.Ама запомни дека ништо не е чудно жената да има работа и да има семејство.Па кариеристки сме 90% од популацијата жени,која студентка,која мајка...Ама тоа не е ограничување.И во никој случај сопругот не помага со домашните обврски,туку ги извршува,бидејќи живее таму.Ако жената е мајка,мажот е татко.И не мора од него да бара дозвола за одмори,нејзина работа.Исто и ти,не е само кафич и Водно,ќе ти текне утре да патуваш,никогаш нема да се сложи со тоа.Ќе те прави виновна како и секогаш.Жената одмна не е слуга на мажот,дури и во минатото во одредени фамилии жените биле ставани на пиедестал,а не пак сега.
    И нема врска дали е од скопско или струмичко...Јас сум од друг град,не од Скопје,па во околината во селата нема вака.Си живеат нормално луѓето,урбанизирано.Не е показател тоа скопско,урбанизрани се селата секаде,со некои исклучоци.Може и од Менхетн да биде,а пак истиот да си е.Девојче,не си го упропастувај животот.Велеше баба ми: Со прост разбран,ќе се разбереш.Ама со прост неразбран,никогаш нема да се разбереш.Остави го,оти ќе викаат роднини на блага ракија(ако ме разбираш),и ќе работиш нива со мајка му.
    Не да ми се крева косата,не знам дали да се смеам или да ги жалам таквите луѓе.Добивам желбам да :punch:,да ги свестам каде се.Ми се гади од нивниот начин на размислување.
     
    На Sandrush12, Nausicaa, violetblue и 6 други им се допаѓа ова.
  15. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Искрено немам против никој дали село дали друг град, но зашто да ми разниша самодоверба кога искрено не се сеќавам да сум му згрешила со нешто.
    Мажот на сестра му уште додека беа во врска ја изневеруваше, мајка му вика ако тоа треба да е така, маж си е он, кога ја тепаше пред нив во една кавга овие со прст не мрднаа.
    Сакав да ги пријавам ама ќе знаеа дека сум јас, и не сакав да се мешам.

    Не знам зашто не ми дига на мобилен, му пишав порака дека сакам да раскинеме и пак го нема..
     
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И јас така... ама си го мантрам ова:

    11c7f8e3bec4b7b7e7021f7fac21d7b3.jpg

    :rofl::rofl::rofl:
     
    На Yowannty, Dr.Zzz и SeaMermaid им се допаѓа ова.
  17. TheLibra

    TheLibra Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Лелее исто ко мињонов се осеќам хахаххаха
    Шала на страна језа ме фати од неколку теми што ги прочитав на форумов..
     
    На Milobebence и WildMk им се допаѓа ова.
  18. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.167
    Допаѓања:
    57.410
    Пол:
    Женски
    @TheLibra љубоморен, ако заминел на пат ти ќе си се ебела со други. Сеа сте во врска, ова во брак само ќе ескалира. Нема да смееш од дома да искочиш.

    Ај што е љубоморен, сељаче тешко е, најубав, најпаметен и најспособен бил :rofl: прво е глуп пошто мисли дека од пари од свадба ќе живеете, второ да, неспособен е штом седи така дома и ништо не работи. Па уште ќе те вреѓа за изглед, м и з е р и ј а.

    Трето и најлошо - мамино галениче. Ти да се раскинеш, мамичка нема никогаш да ја замениш.

    Нејсе, ти кажаа сите пред мене што те чека, гледаш ниедна не ти рече остани или бори се. Ако останеш со овој, сама ќе си си виновна. Трн во здрава нога ќе си ставиш.

    А да, може да ни се фати нас на курвите од фемина, пет пати поспособни од него сме.
     
    На cresa-jagoda, Sandrush12, teressa и 14 други им се допаѓа ова.
  19. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Ќе морам и јас да го научам,па да си го мантрам :rofl::rofl::rofl: Имало потенцијални обиди во животов да ме извадат од такт...Абе како се створија вакви неандреталци,не знам.За овие само логори за изолација и жени да ги учат на манири ]:) Има да шизнат :rofl::rofl::rofl:
     
    На Milobebence, WildMk и KateKane им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Лелеее.. ептен би се 'нашла себе си' како 'едукатор' во такви 'установи' :devil::devil::devil:

    :rofl:
     
    На Milobebence и SeaMermaid им се допаѓа ова.