1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да останеме здрави, среќни и присебни за време на карантин?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Doozy, 15 март 2020.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.583
    Пол:
    Женски
    Странички такви јас не знам. Јас сум олд фешнд уеј, тетрис и такви ми ти. :D А да и Бабл Трабл. :D Ама сега немам време за гејмање. Маж спушти некоја игра пред 2 дена со зомби. State of decay 2. Ако ти фаќа око. :D
     
    На CameliaMiller и LiliBoz им се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Абре кај наоѓате време за игри, јас уште немам дочистено дома8-|
     
    На Doozy, referentka, Cosmic Girl и 8 други им се допаѓа ова.
  3. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Ми се смачи веќе ситуацијава , стани , дреми дома , легни...
     
    На joy1 и referentka им се допаѓа ова.
  4. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Каме, еве тука има игри и некакви квизови.
    Ја имаа постнато во оваа тема, а има и други интересни идеи како да се пополнува време за да не се излегува па можеш да ѕирнеш. :)
     
    Последна измена: 17 март 2020
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    И јас такоЏе ама тетрисот на тел го свртев, бабл трабл не знам на тел дали има... фарми и градови и кенди краш :D

    Не можам да не дочитам книга ако ја почнам, ама ќе се натерам да ја дочитам оваа иако е мех, па белким следната позабавна ќе ми биде...

    #деновивоизолација
    #големаедосадата
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Ќе набројам неколку активности кои ми се интересни додека сум дома.
    Според мене, мислам дека е битно во денот да извршуваме повеќе различни активности, а не истата активност да ја правиме цел ден.

    Јас на пример, тоа што не сакам да го правам, го правам прво :) за да го завршам што побрзо. Така да наутро чистам, средувам по дома, се што ми е како домашна обврска.

    - Цртањето ме опушта, па сега е погодено времето за тоа.

    - Гледање филмови. Ако сакате можам да направам листа на предлог филмови.

    - Вежбање дома. Јас ја следам програмата Insanity и е доволна за да се размрдате во денот. Исто така може да се проба и Јога. Кој вежба нека предложи по која програма се води.

    - Играње игри. Има најразлични игри кои можете да ги симнете на Steam или Microsoft play store.

    - Ми искачаат предлози за онлајн курсеви а вчера и Били предложи во фмќ па да спомнам која јас ја користам edx - https://www.edx.org/ .

    - Кој може и сака да се релаксира со домашна купка или да направи маска за лице. Исто и пиењето кафе на тараса опушта, треба да се земе чист воздух.
     
    На loreta123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Јас деновиве ги искористувам за пишување. Слушалките на уши и почнувам :inlove:
    Ако сега не искористам време да напишам книга, нема кога:D

    Stay tuned:wasntme: Можеби наскоро ќе ми се оствари и таа желба:l:
     
    На fana и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Се' си мислам нема Венко да рече Ана надвор, нема осигурање, ако не дај Боже дојде до тоа. Не се секирај :):hug:

    На темава дојдов да кажам, дека сите што имате повеќе слободно време периодов, а познавате некое учениче/средношколец, може да се ангажирате и да му помогнете со некој училиштен предмет.

    Пример, имам неколку средношколци во околина и се договоривме дека секој ден ќе имаме часови онлајн по 4 предмети за коишто можам да помогнам - македонски, англиски, географија и историја. Математика се договоривме да вежбаат сами, затоа што во книгата има и решенија, а јас сум баш за'рѓана по тој предмет. :$

    Идејата беше многу добро прифатена, ве охрабрувам да се понудите и да се организирате. Лекциите воопшто не се тешки ако имате барем некои минимални основни познавања, а на Интернет имате и повеќе од доволно материјали и вежби. За историја може да гледате заедно и документарци, а истото важи и за географија.

    За жал, не можам да помогнам со природните науки, но подобро нешто отколку ништо. Барем да не испаднат скроз тутурутки после ова :tmi:

    Алатки за групен чет може да најдете на следниот линк - https://www.fossmint.com/make-free-group-conference-calls-or-video-meetings/

    Онлајн табла - https://ziteboard.com/

    Ако ништо друго, барем 1-2 часа во денот ќе отепате и тие и они. Јас продолжувам редовно со работните обврски + уште две други обврски што ме чекаат но бидејќи нема каде да одам, сакам да почнам и со ова... па ќе видиме како ќе издржи и групата и учителката 8-| :rofl:

    И еднаш или двапати неделно е подобро од ништо.

    П.С: @friendy читав дека другарчињата на синчето излегувале и тој се чувствува неубаво.... нели споделив дека имавме слична ситуација... кај нас многу помогна тоа што јас седнав и дел по дел и' објаснував/преведував од статијата што ја споделив пред некој ден, се фрапираше откако сфати што всушност се случува, и рече дека сака да им раскажам и на нејзините другарки/другари.

    Поентата е да се фатат со убаво, со полека, и да им се објасни со факти и бројки... јас тоа го направив и функционира.

    Имаше уште неколку членови со сличен проблем но ги заборавив никовите :(
     
    На LivingGlam, kristina.k, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Не можам више..
    Значи колку и да сум јака колку и да се трудам дома и овде да сум јака колку и да е чудно дека после нецела недела седење дома побудалувам така е..
    Кое зло не снајде..да не можам да искочам другарките да си ги гушнам, да не можам мајка ми и татко ми пред спиење да ги бацам, да не можам на сонце да искочам да прошетам или кафе да пијам.
    Не ми е за кафето и за шетањето поентата да не ме сфатите одма грешно..поентата е дека ни се случува ЗЛО НА ГЛОБАЛНО НИВО.
    Никој не иде во школо, никој не иде на факс, сите сме по дома, молови продавници..Сѐ е затворено
    Многу ми е криво, не знаете колку се јадам од внатре..
    Последните месеци од 4та година ќе треба да ми поминат изгледа дома..матура изгледа нема да се слави.
    Вака ли да ги памтам најубавите години?Ова треба да ми се најбезгрижните месеци во животот кај што единствен проблем ќе ми биде ,,Дали сега да одам на кафе или попосле” ,,Дали сеа да научам 5 лекции за матура или вечер”
    А сега..доведена сум во состојба да лежам по цел ден затворена во соба, да гледам нон-стоп филмови и серии, ако искочам да оптегнам нозе приморана сум сама да шетам, ни желба за учење немам а морам.
    Кој ни го направи ова зло луѓе, нѐ опустоши за век и векова.
    Да умре да даде Господ тој што ни го направи ова зло!
    Да гледа прво блиските како му патат и самиот после да умира во гадни болки.
    Вакво зло ни на душман не би му посакала.
    Седиме како кучиња на ланец дома, и 10минути да искочам нозе да протегнам фрлам после се на перење, рацете ги стружам, лицето го трљам.
    Од нервоза веќе и по дома пребришувам сѐ што користам најмногу.На пола саат и рацете ги пребришувам, лице мијам соба луфтирам
    Неудобно се осеќам во своја кожа..
    А најкриво ми е што татко ми само иде на работа (мајка ми е официјално во пензија од годинава) а он е во апла критична група..а не може да не оди, од што ќе живееме.
    Два-три месеци еве ќе и да пројдат, после?
     
    На Elf и Jana06 им се допаѓа ова.
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @Feminka22, обично, јас секоја зима патам од некоја блага форма на сезонска депресија и безволност. Плус анксиозноста што си ја ,,влечкам'' со мене откако знам за себе.

    Обично на пролет, кога се разубавува времето и кога сакале нејкеле поминуваме повеќе време надвор, на сонце, ситуацијата ми се подобрува.

    А сега... Не сум многу по собиранки и излегувања, ама кога е убаво времето обожавам да сум надвор. Сонцето и дневната светлина ми даваат елан и волја за живот. Факт е дека не се издржува долго вака. Тешко ми е зашто не можам да поминувам барем малку време надвор. Ми фали да ги осетам сончевите зраци на лицето, да видам насмеани луѓе, безгрижни.
    Технологијата никогаш нема да го замени контактот лице во лице. Факт. Да не се лажеме.

    Дури во вакви ситуации човек сфаќа колку се значајн секојдневните, ,,мали'' нешта што си ги земаме здраво за готово.
    Нема поголемо богатство од здравјето и спокојот.
    Само нека помине ова што е можно побрзо.
     
    На Jana06 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Најбитно од се, не ја читајте темата за корона на форумов.
    Такви апокалитични сценарија од самопрогласени експерти со тројка по биологија во основно, сулуди теории на заговор, чул- не дочул муабети со комшијата или колегата претставени како инсајдерски информации, хистерични и психотични испади, би фрлиле у депресија и човек со јак карактер а што останува за почувствителните, или оние кои веќе имаат проблеми со анксиозност и депресија.
    Направете си услуга и скокнете ја темата.
     
    На Jana06, Tan4ence и prominent им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Има ли книги онлајн ке се шекнам дома
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Абе нема да ме вратат, ама ќе треба приватно да плаќам. А тоа не е баш ефтино, При платени придонеси, да немаш здравствено само затоа што си сменил фирма. Тоа само тука го може!!!
     
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Ана не се плаши. Ќе биде ок. :hug:
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  17. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Фала ти :) Сигурна сум дека ќе биде. Јас дома седам, пазам. Маж излегува само за пазарење... ќе преживееме некако.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Ај те молам пиши ми ПП, пробав јас, не можам :)
     
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Мене деновиве пак ми се вратија тахикардиите.
    До пред две- три години често имав напади, па после поретко и последнава година ич, и еве деновиве пак.
    Земав да си учам за испити, иако појма немаме кога ќе полагаме, по еден предмет не знаеме ни скрипта уште која ни е.
    И испосимнав куп игрици на телефон, дури бришев слики да имам меморија:D.
    Ќе издржиме :hug::hug:
     
    На prominent, Feminka22 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Како нема, ако знаеш која, напиши на гугл „име на книга, download pdf free" или нешто во тој стил и ќе ти излезе нешто. Ако не знаеш која, одреди жанр, па види кои книги најчесто се нудат и што оценки имаат.
    Има и тема на форумот со предлог книги, а и тема каде што се споделуваат пдф книги :).

    Патем, некаде ми излегуваа вести низ фејсбук, славните пејачи си правеле концерти од дома, мислам дека такво нешто направил Chris Martin од Coldplay, сега и John Legend. Можеби има и други.

    Исто, дали беше во Њу Јорк или не знам каде, ќе има опера во живо.

    Дел од музеите низ светот имаат бесплатна онлајн тура каде може да се разгледува што има во нив.

    Извинете што немам линкови, пишувам само идеи што би можеле да побарате на интернет :).
     
    На hellocity и CameliaMiller им се допаѓа ова.