1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да останеме здрави, среќни и присебни за време на карантин?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Doozy, 15 март 2020.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.072
    Можеш барем на прозор, тераса да искочиш, ако немаш двор :)
    Не е штетно да си на отворено, САМА.
    Поентата е да не се пикаат луѓе едни во други.
    На воздух смееш и треба да излезеш.
     
    На fana, Feminka22 и prominent им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.072
    @hellocity има цела тема за размена на книги во пдф формат, имаш еден куп таму, а ако имаш желба посебна некоја, можеш да пишеш, ќе пробаме да ти ја исполниме :)
     
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Леј ќути. Кога прочитав реченицата Првите жртви на корона вирусот, ми се крена косата...оно се зборело за откази.
    Башка што колку и да велиме дека од човечки живот нема побитно, треба да се сфати дека и пари не растат на дрво.
     
    На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @CameliaMiller, за жал немам двор, на тераса секако излегувам, среќа што ја фаќа сонце секој ден.

    Друг проблем, колку повеќе седи дома човек, сакал или не, доаѓа во допир со секакви ,,вести и информации''.
    Се трудам да сум офлајн барем неколку часа на ден. Многу е важно тоа.

    Сосема се согласувам со @Asparagus за темата. Хаос е таму... Се пишува се' и сешто, и да си најсмирена не може да не ти се крене притисок таму.
     
    На Doozy, Tan4ence и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  5. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ме одржува во форма придржување кон always look on the bright side of life:)

    Гледам најмногу комедии, филмови поврзани со ситуацијава, а кога ќе ми здосадат гледам документарци.
    Денес бидна не знам која по ред генералка, ама оставив по нешто и за утре. Додека расчистувам наоѓам работи кои сум ги затурила а сум мислела дека се фрлени или изгубени.
    Музика, пеење, малку се разигрувам наоколу и има уште многу други интересни активности.
     
  6. Hunger

    Hunger Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    482
    Пол:
    Женски
    На pdb123 и @ster@ им се допаѓа ова.
  7. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    2 книги :)
    Една со ostanidoma код, друга со knigoteka20. Едниот код е 250 денари (вториот код), првиот е неограничен.
     
    На Asja и dayla им се допаѓа ова.
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Циу, циу, циу, циу, циу, какво зло, морам дома да седам! ;(

    |(

    Ај доста се лигавите. Има луѓе што молат да ги ослободат од работа за да бидат дома, вие цмиздрите што си седите и ви е досадно. Досадно, бе! Во 2020! Кутрите, каква штета...
    Не дека е оправдание, ама погледнете само во минатиот век низ што се има поминато светот. Шпански грип, 1СВ, 2СВ, и уште дузина други војни. Не е оправдание, ама да се жалиш во 2020 дека ти е тешко што мораш дома да седиш е размазеност! Што се' ви е при рака и пак не ви е доволно. Океј, као на сите ни е потребно прошетка и социјализирање face-to-face, ама у реду е, нема потреба да се лигавиме што моментално не можеме баш тоа да го правиме. Чил веќе, аман... посилни сте од што мислите, не глумите лудило.
     
    На loreta123, Amelia, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Некои глумат, некои реално психички се во колапс, затоа не ги карајте луѓето.

    Поарна опција е да пишете во ваква ситуација што ве прави среќни.

    Јас деновиве си обрнав повеќе внимание на одржување на лицето и телото, ме прави задоволна тоа.
    Секој ден по некаква маска, обично лесни.
    Инсталирав програмче за вежбање па наутро стомачни, невечер за грбот и задникот и така.
     
    На loreta123, 1209, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  11. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  12. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
  13. Ysera

    Ysera Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    jas so mm (on e vo avstrija, jas dojdov tuka da se vidam so moive i zaglaviv) si pravime redovno date nights na kamera i igrame igrici zaedno :)
    skoro cel den sme na povik, zaedno gledame filmovi na netflix (pushtame vo isto vreme i si komentirame gledajki) i na dvajcata mnogu toa ni pomaga.
    isto i so drugarkive tuka (dzabe dojdov da se vidam so niv, pak ne mozheme :rofl::rofl::rofl:) sakame da si napravime girls night na kamera, i toa site so nekoja chashka alkohol po doma, oblecheni sredeni sve i da si muabetime do kasno, pa i muzika da pushtame :lol: snajdi se pa zhivej
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Јас денеска не ја отворив темата и не ме стега кај градите. Инаку ја читам, почнувам да се гушам, секакви црни сценарија низ глава и стануваш погледнуваш низ прозор и се изгледа нормално. Пролет, сонце, ветре, дрвја расцутени шират прекрасен мирис. :inlove:

    Првите денови се изнајадов секакви благи работи и газирани сокови додека не ми се слоши. Наместо тоа кафе, нескафе, овошје и зеленчук е идеално. Месо се плашам да јадам да не ми дојде короната преку месото. :envy:

    Како да останеме здрави? Многу вода, овошје и зеленчук. Манџичка.

    Како да останеме среќни? Сакајте се и гушкајте се. Вакво време за со најмилите немаше никогаш да добиеме.

    Како да останеме присебни? Не читајте ништо за короната. Кога ќе не пореметат медиумите и психотерапијата после ќе има придобивки. Заштитете се (мијте раце, бањајте се, перите) ама и заштитете се (не читајте цело време).

    Од денес размислувам позитивно. А да немаше телевизија и интернет? Ќе бевме мн посреќни сега. Немаше мозокот да ми е полн со се и сешто, колку вистински толку и извитоперени ствари како додека ова се случува се спрема војна на пример. :wasntme: А таман мислев секое летенце детенце. :?:
     
    На Bebac, joy1, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e јас на секое отварање на темата плачам. Сега за Италија се изнаплачив. Си ја знам состојбата и пак сакам се да знам. И јас треба пауза малце од информации.
     
    На anastasijaki и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
    МНТ ВО ВАШИТЕ ДОМОВИ
    Драга публико, бидејќи овие денови не можете да уживате во магијата на театарската игра, МНТ е секогаш тука за вас. Од утре со почеток од 20 часот стартуваме онлајн и во вашите домови, каде што бесплатно преку нашиот YouTube-канал можете да ги гледате претставите со следниот редослед:
    18.3. „Сомнително лице“,
    19.3. „Изгубени Германци“,
    20.3. „Парите се отепувачка“,
    23.3. „Да тргнеме Сењор“ и 24.3. „Мајсторот и Маргарита“.

    Останете дома, очекувајте ги линковите за секоја претстава, почитувајте ги препораките, бидете со нас и гледајте нѐ онлајн.

    Линк од YouTube-каналот
    https://m.youtube.com/channel/UC265ofr_FZA6y5RnvbVZuoQ
     
    На loreta123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.481
    Пол:
    Женски
    90534886_1734581526682073_8196563850233905152_o.jpg
    Утре планирам да ѝ нацртам на двете раце на поголемата. Баш убава идеја за како потемелно да ги мијат рачињата.
     
    На Abracadaver, loreta123 и Doozy им се допаѓа ова.
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Пак ќе речам, тие што сте дома и имате 1-2 часа слободно време, работете со децата за во училиште, не мора по книга, можете и по ваше и да комбинирате со едукативни видеа од Интернет... навистина се запрепастив колку дупки во знаењето се има... на ниво на генерација, не индивидуално.

    Страшно и жално, фали уште од сега да се на распуст до септември (здравје Боже) и скроз да затупат :(

    Мора МОН да најде начин за онлајн настава, срамота е да не знаат да се организираат. Јасно ми е дека има повозрасни професори што не можат баш да се снајдат ама... не знам што да кажам.
     
    На loreta123, @ster@ и Coco31 им се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Вчера цел ден и денеска осеќам гадење и вртоглавици,сигурно ми е од тоа што сонце не сум видела една недела;( Што да правам? на тераса не ми е тоа тоа,а не можам да искочам нели не смее
     
  20. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Смееш да излезеш. Шетни некаде низ маало, движи се на дистанца од метар-два од оние ретки минувачи, ако имаш маска и ракавици - носи, ако немаш - океј е, не допирај ништо. Сосема океј е да прошеташ пола саат/саат, а притоа да немаш контакт со луѓе.
     
    На @ster@, pdb123, prominent и 1 друга личност им се допаѓа ова.