1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да продолжам понатаму?

Дискусија во 'Разделби' започната од RebeKah, 24 јуни 2012.

  1. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Да, на почеток секако ќе те боли. Исплачи си се убаво, нека искочи се од тебе, и потоа искочи надвор, забавувај се, запознавај нови луѓе, пробај се помалку да мислиш на него, избегнувај места што те потсеќаат, кога ќе осетиш дека пак те андвадува тагата одма почни да правиш нешто друго.. Тоа е што е, животот продолжува, мораш да го живееш најдобро што можеш :)
     
    На RebeKah му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Иако не пишав на темата, ја следам од почетокот и баш ме интересира што направи RebeKah. Во дел од приказната се пронајдов и самата. Па душо, напредуваш? Како си? Боли уште или времето полека полека си го прави своето? Знам низ што поминуваш, низ ова делумно поминав и јас и знам дека е тешко, посебно после толкав период во врска :*
     
    На RebeKah му/ѝ се допаѓа ова.
  3. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Имам дечко.. уште малку правиме и месец .. се ни е супер ама имаме еден проблем... јас сакам да ја откриеме врската .. а тој не .. Тој не сака затоа што порано го нарекувале женкар.. исто така не сака бидејќи ке оди на факултет во друг град .. Јас му кажав .. што ке прави таму нека прави ама во нашиов град нека се пази .. пошто живееме во град кој сите се познаваат и кога тогаш ке дознаам .... :worried: тој ми рече дека е подобро да не ја заклучиме врската затоа што можеби ке ми се отвори можност да бидам со некој подобар од него a кога он ке се врател да сум била повторно со него :( како да продолжиме :/ кажете ми ваше размислување .. многу сум нервозна страв ми е да не избувнам и се да отиде по гјаволите ... :@
     
  4. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    ^^^
    Многу малку сте заедно за да очекуваш дека ќе влијаеш и ќе можеш да го убедиш во тоа што ти го сакаш. Што ти вреди па да официјализирате, тоа не е венчавање, па да ти е некаква гаранција.
    Денес и брак лесно се прекинува, а не па врска.
    Реално, дечкото може за да не го замараш и да рече дека сте во врска,
    и после ако му текне да прекине.
    Причината која ти ја кажал, затоа што порано го сметале за женкар, е ептен смешна...
    Дечкото сака да си биде слободен, отворен за други, а ти со ниедни зборови не можеш да го предомислиш..Можеш само со своето однесување...
    Не го оптеретувај веќе со таа тема...
    Уживај кога сте заедно, не го замарај воопшто, но во исто време и прати како се однесува
    и постави си некои граници, односно во старт треба да знае дека не може секако со тебе..
    Тоа што си му рекла во другиот град да прави што сака, не ми звучи како добра идеја...
    Подобро не ги чепкај тие теми, или пак да се знае, што смее он , смееш и ти...
    Зар би била ти среќна да го убедиш со твоите разговори да каже дека сте во врска?
    Поубаво е да дозволиш тој да ти ги предложи тие работи, или бар почекај уште некое време..


    Имам една пријателка која се муваше една година со дечкото, јас се чудев како толку време издржува да бидат само другари, и потоа станаа пар, сега се во брак и супер им е...
    Еден друг дечко ми кажуваше за жена му исто, дека се мувале 4-5 години, онака другарски, и потоа и текнало неа и му ставила ултиматум, или врска или крај , и сватил дека му е добро со неа....
    Значи има и такви примери.... :!:
    Сеа кој колку може да издржи... :)
    Јас не би можела толку да издржам. :D
    Уште сега ме прифатија будалите....
    сакам дечко !!! :lol: :devil: :angel:
    ќе си најдам, ќе си најдам :D
     
    На RebeKah и little-girl им се допаѓа ова.
  5. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Девојки ми требаат вашите совети. Многу ми е тешко.Заврши и мојата љубовна бајка.. 9месеци,мојот прв дечко,прва врска.. Многу го сакам и еднаш за секогаш решив да ставам крај.Не знам ни јас како успевам,многу ми е тешко.Прво во јуни оваа година денот кога се видовме викнал една курва да ја види на местото кај што бевме ние,случајно да помине дека од друг град сме јас и тој.И јас дознав он ми ја призна вистината.После тоа во јули пишуваше исто со уште една таква како претходната значи не ги кажувам така од љубомора него зошто сите ги знаат.И имаше пишувано дека ја обожава,дека тоа со мене не му значело .. таа мене ме знае во мојот град живее..И таа се мешаше ама тој е крив што го дозволи тоа.. И она знаеше дека бевме заедно па му викаше дека сакала да искочат ..броеви си имаа разменето и све и тоа ми призна после не знам колку дена и читав разговори ии тоа за мене беше шок.На крај на јули ние раскинавме и одма после една недела он искочи исто така со едно девојче таа мирна е , не е таква и се муваа ваму таму ама он пак ми се врати и јас пак му простив.И сега две недели го молам избриши ја таа втората со која и викал дека ја обожава две недели ме мотка као ќе ја избришам ваму таму вика дека нема ништо меѓу нив ,ме лаже едно друго .. океј ја му поверував ... И вчера ми вика знаеш ќе дојдам да се видиме треба да збориме и ја му викам што е проблемот вика ќе ме мразиш ако ти кажам викам што е вика па јас имам контакт со .... (таа на која и викал те обожавам ваму таму) вика се слушаме нон стоп,пишуваме пораки,се гледдаме на скајп.. и ја ладнокрвно му викам значи така а ? викам вие ти за мене си мртов.Јас све направив за тебе, те сакав повише од својот живот ти на ваков начин да ми вратиш. и му викам ја свиѓаш и он не . и ја а ме сакаш ли ти мене и он не знам и ја аха океј.за тебе више не постојам само немој да заборавиш дека се се враќа !!! И тоа .. И сабајле ми ѕзвони ми вика нели ми вети дека ќе се видимее,да правиме муабет и ја му викам а ти мене нели ми вети многу работи .. дека ќе се смениш ? и он ќути и вика па сакам да те видам , те сакам и ја викам ИЗВИНИ ? Касно си сфатил хахаха .. и тоа и после уште еднаш ми се јави да се видиме и јас му реков више за мене не постоиш ..
    Девојки дали добро постапив ? Не можам да издржам , многу убави моменти поминавме,толку верував во нас .. и сега .. :( Ве молам советувајте ме :/ постојано сум во депресија но на него тоа не му го покажувам ...
     
    На RebeKah му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Секако дека добро си постапила. Тој не те почитува, не те сака и не те заслужува. Нема што повеќе да ти зборувам затоа што и самата знаеш дека тоа е така. Тргни се од него, излегувај, дружи се, ќе мине некое време ќе надминеш депресија. Ако ти бил прв дечко не е и единствен на планетата. Поздрав
     
  7. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Zdravo devojki !!! Imam decko odime 3 godini... Toj e od selo jas sum od grad (a majka mi e po poteklo od toa selo)...Od doma ne mi davaat da odam so nego deka bil od selo ...nez so sum mozela da najdam nekoj od grad... Toj premnogu me saka a i jas nego ...Moite non-stop mi lafat otkaci go otkaci go ... a ne mozam, tolku ubavi spomeni imam so nego i mi e ubavo koga sum so nego ...Nz sto da pravam koj pat da go fanam ?!... :((((((( POMOS VE MOLAM !!!!!
    [mod-kirilica:1va2i3dz][/mod-kirilica:1va2i3dz]
     
  8. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    ако нешто ти биде од помош ова шо ќе ти го кажам да не сги слушаш твоите и ако го сакаш да си продолжиш со дечкото зошто јас велам секогаш дека сами си одредуваме по кој пат ке одиме во животот а не после ако се случи нешто да ги укривуваме другите а и 3 години не се малкку реално.
     
  9. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Па да и не се малку 3 години ние една година пред тоа онака пишевме на скајп .. ама некако така сум сигурна со него ...нз што да правам значи нон стоп ми го лафат ова дома и габе се спротиставив тиe пак истото ... Мн ми е тешко ...Тој е толку добар што не заслужува да му го направам ова ... А пред се многу се сакаме ... Сепак фала ти Кикав :)
     
  10. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ајде бре девојки, колку сериозни сте станале, ме уплашивте со овие совети! А и вие што ги барате! Знаете како велат: УДРИ БРИГУ НА ВЕСЕЉЕ! :D Хм, а тоа за град и село, кажи им на твоите дека тоа е твој живот, а ако се сакате, ако искрено, силно, вистински, највистински се сакате, ќе преминете преку се! Само не заборавајте да се смеете! Намсевката чуда прави! А, нервозата ви одзема од убавината! :D :rofl: :lol: :) :nod:
     
    На Angelce201 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    а тој знај за ситуацијава твоја?
     
  12. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    ангелинка во право си ама идат и периоди во животот кога барем малку треба да бидиш сериозен :lol: :lol: :lol:
     
    На Angelinkka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Не тој не знае :( ... ама сигурна сум дека преодосеќа нешто ...
     
  14. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не можам да продолжам понатаму зошто премногу го сакам.
    Не сакам да запознавам нови луѓе, ниту па да излезам со некого кој ќе ме гледа како ранлива и прилика за да ме искористи ( демек рамо за плачење и прилика за секс ).
    Има ли начин да се преболи љубовта на вашиот живот ? Колку години ви требаше за тоа ?
     
    На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    molamm?? decko ti kreval raka na tebe i ti si trpela?? aj mrsh na proslava. otkaci go za vezden! zaboraj go. koj e be toj?? jas dva tri samara da mu zavrzam, pa da vidi. maco, zivej, izlegvaj solo. disi. i pojke ne trpi ni edno udiranje od nikoj. ne si rob. mn ljubov ti prakam, utre da si kupis nesto za proslava sto si se otkacila od manjakot i nikako nazad
     
  16. Senorita A

    Senorita A Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво мои феминки, помогнете ми како да продолжам понатаму?
    Имав пишано пред некое време во темата љубовни проблеми. Една година бев со дечко со кој секој ден ни беше поубав од претходниот. Претходната недела ме запозна со сестра му по една годна, се интересираше за работи и сл. Некни се налутив бидејќи баш на 14 тој немаше време да се видиме. Покрај тоа што ние не бевме официјализирани сите не знаеја дека сме заедно и сме во врска. Завчера ми рече дека многу размислувал и тешко му било но дека најдобро и за двајцата ќе биде да се разделиме. Ми кажа дека ме изневерил пред две недели и дека му било тешко бидејќи не сум заслужувала таков однос. Зборевме зборевме... ми кажа не е сигурен во тоа но смета дека е најдобро бидејќи така ќе било најфер за мене. После долго зборување го смени мислењето рече дека тој не комуницирал со тоа девојче и дека ако сакам може да останеме заедно и дека нема да оди со други. Размислував многу и навистина ме повреди тоа што го кажа. Се видовме синоќа и беше екстра додека јас пак не ја отворив темата и он кажа да сакам да прекинеме. Сакам да одам и со други девојки, не сакам да ти бидам посветен само тебе. Ти многу се трудиш за нас, а јас не правам ништо, не се гледам во иднина со тебе. Кога ми го кажа тоа ме скамени, викам како тоа по година заедно ми викаш дека не се гледаш во иднина со мене?? Ми вика зборувам за моментално дека не се гледам во иднина со тебе. Ми рече летово дека ќе заминува во странство и таму ќе остане. А пред 4 дена кога зборувавме за тоа ми вика тоа нека не ти е мака, ќе дојдеш и ти со мене, само трпение.
    Многу ми е тешко, не знам како понатаму... Сакам да му се јавам, ама не знам што да му кажам.... Осеќам дека му значам, ама не сака и не може да си го признае тоа. Има надеж или не? Што да правам луѓе?
    Ви благодарам.
     
  17. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски

    Дечкото очигледно сеуште не знае што сака. Ден ти вика дека нејќе со други девојки, друг ден ти вика дека сака и со други. Според мене најубаво е да прекинете и плус те изневерил веќе еднаш, а кој изневери еднаш ништо не ти гарантира дека тоа ќе го направи пак.
     
    На Senorita A му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Senorita A

    Senorita A Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ние и прекинавме, ама ете многу сум тажна денес. Ништо не ми е интересно. Заедно одевме на теретана и сеа и таму не ми се оди зошто ме прави тажна, ме потсека на него... оф бре луѓе... :(
     
  19. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Очигледно е дека незнае што сака како што кажа претходната феминка.
    Ќе продолжиш напред со крената глава цврсто колку и да ти е тешко те разбирам потполно боли после толку време заедно пешачи најдобар лек од искуство,дружи се другарките иди по дискотеки живеј го животот како што знаеш.Исплачи се,викај дери се али ќе помине.
    Не треба да бидеш со таков што те изневерил еве ќе се смирите пример и што пак он ќе отиде со друга и цело време ќе бидеш повредена и ке го делиш со друга не иде ич.Најди некој што го залужува твоето присуство твојата насмевка али ваков не!
    Ти посакувам мн среќа и биди јака се ќе помине само треба време и трпение.
     
    На Senorita A му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Senorita A

    Senorita A Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Што се однесува до смирувањето знам дека ако го побарам ќе се смириме, но свесна сум дека нема поента цело тоа. И се плашам да не направам таква глупост и да му се јавам. Не знам зошто откако и дома знаеја за нас, одев и кај нив, ме запозна со сестра му и го направи ова. Претпоставувам се плаши од чувства, а не ми е јасно зошто се теудам да го разберам и зошто барам причина да му се јавам. По се што направив за нас тој ме остави туку така... зарем нема да се јави?
    Знам дека нема, инат е, плус му кажав дека откако ќе си одам нема да слушне за мене, а тој сакаше да останеме пријатели и да може да зборуваме...