1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да продолжам понатаму?

Дискусија во 'Разделби' започната од RebeKah, 24 јуни 2012.

  1. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Душичке една .. само да знаеш колку си силна и храбра само да знаеш .. си трпела толку многу работи си ги поместувала границите во име на љубовта за што? За ништо?Излези похрабра од оваа врска сега знаеш утре што точно НЕ САКАШ од машко .. Значи никој никој никој не го заслужува понашањето што дотичниот ти го приредил посебно не некој кој треба да биде покрај тебе и да те сака .. Не е најтежок крајот најтешко е што после кога секоја уличка и ќош те потсетува на него .. земи notes во телефон или тефтер сеедно и запиши ги сите лоши работи за тој човек секој начин на кој што те повредил.. знаеш луѓе сме нашиот мозок има тенденција да ги памети убавите работи Оти самиот мозок сака да те направи посреќна ама ти МОРАШ да бидеш посилна од самата себеси и секогаш кога ќе се присетиш на убава работа од вашата врска дефокусирај си го мозокот прочитај што си пишала и сети се зашто е крај сети се дека заслужуваш подобро .. ако случајно пробува да те контактира и убедува можеш да го блокираш а ако не сакаш не мораш ама смени му го името во ЗАСЛУЖУВАМ ПОДОБРО за секој пат кога ќе проба да те исконтактира да се сетиш . Good luck
     
    На hermosa и sj *O* им се допаѓа ова.
  2. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Feminki moi,
    decko mi zamina da zivee vo strantstvo po dve ipol godisna vrska. Super vrska imavme tuka, no toj uste pred da me zapoznae se spremal da zamine i konecno sega mu se ostvari. Jas so toa ne se soglasuvav, no toj zamina i mi kaza za godina dena deka ke bideme zaedno, ke odam i jas. Celata sum vo haos! Mnogu go sakam i sakam da sum mu poddrska vo se...no tolku mnogu mi fali, iako se slusame sekoj den, mene nitu mi se jade, nitu mi se izleguva...bukvalno nisto! Koga ke pomislam deka nema da go vidam vo skoro vreme, solzite mi se vo ocite... A veke mesec dena ne e ovde.
    Ve molam, pisete mi iskustvo ili sovet... Ednostavno ne znam kako da prifatam sto ne e ovde... :(
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Па ете те планира и тебе, не те изоставил или напуштил толку да се нервираш, и ти ќе одиш со него. Ќе се жртвуваш една година но постојат социјални мрежи, телефон, ќе се слушате и гледате.
    Најважно е ти да го поддржиш во неговите намери ако тој чекор е за негово добро.
    Многу врски далечината не ги разделила а читам дека и дечкото е решен да се борите.
     
  4. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Човекот што го сакав во изминатите десет години почина
    ...како понатаму? :u:
    Како после ваква разделба
     
  5. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Ова е една од најтешките разделби. Жалам за твојот случај. :(;(

    Пробај консултирај се со психолог. Можеби би можел да ти помогне околу настанатава ситуација.
     
    На Tina22m, WildMk и ana992 им се допаѓа ова.
  6. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Zenski jas imam eden predlog.
    Vo plan sum da napravam grupa za poddrshka. Site koi patite posle raskinuvanje, razvod, se obiduvate da prebolite nekogo ili se soocuvate so zaguba na partner bez razlika na kakov nacin, a vi treba poddrshka, pishete mi lp. Tamu zaedno kje ja spodelime bolkata shto ja osekjame vo dushata, no isto taka I kje se druzime. Taka da site zainteresirani pishete mi lp kje ve dodadam, a za detali kje se dogovorime ponatamu, ako se prijavat dovolno feminki I se oformi brojka.
    Se nadevam so ova pridonesuvam pozitivno, da se soocime so makata na vistinski nacin.
    P.s.rokot za prijava e 7 dena pocnuvajki od denes.
    Pozdrav do site ve gushkam :l::hug::l::hug::l::hug::l::hug::l::hug::l::hug:
     
    На La.RagazzaMisteriosa и worrieddd им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Шо убава идеа. :l:
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ushte da ima zainteresirani bi bilo ushte poubo :l:
     
  9. Fakelife

    Fakelife Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Бевме во ресторан во големо друштво и ми беше лута повторно потоа нејзиниот другар требаше да не однесе дома ме остави прво мене па неа пред да ме остави дома малце беше пијан и ме изнервира со понашањето таа сети и 2 дена ме напна да и кажам одкако и кажав се расправавме 2 недели 3тата недела едвај враќаше на пораки по телефон исто со сила ми зборуваше јас почнав да ја прашувам дали и здосадив дали сака да одмори одмене или дали нашла друг таа веднаш ке вратеше не и само не после 1 2 дена незнам и јас како дојде ми пиша дека е крај и дека завршивме 3 4 дена потоа пробував да дознаам и ми рече нашла друг а тој е мој т.н другар ама то небеше вистина очигледно беше потоа ми рече дека повеке време била сама и се навикнала така но јас 5 дена сум зафатен само викенд може да се видиме и за викенд цело време гледав до неа да бидам цели 8 месеци ја викав да излезиме на кафе но страм и беше да им кажи на родителите а несакаше да ги лажи еве сега пак 1 месец сме скарани и веке 1 недела немам контакт со неа и со нејзиното друштво стварно незнам што и се смени знам дека не ја навредив имам шанси да ја вратам бидејќи немавме никаков однос мегунас?
    Или ако ја сретнам во некој кафич за викенд да ја залапам?
     
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Остави ја на раат.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fakelife

    Fakelife Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    А то што ја сакам како да ја вратам?
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Што е битно ти што ја сакаш, кога таа не те сака?
    Со сила ли ќе ја задржиш до себе?!
     
    На joy1 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  13. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zenski jas sega se zaclenuvam tuka od pusta maka... imav vrska od 4 godini raskinav so nego i se fativ so drug sto bevme zaedno godina ipol. E sega na pocetokot bese kako bajka bivsiot ne go pomisluvav se pravese kako sto sakam, sekade me nosese bukvalno se pravese za mene. A od fevruari se smeni skroz ne go prepoznavam pocna da me maltretira(psihicki a moze i da se kaze i fizicki) se smiruvav celo vreme. Pred mene im se pustase na drugi devojcinja, zborese so drugi a jas nesmeev da prozboram so masko. Nesmeev za nisto da se naljutam zosto on togas poveke ke se nalutese i on ne mi zborese. Na mene ja prefrluvase cela vina. Mi raskinuvase za sekakva glupost zosto sum zapalila cigara pred site mi ja izgasi od noga na odmor mi se zakanuva celo vreme i posle vika te sakam izvini. Se luti na rabota koga odam ne mi zbori togas. I taka ovie meseci celo vreme mi raskinuva i go nema po nedela dve i jas pak go baram. I osetiv deka ima nesto i sinojka bese kaj mene i zaspa i go otvoriv telefonot i sto da vidam razgovor so 7 devojcinja so ednata i iskocil na kafe i pisuval zosto ne mi se javi za nova godina a jas bev so nego za nova godina. Edno devojce mi kazalo deka pred kaficot go videlo so druga zenska. Celo vreme bev so nego ostanav bez drugarki so nikogo ne pravam muabet. Sega nemozam da jadam i da spijam zosto sve toa go trpev i toj ne cenel nisto.i uste deneska bara najmala glupost da ispadne deka e on vo pravo. Sto da pravam? Kako da mi se zgadi? Kako da go zaboravam?
     
    На mar023 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    @manta0314 Кого сакаш да заборавиш? Колку што јас разбрав за двајца си пишала, една 4 годишна врска, другата од година. За првиот не знам (според напишаново, валјда за вториот пишуваш), за овој што те малтретира, јас не гледам да направил нешто добро за тебе па да не можеш да го заборавиш. По ова напишаново не само што ќе го заборавам, туку кога и да се сретнеме ќе биде невидлив за мене. Јас не знам ти што убавина гледаш во оваа врска, или убавина е тоа што излегува со други, што ти забранува дружби?! Подобро стави крај, поплачи неколку дена додека ти олесни, и потоа излези надвор да земеш чист воздух и да си по работиш на себеси и на тоа што те прави среќна :!: освен дечковци. Најди се себеси, па потоа најди некој што ќе биде по твоја мера и што ќе те заслужи. Не од токсична врска да излезеш и во уште потоксична да влезеш.
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  15. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Mislam deka mi e tesko zatoa sto ne sum naviknata da bidam sama neznam kako e.. od 4 godisnata vrska posle 3 meseci se fativ so ovoj i bevme zaedno sekoj den prestanav da komuniciram so site.. neznam kako da bidam sama i da ne mi e tesko

    I da... sinojka koga vidov razgovori bese presudno i mu kazav deka ne postoi veke za mene taka da kraj e..
     
    Последна измена од модератор: 3 јануари 2019
  16. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Тоа е добро што си ставила крај. Е сега проблемот е што тебе ти е страв да останеш сама, ама ова ти е втора врска и секоја наредна ќе биде иста. Треба да бидеш некој добар период сама, да си најдеш хоби, да излегуваш со другарки. Не е среќата само да имаш дечко ради реда, колку да не си сама. Ти не мисли на дечко, мисли како да си поработиш на себеси во секој можен аспект. Добро размисли што сакаш и како сакаш да го минуваш времето. Времето е скапоцено, не треба да го трошиш на секакви личности.
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fakelife

    Fakelife Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Пример јас раскинав со мојата и немам никаков контакт ни со неа ни со нашето друштво али инаетчија сум и имам други другари кои сонив сум од мал и тие се со мене поставив цел да им вратам исто како што ми правеа тие мене а и на бившата исто имам нови шанси првата недела ќе ти е тешко ама после многу полесно и несмееш да зависиш ни од него ни од никој така ќе те бараат тебе а не ти да бараш некој да ти дојде
     
  18. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Серозна врска, но ето заврши ни беше преубо искрено не ми е криво за ништо што де сличи меѓу нас ме разбираше повеќе од сите ми беше и брат и другар и дечко но во последно почна да ме напнуват малку, појќе контрола да ми прајт и се почувствував лошо различно од другите без слобода, никогаш не ме излажа секогаш ја ценеше вистината но дојде моментот кога раскинавме и ето јас веќе некое време сум си дома во депресии и не знам дали да му пишам го сакам премногу ама од друга страна имам некој страв што ако е подобро вака ? луѓеее не знам по кој пат да тргнамм иначе таја контрола беше малце поголема цело време сакаше се да знае љубомора на ниво...
     
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Како го прифати раскинувањето тој?
     
  20. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Денес "малку повеќе љубомора" утре "уште повеќе".... Тоа е карактерна особина која не се менува. Размисли дали би можела цел живот да живееш под таква контрола.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.