1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да раскинам ?

Дискусија во 'Разделби' започната од sugar.kiki, 15 јуни 2010.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Како да му раскинам ?

    Девојко ај преиспитај се добро што сакаш како за почеток, односно дали си сигурна дека сакаш да му раскинеш на дотичниот момак.
    Ако си сигурна, нема потреба да вртиш од окулу, едноставно ќе му кажеш дека тоа веќе не оди, и дека повеќе сакаш да си сама одколку со него.
    Ако сакаш да си го зачуваш како златна резерва, кажи му да бидете на пауза или предложи му да останете другари (со бенефиции, да си се мувате понекогаш) и толку.

    Ако му вртиш одоколу може да му пукне филм па да те отера у пм, вака биди директна и разговарај искрено со него.
     
    На M.V131993 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Како да му раскинам ?


    Никако поинаку неможе да биде освен директно!! Ако биде одоколу, тогаш уште повеќе ќе го повредиш и кај него сеуште ќе остане некоја (лажна) надеж дека пак ќе бидете заедно!!
    Седниго :rofl: и кажиму дека неможеш да бидеш со него ама овој пат кажи му дека се надеваш дека ќе е дефинитивно и дека не размислуваш некогаш да се смириш со него...
    Никогаш не заобиколувај кога се работи за такви работи. Поздрав.
     
  3. eqagirl

    eqagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Како да му раскинам ?

    неможам да кажувам директно , никогаш не сум можела .. зошто незнам но неможам .. помогнетее ве моламм :( ;(
     
  4. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Како да му раскинам ?

    Зошто? :^)
     
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Како да му раскинам ?

    Најубаво е директно,ама ако толку не можеш,порака или јави му се...
     
  6. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Како да му раскинам ?


    Е па како и д аму кажеш на друг начин би било кукавички од твоја страна! Секој од нас има чувства и секој сака се да му биде разјаснето при такви ситуации, па сигурно не е поразлично ни кај дечкоти! Не заобиколувај и кажи директно како стојат работите...Ако неможеш лично, јавиму се или пишиму една гооолема порака во која детално ќе му објасниш се.
    Иако мислам дека муабето во 4ри очи веднаш би го решил проблемот.

    А ти иначе побара песна за да му раскинеш?! :lol: извини ама смешно е многу!! Која песна бре?!
    Eве една ако ти биде од помош :rofl: :rofl:
    http://www.youtube.com/watch?v=dg8JEtL2KsE
    Еве, како ти личи со песна да му раскинеш. Нели е премногу глупаво ?! :^)
     
    На fificaaa и maca78 им се допаѓа ова.
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Како да му раскинам ?

    Јас мислам дека е најубаво директно да му раскинеш, се разбира ако си сигурна во намерата, а не преку порака, или преку телефон. Не смееш да заобиколуваш, треба да бидеш директна и да му дадеш јасно до знаење дека едноставно веќе не ви оди. Биди искрена. :)
     
  8. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Како да му раскинам ?

    Собери сила и кажи му го тоа во лице , немој во порака .. не е убаво . Толку заслужува.
     
  10. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    Како да му раскинам ?

    Собери сила и кажи му го тоа во лице , немој во порака .. не е убаво . Толку заслужува.[/quot


    никако порака :!: само искрено, очи во очи...за секој човек е болно кога партнеот/партнерката му раскинува и нема начин кој ќе го направи тој чин помалку болен.затоа најдобро е да се биде искрен, колку и да е повреден, барем искреноста ќе ја цени.Секој има право на достоинстен closure ;)
     
  11. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Како да му раскинам ?

    Викни го на кафе, на клупа сеедно, било каде што би можеле сами двајцата да правите муабет. Кога ќе му се јавуваш нагласи му дека треба да правите муабет. Тоа е потешкото, но еве можеш да му пишеш смс да се видите затоа што имаш нешто да му кажеш. Така тој ќе намириса што е работата, и полесно ќе го прифати тоа. И почни со оние клише муабети - дека не е до него, туку дека е до тебе, си сакаш слобода и не сакаш веќе да го обврзуваш на нешто затоа што сакаш да си сама, дека може да останете пријатели и ќе се гледате повремено и така. И мене ми е тешкичко да раскинам во лице, ама вреди затоа што чувството после е многу убаво. Пробај, и пиши ни што си направила.
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Како да му раскинам ?

    Никако , ама баш никако преку телефон. Тоа е толку невкусно... Викни го на кафе разговарајте смирено, кажи му дека повеќе не оди.. искрено и отворено без превртување. Сигурно така ќе те цени многу повеќе отколку да го лажеш и му даваш лажна надеж, а на крај те виде со друг. ;)
     
  13. eqagirl

    eqagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Како да му раскинам ?

    вчера ми се јави да се видиме , и све се договорифме се спремав јас но тој не ми се јави , и јас си излегов со една другарка.Одиме чаршија и го гледам седнат тој со брачедаму , братму и женска од брат му.Се напраив дека не го гледам , поминавме до нив и ми вика .. хмм може да се запознаеме ?се вртам јас и демек ее кај си бе не те видов и се поздравивме на образ само не го бацив вуста.Ми вика кај си тргнала вака да не ти е кратко многу фустанчето? - МИСЛАМ ЛОЛ !!!...и нешто почна да се глупира и јас си заминав со другарками ,и ми се јавува и ми вика кај си .. така и така му велам и му викам ај дојди ак сакаш..ми вика не неее да не ти сметам јас сега уште .. и ми вика кога ќе си ојш дома да ми се јавиш ко ќе легнуваш да спијам.му се јавив и му кажав и чао - чао беше муабетот.
    Јас стварно незнам сега дали после ова треба да му кажам нешто ... :?:
     
  14. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Како да му раскинам ?

    А ти сигурна си дека сакаш да му се скараш...сигурна си дека повеќе не го сакаш?..Зошто ако си сигурна...веќе одамна ќе имаше разговарано со него директно...Не си можела..ако не можиш значи сепак чуствуваш нешто....Јас мислам дека ти самата незнаеш шо сакаш
     
  15. mackaa.t

    mackaa.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    3
    Како да му раскинам ?

    совет ако може.идеме 1 година,до скоро време многу го сакав но одеднаш како да се оладија чустваа,како да не ми е гајле за него,се сто правам со него е некако без чуства,но како шо јас се одалачував од него он така се повекје и повекје се доближи до мене, :puke: знам и свесна сум дека многу ме сака дека животот ке го даде за мене ама јас некако како да не ми е гајле како да ми е поминат меракот како да сакам неш ново да пробам.неможам во очи да му раскинам прво немам лице второ секогаш ама баш секогаш ме вракја наад ке ем гушне ке заплаче и не ми дава да одам а ака неможам да г оставам некогаш и на сила ке ме повлече ке ми се раздере и не ми дава да одам ке почне да ми бори ова поминавме она не ме оставај јас те сакам и се друго.Сакам да ставам крај ама како ?? :worried:
    знам дека ке ми биде тешко првите 2 дена ама и сигурна сум дека без него ке ми биде поубаво ... :wasntme:
     
  16. berida

    berida Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Како да му раскинам ?


    ке го викне да седнете на кафе и ке му кашес дека не сакаш да бидеш со него,и после продолши со тој ама без да расчистиш со првиот не почнувај со никој ништо
     
  17. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Како да му раскинам ?

    ЕВЕ НЕКОЈ ПРАВИЛА ЗА РАСКИНУВАЊЕ :(

    Раскинувањето е лично – Се работи за личност за која сè уште се грижите и затоа не користете Интернет или СМС-пораки за да ја соопштите лошата вест. Разговарајте лице в лице и бидете искрени, но пристојни.

    Планирајте го разговорот – Постои можност да избегате од темата и раскинувањето да добие друга насока. Составете си го сценариото во глава за да ја намалите нервозата и да се сосредоточите на целта.

    Не лажете – Кажете ја вистинската причина зошто раскинувате. Сигурно ќе бидете во искушение да ја ублажите состојбата, но искреноста е сепак најдобриот пристап. Не оставајте другата страна да погодува и да претпоставува зошто врската не успеала. Правила за раскинувањеНо, не навлегувајте во детали – Не бидете сурови опишувајќи колку би било убаво кога вие двајца би се разделиле. Цензурирајте се самите себе. Нема потреба да додавате дека веќе се интересирате за некој друг.

    Не раскинувајте кога сте под дејство на алкохол – Не само што зборовите несвесно ќе ви излетуваат од уста, туку и помнењето ќе ви биде заматено. Уште полошо ако и тој е во алкохолизирана состојба, затоа што најверојатно нема да се сеќава дека сте му раскинале, па ќе мора да го направите тоа уште еднаш.

    Не давајте лажна надеж – Посебно не дека работите во иднина би можеле повторно да функционираат. Лажната надеж го ублажува ударот, но ја продолжува болката. Правила за раскинувањеРазберете се со убаво – Но, не очекувајте дека сосема ќе ги расчистите работите. Колку и да посакувате да бидете начисто кога ќе ги завршувате работите, тоа може никогаш да не се случи. Затоа не обидувајте се да се сретнувате сè додека не расчистите. Ако е готово, готово е.

    Не контактирајте некое време – Одолејте му на искушението и заборавете на секаков контакт извесно време после раскинувањето. Контактите од сожалување или затоа што имате грижа на совеста не се оправдание. Дајте си простор еден на друг и продолжете секој по својот пат.

    Без повторно смирување – Најголема опасност по раскинувањето е можноста повторно да се смирите. Затоа бидете внимателни. Ако еднаш сте раскинале, па сте се смириле, големи се шансите повторно да раскинете заради истата причина како и првиот пат. Правила за раскинувањеРаскинувањето не е центар на внимание – Не споделувајте го јавно раскинувањето и не принудувајте ги заедничките пријатели да одберат страна. Раскинувањето е доволно болно и без целото внимание на јавноста.

    Не форсирајте нов состанок – Осигурајте се дека поминало доволно време од раскинувањето и дека сте навистина подготвени за нов состанок. Ако во вашиот живот се појавила нова личност која ви се допаѓа, бидете отворени, трпеливи и најважно од сè, бидете искрени.
     
  18. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    Како да му раскинам ?

    Нема правила за раскинување или не , тоа според мене се тотални глупости.Седнуваш како човек со партнерот и во лице му кажуваш што те мачи , што ти пречи и зошто не функционира и дека сакаш на сето тоа да ставиш крај.
     
  19. kafee

    kafee Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    како да му раскинам?

    Извинете ако веќе има ваква тема а јас пак ја правам, но ми треба итна помоооош.. Имам дечко скоро година, ама врската веќе не ни е тоа што беше, јас како најголема глупача прифатив и неверство и пцовки, терор врз мене.. Некако ни се смири ситуацијата ама сега пак почнува со пцовки и навредувања.ми тврди дека ме сака, се обидов 3 пати да му раскинам ама неуспешно, ќе пушти солзи, ќе ме убеди дека ќе се смени и пак почнува после ден -два..
    Го сакам, ама после се неможам веќе.. Кажете ми како да му раскинам без да ми направи нешто..или пак да ми почне да плаче, ПОМОГНЕТЕ ВЕ МОЛАМ
     
  20. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    како да му раскинам?

    па можеш со она класичното: абе знаеш не иде, готово е меѓу нас бла, бла... абе девојче откачи го под ХИТНО!

    Уште ќе се замараш профил на фемина да отвараш за совет како да раскинеш...