1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да раскинам ?

Дискусија во 'Разделби' започната од sugar.kiki, 15 јуни 2010.

  1. smeshkaa

    smeshkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    По се изгледа само тоа престанува, а па после ако не сфати нека тропа на капија на касарна сигурно војниците нема да бидат трпеливи со него како јас што сум :wasntme::wasntme:
     
  2. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.909
    Пол:
    Женски
    Pa ti probaj pa ako treba kazi mu i deka ne go sakas,ako tropa neka si dobie sea.mozebi izgledam surova no tebe ti e povazno sega da ne ja izgubis sansata
     
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.736
    Пол:
    Женски
    Смешка олабави се и не се преоптеретувај многу многу, едноставно јави му се и кажи му што како и дека нели веќе сте раскинале и ти си сериозна во таа намера, ако продолжиш секојдневно да му дигаш на телефон и да излегуваш да го видиш најнормално дека ќе те бара, вака кажи му дека е крај и дека неможете сега за сега да сте заедно, можеби понатаму ќе имате некаква си шанса доколку се сакате,објасни му што како не би ти рекла да го лажеш и откако и после ова ќе продолжи да те бара едноставно не кревај и не враќај на пораки.
     
    На smeshkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ишарет

    Ишарет Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Обиди се со тоа да направиш индиректно да те замрази. Не знам прави гадни работи и покажи си ги лошите навики во негово присуство и може ќе му се одмилиш така. :D
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.697
    Пол:
    Женски
    Како да откачам некој на културен начин? Не се работи за врска или слично, но цело време се обидува да флертува преку пораки (и не успева, што е најтрагично).
     
  6. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    А,дали се обидува да флертува со тебе на фејсбук или преку пораки на мобилен?Го познаваш ли лично?Се среќавате ли?
     
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Seen seen сaмo seen.
    Ќе сфaти декa си незaинтересирaнa.
    А имaте кoмуницирaнo предхoднo? Нa фејсбук или нa мoблен? Кaкo стoите вo живo?
     
    На Summerlover и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  8. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.602
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    @Papillon.Papi Едноставно игнорирај го не му враќај.

    Кога сум веќе на темава морам да споделам нешто. Имам долга врска од 7 години, ама никогаш не сум била по сликањето, ни јас ни дечко ми и тоа е причина што немаме заеднички слики по социјалниве мрежи, па најверојатно повеќето затоа и мислат дека сум сингл.
    Почна еден, (што е најтрагично подалечен другар/познаник на дечко ми) нападно да ми пишува што по фб, што на вибер, и иако му додадов до знаење дека имам дечко а он има девојка и не доаѓа во предвид да излезам со него дури ни на кафе, овој продолжи со неговото.
    Смешното е што цело време ме убедуваше дека го прави муабетот хипотетички, демек коа би ти рекол дали би се согласила, и се правеше од тие фините дека не мисли да ја вара девојката.

    Го знам вака во живо имам здраво само со него и ми беше глупаво да го ставам на блок, ама ми пукна филмот веќе и му викам да, еве би излегла со тебе, ќе излезеш ли? Кажи каде да се најдеме и за колку.
    И дечково и ми вика ајде дојди кај мене дома, ама кажи како ќе доаѓаш, ако те донесе некој познат јас не се појавувам ( пошо нели има девојка и не сака да дознае, а прво ми се правеше демек само хипотетички ме прашувал). И му викам немај гајле јас појдов веќе, ќе ти вртам коа ќе стигнам.
    Дечково напраи филмови што да ви кажувам. Ми вика ако доаѓаш нема да ти остане само на мување, очекувај нешто повеќе. Му викам ако, ми одгавара и мене.
    Коа виде ме нема, ми врти на телефон да праша до кај сум, јас многу нормално дома, во пижами :P
    Му пишав една порака, во смисла гледаш дека сепак би ја изварал девојка ти, и дека муабетов не беше само хипотетички. Не е мое да те советувам ама си имаш девојка и чувај си ја, следен пат ваков муабет со некоја друга девојка можеби ќе стигне и до неа.

    Дечково се закопа, ми вика не ми се верува дека ме намести, а јас филмови си напраив со тебе, само те молам не го кажувај ова на девојка ми. Му пишав муабетов е меѓу мене и тебе, ти кажав јас тебе уште одма дека нема никаква шанса да излезам со тебе ти се праиш паметен дека муабетот е само хипотетички.

    Многу јасно, му кажав на дечко ми што и како беше, и прво се лутеше, т.е. љубомореше за муабетот, ама сфати дека ако така не изреагирав овој немаше да престане со понашањето.
    Можда до некаде и моево беше детско понашање, ама морав да го тргнам некако, а и криво ми е за девојка му, што е со таков дебил...
     
    Последна измена: 15 ноември 2015
    На martine, mila1111, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.201
    Допаѓања:
    8.431
    И јас сакам да раскинам долга врска ама не знам како, заедно сме 1 година и 7 месеци ама цело време се расправме за глупости, некако како да оладев , не го сакам повеќе како порано. Ова нашево повеќе не личи на врска туку на психичко малтретирање, за се сум јас крива се по мое било , а нема врска муабетов, Јас се нервирам а тој си го лади со мене.
    Не можам повеќе вака мислам дека ќе доживеам нервен слом, а од друга страна се плашам да не останам сама , нема ништо полошо од тоа да си сам.Денеска му реков дека сакам да направиме пауза една недела ама откако се разделивме пак ми се јави како ништо да не било, се плашам дека нема да ме остави на мир.
     
  10. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.697
    Пол:
    Женски
    Преку фб. Лично не го познавам, но има шанси да ме видел зашто искача во близина каде што живеам.
    Да, тоа го практикувам, некогаш и саркастично му враќам, а во живо можда тој ме видел, а можда и јас само што не памтам кој е. :tmi:
     
  11. Ишарет

    Ишарет Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Нова сум овде и многу ми ми помогнал муабет со вас.

    Мислам дека тукушто раскинавме со дечко ми, пред некој саат... :( Две години сме заедно. Впрочем последниот период многу работи беа мнооогу пасивни во врската. Никогаш не се согласувавме, а не само тоа, туку и не се обидувавме да најдеме нешто заедничко. Денеска се скаравме, еве ја ситуацијата: Одевме од кај мене демек да шетаме и почнавме некоја тема за којашто никако не се согласивме. Му реков „смени ја темата или ќе се вратам“.... Тоа толку многу го изнервира што фати да ме влече за палтото по улица и сите гледаа и слушаа. Викаше по мене и ме влечеше... Леле, толку многу сакав во земја да пропаднам. Луѓето што ме видоа.... >_< Ова прв пат се дешава. Никогаш претходно не бил агресивен, ама последниот период сигурно многу го има исфрустрирано фактот дека не се согласуваме.... Го сакам ама мислам дека ова е крај. Не сакам да бидам со некој што има такви испади. Сега не знам како ќе го преживеам периодов што следи... :(

    Во меѓувреме ги читав и вашите коментари и тоа малку ми прави да се почувствувам силна.
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.736
    Пол:
    Женски
    А зошто му одговараш воопшто? Зошто не го избришеш едноставно, нека пишува нека се труди колку сака, не одговорај и не пишувај, игнорирај и не ставај на ум, еден ден ќе се откаже.
    Нема потреба од нервози и лицемерија, со сила убавина не бидува да знаеш, едноставно кажи му дека е крај, дека врската е скршена, нема што да се мислиш.
    Тука нема теоретизирање и простор за дискусија, кога се нема емоција и се е "сеедно" тури му пепел.
    Можеби ова било момент, можеби и не било, но како и да е работава не е сјајна воопшто, седни и разговарај, стави му до знаење критериум и принцип, докажи дека не си партал ниту играчка на никој, играј поостро. Ако биде,биде ако не, нема што да се мислиш. Не ти треба таков до тебе.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    @Papillon.Papi кажи му отворено кога пак ќе ти пише дека не си заинтересирана за него и дека имаш дечко(дури и ако не е вистина тоа) и тој сигурно ќе се олади.А,ако,пак,продолжи пшо старо тогаш не му враќај воопшто на пораките,туку блокирај го и повеќе ништо нема да ти може.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ишарет

    Ишарет Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.003
    Пол:
    Женски
    Јас па никогаш не враќам со игнор, многу ми е без врска тоа. Особено што во ситуацијава детето е заинтересирано за тебе, пробува некако да ти пријде, сигурно и сака да те запознае. Јас не би те советувала да му мавнеш seen, секогаш постои начин индиректно да му кажеш дека не си заинтересирана. Бидејќи бараше културен начин, а игнорирањето мене ми е далеку од културно. Само ќе го повредиш. Верувај дека сум си имала работа со многу нападни типови, ама обично сум успевала низ муабетот да им дадам до знаење дека не сум достапна. Е сега ако веќе претераат, тогаш мавам блок и готово.
     
    На eloves и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.481
    Допаѓања:
    78.300
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет и мислење. Не можам да раскинам :x
    Заедно сме 10 месеци, инаку врска на далечина. Досега се обидов неколку пати да му раскинам но секогаш се враќавме на старо... Последен пат дури му пишав дека кога ќе се видиме ќе разговараме, но и кога се видовме јас не можев да проговорам, не можев да му објаснам... Досега далечината му ја посочував како проблем и причина за прекин, но всушност вистинската причина е дека се заљубив во друг. Тоа не му го признав, дури и го негирав кога ме праша за тоа. Проблемот е од двете страни, што јас не сум доволно убедлива, но и тој што не го прифаќа тоа туку вели дека нема да се откаже од мене. Како да постапам?
     
  17. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    4.890
    Пол:
    Женски
    Пиши му искрено како е и што е ситуацијата ако е разумен прво кје беснее,а потоа ќе ја цени таа искреност, подобро 1 црна вистина отколку 1000 црни лаги ... ако не разбира постои блокирање.
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.736
    Пол:
    Женски
    Ти немаш проблем со него туку со самата тебе. Убаво си кажа, не си убедлива така? Епа биди убедлива и кажи му на човекот, престани да го лажеш. Ако постои друг во твојот живот и ако немаш љубов спрема него зошто го уништуваш и него и самата тебе, решението е едноставно, стави крај на врската и секој по својот пат. Може веднаш нема да прифати но ако ти ја запреш комуникацијата со него ќе престане и ќе се откаже. А ти, те читам сакаш не сакаш не можеш ем ти иска ем ти стиска работава, реши се еднаш и запри.
     
    На street_chic* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Canay

    Canay Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Женски морам да го споделам ова со некои, тешко ми е некако...
    Веќе 6 месеци како сме во врска со дечкоми ама во последно време некако се измена...на почетокот неше многу фин, немаше ноќ да не ми пиши порака за добра ноќ и сето тоа...
    Сега кога се гледаме исто е многу фин ама некако е изменет, незнам дали е нормално тоа и дали треба да изменам нешто ...инаку ова ми е прва врска па....
     
  20. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Разговарај