1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се задржи бракот после неверство?

Дискусија во 'Брак' започната од maca1987, 2 март 2011.

 1. maca1987

  maca1987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  jas sum vo brak skoro 5 god, imam 2 deca i mazmi pret izvesno vreme go fativ deka me izneveruva mu izvadiv i lista sto dokaza deka se slusa so osobata i drugar negov od okolu mi potvrdi. no toj ne priznava se kolne vo 2 deca a mene nikoj ne mi veruva deka sum bila ljubomorna. SI ZAMINAV no toj ne prizna dojdovme do ostavajne
  ali aj ja popustiv se smirivme sega pak nemam doverba toj e sprema mene mnogu dobar nisto ne mi zabranil da ne mu se kontram i proveruvam bi ni bilo sovrseno i dobar tatko e ama? POMOGNETEMI KAKO POVTORNO DA MU VERUVAM ZOSTO POSTOJANO PRED DA ZASPIJAM AKO NE E DOMA MISLAM ME IZNEVERUVA?
  KAKO DA SE OSLOBODAM DA NE RAZMISLUVAM KAJ ODI I STO PRAVI ?
  [mod-kirilica:u4yjmr31][/mod-kirilica:u4yjmr31]
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.336
  kako da se zadrzi brakot posle neverstvo?

  Maца, прво нека ти е јасно дека те изневерувал, па не знам во што да се колне, си имала и јасни докази.
  Со оглед на тоа, многу е нормално дека сега ќе се сомневаш.Рецепт не постои, сомнежот би требало да помине со тек на време,само ако не ти дава повод.Кога ќе излезе, окупирај се со нешто, не мисли на тоа, прави нешто за себе или пак и ти прошетај се, не се навраќај на минатото, не препрашувај и не проверувај.Штом веќе си се вратила, мисли на иднината, не на тоа што било ;)
   
  На gavolica4, dadida и maca1987 им се допаѓа ова.
 3. maca1987

  maca1987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  kako da se zadrzi brakot posle neverstvo?

  fala duso se obiduvam!!!!
   
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.026
  Пол:
  Женски
  Искрено, мое мислење е дека многу тешко може да се врати загубената доверба после такво нешто. Биди среќна душо што е добар со тебе...какви ги има...ќе се начукаат ко волови па ќе ја донесат швалерката дома пред жената, па триста глупости ќе прават. А листата на повици не значи ништо...можеби сакал, но во последен момент се предомислил, има мн такви случаи.

  Од искуство во тесно семејство знам дека кога мажот е виновен и го обвинуваат за тоа, тој станува агресивен (зашто си ја има мувата на капата, ако ме разбираш), ама ако е добар со тебе и децата и ви посветува време, биди резервирана но не покажувај, прави се како ништо да не било. Од кај знаеш можеби си ја сфатил грешката и сака да се искупи.

  Биди фина со него, обиди се да ја вратиш страста и љубовта меѓу вас (и тоа нека биде спонтано, чекор по чекор), сепак, во себе имај си одредена резерва и не му верувај слепо. Ти си му жена, а не растурач на гнездо , не дозволувај на таква некоја да и се прави ќеифот. Обиди се, колку можеш, да ја вратиш љубовтa меѓу вас.

  Со среќа! :) :hai:
   
  На dadida, srcekrsacka, srna1 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.503
  Можеби премногу гледам телевизија, ама ако имаш повод за сомнеж, најми некој да го следи 2-3 дена. Сега барем има еден куп приватни агенции за обезбедување, за некое иљадарче ке го сликаат каде е и со кого па ке расчистиш со себе. Или ке се смириш и ке продолжиш со животот или ке имаш екстра доказ за на суд.
   
 6. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.026
  Пол:
  Женски
  Ако е добар тој со неа и со децата, нема причина да почнува со такви подвизи (мое мислење). Подобра инвестиција во моментов и е да се потруди да го поправи тоа што веќе не штима кај нив...абе колку сум мирољубива значи :lol: :lol: :lol:
   
 7. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  68
  Никако.
   
 8. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Еднаш изгубената доверба, тешко се враќа, велиш дека имаш докази-листа не тел.повици и потврда од другар...а велиш и дека е прекрасен со тебе. Ако веќе си се вратила, ти си знаеш од кои причини,сепак не е лесно да се растури брак потрудете се заедно повторно да ја вратите магијата и љубовта. Може и навистина се случило нешто, може во момент на слабост направил грешка, но самиот факт дека е добар со тебе за мене на некој начин е потврда дека се кае за стореното (ако навистина те изневерил, сепак само се сомневаш). Во една тема пишував дека би се потрудила да простам неверство, доколку било нешто направено токму во тој момент на слабост, но не би простила афера-подолготрајно изневерување. Јас да сум на твое место би ги отворила очите и би го следела неговото однесување-дали е замислен, отсутен со мислите, дали има тајни тел. разговори, сомнителни излегувања, дали е нежен и добар со мене, дали ми посветува внимание, дали е заинтересиран општо за нашето семејство, за децата и сл. Тешко е, можам да те разберам...пред бракот имав долгогодишна врска каде бев изневерена, дознав, простив ама не можев да продолжам, едноставно јас не можев целосно да простам со срцето и се да биде исто како порано, љубовта и неговото каење не ми беа доволни, не можев да преболам дека не сум му била доволна...сепак тогаш бев помлада (имав 20 год.) и поинаку гледав на работите, а и едно е врска, а друго е брак..последиците од прекин на бракот според мене носат емоционална болка за повеќе личности (деца, поширокото семејство...)
  Како и да е...главата горе и храбро...
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.320
  Едноставно, ќе му кажеш дека не му веруваш а тој ќе треба да ти докаже дека повеќе не те изневерува и дваицата да решите дали сакате да го сочувате вашиот брак. Еднаш изгубена доверба тешко се враќа ама со заеднички сили и тоа може да се надмине. Најбитно е дали сакате да го задржите бракот, ако сакате и имате желба и волја, тогаш ќе најдете заедничко решение. Тоа само вие дваицата можете да си помогнете.
   
  На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.503
  Ако сум против нешто, тоа е седење на две столици. Ако човекот сака да го спаси бракот и работи на случајот, ОК, треба време да се врати взаемната доверба. Ама ако повторно се однесува сомнително, како што потенцирав АКО постои тронка сомнеж, јас би го следела. Зборам за себе, како мажена жена со две деца, јас да му перам гаки а тој да се еб*ва со друга - нема теорија.
   
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.275
  Допаѓања:
  5.147
  Како прво незнам дали ти ја познаваш особата, значи човек има право да се слуша со кој сака колку сака. Таа листа според мене не ти е никаков валиден доказ. Според мене валиден доказ за неверство е кога некој лично ќе го фатам или ќе го приметам неговото однесување. Моментот на рекла казала ми е многу лош затоа што денес од едното на другото око неможеш да си веруваш а не пак на т.н. другари кој одвај чекаат некој да се најде на лошо и да пукаат сеир. пред се гледај малку позитивно, човек кој изневерува е ладен и не заинтересиран а ти толкму го потврдуваш спротивното дека е грижлив и пажлив.
  ти си ја знаеш неговата работа и можноста во кое време каде да биде но мислам дека треба да оладиш малку и да не мислиш на неверство. само позитивни мисли можат да ти го задржат тоа што си го градела цели 5 години.
   
 12. iva.89

  iva.89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Јас мислам дека треба од време на време да го следиш каде се движи за ти да бидеш посигурна а воедно и дома да внимаваш на неговото однесување спрема тебе и децата, затоа што можеби сега чувствува грижа на совест па затоа се однесува така внимателно спрема вас.Јас искрено не верувам во "неверство во момент на слабост ".Неверство си е неверство без разлика како е направено, ако некој несакал немало да си дозволи да дојде до таква ситуација.
   
 13. macetoo

  macetoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  pozzz pred se ..... imas mn bolna tema otvoreno ..... iskreno da ti kazam do pred nekoe vreme da trebase da odgovoram na vakvo prasanje ja ke ti kazev prva ee najdobro e razvedi se no sega ke ti kazam nekoi pricini so koi ke te navedam da mislis poinaku se nadevam deka ne gi procitav predhodnite komentari se nadevam ke mi izvinis ako se povtrouvam nekade... vaka prvo stom si se vratila se gleda deka go sakas a mora da mu znacis i ti stom insistiral da se vratis mislam deka sepak postoi hemija noo jas mislam deka e red sega da se smenis ti kako? mn lesno pravi se sto sakas setaj iskacaj doteruvaj se se sto nekogas si sonuvala ostvari goo obrazuvaj se (neznam dali rab ili ne ) no vo sekoj slucaj povedi mn smetka kako izgledas idi na fitnes bilo kade znaci pravi seee sto sakas no edno ne zaboravaj nikogas -tvoite deca razmisli za niv oni ne bi sakale da ziveat bez roditeli tie deca ne se vinovni za nivniot tatko i ti moras da imas obzir sprema niv da gi izvedes na prav pat treba da ostanes majka i toa majka za primer a on koga vesruvaj stom e dobar sega so tebe zamisli tek ponataka kolku ke mu e krivo za ona sto ti go napravil ke znae deka jade pie i spie vo ista kuka so nevini deca i ke misli za ona sto go napravil on sam ke se kae bez ti nisto da reces ... moj sovet ti e nikogas nisto da ne mu reces prifati go toa sto bilo a poveke neka ne te zanima sto pravi barem ne na glas (mozes malku tajno ) kolku za svaki slucaj no ne ti go predlagam ni toa ti rekov nasoci se kon sebe i kon tvoite deca se pravis za sebe i niv a so tek na vreme ke vidis deka se ke se poklopi na svoe mesto i uste ednas ke ti naglasam nikogas poveke ne mu spomnuvaj sto i kako nikogas so toa uste poveke on ke se jade pocekaj i ke vidis ;) mnn pozz uste ednas i mn sreka :*
  [mod-kirilica:59coccci][/mod-kirilica:59coccci]
   
  На srcekrsacka, PlavAngel, zdravkova и 2 други им се допаѓа ова.
 14. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  382
  Жените се преодредени да простат неверство се за децата и семејството ,што не е случај со мажот .
  Ја фати листата со повици,го виде бројот јависе провери не од твој број зошто нема да ти крене тргни го сомнежот дали е вистина или не .Кога ке расчистиш со вистината запрашај се .?
  Зошто те изневерува , каква е комуникацијата мегу вас, сексот дали е променет или само ради реда .
  Посвети си се малку на себе сами сме криви што кога ке дојдат децата животот ни се врти само околу нив.
  Ако можеш да простиш потрудисе да се избрише тоа неверство од главата за да продолшиш понатаму доколку тоа не го сториш кавгите нема да ти бегаат а со тоа и разводот .
  Срекно и знај во животот 99 % од жените се изневерени само што незнам што е подобро да дознаат или никогаш да не дознаат за тоа .
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.018
  Допаѓања:
  118.314
  Многу зависи од двајцата.

  Ти треба да си спремна да простиш. И тоа не значи само да бидеш со него, туку и да се обидеш да се ослободиш од мислите од типот дали сега е со друга или не.
  Тој треба да е спремен да се откаже од страста кон другата жена, и да му се посвети на семејството.

  Тешко е да се каже што би направил човек во таква ситуација. Ама мислам дека најмаклу што би направила е би се потрудила да ги средам работите. Поради семејството. Најлесно е да ставиш крај. И тоа може да го направиш во секое време.

  Можам да замислам колку голема е болката. Ми се стегна душата само што помислив на тоа.
   
  На sara81, srcekrsacka, BlueEyess и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.804
  Мнооогу тешко. Зависи колку си повредена и спремна да го тргнеш тоа настрана (оти кој вели „да заборавиш“ заборава дека луѓето немаат копче delete па избриши, како да не било). Јас мислам дека никогаш нема да може да биде како што било, ама некогаш може да се прикрпи бракот (и душата) и пак да функционира.
  На милион женски сајтови ќе прочитаме „внимавај на себе, купи нова секси облека, изненади го, заведи го повторно...“ Ова ми звучи и вистинито и жално и патетично. Жената е изневерена, таа е повредена, неа срцето и се раздробило, ама пак таа е онаа која треба да стори сѐ за да го прибере назад. Не велам дека во некои случаи ова не функционира, ама леле колку ме вади од такт. Собери си ги значи парчињата од љубовта, достоинството и срцето од под неговите нозе и заведувај го :devil: . Ќе го направи ли мажот истото ако открие дека жената го изневерила? Ќе купи нова долна облека за да ја заведе? Ќе ја изненади со романтична вечера? Ќе си ја голтне гордоста за да ја врати?
  Сѐ зависи од љубовта која останала или барем да има шанси да се врати. Ако тоа го нема, само се одложува неизбежното.
   
  На baby-star, dadida, srcekrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 17. kacuska

  kacuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  4
  И јас барав совет од пред некое време за слична тема како твојава. Јас не докажав само дека ме изневери. После сите ситуации многу тешко се забораваат некои работи, колку и да се трудиме. Јас само би ти кажала да бидеш сега силна, на секое негово прашање да одговараш само добро, а после прави како што си сакаш ти, зошто нема право да ти префрли нешто, затоа што си ја има мувата на капата, да си ги гледаш децата да растат среќни,и што можеш повеќе да не го прашуваш ништо, ни каде бил, ниту со кого. Кај мене тоа опали, ми тврди дека само ме има излажано и тоа само еднаш, дека не ме има изневерено имало кој да потврди. Јас само се правам дека потполно му верувам, сега ми е супер. И без да го прашам се ми кажува и со кого бил, што јадел, со кого разговарал ,се. Ама сега јас само ке речам не ме интересира, и одма му станува мака, гледа да се умилкува, бакнува, нормално јас тоа го прифаќам и така ке се средат работите. Можеби нас неколку месеци ке ни биде тешко, но нив цел живот ќе им е тешко. Ние сме мајки и нормално сакаме да си ги воспитаме децата онака како што треба. И многу ми се допаѓа мислењето од мацетоо. За џабе не се рекло од игнорирање нема ништо поболно. Јас и со дотичната се правам дека ми е супер, дека сум најсреќна, дека не ми може ништо. А така злобниците пукаат од мака, зошто немаат зошто да оговараат. А ти преиспитај се дали навистина те изневерил. Поздрав.
   
  На Feniks forever и sara81 им се допаѓа ова.
 18. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  620
  Пол:
  Женски
  На ова прашање запрашајте се самите: дали тој вас би ви простил. Аман, до кога вака ќе размислуваме? Зарем ние сме предодредени да простуваме? Ако нешто му пречи или му недостига, нека седне и нека каже. Нема идеално. Но да изневерува?!

  А довербата?! Кој простил неверство бре луѓе. Да, можеби и простил, во име на нешто да се задржи. Тоа што се скинало, никогаш не може да се залепи.
   
  На baby-star, srcekrsacka и Podarok им се допаѓа ова.
 19. teraestela

  teraestela Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  maca jas sum vo ista situacija kako tebe ajde da si pomogneme nie dve.

  Редактирано од модератор: Лични податоци разменувајте по лична порака и користете кирилица. Прочитајте ги правилата на форумот.
   
  На sara81 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.089
  Никогаш не би му простила неверство. Можеби не би се разведила заради детето,не би сакала тоа да страда ради грешка на татко му (сепак е одличен татко), но нема да му простам а уште помалку јас да се преиспитувам, дали јас имам нешто згрешено, дали јас треба да се потрудам повеќе околу него за тој да не шета наоколу...во таков случај (не дај Боже) мислам дека би имале еден формален брак каде што јас веќе нема да се замарам толку за него а би си ги гледала моите работи, детето, работата, пријателите, домот...за во постела би го примила ретко колку да си ги задоволам моите потреби (ако сеуште ги имам кон него)...познавајќи се себеси претпоставувам дека така би било...но ако ти имаш поблага природа не е грешка ако сакаш да ги поправиш работите...
   
  На srcekrsacka и stilas7 им се допаѓа ова.