1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се задржи бракот после неверство?

Дискусија во 'Брак' започната од maca1987, 2 март 2011.

  1. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Maca и јас сум во слична ситуација како твојата и како на некои други жени,
    е сега како да се задржи бракот беше прашањето - не знам , никако ... или пак со сила ги тераш деновите да поминат и животот, сето тоа заради децата, а што се однесува до него - секоја вечер кога ќе ти дојде во кревет, ти се нервираш и не сакаш да го гледаш и цело време го враќаш филмот и мислиш дека во моментот е со тебе физички а со мислите некаде друго.

    Јас отворив слична тема, дали и колку треба да му веруваме на сопругот, после неверството особено, и мислам дека треба да се помириме со тоа, дека таков е животот и дека може сешто да ти се случи но треба истовремено да бидеме подготвени и со главата нагоре, на крај краишта си велам јас сум му жена и тој е губитник за цел живот ако сака да повтори нешто.

    за темава би пишала многу повеќе али треба да се советуваме меѓу себе околу ова работа....

    поздрав до сите
     
  2. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    незнам дали сум пишувала на темава, ама мое мислење е НИКАКО. Штом веќе еднаш еден од партнерите се одлучи на таков чекор, тоа ќе го направи уште еднаш, и пак, и пак, а вие ќе живеете во лаѓи. Е сега кој како е спремен. Јас лично ниту ќе простам, а ниту ќе барам прошка ако направам такво нешто во животот. И најмногу ме нервира кога ќе чујам му простив или и простив ради децата. Е тоа неможам да го разберам никако.
     
    На Just.do.it, bibiiii, srcekrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. wish

    wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    233
    Неверството секогаш и ако се прости,се простува само поради повисоки цели или вредности,но душата е засекогаш изгорена...и таа не изневерениот партнер не му дава да заборави,постојано го потсетува...
    ...во првиот момент е катастрофа невидена и мислам дека само времето има моќ да ве залекува...само тоа има моќ да ја намали болката или можеби,велам можеби успева да ти помогне на начин што најлошите детали ќе го потзаскрие во некој агол од потсвеста..на секој човек-жена кој е во брак,верувам дека нешто или некој му недостасува,му е преку глава или едноставно мисли дека некој надвор му е поидеален од тој што го има дома...и тогаш си прави катастрофа т.е си става јаже со камен од сто кила и сака да плива..уствари ке се дави,а не знае....
    ...и не секој внимава да се подзаскрие малку,ако евентуално се реши да биде за момент со друг...а само господ знае што е тука право и кој е во право...и на крајот ако веќе се дознае потребно е многу внимание и заемна љубов ако сеуште ја има за тоа да се надмине и животот да си продолжи....јас за жал ги знам последиците кои некако ги оправам...а да се оправдам..е богами тешко ми е и на себе да си објаснам...
     
  4. maca1987

    maca1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    еве да ви кажам на сите помина време од кога ја отворив темава и ви го кажав мојот проблем и постапив како сто ме советувавте . резултат тој има поголема слобода иде во 5 сабајле ја ништо не му викам се запослив одам на работа и да ви кажам така си го ладам паметот инаку тој пак оди со други пак го фатив и никому ништо тој дури им ражува и дека е женет со деца тоа на тие ку...те не им ни смета. а сто се однесува до мене се сто ке посакам ке ми исполни само заради таа грижа на совест. и три дена да ме нема и друг да имам не му е гајле си го тера тој животот и ми вика ти си проста не знаеш да живееш. Тоа е жени кој тргнал по тој пат не се враќа назат. Или живејте со тоа или разведетесе ако имате каде да одите со децата а да не бидете товар. Ја немам кај да одам и ке седам ви кажав со мене е добар не ме малтретира и добар татко е тоа е мојата одлука а да барам друг ни мислам ни сакам зошто никој нема да ги сака мојте деца како тој. А без разлика на се и го сакам не ме сметајте за луда само сум искрена позз
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    незнам јас би одбрала да им верувам на доказите што би значело .....дека би му верувала со резерва :x :x
     
  6. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Па тогаш живеј си го животот и ти.
    Зошто ти да бидеш нешто како негов роб, а тој да живее како сака и да има потполна слобода.
    Знам дека мислиш на своите деца но, размисли малку и за себе.
    Еден живот имаме, вреди ли да го поминеш како верна жена на толку неверен човек...тој тоа не го заслужува!
     
    На baby-star, srcekrsacka и myst им се допаѓа ова.
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.275
    Допаѓања:
    101.199
    Пол:
    Женски
    маца искрено ти се чудам и дивам на храброста да се вратиш на човек кој те изневерува. Јас би го отерала од кај што дошол, би си ги земала децата и би си отишла. Не сум мажена, не сум мајка ама сум дете на разведени родители, кои се разведоа после 28 години брак ( кој на све личеше само на брак не благодарение на татко ми) и знам дека доколку не дај боже и мене ми се погоди некој идиот таков, нема да му ја мислам ни две секунди. Буквално ќе ми се гади од него да го гледам а не да требад а спијам и да делам ист простор со таков створ!!

    Што се однесува до неговиот начин на живот и тоа што сеа продолжува да вара нема што да се лутиш. Со тоа што си се вратила си му дала еден вид сигурност дека дома секогаш ќе го чека жена ( да го пегла, пере готви и да ми гледа деца) а он ќе си го тера ќејфот. така да според мене најлошо си направила што си се вратила, штоси му дозволила да те згази на тој начин, а сега е потешко враќањето назад.
     
    На senza.parole, tessie, srcekrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Не би простила неверство ма каков и изговор да има.
    И што побрзо би излегла од тој пекол наречен брак за да се спасам себеси и моите деца.
    Особено крвнички би го замразила откако ти се заколнал во децата дека не те изневерува. Какво животно, се надевам Бог ќе го казни. Тој не ги заслужува тие деца.
    Маца се чудам што очекуваш од тој брак, каков пример им даваш на децата, да си мислат дека е нормално татко им и мајка им да не се сакаат, да имаат љубовници, да не се согласуваат, еден од нив да е постојано тажен и повреден, татко им да излегува секоја вечер наместо да седи дома со нив?
    Ти самата се ставаш во позиција на роб во своја куќа, во фиктивен брак.
    Ослободи се и живеј но не како негова робинка. Биди своја!
    Не глуми дека се е во ред пред децата, кога тогаш ќе осетат што се случува.
     
    На baby-star, bibiiii, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не сме ние криви, штркот е за тепање што не оставил тука а не во Америка на пример...Финансиите се тие што ја кочат секоја жена да си замине. Таа не знае дека така ќе е подобро? Не знае дека пеколот што го живее не е нормален? Да има неколку десетици илјади долари на сметка (како на амерички филм де), па си заминува, наоѓа добра работа, стан, се разубавува, бејбиситерка за децата, па после некое време се појавува нов прекрасен маж кој ги обожава нејзините деца како да се негови, и така се подмачкано...Но што да се прави кај нас? Ако си имала среќа да најдеш работа, платата веќе на пола месец ти е потрошена, ако и успееш нешто да заштедиш си го инвестирала во нови детали за во спална или детска на пример, и еден ден дознаваш дека тој те изневерил/изневерува...Да заминеш кај твоите-најверојатно имаш брат и снаа кои заедно со твоите родители се тушкаат во еден спрат уште ти им фалиш...Да плаќаш за стан и сметки, нема да ти остане за градинка и др. трошкови за децата...( сега не знам како е за алиментација но знам дека порано скоро никој не плаќаше или пак плаќаа многу малку). Што значи Не Дај Боже да те снајде, претпоставувам премногу е тешко...
     
  10. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Кога почнав да го читам постот си помислив-уште едно женско срце повредено. после 2-3 читања уствари сфатив дека го пишува маж кој ја изневерил својата сопруга и сега ја увидува својата грешка,во право сум?
     
  11. PlavAngel

    PlavAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Prosteno neverstvo

    Zdravo jas sum nova na sajtot sum bila ovde mn pati i sum gi citala vasite temi ,sega sum tuka zosto imam potreba od vas se mislev mn dali da pisam ili ne dali da si go socuvam toa so go mislam i sto sum odlucila da go pravam ili da go spodelam so nekoj ,bidejki nemozam da go kazam na nekoj blizok zosto se sramam resiv da go kazam ode.Mazena sum vo brak sum 10 godini imam dve prekrasni decinja , so mojot soprug inaku sme zaedno 18 godini(bevme vo vrska 8 god pred da se odlucime na brak)....kratko pred 2 dena mi prizna neverstvo......bomba,imavme sovrsen brak.. se bese ok mislam deka me sakase deka mu trebam imase bracna harmonija postojani iskri od ljubov posakuvanje..se imavme se ama ete slucajno na negovio mobilen koj nikogas ne go krie do koj i jas imam pristap procitav edna edinstvena poraka ispratena do nego koga go prasav rece deka ne znae nisto(sekogas e iskren so mene taka go gradevme ona sto go imame)..izlegov na kefe so edna drugarka i kako nikogas do sega mi tekna da proveram koga se vrativ doma toj sam mi prizna deka imal nesto pred 8 mes so edna i moja prijatelka(mazena) deka bilo sex i nisto poveke i deka sega pak se slusat ama nisto samo tolku i deka go prekinal toa i deka ne mu znaci nisto se slusale zosto imal griza na sovest i sakal toa da go prekine bez da ima povredeni......MU PROSTIV PREMNOGU GO SAKAM JAS VO NIEDEN MOMENT NE OSETIV DEKA TOJ ME IZNEVERIL LJUBOVTA BESE ISTA VNIMANIETO ISTO TIE SEKOJDNEVNI MAZENJA ISTI ZBOROVITE ISTI ZNACI VO NIEDEN MOMENT NE ME ZAPOSTAVI SEKOGAS KOGA KE ME VIDESE ME GUSKASE ME MILUVASE SE BESE OK.........PROSTIV I RESIV DA BIDAM SILNA DA ZABORAVAM AMA KOGA SUM SAMA ME BOLI SE SPOREDUVAM ZOSTO KAGE JAS SUSM ZGRESILA DALI GRESKATA E VO MENE....DALI NE SUM BILA DOVOLNO DOBRA VO KREVETOT PA POBARAL DRUGA..BARAM PODRSKA RESENA SUM DA PRODOLZAM I PRODOLZUVAM AMA BARAM NACIN KAKO KAKO DA GO SMIRAM SRCETO DA GI KONTROLIRAM SOLZITE......toj prodolzuva da bide prekrasen so mene isto kako i porano..i mi dava sigurnost deka nema da ja povtori greska na moe prasanje zosto ne odrece zosto ne me izlaza deka nema nisto mi odgovori deka sekogas bil iskren so mene a toa i go cenel kaj mene i nemozel da mi pretrae takvo nesto....VE MOLAM SOVETUVAJTE ME..NAVISTINA MI TREBA DR MISLENJE.
     
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Prosteno neverstvo

    Не е грешката во тебе. Во него е. Ако се` било как што треба со вас сите изминати години, што мајка барал да те изневери, и тоа со твоја пријателка?

    И велиш било секс, и ништо повеќе? Зошто, малку е сексот?

    Те разбирам дека го сакаш и сакаш да го зачуваш бракот. Браво, јака ти душа, јас лично не би можела, би го откачила. Се` што правел за тебе веќе паднало во вода.

    Ти можеш да му простиш, ама твоето срце никогаш!
    Очигледно си предадена кон него, ама за жал не те заслужува! Предобра си за него.
     
    На srcekrsacka и Zoza им се допаѓа ова.
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Prosteno neverstvo

    Големината е на човекот се гледа во неговата способност да простува.Бараш мислење а ти веќе си решила да му простиш.Погледни во себе и биди искрена,можеби сега ќе му простиш,но дали истото ќе го мислиш и по 10 години.Тоа што тој е ист спрема тебе по мене нема значење,можеби само чувствува грижа на совеста.Велиш исто те сака,а зошто тогаш те изневерил,макар и да било тоа само секс,и дали тој нема да посака повторно.Има тука милион прашања,ако си ти спремна да продолжиш понатаму,да го оставиш минатото на страна тогаш ништо не те спречува да продолжиш понатаму.
    Во секој случај разговарај со него,кажи му дека си му простила ,не дека нема да заборавиш.За жал мислам дека оваа авантура негова ќе остави флека на вашата љубов.Така барем јас би се чувстувала ,секако тоа е само мое мислење.
    Ти посакувам да се сакате многу повеќе отколку досега.И никогаш повторно да не имаш ваква недоумница.Среќно. :*
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Prosteno neverstvo

    Една од најболните теми, неверство, негово простување и како да се продолжи...
    Верувам дека ти е тешко, верувам дека одеднаш целиот свет ти се срушил, целата твоја замислена брачна идила паднала во вода.

    Не ми се јасни ваквите авантури кои ги прават сопрузите и што било причината што ете тој решил да проба нешто и на страна. Посебно ме погодува (а верувам и тебе) фактот што тој бил со твоја пријателка со која и понатаму продолжил да се слуша.

    Не е во тебе вината, немој да се обвинуваш и да се прашуваш каде и што си згрешила...не си ти крива.
    Велиш имате прекрасен брак, ги доживувате и споделувате истите мазења, галења...знам дека си исполнета со болка и знам дека и покрај тоа што си му простила, црвот се` уште те гризе и сомнежите се уште присутни, а истите и ќе продолжат да постојат и тешко дека некогаш ќе исчезнат.

    Од една страна и те оправдувам, знам што значи да љубиш и да правиш се` за љубениот, а да ти се врати на подол, суров и непромислен начин.
    Не знам како да те утешам, се ставам во твоја кожа и знам дека јас лично би била скршена, ама ако веќе си одлучила да го зачувате бракот потруди се да заборавиш.
    Знам дека тешко ќе ти биде, неправдата и болката кои ти се нанесени нема да се заборават туку-така, ама пробај.
    Со среќа и во иднина ти посакувам никогаш повеќе да не ја доживееш истата болка. :)
     
    На srcekrsacka, calliope и Shana им се допаѓа ова.
  15. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Prosteno neverstvo

    Нема потреба уште толку да ја депримираме девојката, од причина што жените и мажите по различно функционираат и поразлично размислуваат.
    Не дека оправдувам неверство, но ете по претпоставка тој да го поминал почовина живот со една жена, маж е, има желба да промени нешто. А и плус свесен дека згрешил, не дозволил да ја повтори грешката ниту да страда нивниот брак а со него жената и децата.
    Ако ние емотивно се храниме кога сме сакани, кога семејството ни е на број, кај мажот барем еднаш ќе се јави желба нешто да промени, макар и една ноќ во неговиот живот.

    Сопругот испаднал фер, направил една грешка и самиот си ја признал, побарал да му биде простено. Не оставвил таа да дознае од други и да биде повеќе повредена.
    Не сега да му прости и како ништо да не се случило туку нека му пружи шанса, 18години и 2 деца не се туку-така за фрлање во вода и веднаш развод, ако ништо повеќе барем за децата и нивната среќа. Хармонијата во бракот и искреноста се само причини плус да му даде шанса да докаже дека се кае, и дека нема повторно да го направи тоа.

    Лесно е да кажеме, те изневерил, не те сака, и ништо нема да биде како претходно, разведи се, остави го. Но што потоа?
    Како ќе им биде на децата, и како ќе имбиде нав двајца кога и после 18 години се уште има љубов меѓу нив?

    Мој совет дај му шанса, остави времето да покаже дали навистина мисли дека погрешил и нема веќе да ја повтори таа грешка.
    И плус во денешно време ретко кој маж самиот и собрал храброст да признае неверство а да не е под нечиј притисок, да е некој друг ќе излажел нешто само да не се дознае, но чим ја признал грешката значи навистина ја сака својата сопругата и според мене заслужува шанса.
    Можеби сум млада, и незнам како функционираат работите во брак, но ова е мое видување на работите. Едно е кога си во врска макар и неколку години, можеш да раскинеш и времето ќе ги залечи раните. Но сосема е поинаку во брак, каде со години градиш семејство, подигаш деца, ги воспитуваш, ја обезбедуваш нивната среќна иднина и сонуваш така да биде уште долго,вложуваш трпение, живци, пари... па за едно-ноќна авантура според мене не вреди се да падне во вода.
     
    На danielka0507, srcekrsacka, maca99 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. PlavAngel

    PlavAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Prosteno neverstvo

    Jas imav stav deka ako me izneveri gotovo kraj ke se razvedem i veke nema da go poglednam sekogas sum taka razmisluvala koga i da se spomne taa tema ama sepak koga ke ja osetis na tvoja koza e premnogu tesko za odluka.Iskreno mi dava za nadez negovata iskrenost ..zatoa sto mozese da odrekuva da negira porakata imase samo broj moze nekoj pogreska da ti prati bilo sto....ama negoviot pogled bese tolku iskren zaplaka i mi rece prostimi znam deka zgresi i napravi glupost ne e nisto seriozno samo obicen sex nabrzina nesto so i ja za so sum mislil deka nema da mi se sluce ama se sluci nekako pocname od muabeti na fb koj preminaa na telefon i na kraj se sluci u kola nabrzina........se mi prizna detali SE...jas sakv se da znam mos i zgresi a mos i ne ....kako i da e tesko ne deka MOZE PA DA MU SE SLUCE ZATOA SO ZNAE DEKA TOGAJ NEMA VRAKANJE NAZAD..TUKU UBIVA CUSTVOTO DALI TE SAKA NA KOJ MISLE U OVAJ MOMENT....KOGA MI SE DOBLIZUVA KOGA ME GALI KOGA SAKA DA E SO MENE............DALI NAVISTINA NE PRESTANAL DA ME SAKA DALI GO RESAVA OVA RADI DECATA.
    Ovie misli ubivaat u poim...kolku i da se trudam da gi nema mozebi e mnogu presno samo 2 dena mos ke izbledeat ......a mos i ne jas resiv da ziveam so toa ....samo mitreba razgovor so nekoj koj ne e vklucen vo ova ..zatoa so ja razgovaram so nego..ama sepak ...sakam na nekoj da si ja olesnam dusata....a nesakm nikoj da me vidi povredena nikoj ni moeto semejstvo....ni moite prijateli...zatoa so bevme poim za par koj se razbira i pocituva i samo so pogled....jas porasna so nego ...samo nego sum go imala u zivoto samo so nego sum bila i nikoj drug..imalo e i situacii koga i jas sum mozela da potkleknam u iskusenie (bese 4 god otsuten od doma doagase samo a vikendi i odmori bese za specijalizacija)..ama sepak ne sum se prepustila na toa ne sum ni pomisluvala........I SEGA SOK..NEZNAM ISKRENO SE ISPITUVAM DALI GRESKATA E KAJ MENE DALI GO ZAPOSTAVIV POKRAJ 2 MALI DECA I RABOTA I DOMA........
     
  17. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Prosteno neverstvo

    Ај признал што признал, ок е тоа, фер е. Ама мал милион прашања те мачат сега, знам.
    Дали навистина било само еднаш или поради грижа на совеста кажал дека било само еднаш колку само да признае вина, тоа што спомна за чувствата дали му се исти или е поради децата, ова она...тоа само времето ке ти покаже.
    Мене искрено единствено ме загрижува фактот што тоа не било спонтано па ај се случило еднаш и нема веќе контакти со неа, туку таа блискост раснела позади твој грб, било договарано и слично, па велиш и сега уште бил во контакт со таа, си разговарале...А за што разговараат? За временска прогноза и гладните во Африка? Само овој дел гледај убаво да го преиспиташ и разрешиш, другото само по себе ке си покаже.
    Не знам, зелена сум уште за да би ти давала совет на темава, и како што си рече, дури човек не осети на своја кожа, неможе да донесува заклучоци.
    Затоа само можам да ти кажам браво на храброста што си ги ставаш дечињата на прво место, па потоа се` друго.
    А маж ти, колку и да е добар со тебе, нека му е на честа што направил огромно достигнување и еднаш си го брцнал во туѓ бунар. Браво, сега можеме во Европа. :clap:
    Прости ми за сарказмиве, знам дека не ти е до нив дојдено, ама ме револтираат вакви појави. И што ако еднаш си го истерал кефот кога тоа ке му резултира врз остатокот на животот? Brainless...
    Среќно. И остави времето да ти ја избледи маката, се` ке се среди. :)
     
  18. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Можам само да ти кажам, дека ако така си одлучила, тоа е правилната одлука, оти гледам иако емотивно раздразнета, сепак приземно размислуваш. Кога си одлучила да простиш, тоа значи и да се заборави, ама тој дел некако на сите ни е далеку од возможен. Само продолжи понатаму, главата горе. Знам со мали деца човек нема воопшто време за себе. Некогаш и без деца од работа и по дома немаш време за себе. Ама тоа не е никаков изговор за стореното дело. Ако ти е од малку помош и утеха, нешто што одамна прочитав, е дека мажот мн тешко изневерува со емоции, почесто тоа е ради реда. Колку има виста не знам. До негде има логика дека ние жените сме далеку поголеми емотивци. Ама и какви сакаат да се тие раиди реда, колку мали и безначајни и непромислени, болат. Затоа потруди се да продолжиш понатака со исконски сили, немој да си недоверлива, тој ако е маж самиот ќе си се казни и ум за друг пат.Биди силна,пред се заради дечињата, продолжи со главата горе, и нема потреба никој да се сити на твојата мака ако ти не сакаш да кажеш. Се најдобро
     
    На PlavAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    искреноста на еден маж се цени, ретко денес можеш да го добиеш тој искрен поглед и искреност која што ја добиваш ти. Во еден момент си во право кога пишуваш дека можело и да ти каже погрешен број грешна порака и било како да небило. Колку мажи легнуваат во кревет како ништо да не било??? Мислам дека треба да му простиш но само ако навистина тоа е прв и последен пат размислувања нема во ред се случило знам дека не е лесно, но и разводот и сите потресни ситуации не се лесни. Тоа не значи да трпиш и страдаш, туку по твоето опишување добив претстава дека имате совршен брак за кој повеќето би ти завиделе и мислам дека доколку е навистина така како што опишуваш треба да му простиш и да собереш сила за понатамошен живот
     
  20. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Ситуацијата е стварно гадна. Секогаш сум се прашувала ако ова мене ми се случе како ќе реагирам, и ете, си викам и јас нема шанси да му простам, (секако кога ќе бидам мажена, сега рано е уште, само размислувања се ова), но нели, никогаш не знаеш што и како додека не осетиш на своја кожа.. Тогаш болката и сите други емоции се присутни и ти отежнуваат во правилната одлука, како на пример кај тебе.
    Но, јас си имам мои ставови за ова, џабе е... После неверство, се паѓа во вода, без разлика колку најсовршено било се, љубовта, довербата, искреноста, разбирањето, сексот... Имам осетено со бившиот, и знам како ми беше, пробавме и ние после пак, зашто премногу се сакавме, премногу, но повеќе болеше, отколку што требаше да бидиме посилни.
    Според мене, само време е во прашање кога ќе сфатиш дека ништо повеќе нема да е исто, и сама знаиш...Можеби грешам, дај Боже, се да ви е добро и да успеете да го надминете ова.
    Се надевам дека среќата ќе е на вашата страна и дека ќе успеете. поздрав