1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се задржи бракот после неверство?

Дискусија во 'Брак' започната од maca1987, 2 март 2011.

  1. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ангелу,додека го читав твојот проблем очите ми се насолзија,знам ,дека ти е тешко, како гром од ведро небо ти дошла веста.Потешко се прифаќа ваква вест кога се е супер во бракот ,отколку кога има проблеми па и самата вест не е некоја која изненадува.
    Сеуште ти треба време за да сфатиш дека дека си изневерена,неверство е неверство-било да е само секс за една ноќ или емотивна превара.Веста ти дошла како гром од ведро небо,сеуште си во еден вид на бунило-сон ,од кој мислиш дека накоро ќе се рабудиш.
    Сеуште ти е рано за да кажеш дека си му простила.Можеби ќе му простиш,ти самата треба да одлучиш,каков брак сте имале,вреди ли да се помине преку неверството.
    Почекај малку,среди си ги мислите 1-2 недели,„разбуди се од лошиот сон“,па тогаш ќе видиш дали ќе му простиш
    И да му простиш,верувај дека никогаш нема да ја заборавиш оваа ноќна мора.
    Се нека биде супер понатаму,пак ќе има денови во кои кога ќе се сетиш на ова неверство,ќе си поставуваш 1001 прашање,пак ќе ти се темни пред очи,а и љубовта кон маж ти нема да е онаква како пред неверството.
    Затоа ти велам,потребно ти е време за да размислиш трезвено,за да одлучиш што понатаму.
    Тешко се живее без сопруг,ама тешко е и секој ден да ти навираат сеќавања од еден период во кој си била преварена.
    Внимавај,биди јака,немој да подпаднуваш под лекови за смирување,држи до себе и своето јас,немој да дозволиш никој да ти ја разниша самодовербата.Времето ќе покаже ,што понатаму,само смирено.
     
    На srcekrsacka и maca99 им се допаѓа ова.
  2. teraestela

    teraestela Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Поздрав до сите на форумов! И јас имам ваков проблем,неверство на сопругот, со една жена,сомнежот ме убива... И покрај неговото прекрасно однесување, и цело внимание, 100% посветеност, јас немам сила да продолжам нормално да се чувствувам и да уживам во животот.. Мислам дека времето не ги лечи раните... и дека после 3 години одкако дознав за врската на сопругот со другата жена,која се вмеша во нашиот брак, јас умирам секој ден, и сум бескрајно тажна, неможам да поминам преку тоа дека сопругот бил способен да го направи тој гнасен чин...да ја изневери мојата љубов, да ја прокоцка мојата доверба, да го разори нашиот брак, нашата среќа, мир и хармонија, среќата во нашиот дом! Како да се справам со ова немам сеуште никакво решение...а бескрајно е болно и тешко!!! На прашањето ЗОШТО??? се уште и тој нема одговор..најчесто вели, се случи не планирав ништо, едноставно се случи, се кајам бескрајно, и ништо неможам да сменам! А јас и на ова не му верувам...Мојот сопруг, за мене нема никаква вредност повеќе... А порано го почитував и го сакав бескрајно... Нека ме посоветува некој или нека ми помогне ако е во можност..Пеколот е на земјава...за мене..поздрав на сите и целата срека Ви ја посакувам....тераестела
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.293
    преку твојот пост ја осетив тагата која ја Чуствувас, и мозам само да претпоставам сто се ти се врти низ глава. вистински одговор како да продолзис не постои.
    моземе да ти пренесеме сопствени или искуства од наси пријатели, познаници...мегутоа одлуката ти мора сама да ја донесес.
    претпоставувам дека околу настанот од пред 3 год. веке имате разговарано на долго и сироко, дека се е казано од негова страна. сега е моменнтот да се запрасас дали вреди сето ова измаЧување?
    дали е он Чоекот со кого сеусте сакас да бидес заедно, дали е он Човекот кого го гледас не само како партнер туку и како пријател, зивотен сопатник..дали е он сеусте она вистинското?
    доколку одговорот е не, треба во сосема друга насока да размислувас. за зивотот без него и последиците од таа одлука.
    мегутоа доколу сеусте постои барем дел од онаа љубов,хемија,разбирање...и се ресис да се борис, тогас имас проблем сама со себе.мозес да побарас професионална помос, не е нисто срамно или страсно на залост не си идинсвена сто се сооЧува со вакво несто у зивотот.
    нема седење на две столЧиња. ако ресис да останес заедно, морас да го направис на вистинскиот наЧин.
    ние зените сме малку поинакви.простуваме ама теско забораваме. сум била сведов на слиЧна ситуација но во обратни улоги. девојката го изневери деЧкото со неговиот најдобар другар...и му призна.имаа тезок период мегутоа на крајот сватија дека нивната лјубов е највазна..и дури се венЧаа и веке 5 години имаат срекен брак(пу пу да не ги подреЧАм)
    мегутоа третата лиЧност бесе елиминирана од нивниот зивот, и на таа таа тема никад висе не се зборува у нивната кука.
    знаЧи ако сметас дека вреди да се борис да својот брак, направи си услуга и елиминирај ги сите негативни мисли.
     
    На srcekrsacka и girl.23 им се допаѓа ова.
  4. klum

    klum Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Терастела и ја сум во слична ситуација како твојата само што кај мене не признава сопругот а му најдов мн докази а он постојано вели дека било зезанција дека таа била лесна во паметот и му била интересна демек си го ладел со неа.Но јас сум убедена дека ме има изневерено и да речам сега и он е претпазлив ми го посветува целото време но јас не го гледам со исти очи,не му верувам баш ништо и премногу се измачувам.Љубовта што му ја давав е преполовена,од таа половина пола е омраза а пола желба за одмазда.Имам кризни денови и мн ми е тешко и се прашувам дали да си одам и да ставам крај на бракот ,брак во кој не сме ни една година.Болно искуство и постојано се прашувам што му згрешив на Бога за ова да ми се случи за вака јас да патам.Знам дека има многу семејства што им се случило ова и што продолзжуваат понатаму но еве и мене тешко ми оди ,извини што не можам да те посоветувам ,знам како ти е низ истото и јас поминувам.На моменти си велам јас сум доста помлада од него ,да бидам стрплива па кога ќе ми се укаже шанса и јас да си се пуштам у провод но моето воспитуванје и моето гледиште кон светоста на бракот знам дека нема да ми дозволат а желна сум за одмазда и тоа многу.Сочуствувам со тебе и што да правиме?да продолжиме со нив и да бидеме рамнодушни и ладнокрвни?Да си го гледаме нашиот живот и да бидеме со нив колку да се рече дека сме мажени?
     
  5. teraestela

    teraestela Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Клум.. благодарам што си собрала сила да ме утешиш барем малку...ако може да има утеха во нашата болка...барем да ја споделиме..Јас искрено бев во многу полоша ситуација, но со многу труд некако се соземав.Моментално неколку дена се чувствувам како да застанав на здрави нозе..но сите мои сваќања за љубовта, верноста,бракот,искреноста, а пред се ДОВЕРБАТА, ги преиспитев и сватив дека не сум била во право што му верував толку многу и не го гледав реално животот, изгледа не сум го живеела животот туку сум го сонувала. Сега нема да се доведам во иста ситуација бидејќи станав друга личност. Јака и цврста, нема да дадам никој да ме повредува никогаш повеќе, а најмалку некој СИ!!! што вели дека јас сум ,,негова жена,, а мисли ,,негов роб,,. Е тоа нема повеќе!!!! Јас сум си своја и ничија...Ако ми одговара нешто го правам ако не, не!!!!Во вашиот случај јас навистина незнам што се случува, но меѓутоа ако почнал да те изневерува уште на самиот почеток...незнам како тоа би било понатаму..Дали си сигурна 100% дека те изневерува? Тоа може многу лесно да се дознае, барем на денешно време...постојат многу начини а и не е многу скапо..размисли...Само не дозволувај да мисли дека си глупа и со ограничена интелигенција, па тој да те мота како сака..Во мојот случај почна изневерувањето после 22 год. брак. Кај Вас е многу рано..Меѓутоа што се крие во мислите на твојот сопруг незнам..А и да го оставиш можеш, но и тоа треба трезно и смирено да го решиш, а не кога си во депресија и уништена сосема..Стави си на една страна што добиваш а на друга што губиш.Размисли добро.Само да знаеш, а и јас сега после толку време дознав дека сите мажи , до последниот ќе изневерат ако им се укаже прилика, само неизневеруваат мажите кои неможат или немале прилика.За сите неверства се одговорни претставничките на нашиот пол, освен силувањето.Само да знаеш дека сите мажи си ја пробуваат среќата, па ако упали упали ако не не, они си одат понатаму кај следната дестинација. Значи верноста е женска измислица, верноста во бракот, која жена ќе ја почитува а која не зависи од жената. Замисли како ќе те изневери сопругот ако не прифати жената што решил да ја легне????Или мојот сопруг..или било чиј...Ако си седат мирно жените и мажите ќе си немаат рекреација...Уф јас се занесов малку нели..Ве молам да ми простите..Поздрав
     
    На Kaja991, tessie, srcekrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. mona.liza

    mona.liza Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    47
    Драга CLUM.... Погоре прочитав дека ти си нашла цврсти докази дека твојот сопруг те изневерува и исто така прочитав дека и тој самиот не го порекнува тоа со фактот што ти дал до знаење дека се лади со нејзе.Каква храброст и каква љубов кон тебе има твојот сопруг за вака ладнокрвно да признае(индирекно)дека се лади со други жени?Ако вака лесно тоа ти го признава и за него тоа е најнормална работа можеш да замислиш што се тој можеби прави надвор од вашата куќа.Оваа е само мое размислувње и те молам прифати го со резерва,значи немора да е така.Но според мене сопругот треба да и овозмопжи љубов и сигурност на својата сопруга и во ниту еден момент да не и остави простор за непријатни мисли а камоли јасвно да и дава до знаење дека како што тој кажал се лади со други жени.Те советувам темелно да го анализираш твојот брак како и однесувањето на твојот сопруг и да донесеш одлука што понатаму.Зошто сега се уште не си во така комплицирана ситуација,само замисли што се би се случувало ако имате деца.Решението е само твое,само ти можеш да донесеш решение што и како,овдека ние само можеме да ти дадеме што објективно,што субјективно мислење.Но едно треба да знаеш и ти и сите жени што се во ваква ситуација,секогаш треба да си ја сочувате самодовербата и достоинството без оглед на се зосшто секој залужува да биде среќен.

    Драга TERASTELA .... како што гледам вие сте се избориле со ситуацијата и сте направиле силна и решителна жена од вас.Само така продолжете и не заборавајте дека покрај се вие за ништо не сте виновна и имате потполно право да бидете среќна и исполнета како жена.
     
  7. teraestela

    teraestela Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Плав Ангел...Здраво..читами не ми се верува..истите зборови и постапки од еден неверен маж!!!Како само си земаат за право да не лажат и око да не им трепне.Замисли мојот сопруг беше во иста ситуација како твојот,само јас дознав од еден тел,разговор а Вие од порака, и за да си ја олесни совеста ми призна се'. Само да знаеш не е се тоа што тој признал.Има многу повеќе, а тоа му било огромен терет па побарал помош од тебе која безизмерно и без резерва го сакаш и си мисли ќе му биде простено.Тој си правел и други излети ама никоја од дотичните,,девојки,, не го издала, ама секогаш има прв пат, па и кај него вистината се дознала, и морал да признае, да не се дознае се, признал малку и на фин и дипломатски начин...Каков глумец е тој ист како мојот сопруг...оскар заслужуваат!!! Тој 8 месеци си молчел, и гледал да не се дознае а сега од еднаш искрен и се признал ..ти се молам...Плав Ангелу ...не плачи, не тагувај, не давај болката да те уништува, не заслужува тој таква жртва...Не се оптеретувај со него живеј си го животот...еден ни е и единствен..поважен ни е животот од мажот...без мажот можеме, а без децата и животот не можеме..И не се разведувај..не му дадеј шанса да си шета без обврски и слободно..а ти да ги чуваш децата и сите да те сожалуваат...не способна па мажот ја оставил..и која ли не глупост, ќе се изнаслушаш...ако не му е добро нека си оди тој зошто ти??А неговото ласкање и внимание верувај се е добро смислено и одмерено...Не вели уште едно неверство и крај...биди спремна уште на многу..тој што е неверен, неверен е додека може да го прави тоа..нема ни срам ни перде..како што се вели.Разговорот со швалерката, што сте го направиле, и јас разговарав со ,,нашата,,само да ја слушневте од некаде, со кои зборови го оговараше и критикуваше и се чудеше како јас го трпам таков, а таа ни 24 часа не би го трпела, и се колнеше во синот што го има од првиот брак, дека нема повеќе да се гледа и јавува, ама и тоа го излажа,, пак му се јавуваше и го бараше...тоа се само лицемерки и покварени суштества, што не заслужуваат да ги наречеш..луѓе..Не се познаваме лично меѓутоа јас многу би ти помогнала да го преболиш овој тежок период од животот...ќе се обидам колку можам толку...Јас поминав долг пат додека ја постигнав оваа рамнотежа во мојот живот, траеше 3 год. Тоа беше пекол, среќна сум што е зад мене.ама се изборив за мене и моите две деца, станав независна и способна сама да одам во животот, убаво е чувството да си слободена, а пак, ги задржав сите работи што ги стекнав во животот...постигнав многу можеби и затоа се обидуваат некои на лесен начин да го добијат моето место под сонцето, ама нема, не знаат тие со кого си имаат работа...Те молам не навлегувај во приказните од сопругот...колку повеќе ти раскажува, а ти дознаваш повеќе и повеќе, се поболно е за тебе...не во истиот момент, покасно доаѓа болката...секој ден повеќе и повеќе...ако ти каже кај биле и воделе љубов, во кој кафич седеле, во кој мотел или хотел имале секс, секогас кога ќе поминуваш од таму ќе те потсеќа и боли...затоа не копај во минатото,искрено многу боли покасно...побрзо ќе преболиш ако незнаеш се... не ја прави истата грешка како мене, јас се дознав и се уништував за бадијала..сега знам дека не сум била во право што ја барав целата вистина на виделина ама ете знам дека згрешив и скапо платив...пробај да не дознаеш повеќе, најбезболно е верувај ми...знам, а сопругот ќе плете пајажини околу тебе се додека не стекнеш каква таква доверба и ќе си го продолжи стариот занает...едноставно тоа си го знае најдобро...ете не сака ама несакајќи му се случува..жените се само криви, тој не е ни најмалку...гревче...уф би можела да пишувам уште многу, ама доста е за денес...тебе и на останатите жени што дознале дека се изневерени (а и на тие што уште не дознале)им ја посакувам целата среќа на светот и посакувам среќата и насмевката да се вселат на нашите лица...Ве гушкам сите и да знаете не сте сами во Вашата болка...ја делиме многумина!!!!Поздравче тераестела
     
  8. klum

    klum Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    драга Теарестела

    Денес ме фаќа криза многу ми е тешко,пак мислам на тоа,што ако ме изневери? многу ми е тешко ,на моменти сум среќна со него ,но еве денес сум нервозна и постојано мислам на тој гнасен чин дека може ме изневерил а се посигурна сум дека ме изневерил,јас сум многу помлада од тебе ,можеш да ми бидеш мајка и те молам кажи ми како да се однесувам со него? да бидам ладна? ме боли што уште го сакам а гнаса една не заслужува ,ме гризе совеста зожто веднаш кога ги најдов доказите не си заминав кај моите,зожто на мајка ми и кажав дури по месец дена,зошто не собрав храброст да си отидам и да не му дозволам да ме види,да пати и да моли?????
    Сега мислам дека е малку касно само онака од чиста мира да си заминам,а и не знам што навистина сакам,искрено се плашам што понатаму ????????????????????????????
     
  9. teraestela

    teraestela Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Драга Клум ... Неможеш ни да замислиш колку ми е познато тоа чувство на гадење...од него а сепак треба да се воздржиш...боли до бескрај... ако заминеш кај мајкати, ништо нема да се смени уште повеќе ќе се влоши ситуацијата...што може таа да направи??Да те теши да биде на твоја страна...и ништо повеќе... немоќна е ..што и да е ќе стори за своето чедо и пак нема да ти ја искорне болката од твоите гради...а пак колку ќе ти бидат несреќни и повредени дечињата... Да ти кажам уште и да се решиш за помош од психолог или психијатар, и тоа јас го направив, тие само пробуваат ти самата да си ја решиш ситуацијата со гледање на ситуацијата од различни агли... На мојата изјава дека сопругот ме уништи и ми го искорна срцето од градите..ми советуваа дека не е така..туку само ги срушил моите очекувања од него...единствено тоа беше како нај јако нешто што ми остана во мислите и го прифатив...Неколку месеци одев и си давав пари и пак морав јас да соберам сила и да ја прифатам реалноста дека мојот сопруг не е тоа што јас го мислев цели 22 год, и да продолжам со таков човек покрај мене, а јас сватив дека за да продолжам морам сама и можам сама ... значи за да кренеш нешто не чекај помош од него мислам 50% ти а 50% тој... Ти сама можеш 100%... Понатаму така ...Имај го до себе не и го давај на пријателката на послужавник твојот сопруг... А искрено да бев на твое место искрено, најискрено ке најдев начин да и го направам на швалерката , животот пекол и ќе и го растурев раатот со мажот и, немора ти дирекно најди накој што му ветуваш и нека ја кажат на него ..па гледај си работа...тоа малку ќе ти олесни..Имам обврски сега ...ќе се исклучам..те поздравувам и те молам да знаес дека проблемот не е кај тебе...не преземај вина кога не си виновна...не ја дели вината со сопругот..така правев и јас ама сватив дека мојата душа е чиста и јас одам со крената глава а тој нека се срами...те гушкам и сакам да се насмееш барем еднас и присети се како беше среќна порано позз..тераестела
     
  10. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    nekolku pati go fativ maz mi na fb kako se dopisuva so drugi,da se zapoznava so niv i da ostvaruva sredbi...posle toa mi se kolne i pred crkva deka sve bilo sala...vo brak sme edna godina i imame bebce.mislam deka nemoze seuste da se navikne na novite uslovi deka sme relativno mladi.no i pokraj toa jas nemozam da zaboravam i ja imam zagubeno doverbata kade i da odi.so nas se smenija i odnosite,strasta...:(
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Дали сте разговарале за тоа колку тој тебе те повредува со таквите постапки? Ако не сте разговарале, објасни му дека сето тоа за тебе е омаловажување, прво сам себе се омаловажува а потоа тебе и вашето дете. Прашај го дали му се поважни новите познанства или хармонијата во бракот?
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Целиот проблем ви е во сексот. Кога се има мало бебе по дома е многу тешко да се одржува спонтаноста и страста на едно место.....
    Не го заспоставувај и покрај тоа што имате мало бебе, разгори ја страста кај него и рипај во акција :$
     
    На georgnicos му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Јас не сум компетентна да давам оговори во ваква тема , но топло ви ја препорачувам книгата Како да се сака- од Ошо, еден од најинспиративните учители за нашево време. Тој дава многу вистинити одговори за причините, последиците (ако ги има) и длабока психоанализа за неверствата во ова наше современо време.
     
  14. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    tocno...toa ima golemo vlijanie,obvrskite se pogolemi a i raspolozenite e sosema drugo!
     
  15. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    срна да ти казам дека оците ми се наполнија со солзи,зално е така зради бебето,а мазот ти мозеби се усте е навикнат на таков зивот тој мислидека се усте да сета,искаца со друство па и тоа да се дописува со други кога веке се ресил на таков зивот мислам дека се треба да се промени,сигурно и ти си имала други и си сетала ама веке свесна си дека си во друг зивот и не го правис тоа,а мазот ти треба прво да помисли на бебето пред да направи несто сто ке се кае цел зивот
     
  16. LakeGirl

    LakeGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Пријателка моја за малку ќе доживееше нервен слом кога пред неколку месеци дозна дека сопругот ја изневерува. Сепак реши да му даде втора шанса на бракот. Јас да бев, ќе го откачев одамна, ама ај. Сопругот сега е повнимателен кон неа, но таа се уште не сака повторно да бидат интимни. Од друга страна свесна е дека ако долго време немаат сексуални односи, тоа повторно ќе го натера мажот и да побара некоја друга. Но, ако се согласи да имаат, мисли дека ќе се чувствува многу бедно после тоа.

    Јас вакво искуство во мојот поранешен брак немав, за среќа, па не можам да ја посоветувам. Затоа прашувам од вас кои сте го поминале ова во животот, за жал, после колку време ги воспоставивте интимните односи со сопругот и дали потоа се чувствувавте подобро или полошо? Секој совет е добредојден.
     
  17. georgnicos

    georgnicos Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    14
    e pa dragi prijatelki... kolku mazite sto sakaat seks avanturi, tolku potpolno podednakvo e i so zenite. ako na kuceto doma ne mu dadete papo, da rucka...toa ke pocne da kopa po kantite od komsiite i pomirete se so toa ednas zasekogas i neka ne vi smeta zasto ivna mazite mu smetq da,spijaat so zena do niv...ama sekogas e umorena, i se spija... ja boli glavata, a ako i se javi omilenata licnost...Se i pominuva i srejkna e i vesela i ce najdi vreme i mesto i nikoj da ne ja seti. toa ako a?, deka e vo prirodata na lugjeto da sakaat i uzivaat vo seks, taka e od vekovi i ke ostane za navek. kako za mazite taka i za zenite. podednakvo isto. E sea, ako sakate mazot da go zadrzite sto povejke kon sebe, treba vo krevet da bidis pogolema kurva i od najgolemata kurva taka da koga ke pojde so nekoja druga, taa nema da moze da bide podobra od vas vo krevet i nema dacmoze da mu udovoli kolku vas pa taka da ke pojde nekolku pati i povejke nema da mu bidi interesno zasto doma ima povejke i pojako. a deka ima maz sto ne bi ja ebal nekoja dobra riba, hehe, nemojte da se zalazuvate, takov ne postoi, istoto vazi i za zenite, samo sto tie imaat pogolem izbor i e polesno za niv da najdat pa ne im se brza i biraat povnimatelno i poleka. i se krijaat mnogu podobro od mazite. Zatoa, ako sakate da vi sedat doma, cedete gi ko limonce sekojdnevno i ima sansi da ne zasetuvaat. a ako ve boli glavata, sekogas ima nekoja druga sto ne ja boli. a pak da ja prasas istata?, za neziniot maz i neze ja boli glavata i taka da seto e haos samo sto nikoj nesaka da priznae otvoreno i da prifati kako sto e. jas seksot go svajkam kako potreba na teloto, na organizmot, a ljubovta e nesto sosema drugo.
     
  18. georgnicos

    georgnicos Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    14
    zatoa sto so tie nekolku zeni (i site mazeni i familijarni!) sto sum bil dosega ne sum cuvstvuval ni troska ljubov iako moite zborovi bile kako kojznae kolku da ja sakam, da slusal nekoj odstrana ke si reci ovaj e zaljuben do usi!, haha, Ne, Ne i Ne, vrska nema nikakva...kup lagi za da i udovolam da i bide ubavo, nisto povejke. i cisto samo seks, telesno zadovolstvo. zatoa ako vi posol soprugot so nekoja ne se palete ko brzogoreci fitilj, kaj mazite moze da bide samo seks bez troska cuvstvo i bez troska ljubov, dodeka kaj zenite e pogadno, retki se onie koi mozat da imaat seks bez da se zaljubat.
     
  19. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Jас неверство никогаш не би простила колку и да е бракот во криза неверството никогаш не би го простила. бидејќи бракот е заедница на двајца партнери и во добро и во зло, и било какви моменти се споделуваат заедно и кризите се преживуваат заедно, а не на една криза едниот од партнерите да подпадне на некое слатко искушение. не за ѓабе се рекло силата на човекот се познава кога ке падне во криза а не кога му е убаво. сите на убаво се радуваме ама каде е кога нешто ке тргне наопаку а? неверството никогаш не би било изговор дека си западнал во криза или не си имал/а сек со партнерот подолго време па си се решил /а на таков чекор. мислам дека таквите луѓе само камуфлираат дека заради паѓање на бракот во криза изневериле, тука се работи за друго, сепак туѓото е послатко а не дека паднале во криза
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. georgnicos

    georgnicos Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    14
    uste edna vazna informacija za zenite..., za mazot 2 dena da nema galenje, miluvanje i ljubov i seks so soprugata se mnogu, a pak 3-4 dena?, krajna granica! posle negleda sto ce mu dojde pred kur, i najgolema kurva od ulica da e ce i go pikni, krstetese so ova bolestive sto nemozime mnogu da odime so sekoja edna. oti postoi realen i vistinski strav od opasni bolesti.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.