1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се задржи бракот после неверство?

Дискусија во 'Брак' започната од maca1987, 2 март 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Ете, во исто време сме пишувале и исто и сме напишале со леонтина :)
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    milicka не е проблемот во тебе, ти сакаш се да испадне како што треба, и нормално, како и секоја друга жена сакаш да ти опстане бракот. Не велиме да се разведеш, дај му време(што и го правиш), но не дозаволувај уште една грешка. Тој те изневерил, ти си дознала а сега тој ти префла и попува. Ти вака не си среќна тоа го гледаме сите. Прво, тој е грешниот, го правел тоа од што му е убаво, а сега што си излегла ти, одма мисли дека ти си со некој друг. Ама ако ти го направиш тоа, тој нема да мисли на бракот, туку само ќе има изговор за да си замине. Пак ти ќе си лошата, тебе ќе те зборат. А тој ќе биде сиротиот. Немој да му ги правиш тие приказни дека и ти можеш да изневериш. Не е мала работа, а детето гледа се, ќе отиде и ќе каже пред некој(не знам колкаво е).
    Знам зошто сум работела со деца и без да ги прашаш тие си кажуваат.
     
  3. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Фала за подршката!Јас му дадов до знаење дека ќе простам се доколку ми признае и ако сака да си го спасиме семејството.Но тој се колне во дете,и цврсто стои до тоа дека нема ништо,освен за првиот пат поблиско пријателство,што сега веќе го нема...демек.Од друга страна како да верувам кога наоѓам картички , со испустени повици од некој број.И звонам на тој бр но никој не крева од 5 места пробав и не крева...Што да мислам,како да дознаам кој чиј е бројот?

    Поздрав
     
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Eте ти го одговорот. Тој со тоа што ќе му вратиш, ќе си најде оправдување за тој уште повеќе да праи лом. Единствен начин на кој можеш да го победиш овој створ е со самодоверба. Не му се замарај бе и не го провоцирај. Одговарај кратко на прашањата „кај беше?-надвор, со кого?-со колешки, шо праевте?-пиевме кафе“ ама да не осети дека си лута. Тој ја осетил таа твоја потреба да му се правдаш и што е најлошо, си му дозволила да го почувствува твојот страв од крај на бракот. Страв од развод. Сигурна партија си му па сега си игра до миле воље.

    Ја за ваквиве би пресудила јавно кастрирање на плоштад, без анестезија, нека ги исплаче твоите солзи за сите минати години, aли ај...се извинувам за бруталноста и директноста али такви створови од кожа ме вадат. :$

    Упатено е кон машко но од моето искуство со мажите ова го знам. Ни го игнорирај, ни му оди по газот, едноставно по својот газ оди си. Ако ти се има секс со него, имај, кога ќе ти рече „нема да најдеш подобар од мене“ ти речи му „да важи“, aко ти рече „ќе се разведам“ речи „добро“ (ма колку и да те боли) и не му се замарај. Значи кратки одговори, не му се плаши, не му давај детални извештаи, гледај си се себе и детето. Биди малце мангупот у бракот и прави се дека не те интересираат неговите закани.

    Е oвој негов коментар ме потсети на еден скеч од к-15, и ја би му одговорила ко оваа на крај, па нека дешифрира ако не го мрзи :lol:

    http://www.youtube.com/watch?v=WYyvbApGGEU
     
    На SimonaTino и Sunshine88 им се допаѓа ова.
  5. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Абе, може и било слабост, може и стварно нема да има веќе ништо. И дај боже да се заврши со убаво. А за бројот, седни го и дирктно кажи му, еднаш си згрежил ама пошто ете јас не можам да сум мирна, барам некои објаснувања. Прашај го се, пред тебе нека се јави на тој број, таа картичка нека ја искине, биди малце строга...
    Пошто и да тргнеме се на страна, и да се помириш со тоа вечно ќе те мачи.
     
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    tessie ме изнасмеја со ова скечов од к-15 :lol: и во право си кратки и јасни одговори нема што да се објаснуваме и да влагаме во конфликти безвезе...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Кога зборуваме за неверство, мора тука сите жени да признаеме дека ние сме баш оној пол кој многу полесно попушта..За разлика од нив, кои своето достоинство не би се осудиле да го изгубат, не гледајќи при тоа дека само за да го сочуваат, можат целиот свој живот да си го претворат во пекол..Нам други вредности ни се побитни..И факт е дека сме порационални од нив...Размислуваме подлабоко, похрабри сме,...Верувам дека многу од нас овдека кои се во брак некако би простиле неверство, ќе затвориме очи и некако ќе продолжиме понатаму..Зборам за она неверство, за кое стварно не вреди да се уништи еден брак.. И во тоа не се сомневам...И дефинитивно не се сметам дека сме губитнички, лузерки, туку напротив...Бидејќи тие истите наш сопрузи тоа никогаш нема да го направат..

    Ако простиш, прости и не размислувај како понатака...Чим си решила да простиш, не барај веќе ништо во тоа што прошло...Минатото остави го зад себе, а сегашноста и иднината насочи си ги во твоја корист..Претпазливо и мудро...
    Имав поодамна врска, во која бев изневерена и простив...И се потоа беше во моја корист и многу поубаво, а од тогаш и научив многу работи...Врската се распадна од х други причини после 2 години...
    Ништо не правиш со тоа ако јавно му покажуваш дека можеш со друг, напротив, само го оддалечуваш од себе, а сексот е само од инат...Тргни од себе..Никој не сака да го дели партнерот, сопругот со друг, па макар ни на сон..Ниту ти, ниту твојот сопруг...Тоа води кон пропаст...Одбери ја рамнодушноста, голем дел од денот посветен на себе си..Ако имаш профил на ФБ исклучи го...Стани она што ни на крај не би му текнало дека може да се деси после неговата афера...Не го запоставувај, си решила да простиш, но никогаш повеќе толкава заинтересираност за него..Заинтересиранос во смисла на зборот дека и дотерувањето и излегувањето со колеги ги правис за негов инат...Тоа мажите од авион го гледаат...Нека види дека се средуваш за себе, дека одиш и гледаш работи што само тебе те интересираат, дек аси го готвиш своето омилено јадење, дека се спремаш да го гледаш својот омилен филм, дека дискутираш на теми кои тебе ти се допаѓаат, а другите само ги слушаш и се смешкаш..Дека новиот секси веш го облакаш само за себе, а не и за него, и рамнодушно си легнуваш до него и заспиваш...Верувај, никогаш нема да му текне на претходната, туку одново ќе почне да те освојува..


    (Бидејќи мојов пост се однесува на Миличка 77 најповеќе, исто така и јас ја советувам за претходно да седне и отворено да разговара со сопругот-ултиматом или јас или таа...Ако те одбере тебе, тогаш ова погоренаведеното..ако ја одбере таа, збогум)
     
    На Milicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Се што сакав да напишам,напиша Moira
     
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Да не се повторуваме со совети , овој дел на моира морав да го болдирам :bow: . Во никој случај немој да враќаш мило за драго . Кога бев тинејџерка кога другарките враќаа на дечковците со мување на рандом дечки за одмазда ми беше крајно глупаво и деградирачки , не личи на тинејџер а не па на една дама и мајка само полошо ќе на направиш и сама себе ќе се понижиш.

    И според постовите твои можам да залкучам дека маж ти те сака и те како му е важна вашата фамилија , така да само храбро, верувам дека ќе ја надминете кризата ;)
     
  10. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Девојки благодарам за прекрасните совети.Од утре почнувам.по самоуверено,без притисок,нема да го игнорирам но нема ни по него да одам.Ќе ве известам што ќе биде во овие денови.Држете ми среќа. Бакнежи за вас,прекрасни сте |-)
     
    На SimonaTino, tessie и danielka0507 им се допаѓа ова.
  11. AlalVera

    AlalVera Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    51
    Се надевам си средила до сега, ако не, еве го мојот одговор...

    Иако никој тоа не го признава отворено, не постои личност, без разлика маж или жена, која сака човек што оди по газот. Секој сака предизвик. Претпоставувам дека токму тоа е проблемот што тебе те мачи, тој не гледа предизвик во тебе.

    Ако мене ме прашаш, ти напишав и претходно, треба да си го вратиш својот живот како личност во свои раце. Излези и флертувај, бркај друг, фати друг ако треба. Ако имаш храброст, остави го. Може нема да се врати, ама ако не се врати, тогаш таков маж кој ќе спие со друга додека е со тебе, не ти треба. Мене не би ми требал.
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Шо напраи?
     
    На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А тебе како маж, би ти требала жена која оди со други од инает и заради одмазда дури е со тебе?
     
    На imelda, elena.mak и Annath им се допаѓа ова.
  14. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Здраво феминки!Еве овие денови малку се однесувам по ладно,не го рецкам ногу,но во исто време се правам како се да е во ред. ;) Му ставам за јадење,го перам,пеглам...Ми вика има некој проблем нешто си ми друга,чудна,лута си нешто ми вика.Му велам не бе се е ок. :?: Вчера си купив нова гардероба за на работа,му одговарам на прашања ама со насмев ,никако налутено,а инаку не му звонам не му зборам многу.Се шетам со детето,па вика да дојдам со вас.Му велам како сакаш.Сега помирен е малку не е развикан овие денови,па ќе видиме ќе продолжам со ова темпо уште некој ден...

    На работа има еден колега кој постојано ме гледа потајно и ми се смешка, :tmi: па решив да возвратам (само невин флерт) :P колку да си пополнам празнина,бидејќи добро е чувството кога знаеш дека уште си привлечен,ништо друго скраја да е :!: ,зошто се уште го сакам мм,ова само онака колку мислите да ми отидат на друго место.

    Ќе ве известам понатаму за ситуацијата со мм.Поздрав,ве сакам :inlove:
     
    На irena.1 и tessie им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Е баш сум среќна што излезе така како што меѓу другите (не ги читав мн советите од другите и нз) и јас те советував. Сега, флертот не е толку голема работа, добар е да си ја задржиш самодовербата и вербата дека уште си привлечна за околината, но никако не потклекнувај и не си ставај црна дамка на твоето достоинство за која утре ќе се каеш. ;) Ете така бе, нека се мисли шо ти е сега...продолжи така, не покажувај лутина и терај си по свое.
     
    На Milicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1980

    1980 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    zdravo jas sum nova na sajtot gi citav vasite raboti pa se resiv i jas da go kazam mojotproblem bidejki poveke nemozamda izdrzam cel zivot mi e katastrofa pa neznam sto da pravam pa dali mozi da mi pomognete imam 32 godini od moite tri godini ostanav bez tatko bidejkipocina posle nekolku godini mojata majka se premazi pa mozete da zamislite kolku e tesko da zivees so ocuv normalno sekoj si gi saka svoite deca kako i toj negovite pa napraviv greska za da izbegam od tie maki se maziv na 16i pol godini posle edna godina ostanav bremena cela moja bremenost ja pominav na bolnica i se porodiv vo 8 mesec pred da se porodam pred 4dena me napravija cirklas i se toa go pominav sama bidejki mojotsopruk gi slusase majkamu i tatkomu trebase da odiso niv na selo da raboti koga si dojdov od bolnica mojata kerka bese sekoj den nastinata i pak non stoppo bolnici otkriv deka ima problem so srceto i aortata a domasnite me kritikovaja zaedno so soprugot deka deteto e zdravo a sosila go pravam bolno potoa me pratija bugarija da ja operiram tamu bev eden mesec i vo dve nedeliinapravija dve operacii a tamu doktorite mirekoja deka ova se pravi na tri meseci a ne na tri godini posle operacija eden mesec lezev vo skopje pa potoa vo ohrid i falamu na gospot sega ima 14 godinii e dobra posle pet godini rodiv sin i taja bremenostistopo bolnici i seto toa sama go pravev bez prisustvo na mojot soprug bidejki bese zafaten so rabota ipotoa eden den vo raspravija mi prizna deka dodeka sum bila jas so kerkami po bolnici toj legnal so moja prijatelka mnogu tesko go prifativ toa ama sepak mu prostiv zaradi decata a mnogu mi bese tesko samo nesakav decata moj dagopominat zivotot so razdeleni roditeli pomina toa potoa posle nekoe vreme pocna mnogu da seta so kolegi da si idi kasno a sto e naj interesno mene za se me obvinuva za se sum jas kriva vo vlaknotoke najde nesto da se kara so mene nikogas ne mi rekolte sakam a raboti nosi pari doma se mu kupuva na decata sto sakaat ama nikogas ne sednal so niv da uci ili da otide na uciliste da prasa kakose no i prekutoa pominuvam odam na rabota prasuva so sto odam voni na mojot tell i go drzi otvoren da slusa so koj odam na rabota so sto begam vadi listi za telefon kaj zvonam i sam ke slusai ke mi rece lazis nebesetakajas od doma kaj i da izlezam izleguvamso decata nikade sama i se sumlja vo mene a ne sum mu dala nikakvapricina doaga od rabotanervozen samo vika se mu smeta nesmeam koga ke e izlezen da se javam da prasam so koe ikae posto sum go sramela pred kolegite ako prasam i koga ke si dojdi vika mi veli koja si ti da znajs kaj odam i so kojizlegvam ke pokutam zaradi decata pak gledav da sredam decata da ne gledaat deka sekarame eden den mu stigna poraka na telefon jas zvonav na brojot dodeka spiesetoj i se javi edna zenska i koga me slusna go iskluci telefonot a tojripna od krevet i napravi doma ogromna kavga zosto sum mu gibala vo telefonot mi mana i slakanica pred decata potoa me ubeduvase deka neznael koja e go prostiv i toa i i malo uste nekolku vakvi slucki a sega pred nekoj den si dojde doma premnogu pijan go zagubil keseto so mnogu pari taka velese i kerkami go zede negoviot telefon da vidi so koj posledno zboral za da znajme kaj da go barame novcanikot otvori vo poraki i kerkami mu procita dve poraki od od koi vo ednata pisese dali stigna na rabota a vo drugata pisese sega bev kaj drugarkami i so detetosi begam doma jas koga gi procitav zbesnav i zvonav mi krena i kogame slusna go isklci brojot a mojot soprug koga se otrezna go prasav od koj se porakite i na se toa me obvini prvin mene mi veli mozi ti mi gi napia i sega mi gi nametnuvas neznam veli od kajse a ako se od nekoja ne gi ostavav ke gi izbrisev potoa posle moe vikanje mi rece deka bila svalerka na negovkolega toj pisel od negoviot tell posle toa jas ne veruvami mi veli od sosema drugprijatel deka mu bila svalerka i na se ova mi veliuste ednas akogibnis vo mojte telefoni i vo mojata privatnostke tigi iskrsam racete eve sega nezboruvame sam spie a i ne mi treba ama jas neznamsto da pravam mislamdeka kepoludam a i nesakam da gi unistam decata da go pominam mojot zivot ve molam da mi dadete nekoj sovet sto da pravam fala vi na site i izvinete sto ve maltretiram so moiteproblemi ama ovane se izdrzva.
     
  17. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Зошто постот нема ниту една точка и запирка???

    Не знам што совет чекаш.....мене единствениот што ми дојде на памет, после читањето на твојот пост, е да си ги собериш работите и децата и под итно да одиш кај твоите родители, или каде можеш, и да ги ПРОЖИВЕЕШ својот живот достоинствено, како што треба.
     
    На rici.aaaaa, blond и danichap им се допаѓа ова.
  18. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    добро бе жено, како уште смееш да прашаш ШТО ДА ПРАВАМ?? цццц :x ах што не ми налета некој таков мајчин..... ццц неможам да се изначудам на жените како тебе :x
     
  19. 1980

    1980 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    fala mnogu na vasite mislenja ama prasuvam bidejki nesakam decata da mi stradaat a i mi e strav da ne mi gi zemi posto mnogu ne gi znam pravata jas od mojot pokoen tatko imam mal stan ama platata mi e mala a toj zema iljada evra a pred narodot e tolku mnogu dobar sto site mislat deka e idealen maz ednostavno e so dve lica pred site veli deka sekade me pusta deka se mi kupva doma za jadenje nisto ne mi falelo niedna zena go namala ova so jas sum go imala ama toj nesvaka deka mene parite nemise bitni tuku mi treba maz do mene i da imam miren brak -a za da se razvedam mnogu pati sum razmisluvala posto i toj sam mi veli ako ne ti cini vratata eneja a kako da si zaminam од ovaа kukajas bev taja so krevav kamenja i praev malter za da ja napram bidejki zivevme so majkamu tatkomu bratmu i snamu i plus cetiri deca a tie se tek drugi problemi sto ke zafatat mnogu mesto tuka pa morav sama da pravam maltar za da se delam pobrgu a toj rabotese i kako sega da gi trgnam decata od kukata vo koja pota moja pagalai da ja otstapam na nekoja ке ве молам доколку некој знае како одат тие работи за децата и од колку години сами одлуцуваат сокој сакат да зивејат да ми кажете ?
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    1980 за какво дете пишувало во пораката? Мене целава работа ми изгледа како твојот маж да води двоен живот :^) Да не има тој уште една жена или пак да не склепал дете на некоја :^) Тоа што ти седиш и ќутиш и му дозволуваш да те гази ,не е во ред,а уште помалку што оправдување ти се децата !!! Еве ќерка ти вака или онака дознала и сега сигурно и она се нервира и се јадосува.Збери си се и бегај од него ,заедно со децата.Верувај и на нив ќе им биде поубаво само со еден родител ,а да живеат во хармонија,отколку вака. А свекор ти и свекрва ти каде се сега? Го гледаат што прави ?
    Сега гледам си пишала дека имаш стан .Ако работиш,а и децата ти се малолетни и ќе ти припаднат тебе,а он ќе плаќа алиментација .
    Ако толку не сакаш да се разведеш ,бар издавај го станот скришно и парите ставај ги на книшка ,за не дај боже. Кога еден ден ќе решиш да го оставиш ќе имаш некоја пара на страна за почеток.Мислам дека е само прашање на време кога ќе го оставиш односно кога конечно ќе се освестиш со што си имаш работа.
     
    На Annath, Moira, SimonaTino и 3 други им се допаѓа ова.