1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се задржи бракот после неверство?

Дискусија во 'Брак' започната од maca1987, 2 март 2011.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Те сваќам целосно.
    Некогаш несвесно тонеме во бездна, и се додека не тресне човек салам на подот не е ни свесен дека паѓа.

    Сивото секојдневие кога станува нормална ствар, човек си симнува од вредноста и од критиериумите, и дури заборава како е да се биде среќен.
    Среќата се сведува на обични секојдневни нешта кои другите ги земат здраво за готово.
    Од страна е лесно, но кој е во таква ситуација си знае како му е на душата.
    Но очигледно дека он е свесен за твојата положба во целата оваа ситуација, и додека ти губиш од сопствената самодоверба и патиш, него истата му израснала до небеси.
    Коментарите кои ти ги упатува наведуваат на тоа дека он е сигурен дека ти тоа нема да го сториш, па открил брз начин да прекине евентуална дискусија пред истата и да започне.

    Мораш да бидеш спремна и да го изгубиш доколку сакаш да се врати истиот оној во си се вљубила.
    Вака само тапкаш во место.
    Мораш да го смениш твоето понашање, да презедеш некаков вид на иницијатива и одлуки.

    Штом си имаш свој стан, без разлика колкав е , важно е покрив над глава, работичка колку за старт...
    па ти имаш многу повеќе од многу жени кои се наоѓаат во таа ситуација.
    А во однос на куќа градење, висока плата... пресметај си дали се исплати тој секојдневен мобинг кој го доживуваш и губењето на живците.
    Не се плаши за децата, јас сум дете од разведени родители, мајка ми немаше ни работа ниту покрив над глава па останавме кај нејзе.
     
    На Annath, Moira и imelda им се допаѓа ова.
  2. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Како и останатите и јас бите советувала да собериш сили и храборост и да те нема од животот на тој човек, никој човек не должен да трпи такво иживување.
    Јас познавам жени кои и покрај тоа што немале каде да одат(мислам на нивен стан), си ги собрале парталите и си заминале, па после кога ке свати колку му фалите и ти и децата тој ке биде тој што ке ве моли да се вратите.(иако според мене не заслужува шанса)
    Не знам што размислуваш толку, немаш мир, немаш спокојство, не си љубена, цел терет околу децата и домот е на твој грб, а од друга страна вработена си и имаш стан каде што можеш да заминеш со децата.
    Прво, можеш да го пријавиш за семејно насилство, ради тоа што се осудил да крени рака на тебе пред децата, да сум на твое место прво тоа би го напавила, па неколку дена по ред скришно без да знае пополека ке си ги однесам сите мои ствари во станот, тие денови ке гледам што повеке пари да извлечам од него,(трошоци за децата, домот) и ке покренам судска постапка за развод, сите овие работи кои ни ги пиша нас да ги кажиш на суд не постои теортеска шанса старателството да му припадни нему, ке си плака алиментација 30% од платата, тоа ти се дополнителни 300 евра(ако не се лажам спомна дека зема 1000 евра плата) што ти треба повеке?
    Ке си се средиш, и ти си човек заслужуваш да живееш, ке си почниш да си обрнуваш винамние на самата себе, па понатаму и ке си најдиш некој кој вистински ке те љуби и заслужува.
    Мајка само храбро, јас искрено не верувам дека овај човек ке се измени, премногу далеку си дозволила да отидете.
     
    На Annath, Moira, AIT и 2 други им се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    1980
    ОООО...Срце еве јас нема да те искарам ќе ти дадам совет...
    Мајка ми го имаше овој живот,ако сакаш да ги спасиш децата бегај од овој монструм!!!Најбрзо што можеш и не му се враќај никогаш,ама никогаш колку и да те убедува дека се сменил,дури и да ти изгледа така
    Јас и сестрами цел живот го гледавме(татко ни) натрескан како и се дере,тепа,малтретира,трауми колку сакаш
    Еве ние се омаживме млади како тебе да избегаме од дома,ама среќа од Господ се погодивме во добри семејства и не се омаживме со било кого туку со оние што ги сакавме,сега си имаме дечиња и.т.н
    Ти кога ќе бидеш среќна и твоите деца ќе бидат среќни,кога ќе дојде време дечињата си растат ќе си тргнат по свој пат ти со таа будала ќе останеш,цел живот ќе си го трпиш и скапуваш со него
    Откако се омаживме со сестрами,мајками и тие нерви што ги имаше ги изгуби да ти е жал да ја гледаш ;(
    Затоа ти кажувам од лично искуство...И децата ќе страдаат цел живот и ти!!Поздрав се најубаво
    Се надевам ќе ја извлечеш најдобрата одлука за тебе и твоето семејство ти одлучуваш
     
    На Annath, Moira и AIT им се допаѓа ова.
  4. 1980

    1980 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    fala vi mnogu na site sto go svakate mojot problem vecerva koga si dojde soprugot od rabota resiv da razgovarame makar so so nego nee vozmozen razgovor osven da te napaga pa resiv pak da podkleknam da ne donesam pogresna odluka za porakite kaza deka bile na negov kolega od svalerkata negova i sto nemalo nikogas da doznamam i toa nebilo moja rabota da znam makar sto jas ne mu veruvam na nieden zbor i pocna da vika deka jas sum bila greskata vo ovaa kuka deka toj bil mnogu dobar a jas sum bila taja so necinam zatoa vaka sum mu praela za da sum imala jas sloboda da ne me kontroliral zatoa sum go obvinuvala deka imal druga i veli ako ne ti cini razvedise a toj nebaral razvod ne go interesiralo so ke pram potoa mi go vrati minatoto deka kako i site taka i jas imav decko pred da se zapoznaeme i sega mi go prefrla toa posle 16 godini deka jas sum bila vo nego zanesena a sonego onaka sum se mazila i sega mi prekarva za koga bev cupe makar mozite da zamislite na 15 godini kakov decko bi imale pa da se spomnuva posle 16 godini brak potoa mu rekov nee mozno jas i ti da razgovarame i mi odgovori da nee mozno oti jas za site cinam za tebe ne i deka sum bila intelegenta sum sakala da vladeam so negoviot mozok ama toa nemozelo i da ne sum izigravala nekoj psiholog a jas ednostavno mu rekov deka vaka nemozi da se zivej deka poke nemozam da podnesam da me vrega nepismena glupa i sto uste ne ama nisto ne go interesira a sinmi slucajno slusna na vrata kaj sto razgovarame za razvod i koga vlegov vo sobata placese a toj ima samo 9godini i mi rece mamo nesakam da se razvedite jas sakam so dvajcata da zivejam a kerkami e 14godini i kutese samo i si beri vosebe samo se potrudi da go smiri bratceto mu odgovori nemoj da placis nema da se razdelat tie samo razgovaraja za potamu ako ne mu odi i potoa dojde i na dvata ni rece dali mozi da prestanite da se raspravate i zamina togas jas mu rekov kako netie stram i zal za decata i toj mi odgovori zosto mene ti treba da se stramis a decata ke si porasnat i ke si odlucat so koj ke ziveat a ti da gi razdelis od mene nema da mozis i trgimise sega sakam da odmoram a ne sotebe da se raspravam dva sati i si zaspa .a za stanot da vi odgovoram vo nego imame kiragi veke mnogu godini i toj ja zema kirijata a rabotata nemie sigurna se plasam deka tatkoim so pari gi kupuva
    se sto ke posakaat dobivaat decata se nauceni samo da mu recat tato kupi ova i kupi ona i e kupeno a so niv vrvi mace vreme i toj so toa se vadi na decata nisto ne mu fali se mu e kupeno i daeno jas si gi sakam i nema da gi ostam da mu falmnogu i nesto zatoa rabotam a imam prekrasna kerka i mnogu razbira samo sto e povlecena mnogu vo sebe i mnogu e nervozna mnogu mi e zal za nea neznam sto ke bidi ponatamu a mnogu mi e tesko da donesam odluka da se razvedam deka decata mi se vo najludite godini koga se razbiraat i da ne trgnat po los pat seplasam da ne donesam pogresna odluka spremna sum cel moj zivot da go zrtvuvam za niv makar ako treba se keprifatam od nego samo decta da mi se pred oci i da mi ostanat pametni kako dosega sto sum gi izgledala fala vi na site : :sweat: neznam vervajte poke ni jas sto da pravam sto da mislam nemam poveke pamet i nervi sto saka neka pravi
     
  5. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Навистина ми е жал,што мораш да трпиш ваква секојдневна тортура и малтретирање.
    Меѓутоа верувај дека не им правиш ништо добро на децата,растејќи во таква напната средина и со таков татко.
    Не е се во парите,ако купува играчки,чоколади и што ли не,кога немаат почувствувано безусловна љубов,мир и хармонија.
    Според мене голема грешка ти е што киријата од твојот стан ја зема тој,а тој сепак солидно заработува.
    Ваков човек понатаму тешко дека би се променил на подобро,но ти си многу млада за да постојано ја трпиш неговата ароганција,бес,нервоза и неодговорно однесување.
    Самото негово неодговорно однесување,пијанчење,швалерки,пораки,колеги ти е јасен знак дека тој човек не е способен за деца и жена.
    Верувај дека би ви било сто пати подобро ти и децата да си живеете во твојот стан,можеби со помалку пари,но со тродупло повеќе мир и среќа,а мирот покрај ваков човек не верувам дека ќе го добиеш.

    Поздрав.
     
    На DeMelo и tessie им се допаѓа ова.
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Во најголем број на случаи, судот го доделува детето кај мајката. Треба ептен да си неморална, да правиш глупости, или да имаш порок за да падне кај таткото. Нема врска толку парична состојба, во работен однос си, земаш каква-таква плата, татко ти, Господ мир на оној свет да му даде, ти обезбедил каков-таков покрив над главата. Внук ми е дете на разведени и мислам дека него на 11-12 години го прашаа кој родител ќе го избере.

    И што ако пред другите изгледа добар? Да, изгледа, затоа што го преќутуваш секое малтретирање. Не се таму во судот сите затуцани како него (пошо тој, извини вака, ама затуцан е и тоа многу). Неизживеана копучана. Снимај ги разговорите кои ги водите (без тој да знае), напраи му момент „скриена камера“ и мудро молчи си, а утре коа ќе дојде работата до суд, сочувај ги снимките (пожелно е и видео да е), тап-корпус деликти. Ја начекал девојче на мака и уште од 16 години и' го уништил животот :@ мореее, јас да имам некаков авторитет, смртна казна би предложила за овие створови. Се' она што би го компромитирало, ќе го кажеш кај шо треба. Башка тие 1000 евра месечно нема многу да му завршат работа кога ќе дознаат дека сосила ги земал парите од кирии од тебе, од твој стан.
     
    На imelda, baby-star и DeMelo им се допаѓа ова.
  7. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Драга 1980
    Многу ми е жал за твојата ситуација,но верувам дека си добра жена и ќе успееш да се избориш со проблемов.Како прво потруди се да дознаеш која е таа жена со дете,зошто ми личи како маж ти да има двоен живот (дај боже да грешам). Прати некој да го следи кога излегува , некој твој братучед или внук(за илјадарка чудо прават тинејџериве) и да го слика на тел или следи го ти. :!: Во случај да е така ќе имаш докази за на суд.Како друго ќерка ти е поголемка мислам рече 15 год, разговарај со неа, штом таа ја знае ситуацијата сигурно гледа колку се мачиш, а верувам и таа се мачи. Прашај ја во случај на развод, ако нема решение каде би сакала да биде и со кој.Консултирај се со адвокат. Во меѓувреме, облечи се, дотерј се,рецка не мавај ,па да видиш како ќе се заинтересира каде одиш дотерана и со кој (од искуство зборам).
    Се најдобро,со тебе сме :hug:
     
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ее Миличка, тоа дотерување и сл во нејзината ситуација не пали. Твојот и нејзиниот сопруг се разлика голема. Овој е милји далеку од цивилизирано створење, и' доаѓа дома пијан, ја следи, ја тера да го држи телефонот отворен коа оди на работа за да слушне ако има некој...ако се дотера и излезе може и ќотек да изеде, се' би очекувала од животново. Му наоѓа пораки во телефонот од други жени, наместо да ја наведне главата говедото, уште нејзе ја обвинува. |(

    Еее, како што рече нена во една друга тема „родителите можат многу лесно да му го уништат животот на своето дете“, а штом на 16 години направиле таа домот да не го гледа како прибежиште, туку како пекол, па нз какви родители се тоа...

    Другата жена и двојниот живот негов, колку и да се сериозен проблем, конкретно во нејзиниот случај, не се ништо во споредба со малтретирањата што ги претрпува од него на дневна база.

    Со вакви сељаци без такви провокации од типот на дотерување, игнорирање, излегување...само мирно, итро и подмукло. Нека се праи како досега и кога најмалку очекува, тап докази дека ја зборува вистината за тоа каков човек е и ќе видиш, нема да знае од каде да диши а од каде да п*ди со извинение. Го познаваш 16 години, сигурно досега си му ги нашла слабите точки. Во тој случај, останува само да си добар “стрелец“ до срж да го прободеш во истите. Така само.

    Значи колку сум згрозена од тоа како се' не се третирани жените, на моменти искрено ми доаѓа идеја да отворам шелтер центар а дојдам при повеќе пари.

    И јас и' препорачувам да разговара со адвокат (по можност некој кој маж и' не го познава) и да, нека најми некој тајно да го следи и да го СЛИКА доколку има нешто, но без тој да дознае, или пак кога ќе ги види со другата жена, некако да се направи, да им се подметне да се снима цел разговор. Тоа многу ќе придонесе судот да се сврти кон неа кога ќе се разведуваат, а и да ја заштити од негово малтретирање во иднина.
     
  9. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    1980
    Твојов случај е со едно единствено решение баталиго дебилов и почни да го живееш животот бидејки е твој воедно е еден и треба добро да го проживееш ,воедно мислам дека и си преплашена како понатаму без него...само треба да пробаш и ке забележиш дека без него ке ти биде супер...
    децата одат со мајката и немој да се плашиш ти немаш што да изгубиш можеш само да добиеш,јас одсекогаш сум против развод но кога веке ке забележиш огромна карпа пред себе има солуција или да останеш пред неа и бел ден да невидиш или едноставно да ја заобиколиш бавно но полека и сигурно да си го продолжиш животот никој не е незаменлив срц ...
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    ‘Не можам да те сватам, покрај се и покрај последнив разговор ти се уште се мислиш што да правиш, па ти изгледа сакаш да бидиш жртвено јагне.
    Размисли подлабоко, децата ке останат паметни ако се одгледани со љубов и хармонија, а во семејство каде што има само кавги, малтретирања,татко нечовек, мајка несрекна, па ти покрај се ова ке пукниш, ке ти отиде здравиот разум и несвесно ке почнеш и нив да им се истураш, така си одат тие работи, лутината најчесто родителите НЕСВЕСНО ја истураат на децата.
    Ништо нема да им фали, работиш, ке ти плака алиметација, па и понатаму ке продолжи да им купува се, тие ке останат негови деца.
    И тој можеби ке почни повеке да те почитува,кога ке види дека имаш црст став и не си негов зависник, вака те гази како што сака, манипулира, те малтретира, еве децата гледаат слушаат, собираат.
    Ке ги истрауматизирате трајно верувај ми.
    Собери храброст и почни да живееш,си зашто ова твоето е се само не живот.
     
    На AIT, Annath, rici.aaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  11. 1980

    1980 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    здраво на сите извинете овие дена немав време да седнам и да ви пишам јас се решив да се разведам и кога виде дека сум спремна да си заминам бидејќи тој досега не верваше дека ке го остам затоа и вака правеше и сама сум виновна за тоа дека му простував се а сега виде дека сум спремна и рече дека ке се смени да не се разведуваме па решив да му дадам уште една шанса макар што не му верувам ништо ама сепак останвам за да не донесам погрешна одлука па да видам сега дали ке се смени а децата ги прашав разговарав со нив и двете ми одговорија дека ако се разведеме сакаат со мене да живеат,и тој тоа го знае сега па еве сношти се јави другарму за да излезат и не излезе остана дома па сега ке видиме натаму како ке биди, а му реков при најмала грешка нема повеке да разговарам и да простувам едноставно ке си заминам па сега ке видиме фала ви многу на сите за подршката и редовно ке пишувам со вас поздрав голем :$
     
    На tessie, DeMelo и SimonaTino им се допаѓа ова.
  12. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    После неверството бракот и да сакаш неможеш да го задржиш :!:
    *Ако те сакал, тогаш зошто те изневерил?
    -Тоа значи дека не те сака!!!

    *Не мора да е само тоа причината за неверството, но многумина го прават од нељубов кон своите сопрузи/сопруги. Ако те изневерат, значи дека бракот не може да продолжи. Како може мажот/жената да ти спие со друг и после пак да е со тебе?
    -Истото се случи и со оној човек што го нарекував брат. Тој си ја изневери сопругата со 8 годишно синче и 1 годинка керкичка. Си ја изневери сопригата за една бескорисна к***а и сега толку е. Се разведоа и што е најдоброто што мојата снаа не му дава повеке да ги види децата и тука многу ја подржувам. Он одел со таа четири години, после и нарави дете на снаата и ја фрли така демек не ја сакал, а пред четири години ја сакаше???Сега тој си живее со таа кучката а снаата си живее со дечињата.

    Ако маж ви ве изневери одма да си факате патот кон дома, бидеји вие не сте вредни повеке од тие кучки по кој трчаат мажите...Ако имате деца никогаш повеке не дозволувајте му да ги види, за да види како боли тоа што ви го направил!!!
     
    На Goddest и pikolino им се допаѓа ова.
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Зошто би се задржувала во брак со такво сушество после таква ситуација?
    По неверството, што од тој брак останува доволно вредно да се задржи?
    Неверен може да биде секој, а да има доволно муда да истрае и да се бори за семејството ... само некој.
    Вториот би го задржала.
    Затоа што како првиот, секогаш можам да најдам, па ако ми се погодат такви, барем да ги мењам и онака фазла се у светов, тешко дека нема да најдам друг таков бар и ја да си го имам есапот.
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Браво за напишаното. :clap: Истото ова му го имам кажано на маж ми. Ако ме изневери, нема да го види син ми.
     
  15. nasmevnise

    nasmevnise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки интересна тема ама гледам слабо некако интерес...аххахха веројатно некако не ни се признава кога ке ни набијат рогови.Еве јас си ги носам и баш добро ми стојат.Порано се залажував дека нешто ке променам,нема врска си знам и си кутам.Сакате да ви пуштам малку пораки од фб да читате и да се смеете.И тоа ископирав и си чекам.Нека се заглави до крај.После ке ви пишам што се случило.
     
  16. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Чувај ги. Доколку се решиш за развод, тие документи ќе ти помогнат полесно да докажеш неверство од неговата страна. И секако ќе имаш поголеми шанси детето/децата да ти припадне/ат на тебе.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Одамна не се пишувало на оваа тема која е многу болна, а истовремено и отовра многу дискусии. Не дај Боже да се најдам во таква ситуација, не знам што би правела, ама зависи од ситуацијата. Јас никогаш не би изневерила, па крај на светот нека е. Со тоа би се изневерила највеќе самата, па после мажот, и останатото семејство.
    Е сега, има различни сценарија, и причини за изневерување, ама доколку човекот/жената НАЈискрено се кае, треба да се даде втора шанса, ама не и трета, четврта итн.
    Морам да споделам еден пример од мои блиски луѓе, каде што бев во тек со настаните, жената (моја пријателка) доста отворено ми кажуваше, можеби на некој начи сакаше да ме советува за во иднина... не знам. Едноставно ги фатило монотонија. Години заедно, ништо не пробале да сменат, се препуштиле на навиката, а сите тие гушкања, бакнежи за добра ноќ и сл. биле исто од навика, без големо значење. Дури и со секс не се замарале некое време, станале буквално како брат и сестра. Таа вели дека се сакале и тогаш, ама едноставно почнале да функционираат како пензионери дома. Од таквиот опуштен живот, таа се запуштила, не се средувала многу, не излегувале често, дури и годишнината од бракот си ја заборавиле. Арно ама, таа дома, тој на работа, таму жените пицикато сите, со фризури, нашминкани, дотерани, администативки, џоа на модна писта. Една почнала да му се упикува. Магијата што ја изгубил тој дома, ја осетил кај неа, флертови, допири, погледи и сл. Ја изневерил жената, ама не до крај... значи само со бакнежи. Пред да се направи големата, признал дома, као демек, да се оставиме, не сакам да те изневерувам, пред да се случи тоа што треба да не греши пред Бога. Да скратам муабет. Испадна дека таа на работа била курвиче некое, со извинение, и сакала само да го раздели со жена му. Само што разбрала дека овие ќе се разделуваат, одма таа почнала да си игра играчки со овој, сега сакам со тебе, сега нејќам. Е се свестил тој што направил, и каква златна жена дома ќе си оставаше, за некоја безвезна. Па низ муабети сфатија дека сами си ја згрешија работата. Таа ми вели, тоа неверство не освести и двајцата. Таа вели сега си обрнува повеќе внимание на себе, си посветува време на својата убавина, се трудат да си ја вратат магијата во бракот, излегуваат, се дружат. Според неа, ова неверство ги зближило уште повеќе, и сфатиле што пропуштале и дека бракот е нешто кое бара труд и одржување, а не само да се препуштиш на навиките. Па мене како пресно мажена сега ме советуваше да не сме правеле такви грешки како нив.
    Добро им било сега, вика дека се блиски повеќе од било кога, и уживаат во меѓусебното друштво.
    Така да, ете гледате секогаш е различна ситуација. Во нејзин случај можеби е и подобро што простила, па се спасил еден брак, и се подобрил. Не оправдувам неверство, да не ме сфатите погрешно :D
    Се извинувам на долгиот пост!
     
    На candy.cane, taznickaimilicka и tessie им се допаѓа ова.
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ах, се согласувам со голем дел од ова над мене, со тоа што, општо низ темиве слабо се разгледува другата страна што ми е чудно со самиот факт што првичната идеја на овој форум е дека е женски. Само жената се запушта? На никоја не и` се десило брачно синхронизирано растење на стомаци во бременост? :rofl: Или мажот е плишано мече тогаш, а жената крава.
    Само на жената паѓа трудот да ја разгорува љубовта/страста во бракот? Само изгледот/однесувањето на жената придонесуваат?

    Жената не сака да биде заведена, опсипана со убаво мигови туку само слугинка на желбите на мажот? И уште нешто има што не ми се допаѓа во целата ситуација. Главно од жената е очекувано со многу полесно срце да прости неверство од мажот. Кога ќе престанеме ние жените самите да си прифаќаме толкав товар на плеќите и кога ќе почнат и нашите барања да наликуваат на оние од мажите и станеме потешки за задржување, би имало многу посреќни бракови. И кога ако на некого ќе му се испушти „Остај го машко е му личи“ ќе добие громогласна смеа од околината, а не „Мхм, да...“.
     
    Последна измена: 4 ноември 2014
    На candy.cane, bittersweet, Emy867 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Да се прочита подобро делов и да се стави во глава.
     
    На WORRIED.BT, jacqueline.s, Daydream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Е женски, да не се сфатиме погрешно, не сум за неверство и дека жената треба да се дотерува за да не биде изневерена. Туку кажував дека таа толку многу се привикнала на домашниот живот, што и самата се запуштила, заборавиле да прават убави работи еден за друг и слично. Советот и беше, да се работи на бракот константно, да си удоволуваат партнерите еден на друг, и да не ја губат онаа магија која ја имало на почетокот. Исто дека грешка и било што не си се средувала и дотерувала за себе, па со тоа паѓа самодовербата. Не знам, многу работи имаме правено муабет, тешко е се да се пренеси тука. Ако има профил на Фемина и се пронајде, нека ми прости :) Болката за неверството тешко и поминува, ама барем вели се свестивме дека тргнуваме во погрешна насока и двајцата. Тоа беше :)
     
    На candy.cane и tessie им се допаѓа ова.