1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се пронајдиме себе си?!

Дискусија во 'Психологија' започната од Squirrel, 8 декември 2011.

  1. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не можеме да се пронајдеме себеси. Можеме само да се создадеме! :)
     
  2. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    На фемина можам да се пронајдам :lol: :lol:
     
  3. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Колку само професии имам сменетоо :D Како мала сакав пеачка :D , па наставничка, па актерка, па наставничка по англиски, па уметник па спази ВОЈНИК :D И сега се мислам меѓу психијатар (психолог) или дизајнерка. Не знам ме бива во двете. И не само јас и уште многу други се немаат пронајдено. Враво за тие што веќе го имаат создадено својот план за во иднина. Ама највозбудливо е кога ќе се случи спонтано :) Мислам дека треба да се пронајдеме во работите во кој стварно не бива
     
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Многу лесно, само треба да не завизиш од околината.
     
  5. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Незнам за професии многу,некако никоја не ме привлекува,единствено дизајнот,модата и сл..Но,кога ке размислам колку ке имам корист од тоа?Финансиски нема да заработувам многу сигурно,но сепак има уште 5 години за размислување :D
     
  6. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Кога ќе почнеме да правиме тоа што ни одговара, кога ќе го слушаме срцето...

    А животот не е во тоа да се пронајдеш, животот е во тоа да се создадеш, да се изградиш како личност. Да си имаш црврсто и свое јас, да не зависеш од другите, и секогаш да се слуша срцето. Кога се чувствуваш исполнето, среќно и задоволно од себе, тогаш ќе знаеш дека си ја нашла вистинската верзија од тебе!
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Се сложувам во потполност,поготово со болдираното!
    А само тогаш кога ќе го послушаме срцето и ќе правиме тоа што ни одговара, ќе се чувствуваме исполнето, така и ќе се пронајдеме.
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Многу професии сум сменала, но сум останала на една - професор по биологија или психологија и сега како што ми се ближи изборот, се посигурна сум дека го сакам ова и дека ме исполнува.
     
  9. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.750
    Пол:
    Женски
    Не се пронајдуваме, туку се градиме низ годините. Ако чека некој/а да се пронајде негде (во било што), животот ќе му/и' мине само во пронајдување и притоа ништо не направил/а.
     
    На magnolija09 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Уште како малечка имав замислено во својата глава дека кога ќе пораснам сакам од мене да биде нешто. Кога завршував средно имав јасно зацртани цели дека ќе го продолжам своето образование на медицински факултет, бидејќи најмногу ми привлекуваше науката, го сакав тоа што го учам. На половина пат, се изгубив во еден лавиринт од кој не можев да најдам излез, мојата самодоверба беше срушена и дојде тој момент кога ја преиспитував мојата одлука дали сум на правото место, дали јас сум навистина за оваа професија, дали сум доволно способна, бидејќи на почетокот се учат предклинички предмети кои се само теорија, барем кај нас е така, а веќе на клиника се сретнуваш со реалност, што всушност значи да бидеш во контакт со болен пациент на кој ти треба да му помогнеш со твоето знаење. Тоа беше еден добар период на себезапознавање, многу работа на себе во одност на сопствените стравови, самодовербата и нивно надминување. Имаше моменти кога не можев да издржам и ми фалеше само еден чекор да се откажам, но тоа никогаш вистински не го посакував, бидеќи не можам да си замислам да работам некоја друга професија, никогаш не ни можев и не ни сакав друга професија и секогаш би го одбрала истото. Повеќе би рекла дека тоа е процес на градење на себе си, вложување во себе, одколку пронаоѓање на себеси.