1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

  1. LinaMala

    LinaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Лани имав искуство со ова, се офарбав црна ама не ми стоеше воопшто и после некој месец дена решив да ја осветлам. На фризер ми рекоја за премивка (се правело со некои таму состојки само хидроген 3% се користело сосема малку бланш и нз другото), траеше кратко процедурата дур се осветли околу 10-15мин држев смеса на косата и после бев портокалова. Ме исфарбаа со една мнооогу добра фарба Trend Up (од истата фирма е на еволушн) мислам дека беше 7.1 нијанса (маслена е и воопшто не ми ја оштети косата) а добив светло кафеава боја која ми излезе отприлика вака нешто [​IMG]
     
    На Kylie и soncicko им се допаѓа ова.
  2. Klaudi

    Klaudi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    39
    Ме интересира како се употребува деколорантот,со колку % хидроген се нанесува,бидејќи сакам и јас да пробам :)
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоја со 9%, зашо со 12% многу се горела косата.
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    i jas sakam da ja osvetlam kosata ama se plasam potoa od korenot
     
  5. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    во скопје не можам никаде да најдам деколорант, дури и се чудат кога ќе прашам О_О
    не ни знаат што е, прашав една другарка (фризерка), ми рече само со прамени може да ти се осветли, нејкам прамении ! :@
    Кај да најдам, очајна сум :(
     
  6. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Јас пробав со деколоратор од соларис и да ви кажам прав папагал излегов хаха значи повеќе но веј да се изглупирам така хахаха абе катастрофа или на фризер или поќе не и за џабе беше пак си се исфарбав темнокафена................................
     
  7. Lady01

    Lady01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    8
    И јас го користев тој деколоратор но мене баш супер ми излезе косата ...во ред со првото фарбанје не бев изедначена секаде иста бооја но потоа купив потемна никанса како лешник и повеќе не сум црна а и косата не ми се оштети воопшто. А ти дали ставаше и на скалпот бидејки таму не треба така ми казаа во парфимерија ...
     
  8. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    и јас сакам да ја осветлам мојата коса,темно кафеава имам,а сакам светло смеѓа!
    што да направам,како да ја осветлам,долго време се фарбам темно кафена...но долга ми е косата и несакам да ја оштетам...
    нека каже некој искуство,тамам за лето сакам светла коса,како мојата природна
     
  9. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    ставив :tmi: ни текна со комшивката ама касно беше...ама на должината катасторфа ни испадна ни ништо,и сега со ред неколку фарбања ставам темнокафена и ке видиме
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ајде луѓе јас денес ставам деколорант и после фарба. Со среќа нека ми е. :D
    Си купив вакви четири деколоранти [​IMG]

    И си зедов вакви фарби [​IMG] чоколадно кафеава.

    Дај нека пишат тие што пробале со деколорант, може многу да ми се оштети косата, мислам, да ја најдам на перница може? |( |( :worried:
     
  11. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Епа ај со среќа нека ти е :) па пиши после што како испаднало зошто и мене ме интересира и колку го плати деколорантот?
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Деколорантот го платив 3 и пол евра.
    Ле луѓе уште од сега ме фаќа жал за црната коса, не се малку 6 и пол години црна да си. Али ајде, ако не ми стои кафеавото, ставам црна пак и папа. :lol:
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ајде со среќа да ми е сега сум кафеава, средно накај темно кафеава.
    Прво ко се измив од деколорантот ќе паднев в несвест, на корените бев баш ПЛАВА абе бела, а надолу портокалова. После ставив од таа фарбата без амонијак, и супер испадна не сум воопшто шарена, ко за чудо!
    Се на се искористив 4 деколоранти и 4 фарби. :D
     
    На crazylady, Ema.Sk, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
  14. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Честито сменета боја успешно :) и како косата оштетена многу како со бланш или ни приближно? :wasntme:
     
  15. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Lacrimosa ти се поклонувам за храброста ...јас пред 2ипол години по грешка се фарбав црна и сега уште ја вадам, затоа што имам многу долга коса(до половина) на краевите сеуште сум црна а другиот дел ми е кафен, ама пак не се осудувам да пробам.....кај и да е, за уште две години би требало да ја извадам :lol:
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не е оштетена воопшто, мислам исто ми е како што си беше. И онака ептееен малце ми е шарена, ама не се ни примеќа само ако се загледаш. Али со следното фарбење ќе се изедначи. :)
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ауу, баш ми е мило за тебе, јас во Скопјево никако да најдам деколорант. -.-
    Се решив на фризер да одам. (препорачано од другарка)
    А и таа никако да ја праша нејзе какви се цените, а и не знам ни кај и е дуќанот.
    2 месеци што не сум се фарбала, косата плаче за фарбање, а јас никако да се снајдам. -.-
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Деколорант имало во КИМ парфимеријата, види таму. На фризер ке се рушиш од пари давање. Јас еве другарка ме правеше, па супер испаднав. :D
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lazojka

    lazojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Здраво :)
    Јас до пред некој месец имав постојано црна боја на коса .. ја фарбав со црна боја 1 значи поцрно амин и пред 6 месеци решив да ја сменам бојата..бев на фризер и ми ја извадија со остранувач и ми се оштети ама не како со бланш..сега дури и прамени извадив така да за 6 месеци од црна преминав во делумно плавуша :D
     
    На MarchelineAmaru и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  20. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    бај бај црна коса-хелоооо џинџр коса! 8) само пегички фалат. :lol:
    Треба да купам уште еден деколорант, некаде не фати, некои прамени не стигна, па мора уште еден, леле, мислев ќе ми изгори главата. :|
    После се фарбам средно плава, ако е пресветла, ќе ја плакнам косата со чај од лисја од ореви, и ете-кафеава.
    Благодарам Лакримоса, ти си мојот херој. :*
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.