babylove овошни кашички

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

 1. LinaMala

  LinaMala Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Лани имав искуство со ова, се офарбав црна ама не ми стоеше воопшто и после некој месец дена решив да ја осветлам. На фризер ми рекоја за премивка (се правело со некои таму состојки само хидроген 3% се користело сосема малку бланш и нз другото), траеше кратко процедурата дур се осветли околу 10-15мин држев смеса на косата и после бев портокалова. Ме исфарбаа со една мнооогу добра фарба Trend Up (од истата фирма е на еволушн) мислам дека беше 7.1 нијанса (маслена е и воопшто не ми ја оштети косата) а добив светло кафеава боја која ми излезе отприлика вака нешто [​IMG]
   
  На Kylie и soncicko им се допаѓа ова.
 2. Klaudi

  Klaudi Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  39
  Ме интересира како се употребува деколорантот,со колку % хидроген се нанесува,бидејќи сакам и јас да пробам :)
   
 3. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Мене ми рекоја со 9%, зашо со 12% многу се горела косата.
   
 4. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  6.709
  Пол:
  Женски
  i jas sakam da ja osvetlam kosata ama se plasam potoa od korenot
   
 5. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  во скопје не можам никаде да најдам деколорант, дури и се чудат кога ќе прашам О_О
  не ни знаат што е, прашав една другарка (фризерка), ми рече само со прамени може да ти се осветли, нејкам прамении ! :@
  Кај да најдам, очајна сум :(
   
 6. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  Јас пробав со деколоратор од соларис и да ви кажам прав папагал излегов хаха значи повеќе но веј да се изглупирам така хахаха абе катастрофа или на фризер или поќе не и за џабе беше пак си се исфарбав темнокафена................................
   
 7. Lady01

  Lady01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  8
  И јас го користев тој деколоратор но мене баш супер ми излезе косата ...во ред со првото фарбанје не бев изедначена секаде иста бооја но потоа купив потемна никанса како лешник и повеќе не сум црна а и косата не ми се оштети воопшто. А ти дали ставаше и на скалпот бидејки таму не треба така ми казаа во парфимерија ...
   
 8. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  и јас сакам да ја осветлам мојата коса,темно кафеава имам,а сакам светло смеѓа!
  што да направам,како да ја осветлам,долго време се фарбам темно кафена...но долга ми е косата и несакам да ја оштетам...
  нека каже некој искуство,тамам за лето сакам светла коса,како мојата природна
   
 9. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  ставив :tmi: ни текна со комшивката ама касно беше...ама на должината катасторфа ни испадна ни ништо,и сега со ред неколку фарбања ставам темнокафена и ке видиме
   
 10. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Ајде луѓе јас денес ставам деколорант и после фарба. Со среќа нека ми е. :D
  Си купив вакви четири деколоранти [​IMG]

  И си зедов вакви фарби [​IMG] чоколадно кафеава.

  Дај нека пишат тие што пробале со деколорант, може многу да ми се оштети косата, мислам, да ја најдам на перница може? |( |( :worried:
   
 11. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Епа ај со среќа нека ти е :) па пиши после што како испаднало зошто и мене ме интересира и колку го плати деколорантот?
   
 12. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Деколорантот го платив 3 и пол евра.
  Ле луѓе уште од сега ме фаќа жал за црната коса, не се малку 6 и пол години црна да си. Али ајде, ако не ми стои кафеавото, ставам црна пак и папа. :lol:
   
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Ајде со среќа да ми е сега сум кафеава, средно накај темно кафеава.
  Прво ко се измив од деколорантот ќе паднев в несвест, на корените бев баш ПЛАВА абе бела, а надолу портокалова. После ставив од таа фарбата без амонијак, и супер испадна не сум воопшто шарена, ко за чудо!
  Се на се искористив 4 деколоранти и 4 фарби. :D
   
  На crazylady, Ema.Sk, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
 14. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Честито сменета боја успешно :) и како косата оштетена многу како со бланш или ни приближно? :wasntme:
   
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  3.910
  Lacrimosa ти се поклонувам за храброста ...јас пред 2ипол години по грешка се фарбав црна и сега уште ја вадам, затоа што имам многу долга коса(до половина) на краевите сеуште сум црна а другиот дел ми е кафен, ама пак не се осудувам да пробам.....кај и да е, за уште две години би требало да ја извадам :lol:
   
 16. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Не е оштетена воопшто, мислам исто ми е како што си беше. И онака ептееен малце ми е шарена, ама не се ни примеќа само ако се загледаш. Али со следното фарбење ќе се изедначи. :)
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Ауу, баш ми е мило за тебе, јас во Скопјево никако да најдам деколорант. -.-
  Се решив на фризер да одам. (препорачано од другарка)
  А и таа никако да ја праша нејзе какви се цените, а и не знам ни кај и е дуќанот.
  2 месеци што не сум се фарбала, косата плаче за фарбање, а јас никако да се снајдам. -.-
   
 18. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Деколорант имало во КИМ парфимеријата, види таму. На фризер ке се рушиш од пари давање. Јас еве другарка ме правеше, па супер испаднав. :D
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lazojka

  lazojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Здраво :)
  Јас до пред некој месец имав постојано црна боја на коса .. ја фарбав со црна боја 1 значи поцрно амин и пред 6 месеци решив да ја сменам бојата..бев на фризер и ми ја извадија со остранувач и ми се оштети ама не како со бланш..сега дури и прамени извадив така да за 6 месеци од црна преминав во делумно плавуша :D
   
  На MarchelineAmaru и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 20. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  бај бај црна коса-хелоооо џинџр коса! 8) само пегички фалат. :lol:
  Треба да купам уште еден деколорант, некаде не фати, некои прамени не стигна, па мора уште еден, леле, мислев ќе ми изгори главата. :|
  После се фарбам средно плава, ако е пресветла, ќе ја плакнам косата со чај од лисја од ореви, и ете-кафеава.
  Благодарам Лакримоса, ти си мојот херој. :*
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.