babylove овошни кашички

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

 1. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Совет-не мора да купите хидроген од Кене, од аптека-3%, 25 денари. Поевтино, а помалку штетно. :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Баш вчера ми текна на тебе и си реков што направи со косата :) ама ете си ја осветлила,како е многу е изгорена или не?и што направи сама се фарбаше или?
   
 3. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Убаво што мислиш на мене. :P
  Оштетена е, и тоа многу, особено врвовите, ама не ми стигна деколорантот, верувај за маалце не стигна, денес купив деколорант, хидроген, масло од кантарион, сега ќе ме среди мајка ми, ноќеска косата во кантарион, после утре ќе ја измијам, ќе ја плакнам со чај од коприва, после да чекам да замрси косата, па ќе ја фарбам, средно плава одбрав, ако е пресветла, лесно-ќе ја плакнам со чај од листови од орев, и ќе ми биде малку потемна. А треба и шишање, ама не можам сега, пред 2 недели се шишав, what was I thinking?! :fubar:
   
 4. Wecky

  Wecky Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Имам природно ептен ептен црна коса,досега не сум се фарбала воопшто,а имам желба да бидам плава или кремаста со плави прамени но велат дека тешко ќе ми фати боја мојата коса,бидејки навистина е ептен ептен црна..Вие што мислите :/ ?!
   
 5. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Мислам дека ќе ти фати, мојата не е баш црна, ама доста е темна нијанса, и мене ми фати, се фарбав со средно плава нијанса, супер сум си, така да, слободно фарбај се. :)
   
 6. Wecky

  Wecky Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1

  Фалаа,Сепак ќе пробам..малку промена нема лошо да ми дојде . :*
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 7. wellnesscoach

  wellnesscoach Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Ке може некој да ми каже како се меша деколорантот со хидрогенот, на кој нцин се подготвува?
   
 8. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Имаш упатства во кутијата, таму ти е се објаснето, и тоа на македонски! :!:
   
 9. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Со Keune фарба нормално дека одговара најдобро Keune хидроген. И со секоја фарба најдобро одговара хидроген од истата линија.
  Јас искрено со мојава руса коса сум забележала разлика кога сум се фарбала со Keune фарба и Keune хидроген и Keune фарба и хидроген на Илирија, истопроцентни. Со хидрогенот и фарбата на Keune сум добила посакувана боја, а со различниот хидроген добив некоја ’рѓа боја во израстокот. :|
   
 10. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  ^За деколорантот кажав. :!:
  А за фарба, како што ти кажуваш така било. А мислиш би имало разлика нешто ако наредниот пат кога ќе ја осветлам косата со деколорант, ќе употребам хидроген од Кене, или можеби тоа важи само за фарби? :?:
   
 11. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  да не знае некој дали има деколоратор во битола????
   
 12. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  6.709
  Пол:
  Женски
  ако нема во веро амин на друго место а да одеш на фризер и да не експериментираш подобро ќе ти биди според мене
   
 13. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  фала ,а ако си од битола можеш да препорачаш некој салон??(а да не е изгор) :hai: :D
   
 14. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Тотално се согласувам во тебе, сепак иста си беше цената. :)
  Наредниот пат, на фризер! :!:
   
 15. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски

  Марина јас еднаш бев,ама незнам колку беше,не памтам,дали околу 800 ден. така нешто.САлонот е над Шик комерц на Цар Самуил ми се чини беше улицата.Едни млади деца работеа,по скали нагоре се качуваше во салонот.Ако сакаш провери таму и прашај си прво и за цена.После тоа тие ми ставија нивна боја,каква што сакаш ставаат.
   
 16. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  Девојки фала ви многу на сите на помошта кога ќе помине колоквиумскава ќе ви кажам што сум сторила :)
   
 17. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.765
  Деколораторот колку што сум слушала од фризерки е многу штетен, тој е на исто ниво како хидрогенот.
  Воедно и самата постапка на менување на црната боја на фризер е штетна.
  Ако немате време и трпение 1 година (барем толку) да чекате да ја растите вашата коса, и да не ја фарбате...е друга работа...

  Ова помага за тие кои се фарбале прв пат црни (а, потоа сакаат да ја симнат црната боја) (пс. не знам дали помага кај долгорочно фарбани, ама може да се проба): Се става исклучиво домашна маска за коса, најдобро е маслиново масло со 1-2 жолчки, и да стои на коса минимум 3 часа, а потоа си ја миете најнормално косата. Црната боја паѓа и доаѓа темно кафеава боја.
  Ова важи и за другите бои на фарби.
  Го прочитав многу одамна во странско списание, и им има помогнато на многу девојки кои брзо се `предумале` околу бојата. ;)
   
 18. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Штетен е да,што и да и правиш на косата со бои,хидроген,деколоратор е штетно.Ама кога ми беше косата пола црна пола кафеава немав поќе живци да ја чекам,незнаеш како е :worried: И затоа тоа го правев.Кога веќе се направила со боја и се,тоа е.Потенка ќе се направи косата,ама ќе си внимава за друг пат.Потоа можи слободно да ја пушти да и расти нејзината коса и да и се обнови. :)
   
 19. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Една девојка во мојата населба имаше црна коса неколку години, но пред 2-3 недели ја видов со нејзината природна боја на коса. Ми рече дека ја миела со прашок за перење алишта и дека и паднала по неколку миења. Не сум испробала, но и не сакам да експериментирам со тоа зошто помислив и на тоа дека секоја кожа е различна па може кај мене да има негативни последици :))
   
 20. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  ^Тоа, верувам дека МНООООГУ ќе ја оштети косата, многу посува ќе биде едно време, можно е и првут да имаш, па плус, после тоа, косата многу ќе се мрси. Јас ионака поминав низ таа фаза (освен првутот), но користив рицинусово масло, и косата можам слободно да не ја мијам 4 дена. :)