1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Имам слушнато - со прашок Билјана. Ја прави косата посветла. Мои другарки ставале Билјана на коса (на крај од шампонирањето, ставаат Билјана, ја мијат и оплакнуваат). ;)
    Косата не им падна, немаа некоја `штета`, ама јас лично никогаш не би ставила прашок на глава.
    Иако според состојките, обичен шампон можеби е и поштетен од Билјана. :?:
     
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше црна косата (фарбана) пред 3-4 години и пробав да си ја вратам природната кафеава и не ми фаќаше, само коренот ми беше кафеав а надолу црна, и ја оставив да ми порасни и 1 година ништо не и ставав на косата никаква фарба. И потоа ја направив кафеава одвај :^) и оттогаш реков јас поќе црна НЕ! :shake:
     
  3. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Интезивно неколку месеци се обидував да ја осветлам косата, негде од мај месец :) и конечно после толку фарбања успеав, но секако си ја оштетив косата. Сега ми е кафеава и мој совет ви е не употребувајте бланш, ако имате живци и да чекате некое време полека ке ја осветлите со фарби
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам со обичен прашок за алишта има ефект ова? И по колку миења паѓа?
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ариел и му е мајката.
    Се зезам, абре ајде не слушајте све и свашта нема врска.
    Тоа што го напиша Лакримоса во втор пост тоа читајте
     
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба итно,ако знаете каде во Скопјево има деколорант да ми казете....и цена ако знаете(извинете за писуваново од моб сум)
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Види по парфимериите
     
  8. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ^ Во Ким парфимерија поточно.
    А јас да си кажам еден природен начин на осветлување, во план сум да го испробам, но... пуста мрза. :doh:
    http://www.youtube.com/watch?v=ddY6mHt0Lzo
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Пишав дека во Ким парфимерија, заборавив да ти кажам за цената. :tmi:
    190 или 210 денари. Јас овие цени сум ги сретнала досега.
     
  10. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Вака ми се виде добро видеото ако пробаш кажи дали е успешно. И јас имам црна коса фарбана па се предомислив и сакам да ја извадам. Сум офарбана некаде 6-7 пати и сега 3 месеци не се фарбам коренот веќе мие кафен а и почнува и надолу да ми се осветлува. Пробав еднаш со цеден лимон да ја протријам косата и на врвовите каде што повеќе тријав имаше ефект. А ова тука на видеото со Hidrogen peroxid (Honey) каде би можеле да најдиме во Македонија од него. И ако добро ја имаш проследено постапката дали ќе ми кажиш се што точно става, како што видов банана и маслиново масло беше ако не се лажам. :) Ама многу ми кочи интернетот дека при крај на месец и неможам убаво да погледам се. Ако може помош малку :)
     
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ^ Се разбира.
    Добро си видела, користи мед, маслиново масло, и бананата беше по нејзина желба (значи нема врска со осветлувањето на косата), а медот е необработен, така кажува, можеби има таков на пазар, не знам. :?: И не знам која би била разликата помеѓу тој и медот за секојдневна употреба. :^) уатевр. Ќе пробам јас со цеден лимон. Ти благодарам за советот. ;)
     
  12. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Епа сигурно дека овај од секојдневна употреба ќе ти се излепи по косата и ќе неможеш да го измијаш барем јас така мислам што знам има и разлика од мед до мед. :) Пробај со лимонот и нека биди во поголеми количини сигурно ќе има ефект. Ама таа и нешто хидроген става тоа пероксид или тоа е со медот :D не знам не убаво погледнав поради интернетот што ми кочи особено на видеата на yotube.
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Не, има и други маски за коса со мед. :!: И на видеото рече дека може и од тие секојдневни. :!:
    Ќе се излепи, ама затоа треба да се измие косата по 30тина минути. Значи (штом не си видела убаво), треба да отстои 20-30 минути измешаната смеса на мед, маслиново масло и бананата, се нанесува на косата, нека стои 30тина минути, и после се измива косата.
     
  14. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    баш знам братучетка ми така си ја отстрани црната боја на коса со мед мсло и банана
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    По 5 миења (како што кажува во видеото), или по колку време/миења и се отстрани?
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ја пробам летово, ем ќе бидам на терен па ( косата ми е нон-стоп во капа па нема да се гледа шаренилото), а и од сонце многу се осветлува.
    Ако во скоро време пробаш пиши дали си задоволна,и за колку време ти се осветли.Патем тебе ти е фарбана или природно црна?
     
  17. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    По 5 миења (како што кажува во видеото), или по колку време/миења и се отстрани?[/quote]
     
  18. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384

    Се очекуваше некоја темно кафеава (кога се фарбав последен пат), ама црна излезе, не е баш скроз црна, ама сепак претемна е. -.-
    Не сакам да ја изгорам косата пак со деколорант, (бидејќи после ќе треба шишање, а веќе прекратка ми е косата) па ќе пробам со овие природни начини (маската и со лимонов сок, можеби ако пак не е доста, ќе тријам со билјана :D), ако пак не е доста, ајт на фризер. Погоре една феминка кажа за братучедка и, дека нејзината коса и се осветлила со оваа метода. Па ќе видиме, ќе пишам, се разбира.
     
  19. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Сеуште нема никој пробано да кажи дали има ефект или не :)
     
  20. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    :nod:

    Вчера го пробав, но ова е само првиот пат, и треба уште 4 пати да го користам, за да има некој ефект во осветлувањето, но имаше многу ефект на волуменот на косата, а косата сепак е мека и сјајна! И да нема ефект во осветлувањето, планирам уште долго да ја правам маскава. :D
    А за осветлувањето, би рекла сами да видите во новото видео на Андреасчоис (видеото што го постирав, проверете го новото видео на нејзиниот канал и видете сами). :)