babylove овошни кашички

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.765
  Имам слушнато - со прашок Билјана. Ја прави косата посветла. Мои другарки ставале Билјана на коса (на крај од шампонирањето, ставаат Билјана, ја мијат и оплакнуваат). ;)
  Косата не им падна, немаа некоја `штета`, ама јас лично никогаш не би ставила прашок на глава.
  Иако според состојките, обичен шампон можеби е и поштетен од Билјана. :?:
   
 2. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.954
  Допаѓања:
  14.573
  Пол:
  Женски
  Мене ми беше црна косата (фарбана) пред 3-4 години и пробав да си ја вратам природната кафеава и не ми фаќаше, само коренот ми беше кафеав а надолу црна, и ја оставив да ми порасни и 1 година ништо не и ставав на косата никаква фарба. И потоа ја направив кафеава одвај :^) и оттогаш реков јас поќе црна НЕ! :shake:
   
 3. kate89

  kate89 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.505
  Пол:
  Женски
  Интезивно неколку месеци се обидував да ја осветлам косата, негде од мај месец :) и конечно после толку фарбања успеав, но секако си ја оштетив косата. Сега ми е кафеава и мој совет ви е не употребувајте бланш, ако имате живци и да чекате некое време полека ке ја осветлите со фарби
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.499
  Допаѓања:
  3.999
  Пол:
  Женски
  Сакам да пробам со обичен прашок за алишта има ефект ова? И по колку миења паѓа?
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  Ариел и му е мајката.
  Се зезам, абре ајде не слушајте све и свашта нема врска.
  Тоа што го напиша Лакримоса во втор пост тоа читајте
   
 6. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Девојки ми треба итно,ако знаете каде во Скопјево има деколорант да ми казете....и цена ако знаете(извинете за писуваново од моб сум)
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.499
  Допаѓања:
  3.999
  Пол:
  Женски
  Види по парфимериите
   
 8. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  ^ Во Ким парфимерија поточно.
  А јас да си кажам еден природен начин на осветлување, во план сум да го испробам, но... пуста мрза. :doh:
  http://www.youtube.com/watch?v=ddY6mHt0Lzo
   
 9. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Пишав дека во Ким парфимерија, заборавив да ти кажам за цената. :tmi:
  190 или 210 денари. Јас овие цени сум ги сретнала досега.
   
 10. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Вака ми се виде добро видеото ако пробаш кажи дали е успешно. И јас имам црна коса фарбана па се предомислив и сакам да ја извадам. Сум офарбана некаде 6-7 пати и сега 3 месеци не се фарбам коренот веќе мие кафен а и почнува и надолу да ми се осветлува. Пробав еднаш со цеден лимон да ја протријам косата и на врвовите каде што повеќе тријав имаше ефект. А ова тука на видеото со Hidrogen peroxid (Honey) каде би можеле да најдиме во Македонија од него. И ако добро ја имаш проследено постапката дали ќе ми кажиш се што точно става, како што видов банана и маслиново масло беше ако не се лажам. :) Ама многу ми кочи интернетот дека при крај на месец и неможам убаво да погледам се. Ако може помош малку :)
   
 11. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  ^ Се разбира.
  Добро си видела, користи мед, маслиново масло, и бананата беше по нејзина желба (значи нема врска со осветлувањето на косата), а медот е необработен, така кажува, можеби има таков на пазар, не знам. :?: И не знам која би била разликата помеѓу тој и медот за секојдневна употреба. :^) уатевр. Ќе пробам јас со цеден лимон. Ти благодарам за советот. ;)
   
 12. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Епа сигурно дека овај од секојдневна употреба ќе ти се излепи по косата и ќе неможеш да го измијаш барем јас така мислам што знам има и разлика од мед до мед. :) Пробај со лимонот и нека биди во поголеми количини сигурно ќе има ефект. Ама таа и нешто хидроген става тоа пероксид или тоа е со медот :D не знам не убаво погледнав поради интернетот што ми кочи особено на видеата на yotube.
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Не, има и други маски за коса со мед. :!: И на видеото рече дека може и од тие секојдневни. :!:
  Ќе се излепи, ама затоа треба да се измие косата по 30тина минути. Значи (штом не си видела убаво), треба да отстои 20-30 минути измешаната смеса на мед, маслиново масло и бананата, се нанесува на косата, нека стои 30тина минути, и после се измива косата.
   
 14. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  баш знам братучетка ми така си ја отстрани црната боја на коса со мед мсло и банана
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  По 5 миења (како што кажува во видеото), или по колку време/миења и се отстрани?
   
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.499
  Допаѓања:
  3.999
  Пол:
  Женски
  Јас ќе ја пробам летово, ем ќе бидам на терен па ( косата ми е нон-стоп во капа па нема да се гледа шаренилото), а и од сонце многу се осветлува.
  Ако во скоро време пробаш пиши дали си задоволна,и за колку време ти се осветли.Патем тебе ти е фарбана или природно црна?
   
 17. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  По 5 миења (како што кажува во видеото), или по колку време/миења и се отстрани?[/quote]
   
 18. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380

  Се очекуваше некоја темно кафеава (кога се фарбав последен пат), ама црна излезе, не е баш скроз црна, ама сепак претемна е. -.-
  Не сакам да ја изгорам косата пак со деколорант, (бидејќи после ќе треба шишање, а веќе прекратка ми е косата) па ќе пробам со овие природни начини (маската и со лимонов сок, можеби ако пак не е доста, ќе тријам со билјана :D), ако пак не е доста, ајт на фризер. Погоре една феминка кажа за братучедка и, дека нејзината коса и се осветлила со оваа метода. Па ќе видиме, ќе пишам, се разбира.
   
 19. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  Сеуште нема никој пробано да кажи дали има ефект или не :)
   
 20. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  :nod:

  Вчера го пробав, но ова е само првиот пат, и треба уште 4 пати да го користам, за да има некој ефект во осветлувањето, но имаше многу ефект на волуменот на косата, а косата сепак е мека и сјајна! И да нема ефект во осветлувањето, планирам уште долго да ја правам маскава. :D
  А за осветлувањето, би рекла сами да видите во новото видео на Андреасчоис (видеото што го постирав, проверете го новото видео на нејзиниот канал и видете сами). :)