1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам од црната коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Rock-a-Fella, 14 април 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.909
    Пол:
    Женски
    Ејј абе не сум знаела за темава :)
    Еве и јас се пријавувам овде за осветлување на косата. Не се осмелувам некако да одам на фризер...незнам... :yawn: а иначе направив и една глупост , бев црна (фарбана ) , па пред 2ипол недели шлапнав на косата црвена боја и ми се офарба само коренот а надоле си стои црна. И сеа си се шетам со шарена глава. :swear: А дома си имам 2 деколоранта.
    [​IMG]
    За 1 недела си ивкам пак да се фарбам ама сега незнам дали да ставам деколорант или да се офарбам пак црвена па може подобро ке фати , што викате? :?: Некои феминки ми рекоа дека тешко ке фати на веке фарбана црна коса па си викам дали да употребам деколорант , но веке коренот ми е црвен да не испаднам па ептен шарена послем

    [​IMG]
    со оваа фарба се фарбав
     
  2. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    пробај да се исфарбаш со гарниер трајна фарба :lol:
     
  3. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Aко се офарбаш повторно црвена, коренот ќе ти биде поцрвен а црното може само црвен сјај да ти добие. Лоша постапка е тоа, немој така никако. Пробај на друг начин некако. :D
     
  4. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Јас имам добар пријателка која проба да се ослободи од црната коса и успеа со осветлување. и е светло кафеава,но целата и е изгорена,расцветена.. Мислам дека не вреди да си ја уништиш косата до толку. Најдобро решение е чекање да се тргне сама црната боја :D
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пред месец и пол се исфарбав црна...а сега сакам ваква кафеава да се направам....кажувајте како да се спасам од црнава коса?
    [​IMG]
     
  6. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Најдобро е да извадиш прамени со бланш и да се исфарбаш кафена. Нема пак да бидеш целосно кафена, но најдобро е вака да почнеш. Сега и да ставаш кафена фарба, ќе ти фаќа само на корените, каде е подрасната твојата коса, а надоле ќе си биде црна. Значи ќе бидеш шарена.
     
  7. Winterborn77

    Winterborn77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае каде во Битола може да се купи деколорант. Последен пат се исфарбав црна пред 7 месеци, се пробав и никако не можам да ја извадам бојата :@
     
  8. melek21

    melek21 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    12
    и јас сум од Битола и неможам никако да најдам деколорант...иако јас година и пол ја вадам бојата...сеуште имам околу 4 прсти црно.... :?: :^) а мојата еее пре преуба...нешто како оваа
    https://www.google.com/search?q=bebeska ... B400%3B579
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Деколорантов ја вади ли кната? Или само за фарби е функционален? :)
     
  10. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Деколорантот во парфимерии или во фризерници можете да го најдете,А за кната мислам дека може да ја извади но не сум баш најсигурна.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Девојки ве молам помогнете,неколку пати сум фарбана со црна фарба сега сакам да ја извадам.Дај кажете некоја ефтина варијанта со што да ја извадам фарбава а да не ја оштетам косата?
    Имам бујна средна должина коса и една другарка ми кажа имало нешто 100 ден како фарба се наннесува и ја вади црната фарба. Мене ми треба сигурно 2 пакувања,и само еднаш ли се нанесува ова знае некој нешто друго ? :?:
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    ^^ јас ја вадев со деколорант и ја преизгорев верувај не вреди , подобро е да ја оставиш да израсне самата , ќе стане слама. Јас имав јако влакно па стана пепел , па ете скоро година покасно уште не можам да ја средам а да не спомнам и колку пати ја скратив а имав бајааги долга коса .Едино ако се решиш на тој чекор обезбеди се со квалитетна маска , регенератор и масла за коса колку толку за да живне
     
  13. Mjauu

    Mjauu Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Јас црна вадев со бланш,па ја исфарбав кафена.Фарбата ич не ми се задржвеше,за две недели зеленкаста ми се праеше.Фризерката ме предупреди баш за то(бланширано влакно боја не држит) ама неможев да ја гледам црната поќе,сега ми порасна конечно мојава и поќе фарбање до седи влакна немат.
     
  14. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Колор Бифор, 750 ? Прифатливо :| На фризер е 800 со деколорант. Него, кај да најдам во Битола ? Се надевам некој ќе ми ја ублажи маката од шетање по продавници.
     
  15. melek21

    melek21 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    12
    Деколорант во Битола има во СуперКанди старо СуперМарио....позз
     
  16. MilanoRedHead

    MilanoRedHead Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    20
    Колку пари е деколорант? препорачајте ми некој не многу скап...
     
  17. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Си купив Колор Б4 од Сити мол ама продавачката ми кажа дека за 24 часа или 72(не сум сигурна) откако ќе го нанесеш Колор Б4 да ја исфарбаш косата со таа фарба што сакаш(плава) инаку ќе ми се вратела црната коса?Дали е ова точно,бидејќи јас не прочитав такво нешто на упатството,баш напротив,пишува да ја одмориш косата една недела пред да се исфарбаш повторно.Инаку мојата природна е кафеава ама се фарбав црна и сега сакам да сменам плава :lol: Значи не сакам кафеава туку плава :D :tmi: :)
    Дали мора откако ќе ставиш Колор Б4 веднаш да се префарбаш затоа како што вели продавачката се враќала црната боја? :?:
     
  18. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Девојкии помагајте. Пред 6 месеци се исфрабав црна со к'на ( се сјебав за сва времена) и бојата многу малку ми е испадната. Ми се здосади од црната коса. Како да ја извадам бојава ?
    Сакам да се исфрабам црвенааа , ќе фати ли барем малце ?
     
  19. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    и јас истиов проблем го имам, само шо ја сакам во плава да преминам...немам никаква идеа :tmi:
     
  20. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    За к'на црна не знам како се вади,за црна фарба може само да се псветли кпсата е.
    Сепак ако косата е долга тогаш тежок е тој начин зошто ќе ја изгорите многу и ќе биде шарена,односно до коренот и три четири прсти подоле ќе биде светла а надолу ќе остамне темна.
    потребно е да се стави чист бланш со 9%хидроген.Бланшот се нанеаува од краевите на косата кон коренот.На крајот се нанесува на коренот.
    за подобар ефект секој поголем прамен се витка во фолија и се топли.
    Внимателно само, треба да се проверува косата почесто зошто може премногу да ја изгорите од стоење па да ви остане во фолијата.!!!!!!
    После косата се мие и се третира со сите можни маски и пудесии за коса.
    Од дома тој ден нема излегување :lol:
    Утре дента ставате светла лешник боја на коса, со 3% хидроген.
    После тоа ќе имате некоја основа за осветлување на косата.Не е препорачливо во наредните две недели пак да се фарбате а пожелно е малку да ја потшишате.
    Ова е проверено од моја страна.
    Колку што јас имам експериментирано самата на мојата коса....па незнам...