1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справите со некој кој постојано ве исмејува?

Дискусија во 'Психологија' започната од LGBT, 21 јули 2011.

  1. *Infinity*

    *Infinity* Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2017
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    275
    Па што ако имаш колеги од минатото, батали ги нив, дружи си се со новите.
    Остави им позитивен впечаток на новите, и ќе видиш како ќе се одвиваат работите во позитивна насока.
    Не смееш да молчиш и да се тргаш на страна, така им даваш уште поголем повод на нив да зборат и да се зафркаваат со тебе.
    Следен пат кога ќе чуеш таков муабет, реагирај.
     
    На cresa-jagoda и Victorian им се допаѓа ова.
  2. ♣ Alba Viduam ♣

    ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    2.160
    Пол:
    Женски
    А дали воопшто имаш било какво друштво?
     
  3. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Претпоставувам дека девојката била жртва на исмевање и неприфаќање од страна на своите соученици (од мое лично искуство знам како се чувствува), и доколку било така НЕ ВООПШТО НЕМА ДРУШТВО (Дај Боже да грешам). Влијае тоа на самодовербата и тие хиени знаат добро да го донесат некој да се преиспитува во што тој или таа погрешил. На крај испаѓа дека морало тие да најдат некоја жртва за побрзо да им минува времето на училиште, (било основно или средно). Но, на факултет е сосема поинаква приказна и се содобро за тебе е да развиваш контакти и комуницираш со други, нови луѓе-твоите колеги и колешки од факултет. Тоа за момчето од основно дали те прифатило на фб не се секирај ич, гледај биди успешна, учи, запознавај нови луѓе, доколку некој ти побара некаква помош помогни му, и што е најбитно ПРВА ЗАПОЧНУВАЈ РАЗГОВОР.
    пр. До каде предаде проф, на минатото предавање, седни до колега/колешка прва почни разговор пр. од каде си, која е интернет страницата на факултетот, и сл. (со прашањава харикирам), но најбитно од се е да не дозволуваш минатото постојано да се премотува како видео исечоци во твојата глава. Верувај сум искусил и знам како е. Доколку сакаш нешто плус да ти кажам можеш и ЛП да ми пишеш.
    И уште кажи дали детето што го свиѓаш те бранело или покажувало реакција на негодување кога другите те исмевале.
     
    На cresa-jagoda и Victorian им се допаѓа ова.
  4. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Како прво да те прашам дали се имаш запрашано зошто е тоа така ? Каде е проблемот ? Зошто баш тебе ? Си им дала повод или си покажала слабост ? Мора да има причина, кога ќе ја откриеш причината полесно ќе го решиш проблемот. Ама мораш да промениш нешто ако сакаш да запре таа тортура, да си ја вратиш самодовербата и да си фатиш момче.
    Би почнала од физичкиот изглед, како што кажа феминката погоре, можеш да ја промениш бојата на косата на пример, или ако досега ја носеше кадрава сега почни да ја пеглаш. Ставај малце шминка на лицето, дотери се. Кога ти ќе се чувствуваш убаво и другите ќе го приметат тоа. Друго, покажи им каде им е местото, ако некој те навреди не молчи, врати му со иста мера, да видиш дали друг пат ќе се осмели повторно дс го стори истото. Кога молчиш само им даваш сила да продолжат да те задеваат. Мој совет ти е да не бегаш од тие луѓе туку да се соочиш со нив.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Незнам, можеби затоа што бев премногу повлечена, тивка, мирна, срамежлива и јас се прашувам зошто е тоа така никако неможам да се вклопам во друштво, си ставам шминка, се дотерувам но некако тоа не успева, понекогаш некој знае да ми рече зошо немаш дечко а си толку убава, стварно незнам во што е проблемот. А за момчето да мислам дека помалку ме закачаше но не се сеќавам баш. Пробавме од на една братучетка го адд нејзе ја прифати уште утредента а мене сеуште не, стварно незнам што да мислам више.
     
    На cresa-jagoda и Arthur им се допаѓа ова.
  6. capricorn1501

    capricorn1501 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2017
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Што викаат твоите на сето ова?
    Дали си разговарала со нив?
     
  7. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Ништо не ми помага
     
  8. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Додека само седиш и кукаш ништо не правиш.
    Заборави ги сите од минатото,и колеги и се.Батали.Запознај се со нови луѓе,почни да се дружиш со нив,ова ти е нова шанса за нов живот,нема срам.Ако сакаш немај повеќе доверба во тебе туку биди полоша место подобра.Позз и се најдобро.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Јас како личност која била понижувана и малтретирана на некој начин би сакала да те советувам какоо јас го пребродев тоа.
    И јас бев на психијатар и ми препишаа апчиња но никогаш не се напив.
    Ниту едно апче неможе да ти помогне колку ти самата.Според ова што го имаш напишано би кажала дека имаш ниска самодоверба.И јас ја имав..и многумина од нас ја имаат.Причината за ниската самодоверба најверојатно е уште од твоето детство и ти најдобро ја знаеш.
    Уште од мали не учеле дека не вредиме доволно,со зборовите ,,остави јас ќе сработам,, ,,пак не успеа,, ,,зошто имаш слаби оцени,не вредиш,, итн.
    Црноока..вредиш многу,и можеш многу.Многу се замараш за туѓото мислење бидејќи не се сакаш себеси.Кој ќе те сака ако ти не се сакаш? Зошто се обвинуваш себе си?Зошто ги обвинуваш другите?Знам како ти е верувај.Ама ти си дојдена на светов за да се истакнеш..дојдена си да кажеш што мислиш и да го работиш она што го сакаш.Само ТИ САКАТА МОЖЕШ ДА СИ ПОМОГНЕШ.Изгради се одново,исплачи се.Биди искрена кон себеси.Зошто ти е битно туѓото мислење?
    Во животот го добиваш она што го даваш.Ако си даваш љубов на себе си и другите ќе постапуваат така кон тебе.Биди храбра и упорна.Избори се за себеси.Биди си сама поддржка.Едноставно блескај.Многу вредиш.Секој од нас вреди многу..некои се свесни за тоа некој не.
    Еве неколку совети од моја страна како да ја подигнеш самодвоербата
    1.Прости си на себе си.
    2.Прости им на сите оние кои те понижувале и исмевале со зборовите ,,Ти простувам поради....,,
    3.Прости им на твоите родители
    4.Почни го денот со зборовите ,,Ја сум прекрасна личност,јас вредам многу.Се сакам себеси онаква каква што сум,,Денес ќе биде преубав ден (повтори го ова 5пати)
    5.Продолжи го денот со зборовите ,,градам прекасни односи,,
    6.Биди своја биди мудра.Слушај го своето срце.
    7.Би ти препорачала секој ден да одвоиш 15 мин,да го опуштиш своето тело и да мислиш на убави работи.
    Почни полека,и избори се за својот живот.Да го направиш најдобар бидејќи со причина си на овој свет.Дојдена си да направиш некого среќен.Работи на себе.За крај би ти ја препорачала Ана Бучевич.Само напиши го нејзиното име на јутјуб и имаш 500 видеа за тоа како да го смениш својот живот.
    Те гушкам и не заборавај.Вредиш многу,прекрасна душо :*
     
    На Brokeneyes, Dadusicka, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Ви Благодарам на сите за искрените совети, иначе порано спрема нив имав омраза сега не некако сим поспокојна дури и момчето почна да ми се допаѓа, гушки до сите вас.
     
    На endlesslove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Женски
    Не се справувам.Игнор.Че му се вратит.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry Girl

    Cherry Girl Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2023
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Ги игнорирам.Едноставно не ме интересира што зборуваат.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali tuka da go postavam prasanjeto no imav bliska drugarka, se druzevme od mali...Posle se zapoznavme so dvajca isto taka drugari ja ja zapoznav, i bukvalno covekot bese tezok psihopat, zboram za licnosta so koja ja ispagjav...I ona celo vreme mene me kriveshe, bez da znae deka so sila me nosese kaj nego, deka ja sum kriva i slicno..Ona uste ide so drugaar muu, okej neam nis protivv, neka bide srekjnaaa, ali ne sfakjam zaso, se fali , i ponizue znae taka da prati slikaa, i se kurchi kao eve vidi ja sum so negoo bla blaa :/ Mene toa ne me zanima so koj e , a devojceto uste se razviva 17godini taka da..se nadevam kje sfati vo zivotot mnogu rabotii, iako vekje e kasno ne komunicirame, se prasuvam kako moze da zameni drugarka, za deckooo... A toa sho se otrgna od mene, bese poradi istiot tip so ispagjav ja, napraj bucki, ja i objasnuev deka nee e taka, se trudev da se smirime, ali dzabee...Koga i bese rodenden samo i cestitav i tollkuu..Jeste deka sum emotivnaa, amaa zar vredii da prodades drugarka za masko? :/
     
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ти треба таква другарка која не е на твоја страна и си гледа за себе само .Што му верувала може знаел да ја обработи а за другар му и слики ти праќа јасно ти е се нели ?Тоа не е другарка,тоа е идиот и нечовек .Си се спасила од неа штом си видела каква е .Ќе почнеш одново и ќе преболиш некако
     
    На tagataa912 и Alexandraaa21 им се допаѓа ова.
  15. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Nasite seuste ziveat, nie ne..ama toa e godina veke ne ziveeme, ne me ni bara
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.