1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справите со некој што постојано се лути?

Дискусија во 'Психологија' започната од milicka19, 19 јули 2011.

 1. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Можеби темава не е за тука но не знаев каде да ја вметнам ако има проблем слободно премстете. :) Значи проблемов е да не знаеш што да зборниш и како да се однесуваш. Ме интересира колку од вас имате контакт со вакви луѓе, каде на секој збор треба да внимавате дали со тоа ќе се навреди или ќе се налути. Се работи за моја блиска личност не сакам да откривам детали, но таквото однесување почнува да ме нервира. Еве пример :D. Смешно мие да почнам дури и многу глупаво е. Одиме на гости , јас не бев нешто посебно облечена и дотерана нормало значи бидејќи не обожавам толку посебно во обични денови. Но другава личност(луткото) беше дотерана и јас дадов комплимент дека е многу убава и дотерана и вика лелел демек оти така ќе одам да се пресоблечам. Се налути и наредниот ден цело време не ми зборуваше. Вчера зборувавме за мобилни на претплата. На една сметка плаќаме 2 телефони и едниот е даден поклон кај неа и падна нешто на муабет демек кога ќе ми заврши договорот неа да и земам моб и викам тој кај што е кај тебе сеуште го плаќаме понатаму и то ова беше се на шега. Замислете се налути . Што беше погрешното од моја страна незнам. И за многу други работи така. Можеби не ме разбравте доволно но самиот наслов ви кажува. Како да се справам не знам. Дали нешто е до психата на личноста, дали таа е премногу разгалена незнам. Ваква структура на луѓе не сум видела за се да се лутат. Очекувам мислења и помош. Ви благодарам :inlove:
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Леле и јас сум многу голема лутка :lol: среќа брзо ми поминува ама до толку па :^)
  Ништо ќути си трај си,и нареден пат кога ќе се налути -бидејќи е блиска кажи и -леле па зашо се налути,не разбираш ни шала ни ништо у тој стил прокоментирај...ако не па,кој се лути нека му стои :P
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Кој се лути нека му стои :D , се зезам. Банални и глупи работи за да се до толку лути. Тоа толку е уалено па смрди дури затоа што не е се по нејзино. Таквата личност ќе си има големи проблеми понатаму во животот. Можеш да и сугерираш да не прави така и сл. ( и ако се налути пак) а нејзино е дали ќе те послуша за советот.
  Едноставно маргилизирај ја и не се замарај многу. Таквите луѓе ја црпат позитивната енергија од другите и шират негативна енергија. И не мора ти да се прилагодуваш кон неа, а и зошто (незнам дали ти е другарка или роднина)???
  Јас таквите ги игнорирам, не се замарам (трошам енергија на такви луѓе) и си терам моја работа
   
  На IvAnTe, LGBT и maca99 им се допаѓа ова.
 4. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  ако уште еднаш се налути за нешто банално речи и ко на шала вака: аман бе Х зарем треба да се прекрастам и молитва да отчитам пред нешто да ти кажам? Фаљда ке свати оти е човек што треба да се тресеш пред да и кажеш нешто...
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Кулирај ,терај си по свое ,нека се лути колку што сака .
  Кога ќе забележи дека не обрнуваш внимание на неговите испади на лутина ,ќе се замисли малку и ќе престане да се однесува така .
  Во спротивно - избегнувај го / ја .... Тоа е ....
   
 6. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Не ни размислував КАКО да го средам овој проблем. Едноставно престанав да контактирам со луткото. |( Кој сака нека кине нерви. ;) Јас не. :!:
   
  На Sara123 и duffi им се допаѓа ова.
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.480
  Допаѓања:
  144.165
  Си го ставам на игнор, па ако сака пак нека се лути.
  Јас да кинам нерви за некој беспотребно-нее!
   
  На Champs.Elysees и girlinlove им се допаѓа ова.
 8. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам за советите а иначе се работи за блиска роднина не сакав да откривам. Прво мислев дека во мене е проблемот т.е дека јас премногу зборувам, но кога ќе се преслушам не гледам ништо лошо во тоа. Глупаво малку но тоа е што нема во денешницава од лошо полошо. :D
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Јас имам една ваква баба/тетка во фамилијата, абе што и да и кажеш ќе те изгледа вака. |( Работи како учителка и на пример, ако почнеш да викаш ,,Леле, што ви направија во образованието, карма каша е,, ќе се налути оти сме и ја вреѓале струката. Ако и речеш ,,Браво за реформите,, ќе се налути оти е против владата. :rofl:

  Мислам Бог да чува и да брани е, една реченица може да ја сфати во три различни смисли. Не знам како да и се обратам, добро е што се гледаме од родендени на родендени, на слави и слично, па не морам често да контактирам со неа.

  Како да се справиш, па можеш да си ги поштедиш нервите со тоа што нема ти да се нервираш. Некои луѓе мислат дека светот и сите се против нив, не можеш да им докажеш дека не е така. |( Остави ја и кулирај си, на таквите обично брзо им минува лутината. :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  ги имам и јас ваквите лутковци во животот ама не им се замарам баш ич ;)
   
 11. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Ова станува секојдевие и неподносливо е бидејќи во домот мие. :) На секој збор треба да се пазам да не згрешам за да не има кавга и неможам така да дремам постојано и некогаш ми иди да и речам што имам толку згрешено да се лути. Не да се нервирам ама не мие пријатно не сакам јас така, едноставно не сум личност што може се да прогледа низ прсти. Многу си земам при срце некои нешта и потоа мие тешко. Се прашувам да не е проблемот во мене. И мие многу криво што сум таков малер да имам таков круг на луѓе кои ме прават несреќна. Некогаш психички се истоштувам мислејќи за другите (дали ќе ми се налутат или што мислење ќе имаат за мене и ред други нешта). Патем нешто и друго ме мачи. Од неодамна дознав дека женската на од дечко ми брат му мие роднина ( ама подалечна). Мене баба а неа тетка заеднички пријател на фб. И приказната вака започна. Кога видов јас го прашав брат му од дечко ми што и е таа и ми кажа дека и е тетка на нејзината мајка сестра. Но не живееле толку од кои причини не знам и не мие гајле. Зборот ми беше што кога таа дознала за ова забрани се од мене на фб (ѕид,слики,и.т.н). Кога ќе појдев јас кај дечко ми дома и таа да беше тука си одеше. Кога ми беше роденденот и купија и неа исти тренерки како моите не ги облече. Кога и беше неа роденденот ми купија и мене поклон не ги облече и тие работи. И јас ја избришав од фб и почнав да одам поретко таму. Се каравме со дечко ми поради ова и повторно ја додадов и ја излажав дека ми се избришала по грешка од некој. И тогаш собрав сила и кажав дека глупаво е од неа да ме одбегнува бидејќи јас се сеќавам а не ја знам причината. Ме одбегнувала оти тетка е нејзина ми била роднина и мене а тие не живееле а тетка е имала дојдено кај нас и бла бла и исто така дека снаа моја за прв братучед што не ја сака и е колешка на работа и имала слики со мене на фб. Јас за ова не знаев ништо и ми падна навистина не убаво. Јас одам во таа куќа а некој лице ми прави. Замислете го тоа чувство. Да речам дека е во мене проблемот би се обвинила ама неможам. И разјаснивме се ама не ми се свиѓа таа девојка сега мие уште повеќе одвратна од порано. Не да ја мразам ама неможам да имам доверба и да бидам рамнодушна во таков човек што имал толку не убаво мислење. Секој чекор мој го следи и незнам некако сум ја игнорирала многу. Ама што да правам како да постапам со неа. Значи истото ме чека да одам цело време по кеф нечиј за да имаат убаво мислење за мене. Како прво таа не ни ме знаеше па да ми суди. Хаос. Не знам како ќе се справувам со луѓево. :(
   
 12. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  На дечко му сестрата е права досада! Заради неа јас се карам со дечко ми! Таа зборува разни глупости за мене и тоа пред родителите на дечко ми! Јас зедов ја избришав од пријатели и сега упорно се меша во врската! Што сака таа ? :@ :@
   
 13. fatbeautiful

  fatbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  58
  Уфф,љутка сум и мразам кога некој ми наоѓа замерки(изглед,однесување..) :^) Не знам како да се справам со ова посилно е од мене :worried:
   
  На laf4eto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  Неможете да се справите, ја сум таква лутка :lol:
  единствено да попуштите.. :)
   
 15. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Ова веќе е мешање во животот, разговарај, кажи и дека нема право да ти се меша во животот и дека ти си имаш право да разговараш со кој сакаш, па таа нека се лути колку сака, твој е животот, само ова не го разбирам таа ја има за пријателка на фејзбук(значи контактираат) а тебе ти се лути затоа што таа дошла кај тебе??

  Инаку за лутење и јас знам да се налутам онака за ситници, за мали нешта се нервирам, најдобро е добро да објасниш еднаш и да ја оставиш личноста да "олади" :D , не настојувај, така само додаваш масло на оганот, колку повеќе настојуваш толку поголеми се шансите поинаку да бидеш сфатен
   
 16. girlinlove

  girlinlove Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  10
  чим се лути за глупости оцигледно не те свака нисто и не би требало да се друзис а ако веке ти е многу блиска лицност онда разговарај и кази и со и е проблемот... ;)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  хахахаха јас сум во врска со еден голем лутко :D
  кога се лути за глупости само му викам: јави се кога ќе си ги решиш проблемите,не планирам да се карам
  па лутењето брзо му поминува 8)
   
 18. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Ух и ја имав еден што постојано се љутеше, и ме нервираше и брзо му дојде крајот!
  Иначе јас лутка не сум голема, али кога ке ме фати онаа лутината, башка и инатот и гордоста помешано, леле мале ! :$
   
 19. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам за советите и верувајте дека не еднаш милон пати пробав да разговарам но очигледно е до карактери не се замарам повеќе. Не мислам животот да го трошам на личности кои не заслужуваат ни секунда мое внимание.
   
  На Irreplaceable.xD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Јас имам друг проблем па решив да го ставам во оваа тема :)

  Имам проблем да се спавам со личност која постојано се лути - јас.
  Пробувам да не се лутам за најбанални работи, ама едноставно побрза е лутината од мене, и во моментот ми се чини исправно. Си викам ајде Слатка, бреој до 10, ама какво броење - се лутам ко феферонка.
   
  На laf4eto му/ѝ се допаѓа ова.