1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справите со некој што постојано се лути?

Дискусија во 'Психологија' започната од milicka19, 19 јули 2011.

  1. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67

    Е тука незнам кој би ти помогнал ако не самата ти!
    треба почесто да преќутуваш и да искулираш некои работи, проголтај пола од тоа.. спасот е тоа.. :)
     
  2. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Јас исто така теско се справувам со тој проблем-лутењето но навистина се сум пробала да се сменам,јас лесно се навредувам и прво сто правам зависи од ситуацијата,излегувам надвор или одам во другата соба ги избегнувам абе вријам и недај бозе да сака некој да ме убеди дека гресам епа тогас на се имам одговор ама ептен лесно мозам да се навредам,срека сто овенот во мене не му треба многу па брзо заборавам ама ко ке избувнам оф лелее бегајте кај сто ке најдете.Незнам сум разговарала и дома со моите ама не се збори со мене поготво спрема тие сто сум блиска.Сум пробала да бројам до десет така е зборот демек пак не бива не ми поминува па и се смеат на моја сметка сум требала јас до сто да бројам не до десет |(
    Ако имате вие некоја стратегија и самоконтрола повелете помогнете да не ви се налутам и на вас :lol: :wasntme:
     
    На Dzevelekova му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    ауу значи не сум единствената :) се лутам буквално за банални работи а што е најтрагично се истресувам на секој што ќе ми се обрати во тој момент а ако почнат уште и да ме убедуваат дека не треба така да реагирам е тогаш станувам ваква :@ незнам до што е ама таква сум си дури по некогаш се запрашувам како ме трпат моите а за дечко ми да не збориме се чудам како издржа со мене толку време греотка не поминува ден а за нешто да не го чепнам ]:) ама тоа е, сум пробала да се сменам ама некако тешко ми оди успевам само минутка да замолчам и потоа пак по старо епа сеа ќе ме трпат друго нема :)
     
  4. bad-cat8

    bad-cat8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    78
    :sweat: :$ :angel: И јас сум голема љутка....ама брзо ми поминува :angel: и искрено незнам како лугето се спревуваат со мене :rofl: аахахаххахаха
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мене ми треба подолго време за да се налутам вистински, прво собирам со себе, собирам долго време се додека не пукне! Е тогаш е лошо и на мојот бес му нема крај. Инаку можам да преќутувам многу работи, да се правам како се да е во ред, а јас целата лутина ја собирам во себе. Значи не се лутам брзо, но кога ќе ми дојде преку глава е опасно.
    А инаку со тие што брзо се лутат незнам како да се справам! Такви се, такви и ќе си останат-најверојатно. Мислам дека е подобро и да се преќути понекогаш, отколку да настане конфликт.
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Јас пак воопшто не се лутам. Многу ретко.
    Многу пати ми викаат дека сум била ладна, дека не ми било гајле, зашто сум правела така. А јас не ни сакам да почнам да им обрнувам внимание.
    Едноставно не се замарам, правам и јас грешки (ненамерно) и не сакам да ми се лутат за банални работи.

    Ко да не се случило, преминувам преку тоа, и го заборавам.
    Е сега се си има своја граница. Еднаш - ок, втор пат - ок, ама трет пат.. Е тогаш ќе се налутам за се.
    Или попрај се или чао.

    Можеби затоа што јас сум таква и не се лутам, често размислувам зашто тоа се случило, зашто такво однесување, и сфаќам дека можеби не му е денот. Затоа и очекувам да ме сфатат мене понекогаш.
    Можеби затоа сум толку искрена, и ако ми смета нешто го кажувам, па често знаат да ми се налутат, или да ми префрлат.

    Злобна сум била зашто сум била толку ладна, и сум и го кажала тоа во лице.
    Еи, незнаев дека ќе бидам добра ако ти го излижам г*зот и ако те лажам. А немам намера.

    Си терам по мое, искрена сум, ако ми се налутат нека ми се лутат, ќе им помине кога-тогаш.
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Со некој како мене? :D :D :D

    Порано бев мноооооогу голема лутка. Но во последниве неколку години се обидувам да ја контролирам лутината.
    Познавајќи се себеси ви кажувам дека најдобар лек да се справите со некој кој се лути често е да не му одговарате кога ќе се налути. Не му презборувајте, не го боцкајте уште толку, не одговарајте на неговата лутина. Кога-тогаш, сакал-неќел, ќе му помине ;)
     
  8. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Често се лутам :tmi:
    Незнам како лугето се справуваат со мене :tmi:
    Но брзо ми поминува и доколку не сум била во право се извинувам и се си продолжува супер :)
    Сепак, секогаш се обидувам да се исконтролирам, и во поселдно време одлично ми оди :)
     
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Си имам една лутка во фамилија на која пола збор не може да и` се рече. Секој втор ден (поточно скоро секој ден) доаѓа дома и не знам што да прозборам за да не се налути.
    СЕ` сфаќа лично, сите зборови ќе ги испреврти за да се пронајде себе си во нив. Потоа таа лутина ја изразува преку намчорски погледи и не ми прави муабет. Секогаш јас попуштам. На возрасна жена и` попуштам како да е некое дете. :devil:
    Не знам како да се поставам, затоа што ова е секојдневно. Ми здосади и безврска ме нервира. (По придрода е таква жената, ама посебно е накострена спрема мене. :angel: ).
     
  10. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Имав другарка која за секоја ситница се лутеше и тоа премногу ми сметаше и ми влијаеше на расположението кога бев со неа. Цело време седеше намуртена и не зборуваше. Ама после некое време престанав да се замарам, и почнав да и кажувам дека стварно претерува. Или таа се смени, или зошто мене престана да ми е битно, веќе го немам овој проблем :D
     
  11. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    ignorance is bliss
     
    На Asterion и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
  12. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    За поголеми работи се лутам што е нормално али за ситници нема шанса паѓаат шали мајтапи во друштво па ако се лутиш највеке ке ти обрнуваат внимание т.е ке те замараат. И не знам како е бидејки немам некој близок што се лути за се и сешто али ако во случај се најде некој таков нема да се справам јас сам/а треба мислам да си го реши проблемот...да не свака се толку сериозно ;) Човек се и сешто може да каже а да не е свесен за тоа и ајдеее одма ке се лутиме сега :^)
     
  13. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030
    Игнорирањето е доволно, кога ќе види нема ефект- ќе му помине одма лутината дури и самите ќе се чудите како.
     
  14. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Како што кажале игнорирањето може да помогне,но може и ако некој постојано се лути па ти постојано му зборувај ќе виде дека ништо не ти значи неговото лутење :lol: :D
     
  15. Ketrhine

    Ketrhine Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Jас сум мн голема лутка и искрено ако некој го игнорира то , уште толку се лутам така да и то не помага :D
     
  16. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    :) џст игнор ит
     
  17. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Имам една другарка, значи постојано за се се лути, во одредени моменти тоа ме нервира, и други провоцира, но сфатив неможеш некој да го промениш да биде друга личност, сите другарки и укажуваме дека не треба да се лути за ситници и се и сешто, но попусто, одлучив веќе, НЕ СЕ ЗАМАРАМ, како таа што не провоцира кога се лути, така и јас ја игнорирам, а ако понекогаш премногу ме изнервира и ''лепнам'' се во лице! :)
     
    На Lady17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lady17

    Lady17 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Едноставно, треба да ја игнорираме таа личност.
     
  19. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Јас со таквите луѓе би се обидела да зборувам секогаш на сериозна база без промена во гласот. Ако таа личност прокоментира јас едноставно ќе речам
    Ако тоа не успее, тогаш полека ги туркам настрана од мојот живот.
     
  20. JaneAusten

    JaneAusten Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    Епа нека се лути! Што сум и јас крива!? Секоја ситница од контакт ја ваѓа... и после сите и се криви...
    Игнорирање, најдобар лек..