babylove овошни кашички

Како да си простиме сами себе

Дискусија во 'Психологија' започната од mentol, 15 август 2016.

 1. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  како да си простам што личноста што ми беше се на светов ја повредив.Таја ме сакаше безкрајно ми веруваше. А јас премногу ја повредив
   
  На LudaJakimovska и krEM4Eto им се допаѓа ова.
 2. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Објасни и дека не било намерно и дека сега се каеш за тоа што ја повреди,а ако сакаш да си простиш самата на себе јас мислам дека прво треба да ти прости оној на кого му си згрешила,и ти изгледа имаш грижа на совеста!!!Оди и разговарај со личноста ќе виде дека се каеш :)
   
 3. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  машко сум
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  122.813
  Шо напрај сега? :^)
   
  На ilina-m, crimson, Zeynep и 3 други им се допаѓа ова.
 5. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.570
  Пол:
  Женски
  На никој не е толку тешко да му простиш колку што е тешко да си простиш самиот себе.
   
  На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.477
  Пол:
  Женски
  Доволно е да кажеш Извини и искрено да се каеш за тоа и зависи колкава тежина е проблемот и личноста дали може да премине преку тоа! Али се се може да се опрости доколку се сака ...
   
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Продолжи си понатаму и најди си нова. Таа што те сакала нема да ти прости, така е и со другите работи во животот.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.954
  Допаѓања:
  52.698
  Пол:
  Женски
  Се може да се прости, само ако има љубов а не инает. Сум простила и ми биле простени доста тешки зборови и дела па еве жива сум, ништо не ми фали, ни мене ни на нив. Девојката дали ќе ти прости е нејзин проблем. Важно е ти да се покаеш и да си простиш себеси. Не треба многу филозофија како. Само прифати го тоа, биднало веќе, продолжи понатаму. Девојките ќе ги има многу, не се секирај. :)
   
  На ELIDavor и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
 9. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Е добро де и за машко и за женско советот ми е ист,оди да разговарап со личноста и извини и се...;( поплачи малку....
   
 10. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Големо му е машкото его за да поплаче и да се извини затоа вика машко сум.:tmi:
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ако навистина се кае тогаш не само да поплачи туку и на колена да моли
   
 12. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  26.105
  Па поголеми се шансите таа личност да ти прости, отколку ти самиот.

  Не знам што си сторил, па да ти кажам како, па дали и воопшто да си простиш...
  Едноставно, луѓе сме и грешиме. Ама секоја грешка различно тежи.

  Признај ја грешката на личноста, па можеби ќе ти помогне и заедно ќе преминете преку тоа. Или пак дистанцирај се од таа личност, ако сметаш дека не ја заслужуваш после тоа што си и го сторил.

  Само понатака низ животот размисли пред да делуваш, оти луѓе што ќе ти значат на една рака ќе ги изброиш, а стекнатата доверба за миг се губи.
   
 13. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.681
  Допаѓања:
  101.401
  Пол:
  Женски
  Прашањето беше - како да си прости сам на себе, а не да побара прошка од другиот.
  Секако, прифаќањето дека си згрешил е прв чекор. Совесностс и барањето прошка на повредениот е наредно скалило. Доколку тој ни прости е олеснителна околност, но и да не е така, нашето самокритикување, прифаќање за згрешеното, барање причина, начин, повод за истото, свесноста за постапката и последицата и покајување пред самиот себе и кон самиот себе се наредните чекори. Кога ќе дојде мигот кога ќе се издишеш и нема да ја има онаа болка во градите повеќе, ќе знаеш дека си ја залечил својата рана и си на стадиум кога можеш да го продолжиш животот понатаму со мирна совест, е тогаш веќе си простил сам себе си. Не е ни малку лесно, нити брзо... но чувството е добро!!
   
  На SimonaTino, galapce и jasna83 им се допаѓа ова.
 14. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.743
  Пол:
  Машки
  10 дена по 10 минути пред спиење ќе се каеш со зборовите: СЕ КААМ за тоа и нема да се повтори!!!!
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Џони Џип

  Џони Џип Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Машки
  Ке си купиш кило, две портокали.
   
 16. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  пред се побарај она да ти прости ако вистински те е сакала бескрајно како што викаш ке ти прости...доволно е само да и покажеш дека се каеш и уште ја сакаш....а да си простеш на самиот себе можеш само тражејки она да ти просте.......а како што кажав ако љубовта е вистинска секогаш постое прочка ....позз и срекно не чекај иди кај неа јави и се....
   
 17. ilina-m

  ilina-m Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски

  Ако не си се извинил размисли добро

  Јас на пример после катастрофален период на грешки, се извинив. Не за да го вратам, отишло нашето, туку да знае дека размислив дека згрешив и дека ми е жал...

  Мислам дека моето како си, многу ми е жал, и слични такви пишанки поминаа кај него како да сум видела дека тој е бог и се каам што немам грчки бог в кревет... и ќе речам се за да го вратам него... не ме сакаше тој колку јас него, колку и да згрешив, тој живот ми значеше, не изгубив богатство коли патувања, човекот што ме исполнуваше го изгубив. Долго негирав дека не ме сака ама морав да си признаам.
  ... евентуално си простив.жив е здрав е не умре од мојте лоши зборој, нема да повредам никого веќе така жими мене,

  Како да си простиш? Свати дека повеќе си се повредил себе од што си ја повредил неа, таа те ставила во минатото, ти си повредениот. Време е за нов лист во животот
  И полоши работи се случуваат по светов од вашето.
   
 18. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.556
  Допаѓања:
  17.603
  Некои грешки во чекои од минатото кои ги повредиле моите блиски, грешки за кои ништо не значи едно "Извини", за кои нема начин да се прстат... секогаш болат и не барам начин за да си простам себе си за стореното. Таа болка ме учи како во иднина Не треба да постапувам.
  Затоа не си простувам, нека боли!
   
  На Aleksandar1212 и krEM4Eto им се допаѓа ова.
 19. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.243
  Пол:
  Женски
  Не постои рецепт за да си простиш сам на себе дури и незнам колку е можно тоа, туку само се помируваш со фактот дека си згрешил и си стремиш да не ја повториш грешката никогаш повеќе..
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.673
  Пол:
  Машки
  Постои само рецепт да продолжиш понатака.
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.