1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си простиме сами себе

Дискусија во 'Психологија' започната од mentol, 15 август 2016.

  1. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    како да си простам што личноста што ми беше се на светов ја повредив.Таја ме сакаше безкрајно ми веруваше. А јас премногу ја повредив
     
    На LudaJakimovska и krEM4Eto им се допаѓа ова.
  2. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Објасни и дека не било намерно и дека сега се каеш за тоа што ја повреди,а ако сакаш да си простиш самата на себе јас мислам дека прво треба да ти прости оној на кого му си згрешила,и ти изгледа имаш грижа на совеста!!!Оди и разговарај со личноста ќе виде дека се каеш :)
     
  3. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    машко сум
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Шо напрај сега? :^)
     
    На ilina-m, crimson, Zeynep и 3 други им се допаѓа ова.
  5. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    На никој не е толку тешко да му простиш колку што е тешко да си простиш самиот себе.
     
    На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Доволно е да кажеш Извини и искрено да се каеш за тоа и зависи колкава тежина е проблемот и личноста дали може да премине преку тоа! Али се се може да се опрости доколку се сака ...
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Продолжи си понатаму и најди си нова. Таа што те сакала нема да ти прости, така е и со другите работи во животот.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Се може да се прости, само ако има љубов а не инает. Сум простила и ми биле простени доста тешки зборови и дела па еве жива сум, ништо не ми фали, ни мене ни на нив. Девојката дали ќе ти прости е нејзин проблем. Важно е ти да се покаеш и да си простиш себеси. Не треба многу филозофија како. Само прифати го тоа, биднало веќе, продолжи понатаму. Девојките ќе ги има многу, не се секирај. :)
     
    На ELIDavor и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
  9. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Е добро де и за машко и за женско советот ми е ист,оди да разговарап со личноста и извини и се...;( поплачи малку....
     
  10. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Големо му е машкото его за да поплаче и да се извини затоа вика машко сум.:tmi:
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ако навистина се кае тогаш не само да поплачи туку и на колена да моли
     
  12. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.260
    Па поголеми се шансите таа личност да ти прости, отколку ти самиот.

    Не знам што си сторил, па да ти кажам како, па дали и воопшто да си простиш...
    Едноставно, луѓе сме и грешиме. Ама секоја грешка различно тежи.

    Признај ја грешката на личноста, па можеби ќе ти помогне и заедно ќе преминете преку тоа. Или пак дистанцирај се од таа личност, ако сметаш дека не ја заслужуваш после тоа што си и го сторил.

    Само понатака низ животот размисли пред да делуваш, оти луѓе што ќе ти значат на една рака ќе ги изброиш, а стекнатата доверба за миг се губи.
     
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Прашањето беше - како да си прости сам на себе, а не да побара прошка од другиот.
    Секако, прифаќањето дека си згрешил е прв чекор. Совесностс и барањето прошка на повредениот е наредно скалило. Доколку тој ни прости е олеснителна околност, но и да не е така, нашето самокритикување, прифаќање за згрешеното, барање причина, начин, повод за истото, свесноста за постапката и последицата и покајување пред самиот себе и кон самиот себе се наредните чекори. Кога ќе дојде мигот кога ќе се издишеш и нема да ја има онаа болка во градите повеќе, ќе знаеш дека си ја залечил својата рана и си на стадиум кога можеш да го продолжиш животот понатаму со мирна совест, е тогаш веќе си простил сам себе си. Не е ни малку лесно, нити брзо... но чувството е добро!!
     
    На SimonaTino, galapce и jasna83 им се допаѓа ова.
  14. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    10 дена по 10 минути пред спиење ќе се каеш со зборовите: СЕ КААМ за тоа и нема да се повтори!!!!
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Џони Џип

    Џони Џип Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Ке си купиш кило, две портокали.
     
  16. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    пред се побарај она да ти прости ако вистински те е сакала бескрајно како што викаш ке ти прости...доволно е само да и покажеш дека се каеш и уште ја сакаш....а да си простеш на самиот себе можеш само тражејки она да ти просте.......а како што кажав ако љубовта е вистинска секогаш постое прочка ....позз и срекно не чекај иди кај неа јави и се....
     
  17. ilina-m

    ilina-m Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски

    Ако не си се извинил размисли добро

    Јас на пример после катастрофален период на грешки, се извинив. Не за да го вратам, отишло нашето, туку да знае дека размислив дека згрешив и дека ми е жал...

    Мислам дека моето како си, многу ми е жал, и слични такви пишанки поминаа кај него како да сум видела дека тој е бог и се каам што немам грчки бог в кревет... и ќе речам се за да го вратам него... не ме сакаше тој колку јас него, колку и да згрешив, тој живот ми значеше, не изгубив богатство коли патувања, човекот што ме исполнуваше го изгубив. Долго негирав дека не ме сака ама морав да си признаам.
    ... евентуално си простив.жив е здрав е не умре од мојте лоши зборој, нема да повредам никого веќе така жими мене,

    Како да си простиш? Свати дека повеќе си се повредил себе од што си ја повредил неа, таа те ставила во минатото, ти си повредениот. Време е за нов лист во животот
    И полоши работи се случуваат по светов од вашето.
     
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Некои грешки во чекои од минатото кои ги повредиле моите блиски, грешки за кои ништо не значи едно "Извини", за кои нема начин да се прстат... секогаш болат и не барам начин за да си простам себе си за стореното. Таа болка ме учи како во иднина Не треба да постапувам.
    Затоа не си простувам, нека боли!
     
    На Aleksandar1212 и krEM4Eto им се допаѓа ова.
  19. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Не постои рецепт за да си простиш сам на себе дури и незнам колку е можно тоа, туку само се помируваш со фактот дека си згрешил и си стремиш да не ја повториш грешката никогаш повеќе..
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Постои само рецепт да продолжиш понатака.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.