1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја вратам природната боја на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од Lexy90, 5 февруари 2010.

 1. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Znachi vaka,crna farba imam staveno okolu 4 pati i ednash k'na.Posleden pat se isfarbav vo maj,i vo avgust vekje imav kafeav koren i otidov na frizer da mi ja napravi kafeava kosata,ama farbite ne fatija i sega imam priroden kafeav koren,farbano kafeavo i crno...dali znae nekoj sto da napravam da go trgnam crnoto od kosata??? Sakav da se ishatiram so sitni prameni,ama strav mi e da ne ukashkam beter...help pls...odnapred blagodaram
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Едноставно престани да ја фарбаш косата,и тоа веќе што е офарбано остави го,косата ке порасне и тоа што е фарбано ке го скратиш,и ке биде природната боја на косата.Дека ја фарбаш често затоа неможе да ја има природната боја.Јас исто ја имав фарбнано црвена,црна,па кна ставав,ама тоа беше пред 4 години,што значи веќе 4 години нити ја фарбам,нити ништо.Само ја мијам со шампон,не ставам маски,регенератори,балсам ставам единствено ако се расцвета косата,ама то ретко,и да ти кажам дека има и сјај,дури ме имаат прашано на фризер,дали нешто ставам за сјај на косата.Ти викам само ја мијам и толку.Едноставно ја сакам таква каква што е,нејкам да ја фарбам.
   
 3. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  problemot e sto sum stvarno sarena vo kosata...i mnogu dvoi farbanoto...sepak fala:)
   
 4. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  probaj smeni go frizerot,jas ko sakav da prestanam so farbanje pred nekolku godini,otidov na frizer i so edno farbanje mi ja pogodija mojata prirodna boja i nemorav da se farbam pak.sea moze ke ima razlika malce ama ne drasticna.
   
 5. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  или оставија ја сама бојата да ти падне или пак на друг фризер да ти ја средат
   
 6. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  otidov kaj edna frizerka da ja prasham,mi rece dzabe ke mi vadi prameni koga nema da ispadnat...ja ostavam sama da raste...nemam izbor
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.255
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато дека постоело некое средство кое ти ја вадело бојата, ама тоа само добар фризер може да го прави... е сега, не знам колку е тоа вистина, дали навистина има такво нешто, па распрашај се кај оние поискусни, поелитни фризери ако си од Скопје, тие имаат веројатно некое решение...
  или пак, ќе ја оставиш да расте, и јас така мислев ќе правам, ама ништо, грдо ми изгледаше... затоа сега само со колор шампони....
   
 8. sana85

  sana85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  tvojata frizerka e katastrofa pa normalno deka koga na crno ke stavis kafeavo nema da fati :Down:
  prameni nemoj da stavas zasto na korenot ke ti bidat svetli akako ide nadilu podolzinata na vlaknoto kaj sto ima crno ke ti bidat portokalovi i ke bides katastofa.ima nacin da ti se izvadi bojata ama koj i nacin da go nnapravat frizerite kosata ke ti se osteti i ke ti stane suva i ke ti se kine najdobro e da izdrzis i postepeno da ja sisas :) mada tvoj izbor
   
 9. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Nemoj poveke da se farbas ili da se satiras i jas bev farbana crna porano a inace i prirodno mi e crna kosata no sepak nijansata ne e ista i so redovno sisanje ja vrativ prirodnata boja za nepolna godina samo sisanje drug spas nema od crnata boja dzabe e da se prefarbuvas da ja goris kosata
   
 10. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Прв совет - под итно смени ја фризерката! Добро не ми е јасно како некои луѓе земаат диплома и дозвола за работа, а потоа уништуваат туѓи коси со нивното неискуство и незнаење.
  Сега кога веќе ти е фарбана косата, не знам што да ти кажам освен да ја пуштиш да ти порасне, знам дека е мачно, ама примени некој од триковите за брзо растење на косата (има тема на форумов за тоа).

  Инаку една колешка моја има кафена коса природна, ја офарба плава и ја носеше некое време така. После тоа и досади, отиде се офарба кафеава пак и сега многу малку и се разликува фарбаното од природното, а како што поминува времето косата и расте, фарбаното се крати и доаѓа пак до нејзината природна боја ;)
   
 11. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  sega odam kaj druga frizerka i ona mi ponudi dve resenija,ama bidejki nesakam vekje da ja goram kosata staviv kafeav kolor sampon i super mi izleze:D fala mnogu na sovetite
   
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.733
  Допаѓања:
  5.151
  Зарем со колор шампон успеа? И јас го имам истиот проблем со фарба не ми се осветли косата ама со колор шампон може? :)
   
 13. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  na crnoto ne mi fati ,ama bidejki e temno kafeav ko cokoladen poubavo izgleda ne se primetuva do tolku epten na sonce:)
   
 14. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  lexy90 moze li da mi kazes koja cena go kupi kolor samponov i od kade?I dali kafena boja e edna ili ima poveke nijansi na kafena?pozzdrav
   
 15. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  pa 80-85 den e kolor samponot, go ima vo vero, tineks. a za toa ne znam dali ima poveke nijansi :) pozz
   
 16. Lexy90

  Lexy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  jas go kupiv od zeleno pazarce po cena od 70 denari,a vidov imashe i vo parfimerija ama nemashe kafena vo momentot ista cena se,a nijansi dosega 2 najdov ednata e kafena ko cokoladna,a drugata potemna...pozz:)
   
 17. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  blagodaram lexy ke otidam do parfimerija vo bilo koja taka?i dali ti pokri isto kako farba i sega malku so tek na vreme kako si zadovolna,paga li brzo!
   
 18. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  blagodaram bona :)
   
 19. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  srcki izvinete zaboraviv samo da ve prasam za edna upotreba e ili postepeno se koristi pa se zatemnuva bojata,nesto kako obicen sampon?izvinete sto ve maltretiram ama ne sum zapoznata so ova?pozdravce :$
   
 20. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Мислам дека е за една употреба сестра ми користи во пакетче е како овие балзамиве на субрина што се само малку поголемо и се нанесува се остава да постои некое време пишува колку и се мие исто како фарбиве. Така мислам дека е ако грешам поправете ме :)