1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја вратам природната боја на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од Lexy90, 5 февруари 2010.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    Само со чист бланш.Па потоа да се исфарбаш во твојата нијанса,немаш друг начин освен тој.Нема такво нешто,особено па не црна боја што ќе извади.
     
  2. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    да бланш ама така да не ми се оштети многу косаваа??... а да ја шишам неможам затоа што сега ја шишав
     
  3. butterfly992

    butterfly992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    22
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    Мислам дека би требало да има нешто такво кај фризерките. Баш прашај кај твојата фризерка, ако не се лажам постоеше едно средство за вадење на боја, ама само на црна. Сестра и на другарка ми така ја вадеше црната боја.
     
  4. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    Ќе ја прашам... иначе фалаа мн... се надевам дека ке успеам :)
     
  5. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Средства што ја отстрануваат фарбата

    ^има и деколоранти,на гарниер и на лореал,само откога ќе го ставиш деколорантот косата од црна ќе стане портокалова,па врз таа стави ја кафената фарба.Јас вака си ја направив од црна плава косата ама ставив деколрант неколку пати и носев капа една недела,а со бланш ке ја изгориш косата ќе ти се направи како слама.
     
  6. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Каде можам да ги најдам и околку која цена се?? хахаа портокаловаа мене сега коренот ми е таков косава ми е хаотична
     
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Види по парфимерии,космо тинекс би требало да има а колку што се сеќавам не беше многу поскап деколерантот од фарбата
     
  8. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    фала многу ќе купам да видам што ќе направам се надевам дека ќе ми успее :)
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Имам неколку прашања. :lol:
    Вака сега, црна сум во косава 6 години се фарбам , па пробав со к'на последниве два пати демек да не се гори. Не е битно. Сакам да сменам , нешто вака да бидам
    [​IMG]

    Е сега, пошто ми е долга и виткана, ќе ми требаат неколку деколоранти тоа нормално.
    И воопшто не се гори косата со нив ? Цела коса се прави портокалова, она баш портокалова? :lol:
    Значи за една недела би можела да имам кафеава боја.
    Али ќе купам фарба со светло кафеава, за да ми испадне баш како на сликата. Пошто ако купам баш темно кафеава фарба, пак накај црна ќе ми дојде и ништо од работата. |(
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Незнам како би делувал деколорантот на кна подобро некој да прашаш.
    Јас ставив деколорант неколку пати и прво ми се направи скроз портокалова,па наредните неколку пати се осветлуваше се повеќе за да на крај си ја добијам плавата коса што ја посакував.Јас дека ставив неколку пати по ред ми ја оштети малку косата,се исуши на краевите ама ништо страшно ја ишишав малку и решен проблем.
    Кафеава боја не се става директно врз ово ќе добиеш зелена боја,треба прво со црвена боја да ја исфарбаш,па после со кафеава боја.
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ќе ставам пак црна фарба на цела коса, и ете после можам со деколорант. :D
    Најдобро јас фризер да си прашам, сепак си ја знаат работата, не шарена да испаднам или не дај боже со косата на перница. :worried:
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Лакримоса најдобро е да одиш на физер. Таму ќе си избереш каква боја сакаш, и они точно знаат каква фабра да ти стават за да ја добиеш саканата нијанса. Нема потреба да се фарбаш црна , па деколорант, па пак да се фарбаш.... Можеби е малку поскапо на фризер отколку дома да се фарбаш, ама така ќе избегнеш непотребни нервози и граешки, а за во иднина сама ќе си ја одржуваш бојата.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    И јас имам ставано к'на на косава, ама само горниот слој ми е темен, скоро црна ми е бојата. Внатрешните делови ми се посветли. Инаку ставав од таа костенлива к'на, не црна, ама сепак темна ми испадна. Е сега сакам да ставам од тие фарби што се без амонијак, малку да ја осветлам т.е. да добијам некоја кафеава нијанса. Можно е да го постигнам саканиот ефект или зелена ќе испаднам? :^)
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Нема да ти испадне зелена :lol:
    Тоа се однесува само на коса осветлена со деколорант,бланш или фарбана плава коса,не е баш зелена ама некоја таква грда нијанса се добива,затоа се практикува прво црвена да се офарба па потоа кафеава
     
    На Sweety-Tweety му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DzamPolat

    DzamPolat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    0
    Значи вака, природна сум црна-накај темно кафеаво и сега се фарбав и сум плава, ама баш плава со светли прамени (бланш) и сакам да си ја вратам мојата природна боја.......Да ја офарбам црна и после да ја оставам да расте? На бланшот ќе ми фати ли црна боја?
     
  16. srcushka

    srcushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    7
    јас бев фарбана црна и почнав на секое миенје да ставам оцет вински и почна да ми пагја бојата сеа ми е несо као темна кафеава и се повекје се осветлува.значи оцет,чај од камилица и лимон стварно помагаат
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас се имам офарбано на бланшот кафена боја каква што сум сакав да си ја вратам тогаш и на бланшот фаќа ама посветла испаѓа некоја чудна боја, пак се гледа дека е бланширано тоа место. И потоа си ја вратив плавата боја и бланшот со секое фарбање си се врати каков што ми беше, бел.
     
  18. jasmince91

    jasmince91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    девојки јас се фарбав за прв пат и излегов малку шарена ама светло кафеава(во корент посветла по должината потемна) е сеа сакам да си ја вратам мојата природна коса која изгледа како на линкот.(првата слика најгоре)
    http://www.hairstylesfestival.com/how-e ... -care.html
    што број на фарба да ставам за да ја добијам оваа нијанса??
     
  19. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна от серијата на Syoss. Користам шампоан, балсам и фарба на Syoss. Таа боја на коса, каква сакаш да имаш, ја имам јас, се фарбав пред 1 недела вака со Syoss лешник [​IMG]
    А за враќане на природната боја на косата, има препарати, кои са предназначени за тоа. Но за тоа, нај добро е да се посаветувате со фризер.
     
  20. Narce

    Narce Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    За да ја вратите својата природна коса по милијарди фарбања е многу тешко, но ако се фарбате пример 7 до 15 години ќе има шанси да имате прилична боја (природна).