1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја вратам природната боја на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од Lexy90, 5 февруари 2010.

  1. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Е вака...

    Мајка ми има кафеава коса по природа. Но се офарба руса. Косата и стана дури бела од што и беше премногу руса, почна доле да и се кине косата ваљда од неквалитетот на фарбата (користеше на Пантен мислам).
    И како да си ја врати природната боја и убавина на косата?
    Конечно реши да го стори тоа! Се фарбаше слична ептен слична боја на нејзината природна коса, и пушти да и „подрасне“ природната боја на косата. И сега не ја чепка со фарби.
    И да сака, јас нема да и дадам!! :D
     
  2. BlackSwan1990

    BlackSwan1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    За најбрзо враќање ќе си купите деколорант COLOUR B4 Strong,го има во Cosmo Tinex,750 ден е.Јас бев фарбана 6 год. црна и бидејќи ми се смачи од црната коса а сакав да си ја вратам мојата природна си го купив деколорантот.Отидов на фризер,ми го нанесоа како фарба (препорачувам да се оди на фризер зашто смрди на киселина).Кога ме измија,ми беше косата медова боја и после тоа одма си се префарбав во боја проближно на мојата природна. Немајте гајле,косата воопшто не ми беше оштетена, ниту пак сува (за разлика од тоа што мирисаше на киселина,јас мислев дека ќе ми падне косата). И сега бојата мнооогу малку ми се разликува од мојата природна боја. Барем сега не давам пари за фарби и 300 чуда за да ја доведам во ред :)
     
  3. devojka88

    devojka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво ! Ми треба помош ! Значи вака....се имам фарбано 4 пати, а последен пат се фарбав точно пред една година. Инаку мојата природна боја е темно кафеава, а јас се фарбав светло кафеава. Последниот пат се фарбав со потемна боја слична на мојата природна, зашто сакав да си ја вратам природната боја и еве сега помина една година не се познава многу ама сепак ми двои, а најмногу на светлина и многу ме нервира. Инаку имам долга коса и ако не ја фарбам ќе ми треба уште доста време додека да ми се врати мојата природна боја, па сакам да побарам совет слушнав дека прават третмани на фризер каде што се вади фарбаната боја, но сепак страв ми е да не ја оштетам, зошто стварно имам убава, квалитетна и бујна коса. Ве молам да ми помогнете !!!
     
  4. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Мислам дека е најубаво да ја остаиш,да не ја фарбаш и така најубаво ќе си ја вратиш природната боја.На фризер само ќе ти ја оштетат и ќе ти ги земат парите,а нема да има резултати.
    Знам дека треба многу време,затоа што и ја бев во иста ситуација како тебе,ама најубаво остави ја или фарбај ја со боја слична на твојата.(ако веќе неможеш да чекаш)
    :)
     
  5. brida

    brida Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Во која од продавниците на космо го купи деколорантот?? затоа што јас барав кај нив два пати до сега, првиот пат ми рекоа дека немаат, вториот пат продавачката ме погледна зачудено и ме праша што е тоа?? :)
     
  6. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    јас знам како .... ке се ишишате лустер :!: и послем некое време ке се шетате со перика ко шабан шаулич хахах чек те сеа морам да се насмеам хахаха
    уствари што да чекате тоа е тоа од прилика :)
     
    На DramaQueen1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    кога бев мала имав плава коса ептен а сега ми е кафеава некако и не се имам фарбано а како да си ја вратам природната? :/ :)
     
  8. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Па оваа сега ти е природна, освен со фарбање не можеш плава пак да имаш.. :^)
     
    На TheDreamGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. elenaleni79

    elenaleni79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    17
    COLOUR B4 е фантасичен, одличен производ. Презадоволна сум со резултатот.
    Го купив во DM Дрогери во City Mall мислам дека го има и во COSMO .
    COLOUR B4 не го допира природниот пигмент на косата и не ја оштетува, не содржи избелувач или амонијак, така што косата ја остава во добра состојба. Ја вратив мојата коса, од црна до природната плава.

    За повеќе информации

    http://tocka.com.mk/3/109197/colour-b4- ... ja-za-kosa
     
  10. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Потпишувам. Го имам користено порано и стварно е супер, едното е за тазе фарбана коса, другото појако за коса која е повеќекратно фарбана подолго време, е јас го користев тоа екстра појакото и одлично си заврши работата. Не е ни приближно како бланш туку многу поблага варијанта но е исто толку делотворна. Битно е дека сега не е веќе невозможно да се отстрани црната боја :)
     
  11. macabela

    macabela Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    А на кој принцип функционира тој COLOUR B4, ако нема амонијак ниту обелувач и како нашите фризери незнаат за него туку добиваш ефект на искубана кокошка ако посакаш кај нив да осветлиш темна коса? :?:
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    https://www.youtube.com/watch?v=CPl9AwGQpLI

    фино има објаснето
     
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846

    сами дома го користевте или на фризер?
     
  14. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Јас дома, прво од препаратот после дека малце портокалова бев и право фарба ставив, супер излезе :)
     
  15. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Јас сум фарбана со кна мислиш дека ќе успеам да ја осветлам?
     
  16. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Јас да прашам како можам да ја извадам бојава плава сум (бланширана ми е 3 пати )а природна ми е кафеава некако да ја вратам мојата природна и ептен ми е изгорена косата оштетена ми е и ми се крши некој свовет барем како да ја опраам :?:
     
  17. sonce555

    sonce555 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    не знам дали постои нешто шо ке можи да се деси то....ама можиш да ја исфарбаш со фарба приближно на твојата боја на коса и поќе да не ја фарбаш.....јас така си напраив и сеа косата ми е пола пола (пошо косата моја е смеѓа не можев да најдам приближна боја на фарба за да се исфарбам така) ама ќе се шишам и таман после мојата боја....малце поќе време ти е ама се исплаќа ;) :rofl: :rofl: :inlove:
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elenaleni79

    elenaleni79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    17
    Би сакала да ти помогнам, можеш да пробаш со Colour B4

    http://tocka.com.mk/3/109197/kako-da-ja ... se-dopagja
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски

    плавата боја не се вади туку само се префарбуваш и готово :)
     
  20. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Ако претходно сте ја бланширале или осветлувале косата COLOUR B4 не може да го поврати (оригиналниот) природен пигмент а мојата е бланширана 3 пати :?: