Како да ја извадам кната од косата ?

Дискусија во 'Коса' започната од In..Love, 30 септември 2012.

  1. In..Love

    In..Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Значи мама купила од пазарот кна за мојта коса .Она побарала кафеава кна а таа продавачката и дала црна и на сликата не покажува дали е црна или кафеава ... И сега јас си ја ставив кната се измив и сето тоа и сега ми е црна и мн се нервирам ве молам кажете ми како да ја извадам ? Иначе ја прашав фризерката нешто дали има такво за вадење на кната она рече дека немала ... .. ( Порано природна ми беше кафеава) :( :(
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.187
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема некое посебно средство за вадење на кна, освен како единствен начин е миењето на косата, бидејки со секое миење, кната се вади, бидејки не е фарба, а и плус со самото растење на косата, кната нормално ќе се извади.
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.931
    Пол:
    Женски
    Земаш деколорант, и после тоа одма фарба каква сакаш боја.
    Јас бев црна и со фарби се имав правено, и со к'на па со деколорантот излезе.
     
  4. In..Love

    In..Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    а да каде можам да најдам деколорант ? Иначе да , така мн луѓе ми имаат кажано дека кната со миењето паѓала , али за колку време :/
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.931
    Пол:
    Женски
    Во космо има, околу 700 денари е. Како вода било и воопшто не ја горело косата.
    Ова најново откритие демек. :P
     
  6. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Само џабе ќе фрлиш пари на глупости и пак нема да можеш да ја извадиш црната боја.Сите знаеме дека црната боја не е како другите,и многу тешко се покрива.
    Мислам дека единствено решение ти е да ја оставиш косата сама да порасне.
    Од искуство ти го кажувам ова.На една другарка и беше црна косата,и отиде на фризер демек 100 % ја чистат бојава,и на крај косата изгорена и портокалова!А башка што даде 2000 ден за тоа.
    Така да,ти си знаеш. :)
     
  7. In..Love

    In..Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Мислам дека најубавоо е да ја оставам сама да потера :) а иначе да црната боја тешко да се извадее :/
     
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.347
    Head&Shoulders шампоните ми ги има мене препорачано мојата фризерка за побрзо вадење на бојата. Ги користиш како за секое миење само помасирај ја косата повеќе време. И тоа за со стална фарба кога сум се исфарбала, па за со кна може и поефективно ќе е.
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.931
    Пол:
    Женски
    Значи јас бев 6 години црна, користев де фарби де к'на, и еве сега имам кафеава преубава боја, дури се чудат кога ќе кажам дека се фарбам мислат дека ми е природната боја.
    Така да со деколорантот тој од космо 100% излегува и не се гори, цимерката моја од црвена жар лешник боја доби во еден ден без воопшто да ја изгори косата.
     
  10. PunchMarmelade

    PunchMarmelade Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    31
    Оди во Леонтич.Мене фарбана со кна ми беше сто години,и прегорена начисто...Со третманите успеав да си ја вратам бојата (иако беше катастрофално уништена,сепак колку толку ја спасив,па ја префарбав плава пошто бели влакна ми никнаа) ама сепак,успеав колку толку да ја тргнам бојата.Си платив убаво,ама се исплатеше.
     
  11. emily90

    emily90 Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    Pomagajte kako posle 5 meseci otkako sum farbana so kana dali moze da ja osvetlam kosata so satiranje?
     
  12. dafuqq

    dafuqq Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    Како да ја извадам кната?

    Пред неколку месеци се фарбав со кна и косата ми е половина црна половина кафена а не сакам повторно да се фарбам знаете ли како да ја извадам бојата?
     
  13. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Како да ја извадам кната?

    vo frizernicite mozes da najdes sredstvo dekolorant ili dekolorator kako se vika se mackas so toa i sedis ke ti objasni frizerkata a ako ti e dolga mozis i da go skratis samo bojata so ti e ostanata
    jas sega probuvam so blansh i limunova kiselina osvetluva :)
     
  14. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Пред се здраво!Значи лани ова време си ја бојадисував косата со црвена кна.Прво се миеше но сега веќе не се одмива и на врвовите има една портокалова боја има ли некое чаре или? :worried: :D
     
  15. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    ne mozes da ja izvadis bojata..osven ako ti e ostanato uste malce od portokalovata boja da gi skratis vrvovite..ili da ja prefarbas.. :?:
     
  16. MissyHot

    MissyHot Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Јас порано ја појадисував косата со црна кна. Потоа за да ја осветлам бојата на фризер ми ја бланшираа и тоа двапати бидејки тешко излегува и ја офарбав со 5.3 косата доби медова боја на коренот и потемна на врвовите целата исшарана бев. За 3 месеци ми се искина 10 см и ја скратив за да не се оштети уште повеке.Затоа бланш никако....најпаметно е да ја оставиш да ти расте твојата боја и ке ја кратш. Секогаш кога ке посакаш да направиш промена бојата користи квалитетна фарба бидејки фарбата од лореал на пр пага за 6-7 мин од кога ке и ставиш бланш и ке ја осветлиш косата рамномерно .
    Биди трпелива јас ја израснав мојата за една ипол година....:)
     
  17. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    nemojte samo so blansh..blanshot ke ti ja napravi pepel kosata aj i to plus potesko ke ti raste..jas sto sve nemam probano samo da ja osvetlam kosata..znaci vaka prvo bev crvena potoa se isfarbav temno kafeava ama mi dojde crna..se odluciv da prasam na frizer kako se vadi bojata..Frizerkata mi objasna se..zedov dekalorator toa bese 500 denari..i mi vika frizerkava nedela dena nemoj da ja farbas zosto ke ti se vrati istata boja..se izmackav so dekaloratorot i kosata mi dojde mnogu ubava svetlo kafeava..i ajde vikam ke pocekam edna nedela za da ja isfarbam ama sekoj den se potemna i potemna mi stanuvase kosata..:D ii zedov farba vo nijansa na lesnik..ama ne mi izleze kako sto sakav..i na kraj se resiv so blansh..ja izblanshirav i i staviv ''golden blonde'' farba ne mi teknuva od koja fima bese tocno farbava i mi izleze prekrasna sega sum mnogu zadovolna no sepak mi e izgorena od blanshot..:) najdobro e da ja ostavis tvojata kosa da raste blansh nikako!! koristi sega ima sekakvi sredstva za pobrzo rastenje na kosata.. :) i koga ke ja izvadis bojata mozes da se isfarbas kako sto sakas a boja nad boja tesko faka :) :*
     
  18. bojannaa

    bojannaa Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Na samoto pakuvanje pisuva i kakva boja e knata, neznam kako ne si procitala :^)
     
  19. raperche

    raperche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    девојки јас имам долга коса до задник, и пред некое време се направив црна со кна, ама еве помина месец ипол и мене ми помина меракот, коренот ми израсна и сега очајно сакам да си ја вратам природната боја на коса.. бланш несакам никако да користам, зашо ќе ми стане косата метла, а за деколорант, бев до космо и најдов еден но на него пишуваше дека не вади кна.. и сега незнам шо да напраам веќе, многу се нервирам, нејќам веќе да сум црна, ама незнам како да си помогнааааааам :/ :(
     
  20. PunchMarmelade

    PunchMarmelade Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    31
    Оди во салон,100% ти гарантирам.
    Ќе си платиш-КВАЛИТЕТ. гуд лак.