1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја извадам фарбата од косата?

Дискусија во 'Коса' започната од lady-17, 6 јули 2011.

  1. lady-17

    lady-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Незнам дали постои ваква тема,доколку има веднаш ке ја избришам,инаку сакам да ми дадете некој совет за како да ја извадам фарбата од косата :$ :$
     
  2. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Сакам да ја извадам фарбата од косата не сакам веке фарбање.

    На фризер ќе си закажиш и ќе ти ја извадат. Кога успеаја на моја пријателка она што го имаше нашлакано да го извадат, тогаш можат на сите. Со среќа и кажи како бидна
     
    На lady-17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Сакам да ја извадам фарбата од косата не сакам веке фарбање.


    Да на фризер ја вадат со некои препарати не знам каква ти е природната боја и каква си фарбана ама знам неколку случаеви кај кои после тој третман косата им е за никаде.
     
    На LaFemina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Сакам да ја извадам фарбата од косата не сакам веке фарбање.

    јас не се фарбам веке неколку месеци и јесте да во коса сум пола црна пола смега,како што ми е кдрава косата некако интересно е и не се замарам,знам дека до септември октомври ке ми биде на мојата коса,е сега некогаш е нервозно кога ке видеш подникнена коса се познава ама па ич не ми е гајле,немошам веке црна сто пати се покајав што ја исфарбав од плава одма црна...плава е тешко за одржување а и влакното почна да ми се расипува сега црна бетер
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Сакам да ја извадам фарбата од косата не сакам веке фарбање.

    3 опции:
    1. Фризер ама после тоа косата може да ти е и метла исчупана.
    2. Да ја пуштиш да си расте твојата и да не ја фарбаш веќе.
    3. И најдобра опција: Да се офарбаш во твојата природна боја и нијанса еднаш и потоа да си расте косата.
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Најпаметно ќе ти биде да ја офарбаш косата како што е твојата природна боја и да ја оставиш да си расте. Мислам дека со деколорантот многу се оштетува косата, па затоа ова ти е подобра опција.
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    И јас сакам да си ја повратам мојата боја,таа е костенлива боја а ја фарбам црна.Многу пати имамм одено на фризер и ми кажаа дека нема шанси да излезе црната боја со фарба:@ барав деколорант и не можев да најдам.Така да сега мора да ја пуштам мојата боја и да не ја фарбам а на 30 сум на свадба.Оф маки :devil:
     
  8. lady-17

    lady-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    И на мене ми кажеше една другарка ама и нејзината коса многу се оштетила од кога била на фризер да и ја извадат,епа ке си чекам да ми испадне бојата до половина ми е и повеке :@
     
  9. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Никако деколоратор!
    Триста хемикалии има во него ,без коса можеш да останеш!
    Нјадобро пушти си ја твојата боја,не ни мораш да се фарбаш со таква нијанса ,остави ја косата да ти се одмори од амонијаци и хидрогени и слични ѓубриња.
    Ако веќе ти смета разликата меѓу коренот и остатокот од косата ,можеш да правиш најразлични фризури кои ќе направат помалку да се забележува ,а воедно ќе изгледаш шармантно и интересно секој ден.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lady-17

    lady-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Јас досега имам само 5 пати се исфарбено ама ке чекам да ми излезе уште 1 прст ми е :)
     
  11. LaFemina

    LaFemina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    За вадење на фарбата знам дека се користат разни киселини, деколоратори но никој не ти гарантира дека бојата на косата ќе ти ја извадат 100%. Мене фризерката ми рече ако сакаш пари да ти земам, седни на стол одма ќе ставиме киселина и ќе излезе бојата ама може да бидеш шарена после, па ќе треба да ја префарбаме во кафена. Не се фарбај некое време, од самото миење бојата по малку паѓа и за некое време многу малку ќе ти се познава фарбата. (муабетот е за кафена фарбана во црна или бои кои не се премногу различни една од друга, ова не важи за црна/кафена коса фарбана во плава, на нив Бог нека им е на помош со вадењето на фарбата :wasntme: ) Тогаш можеш да ставиш фарба во боја на твојата природна коса, ако сеуште сметаш дека има потреба, и да завршиш со фарбање и горење на косата. Ја послушав и еве се помалку и помалку ми се познава фарбата, или пак јас се навикнав некако :lol: до душе и нема баш некоја голема разлика од мојата природна и фарбава што ја имам ставено, што знам :?:
     
  12. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.419
    Допаѓања:
    4.981
    Јас од црна се сторив плава со деколорант.
    За ништо не се каам повеќе од тоа.
    Никако деколорант. Тоа е некој вид бланш. Не ти се враќа природната боја, туку ти доаѓа жолтеникава,за да може било која фарба да фати после. Барем мене тој деколорант што ми го ставија.
    Имам јако влакно, и коса што тешко се оштетува, но со ова не дај Боже, да имаш послаба коса, може во раце да ти остане.
    Катастрофа ми беше, да не речам шекерна волна, абе исто... Ставај се и сешто, џабе. Можев да си чупкам влакна без никаква болка.

    Пушти ја твојата коса да ти порасне, издржи малку, или офарбај се во твојата природна боја, друго чаре нема.
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Јас пред скоро 8 месеци последен пат се фарбав со мешавина на црна и лешник боја ... но не испадна ништо од тоа лешникот како треба и преовладуваше црна нијанса само ...инаку косата ми е доста светла по природа а секогаш кога ке решам да ја пуштам ме нервира и затоа се шлакам со фарби...
    пошто и реално немам потреба од боја на косава(немам бели влакна) решив да си ја пуштам мојата

    Мене фризерката не ми предложи да ја вади бојата со деколорант ...нити ми даде некоја идеа која може да е позабавна за мене и за косава :?: изгледа толку разбиранје има :wasntme:
    ....
    решив и секако тоа го советувам на сите оние кои не можат да поднесат да го гледаат коренот мнн различен од остатокот да си играм со Колор Шампон.... и успеав сега имам само уште 3 прсти од бојата другото е се мојата коса !!!

    ете една идеа за да си ја вратите вашата боја !!!
     
  14. alekcoki

    alekcoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    31
    Јас пред скоро 8 месеци последен пат се фарбав со мешавина на црна и лешник боја ... но не испадна ништо од тоа лешникот како треба и преовладуваше црна нијанса само ...инаку косата ми е доста светла по природа а секогаш кога ке решам да ја пуштам ме нервира и затоа се шлакам со фарби...
    пошто и реално немам потреба од боја на косава(немам бели влакна) решив да си ја пуштам мојата

    Мене фризерката не ми предложи да ја вади бојата со деколорант ...нити ми даде некоја идеа која може да е позабавна за мене и за косава изгледа толку разбиранје има
    ....
    решив и секако тоа го советувам на сите оние кои не можат да поднесат да го гледаат коренот мнн различен од остатокот да си играм со Колор Шампон.... и успеав сега имам само уште 3 прсти од бојата другото е се мојата коса !!!

    ете една идеа за да си ја вратите вашата боја !!!


    Каде ги наогате колор шампоните низ скопје јас се утепав барајки не можам да најдам:(,косата ми е шатирана и фарбана , а мојата природна е темно кафена и ако ставам некој темен колор шампон ке има ли некоја промена или џабе ке ми е?
     
  15. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
  16. macole

    macole Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    zavisi do vlaknoto ama jas si kupiv dekolorant na bitpazar 350 den dve sisenca se za temnokafena boja na kosa lepo fino toa cudo go staviv na kosa so cesal kako pominuvav taka mis evadese temanat boja i ja izmiv posle 15 minuti kostaa mi izleze med boja i posle so sekoe naredno mienje si otpagase i taa se do mojata prirodna boja posle toa otidov na frizer se farbav pa posle 2 dena se izsatirav i kostaa ne mi e ic ostena iako mie retka i vlaknoto nikakvo :) sega si stavam na vrvovote od kostata maslinovo maslo i ic ne mi e izgorena kostaa , inaku posle stavanjeto na dekolorantoot do 2 mienja kostaa mirisa na hidrogen ili nesto takvo slicno...kako ii da e jas sum prezadovolna!
     
  17. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Најдобар начин и најмалце штетен е само да ја исфарбате косата со иста боја како вашата природна боја.
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    ^^^на времето мозхев да си ја најдам баш мојата боја која ми е во РУБИН но таа боја и таа марака веѓе ја нема инаку басш сакав и јас така да поминам лесно ...
    хехеххе
    но ете успева и тоа горе наведеното моето :$
    Колор шампон со сигурно е безболно !!!
     
  19. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Чудово работи!!! За сите девојки кои сакаат да ја тргнат погрешната боја од косата... Се трга фарбата до природната нијанса на вашата коса или малку посветла, зависно од тоа каква ви била бојата пред фарбањето. Ако е бланширана косата, пигментот е изваден од влакното па продуктов нема да ви помогне. Нема амонијак туку функционира на молекуларно ниво, како обратно фарбање, ги собира молекулите од бојата кои ги одмивате со специјален шампон кој е вклучен во пакетот. Има детално упатство како се користи, не е како обична фарба.
    Го тестирав на мајка ми. Природно има темна коса но веке има доста седи влакна. Претходно беше фарбана лешник нијанса, па сакаше да стави махагони. Е тоа махагонито и испадна ко црна фарба со црвен сјај и воопшто не и личеше. Ја намачкав со ColourB4 и целата махагони фарба испадна, косата и стана лешник - помаранџеста. Косата не се оштети воопшто. Дури и се допадна бојата ама мораше да ја фарбам поради коренот :)
    Го купив во Космо 750 денари, не е ефтин ама вреди секој денар!!!
     

    Прикачени фајлови:

    • colourB4.jpg
      colourB4.jpg
      Големина на фајлот:
      18,1 KB
      Прегледи:
      486
    На crazylady, Cloee, figgiMK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.189
    Допаѓања:
    235.173
    Деклорантот штетен е?
    Јас сакам да ја извадам бојата оти се офарбав во црна, сега ми светна дека сакам да сум црвена :wasntme: . Фризерот ми кажа дека ќе ми ја извади бојата така што ќе добијам некоја портокалова боја и тогаш лесно ќе се добие црвената. Е сега малку скапо ќе ме чини, околу 1000 денари, ама ме замисливте со оваа деклорантот, а оваа што го постирала Шана ми е скапо и плус не сум во СК за да го купам.