1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја извадам фарбата од косата?

Дискусија во 'Коса' започната од lady-17, 6 јули 2011.

  1. devojka88

    devojka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво ! Ми треба помош ! Значи вака....се имам фарбано 4 пати, а последен пат се фарбав точно пред една година. Инаку мојата природна боја е темно кафеава, а јас се фарбав светло кафеава. Последниот пат се фарбав со потемна боја слична на мојата природна, зашто сакав да си ја вратам природната боја и еве сега помина една година не се познава многу ама сепак ми двои, а најмногу на светлина и многу ме нервира. Инаку имам долга коса и ако не ја фарбам ќе ми треба уште доста време додека да ми се врати мојата природна боја, па сакам да побарам совет слушнав дека прават третмани на фризер каде што се вади фарбаната боја, но сепак страв ми е да не ја оштетам, зошто стварно имам убава, квалитетна и бујна коса. Ве молам да ми помогнете !!!
     
  2. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    Девојки дали некој знае колку пари беа колор шампоните,дали ги има на пазар??И по колку миења паѓаат,ми треба да ставам само на еден прамен што ми е на погрешно место сместен и изгледа смешно.Кој знае ве молам нека ми пише.
     
  3. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    мислам дека колор шампоните и немаат некој ефект.
     
  4. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Нема ефект од колор шампон една другарка имаше темно кафеава коса и стави црн и не и искочи :)
     
  5. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    јас пред едно 4 години се напраив со црвен колор шампон, ми фати бојата ама некако накај виолетово испадна.. после 2-3 миења ми искочи :) ако си од скопје, во влае имаше една парфимерија и таму имаше добри колор шампони, се имав направено неколку пати розева со нив :) и не беа скапи накај 150 денари беа :)


    инаку во склоп на темава: јас мојата темна фарба си ја вадам полека полека со head&shoulders и со сјај за садови :) значи повееќе пати ја мијам косата со тоа, бидејќи се многу јаки сретства помагаат да се избледе побрзо бојата :) и не се оштетува косата доколку добро се грижите за неа, маски, регенератори ова она.. проверено! ;)
     
  6. smoki23

    smoki23 Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има една компанија што има таков производ околу 350 денари еве слика
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... permPage=1
     
  7. S-girl

    S-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    38
    Otstranuvac na boja za kosa

    ЈAS BI SAKALA DA PRASAM DALI NEKOJA OD VAS IMA DOSEGA KORISTENO ODSTRANUVAC NA BOJA ZA KOSA , ZNACI MENE MI GO DONESOA OD STRANSTVO , OD FIRMATA ''LOREAL'' SE NANESUVA NA KOSATA I TREBA DA SE OSTAVI VO ZAVISNOST OD TOA KOLKU SAKATE DA JA OSVETLITE , USTVARI NA NEGO PISUVA DEKA TOJ JA VADI FARBATA OD KOSATA . MENE MI E CUDNO , I RECISI SIGURNA SUM DEKA TOA E BLANSH , ZATOA STO VO EDNOTO KESE IMA SIN PRASHOK KOJ STO POTSEKJA NA BLANSH A VO DRUGOTO SISENCE NEKOE KAKO MASLO , NE ZNAM DALI DA GO UPOTREBAM , NA KUTIVCETO PISUVA DEKA NE JA OSTETUVA KOSATA I DEKA VEDNAS PO OBEZBOJUVANJETO TREBA I MOZE DA SE NANESE FARBA . GLEDAV VIDEA NA YOUTUBE I STVARNO OD CRNA MOZE DA JA NAPRAVI PLAVA NO JAS SE PLASAM DA NE JA OSTETUVA MNOGU , VE MOLAM PISETE AKO IMATE NEKOI ISKUSTVA POZZ
     
  8. theluckycharmms

    theluckycharmms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Otstranuvac na boja za kosa

    95% сум сигурна дека тоа е бланш зашто тој токму таква функција има, ја вади бојата од косата. Ако е моето мислење точно, дефинитивно не би ти препорачала да експериментираш сама подобро оди на фризер прашај таму за информации.
     
  9. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски


    Јас имав светло кавеава коса, се фарбав црна ама излезе епте ептен црна како вештерка сум, значи толку црно на никој му нема излезено до сега никаде не сум видела, и сега не си се допаѓам воопшто, сакам да си бидам повторно кафеава, ќе ми помогне ли овој продукт? Каква ќе ми излезе ако го ставам ова? :sweat:
     
  10. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Ке излезе сета црната боја и ке ти биде каква што ти била пред фабање. Е сега незнам дали си била фарбана светло кафеаво или тоа ти е природна боја, може да се случи да ти испадне и посветла нијанса од нијансата пред фарбање зависно од колку процентен хидроген си ставила, кој може повеке да делувал на влакното . Само внимателно следи го упатството за употреба.
     
  11. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    А што имам долга коса до половина и тоа густа колку ќе ми требаат ColourB4 да купам?
    Ѓавол и пол ќе ме фати.
    Ајде и тука да прашам,пред да ја шлапосувам со деколорант, дали да го исфарбам коренот со фарба за да не се познава потоа разлика? Корен кафеав а надолу е црна па после фарбата ќе ми биде шарена косата? :?:
     
  12. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Мајка ми има коса до раменици и едно паковање беше доволно. Ако ти е толку долга и густа косата, подобро да купиш две кутии сепак косата треба убаво да се намачка. Прочитај си на веб страната и други искуства:
    http://colourb4.com/
    Што се однесува до фарбање на коренот, јас не би се фарбала пред употреба на ColourB4 бидејки може да се случи да добиеш две различни нијанси на косата и коренот па повторно да треба да се фарбаш. Коренот ке биде тазе фарбан и само еднаш третиран со хидроген, надолу косата фарбана повеке пати... Бидејки веднаш по вадење на бојата можеш да се фарбаш, госпожата М ја исфарбав после и испадна еднаква боја.
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Вадење на фарба, но само ако сте тазе фарбани: Ставате маска за коса (мешано маслиново масло со неколку жолчки, пример со 2 е доволно) на косата да постои што подолго, околу 3 саати минимум, а потоа се миете.

    Јас вака иставив црна боја (иначе имам кафеава коса)....ми стана темно кафеава, ама после неколку миења си дојде на своето.

    Ова ми го кажаа едни професионалци за коса кои случајно беа дојдени во градот, а на зборот јас се фарбав црна за прв пат и воопшто не се бендисав.
    Кај мене беше успешно. :)
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Отиди си на фризер имаат специјални средства за вадење на фарбата од коса, мајка ми имаше црвена боја (бордо) на косата и сакаше да ја смени како на лешник боја, медова така нешто, си отиде на фризер црвена се врати баш како што сакаше, а ако се обидуваше сама со фарбање да си ја смени бојата ке поминеше низ фаза на портокалова, жолта... ке се испогореше и на крај пак ништо немаше да направи.
     
  15. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    И јас се фарбав црна и не се аресав, и ја извадив со ColorB4, сега ми е темно кафеава но со црвен, портокалов одсјај, ако става маслиново масло и жолчки можно ли е да го снема сето тоа и пак да ми се врати мојата боја? :)
     
  16. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Нема шанси со две ColourB4 да поминам девојки, со 4 може ќе може :D
    Затоа прашањето е упатено за деколорант, тој е до 300 денари еден. Ќе ми требаат 4.
    Еве ја мојата коса. КОСИШТЕ!
     

    Прикачени фајлови:

    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    ColourB4 е најголемата лага со која ви ги земаат парите, а не добивате ништо, ама баш ништо, само ќе сте покуси за 750 ден, ова ви го кажувам од лично искуство. Поштено си ја ишишав косата.
     
  18. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Otstranuvac na boja za kosa

    jas probav so takvo sredstvo i prvite dva dena mi bese portokaleva od crna i posle pak mi se vrati istata boja
    mora da se isfarbas odma od ko ke ja istajs bojata inace se vrajkat crnata posle 1 nedela :)
     
  19. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    јас го нарачав ова па ќе видиме што ќе испадне, ќе пишам ;)
     
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ColourB4 каде да го најдам ова чудо?и сигурно ја вади фарбата од косата?