1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја извадам фарбата од косата?

Дискусија во 'Коса' започната од lady-17, 6 јули 2011.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Во Космо Тинекс , и би требало , само не знам дали е некоја киселина или не
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    аа го видел некој во веро? |(
     
  3. loveisshit

    loveisshit Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    26
    Јас ја имав офарбано косата црна, секој ден ја миев и за месец дена фарбата целосно ми избледеа и си ја добив повторно светло кафеавата боја :)
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Значи имав портокалова фарбана коса и пред некој ден се офарбав темно кафеава скоро црна. Ич не ми се допаѓа. Сакам пак да си се офарбам портокалова. Може ли да ми кажете што да направам, не сакам да користам бланш кај имам тенко влакно, па уште потенко ќе ми го направи. Ве молам за совет, поздрав :)
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Црна се исфарбав пред месец и пол, со палете С1
    Сега си купив ваква:
    [​IMG]
    Ама ако ја ставам преку црнава не верувам дека ќе ми фати.
    Што и како да правам?
     
  6. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107

    Мислам дека нема шанси да се ослободиме од темната боја на коса, ама погоре прочитав некои коментари за Колор Б4 без амонијак и без бланш. Друг начин нема..
     
  7. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    799
    После 6 години фарбање плава, сакам да си ја вратам мојата боја :) темно кафеава. Сега ми треба некоја од искусните во ова, да ми кажете која фарба да земам што не се одмива а ќе го прикрие тоа фарбано.. Косата преееемногу ми се оштети од фарбање и пеглање. Сега кратко се шишав :) па ќе пробам да ја обновам.
     
  8. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Лелееее темата во срце ме погоди е оваа а барав оваа

    Цитирам:
    Значи мојата коса е направена омбре(до половина бојадисана + и прамења одозгора за да ми испадне професионално омбре нели не како оние со степ) на фризер ми ја правеа и сето преубава испадна ама од бланшот почна да ми ожолтува е сега сакам да си ја вратам мојата природна боја на коса (светло кафена) и како? Мајками е фризерка и вика пак требе да ја фарбам ама многу ја горам. И ако ставам моја воја на фарба за колку време ке падне отприлика? и сигурно ли ке фане на бланшот?

    И elenaleni79 ти и тиа твојот отстранувач ме прогонувате се нервирам уште појке дека не фаќа на бланширана коса :@ :@ :@ :@ :@
     
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    ^ Ќе ти фати на бланшот, ама после една недела ќе почне да избледува и пак ќе ти се познаваат прамените. Не толку интензивно сепак. Кај мене е така, и јас си ги забележувам.
    Чаре за бланшот е шишање. Пример јас од многу долга, ја ишишав до врат, ама и онака се токмев неколку месеци.
    Ти не мораш толку драстично, на неколку месеци по неколку сентиметри.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас ќе пробам со ова Colourb4 па ќе пишам што ќе направам ;)
     
  11. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Моја другарка зема Колор Б4 пред некој ден во Космо во Ситу Мол. За отстранување на темна боја чини 750 денари, а за отстранување на посветли бои чини 700 денари. Во ДМ во Сити Мол ја нема повеќе од месец, така ни рекоа, не знаел. коа ќе добијат.
    Другарка ми има природно смеѓа боја на коса и се фарбаше црна помалце од година дена и купи од Колор Б4. Косата и ја направило плава скоро, ептен светло и си ставила светло кафена фарба и ја добила природната боја што си ја имаше.

    Иначе една напомена: Колор Б4 е ефикасен за коса која е фарбана до 1 година
     
  12. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Дали некоја се правела со ова Color B4 што е црвенокоса али потемна боја нешто како махагони или бар, кафеава со црвен сјај ?

    Се решив да го пробам конечно, и моментално сум пола кафеава во косата со некој црвен сјај, и пола темно црвена ( на врвовите). Лудница |(
    Врвовите обавезно ќе ги шишам , е сега остатокот ми е со црвен сјај и за него ми е најголем проблем.

    Инаку мене природна ми е баш ваква :
    [​IMG]
    И сакам да си ја вратам природната сега, па доколку ми се врати да ја осветлувам понатаму..

    Ако има некоја што има искуство ( за црвенокоси ) нека пише ве молам, или ако се разбира ептен во ова :)

    Фала однапред :hai:
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    Јас го имам користено производот и тоа на црна фарбана коса , задоволна бев премногу зашто ми ја извади бојата ми стана црвено кафена и не ми ја оштети косата.
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Епа јас се направив со Color B4 и сум презадоволна од резултатот! :clap:

    Го земав ова:
    [​IMG]
    Color B4 Extra за темна фарбана коса.

    Косата воопшто не ми се оштети, дури и помека ми беше после третманот. Бојата конкретно ми излезе доста светла од колку што очекував, кога се видов првиот пат малце се шокирав :lol: ..
    Но, сепак премногу ми се допаѓа сега како што се гледам се почесто и почесто. Бојата некако неможам да ја дефинирам .. али е нешто како карамела боја, со некој бакарен сјај :?:

    Еве и слики пред (лево) и потоа (десно) 8) :
     

    Прикачени фајлови:

    • 987 1.jpg
      987 1.jpg
      Големина на фајлот:
      294 KB
      Прегледи:
      284
    На koritsaki и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    ^^ Beauchamp ќе можеш да ми кажеш од каде го купи тоа Color B4 Extra и колку пари ?
     
  16. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    ^Го има во ДМ маркетите во Сити мол.Јас од таму го зедов :)
     
  17. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Благодарам, се надевам ќе го има и во останатите маркети на ДМ.. :)
     
  18. mamacaci

    mamacaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Beauchamp dali edno pakovanje iskoristi?Jas sakam da kupam kosata mi e farbana pred dve nedeli temni kafeno nakaj crno so 4 farba,takva mi e so godini a mojata prirodna e dve nijansi posvetla.Tolku sakam i da ja osvetlam dali da zemam od toa shto e za ekstra osvetluvanje ili od drugoto?Strav mi e da ne mi izleze portokalova?Sama li se farbashe ili na frizer?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    Mamacaci , види натемата Бојадисување на косата баш пред неколку часа поставив слика каква ми беше косата по осветлувањето со колорб4 , а го земав тоа што пишува дека е за потемни нијанси. Земи го нема да излезе портокалова
     
  20. mamacaci

    mamacaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Da vidov i super ti izlegla,a dali edno pakuvanje ti beshe dovolno i mozam li posle toa nekoj preli da stavam ako ne mi se dopaga nijansata?