1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја извадам фарбата од косата?

Дискусија во 'Коса' започната од lady-17, 6 јули 2011.

  1. DemiL

    DemiL Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки пред 5 дена се исфарбав во црна..бојата ми одговара се ама јас не се бендисувам па би ве замолила да ми кажете што да правам за побрзо да ми падне бојава..
     
  2. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Миј ја почесто косата.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Деколоратор colorb4 или бланш само те спасува , колку и да се миеш нема фајде црната боја никако не излегува освен со овие две работи што ти ги кажав
     
    На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Оди на фризер :) немаше потреба од отварање нова тема, ако ги разлисташе темата Бојадисување на коса ќе забележеше дека има вакво прашање и има одговори.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тешко се вади. Инаку само деколорант или бланш.
     
  6. andrit_1993

    andrit_1993 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    да ве прашам дали некој знае, Имам природно плава коса накај смеѓа. Се прскав со спрејот од балеа за осветлување веќе месец дена. Косата ми е осветлена ама на жолта нијанса. Како да ја отстранам и дали со времето ќе падне бојата?
     
  7. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбав пред 2 години со плава фарба, ептен беше плава бојата а мене на коса ми излезе нешто како жолто/портокалово (бљак боја). После тоа пак се исфарбав со кафеава боја, приближна на мојата и океј беше одреден период, си изгледаше супер. После одреден период приметив дека почна ептен да ми паѓа кафеавата боја и пак се појави жолтата ама не толку интензивна боја. Ми се пушти мојата коса до некаде и изгледаше како омбре. Е сега сакам тоа плавото веќе да ми падне, сакам целосно да си ја вратам мојата боја а не можам да чекам да ми израсне бидејќи имам матура оваа година, не сакам таква да одам во глава. Размислував пак да одам да исфарбам само долниот дел, ама страв ми е да не ми утнат нијансата, или некако да ја шатирам со различни нијанси.
    Што би ми предложиле?
    Ваква ми е моментално, уствари малце покуса е, ја скратив пред една две недели.
    [​IMG]
     
    На MinnieLover му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elenaleni79

    elenaleni79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    17
    Може да пробаш со Colour B4 Extra го има во Космо.

    http://tocka.com.mk/3/109197/kako-da-ja-otstranite-bojata-za-kosa-sto-ne-vi-se-dopagja
     
    На Jenniffer и MilaP им се допаѓа ова.
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Фарбај ја повторно со кафена приближна на твојата. Таман до матурата малку ќе ти осветли и ќе изгледа природно. Добро што си ја скратила, јас за тоа почнав да го пишувам мислењево. На сликава ти е убава косата, ама се гледа дека е прилично оштетена на врвовите.

    Тешко дека ќе го добиеш саканиот резултат ако фарбаш само врвови. Земи квалитетна, сјајна кафена фарба и оди на цела коса. И да падне, пак ќе ја повториш постапката се’ дур не го изгубиш жолтото од врвовите. :)
     
    На koritsaki и blueberry93 им се допаѓа ова.
  10. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Тоа ми е и проблемот, баш и не сакам да ја фарбам пошто многу ми се оштети од фарбањето а и плус што ја пеглам 1-2 пати неделно. Планирам ако не да почекам до матура колку расте толку, после ќе ја скратам пак од врвовите и после матурата ја кратам целосно до кај ќе е фарбаното. Таман за пола година ќе ми порасне малку па ќе биде подолга, нема да е толку очигледна промената. :)
     
  11. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Истиот случај го имав пред една година и нешто.. Отидов да ме исфарбаат омбре ама тоа омбрето испадна јајце боја (facepalm) Потоа купив фарба нијанса како мојата природна и го исфарбав и ми дојде цела еднаква бо иста боја.. По неколку миења почна да паѓа фарбата и да излегува бланшот од омбрето ама не беше жолт како што беше првиот пат, туку имав некоја светло кафеава нијанса баш природно изгледаше и пристојно.
    Не ти препорачувам пак да ја осветлуваш така само дополнително ќе ја изгориш и ако планираш да ја вратиш твојата природна боја тогаш така не можеш.. Купи си фарба како твојата нијанса на коса и покриј го тоа ако не можиш да го трпиш повеќе :lol: Ем помалку штета, ем освежена боја.
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Мене многу бавно ми расте косата, фарбана ми е пред 1 година и ете колку ми е порасната за таа една година.
    Ќе ја чекам да се пуште до доле, после веќе не ја фарбам. Кој ли ме ѓавол излажа бре, каква убава коса си имав.
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас после сите експериментирања (после кои бев скоро плава), решив да си ја вратам мојата боја која е темно кафена. Првите два пати беа неуспешни, можеби затоа што со фризерката одбравме нијанса многу слична на мојата. Затоа третиот пат одбравме една нијанса потемна. Резултатот беше црна коса :D Кога се видов во огледало ми се стемни, црна никогаш не сум била. А во каталогот бојата не беше ни приближно до црна. Фризерката почна да ме убедува дека обидот ни беше успешен и стварно после две-три недели црното почна да си паѓа за да дојде до боја толку слична со мојата, што воопшто немаше разлика и не се познаваше. И како што поминуваше време со шишањето скроз отиде фарбаното. Мислам дека после 2 години веќе си ја имав мојата природна боја на коса. И еве веќе три ипол години не сум ни фарбана, ни шатирана, а резултатот е долга и свиленкаста темно кафена коса :)
    @Jenniffer вака на сликата не делува толку страшно, верувај дека има полоши случаи, баш се познава линијата меѓу плавото и кафеното :^) Јас и вака би терала, само што голема е веројатноста долниот дел уште повеќе да осветли, особено ако често ја пеглаш. А ако толку веќе ти пречи, а не сакаш да ја фарбаш, јас би ги удрила ножиците :)
     
    На MinnieLover и Jenniffer им се допаѓа ова.
  14. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Ако сакате да ја извадите постојаната фарба купете од аптека 8 апчиња витамин Ц столчете ги и помешајте со шампон доволно колку да ја измасирате целата коса инаку се нанесув на влажна коса се покрива со кеса или стара бањарка и да отстои така едно четири сати и ефектот е суперрр посебно з оние кои биле претходно светли а се темни мене ми успеа јас пред да бидам црнокоса бев со медова боја и уалааа се случи чудо за една вечер после не зБоравајте да си ставите регенератор јас би ви го препорачала како нај нај бар з мене од на лореал
     
    На lamovska.gordana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Срцкa мoјaтa кoсa е прирoднa смегa a јa фaрбaм сo гoдини плaвa пoлa гoдинa и фaзлa јa прекинaв сo фaрбaњетo и јa oстaвив дa ми терa кoренoт и ми идеше кo oмбре пред 2недели бев нa флизер и пoбaрaв oд флизеркaтa дa ми гo oбнoви плaвoтo a кoренoт дa гo oстaви и типкaтa ме oтече рaзубедувaјки ме зa целa дa ме фaрбa a пoсле тoa oд нaреден месец сo прелив дa ме прaелa и нa крaјoт ниш не испaднa кaкo шo сaкaв еве и бoјaвa више пaгa и кoсaвa сеa ми е кaтaстрoфa aкo прoбaм сo шумливи дaли ке си гo пoврaтaм бaр кoренoт ???или кaкo дa јa извaдaм фaрбaвa и мoјaтa прирoднa дa јa дoбијaм....пoзз
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @Jenniffer На подолга коса потешко се добива посакуваната природна боја затоа што треба повеќе време за да го добиеш посакуваниот ефект. Ако сакаш да ја одржиш косата здрава, мој предлог е да не правиш никаков фризерски третман до матурата, освен често скратување (од 1,5 до 2 месеци). Имаш доволно време за да ја добиеш кафената боја, освен ако твојата желба е тоа да биде на оваа должина. Мое мислење е дека и пократка коса изгледа убаво само доколку е здрава и негувана.
     
  17. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Може и шумливи таблети ама сепак користи апчиња витамин ц и нека бидат на алкалоид најубави се и има ефект.позз
     
  18. teffi.tkm

    teffi.tkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Здраво јас имам ептен мнпгу нежна мека и тенка коса инаку плава ама се фарбав со колор шампон ама шо колор ќе беше бојава 10 месеци више не излага па сеа прочотав и реков да пробам со ова колор б4 ама сакав пак да ве прашам да не ми ја оштети зш на други може не им оштетила ако имаат појака а ја стварно имам слаба коса па сакав мислење
    фалааа
     
  19. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Јас се имам зезнато со колор пења за коса,која ја нанесов само на неколку праме и и никогаш не исчезна.Морав да се фарбам плава и на тие делови кај што имав колор пења бојата беше поинаква.
    Фарба не се бади,бидејќи со фарбата и хидрогенот се прави хемиска реакција и влакноо осветлува од хидрогенот со што се прави услов посакуваната боја да се нанесе на влакното.За фарба единствен лек е префарбување или растење на косата.
    Мслам да не ставаш ништо на твојата коса зошто сите продукти за т.н. "вадење фарба" всушност се средства за избелување на коса со што ќе се отстрани бојата од фарбата но косата ќе осветли и ќе се уништи.Пробај со дуг благ колор шампон да се доближиш до твојата боја.
     
  20. Eveline

    Eveline Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    @teffi.tkm Наместо да фрлаш пари за средства за вадење на фарбата, кои само ќе ти ја оштетат косата, земи фарба со најблиска нијанса до твојата природна боја и решен проблем. :)
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.