Како да ја отстраниме фарбата за коса од кожата ?

Дискусија во 'Коса' започната од Jordanovska-K, 27 мај 2012.

 1. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  5.320
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, имам едно tiny проблемче.
  Бидејќи косата ја бојадисувам со црвена боја, џиш црвена :D , имам проблемчиња кога случаааајно некаде околу косата ќе нанесам фарба и на кожа.
  Нема шанси да се измие !
  Пробував со пепел да тријам, ама не бива (ми кажаа дека така излегувала). Рацете катран си ги сторив од пепелот !
  Помагајте, зошто треба за некој ден да се фарбам, а два дена по фарбањато тргнувам на одмор.
  Не сакам да сум црвена у главата ко да ме трескал некој по чело или темето xD
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Да појдеш да си прашаш во некоја фризерница, или некоја фризерка ако има на форумов може да ти каже како се вика тоа средтство, знам 2 пати кога бев на фризер да ме фарбаат, потоа со некое средтство ме помина,со памукче,немаш поим како излезе фарбата од челото.
   
 3. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  5.320
  Пол:
  Женски
  може да поминам до некој салон да прашам, а не е на одмет и некоја фризерка ако прочита случајно, да пише солуција :)
   
 4. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.030
  јас со обичен крем за лице и памук ја остранувам се излегува а црна е :D
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  инаку за друг пат можеш да пробаш, но биди внимателна, помада намачкај на уши чело,врат, но пази темето кај косата да не го допреш зошто после нема да ти фати бојата.
   
 6. Wiliams

  Wiliams Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  12
  Знам дека е смешно ама јас кога се правам лом од фарбање ако немам пред тоа ставено помада на челото, флеките ги бришам со ацетон :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: не е здраво ама барем се бришат ама не го препорачувам таквиот начин :tmi:
   
 7. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  5.320
  Пол:
  Женски
  сум пробувала и со ацетон, ама Red Booster-от од Еволушн не се предава така лесно ! xD следниот пат ќе пробам со крема да се намачкам,па ќе пишам резултати.
   
 8. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Само помада му е мајката. Намачкај се убаво по лицето, челото и ушите :) Јас кога се фарбав така порано секогаш правев :)
   
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  пепел од цигара. :)
   
 10. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Јас со оцетна киселина или со ацетон ја отстрануам. Излегува. Можеби не чини со ацетон... ама јас морам. Подобро така отколку цела шарена во челото. :D
   
 11. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Пробај со сода бикарбона ја така ја отстранив кната а за фарба незнам.
   
 12. MysteriousG

  MysteriousG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  28
  ке исцедете лимон на памукче и со тоа ке бришете таму каде што има фарба ефикасно е :)
   
  На whitepearl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  38
  Sakate da kazete,pred da se zeme cetka vo race za farbanje da se nanese pomada,sigurno taka,zosto za potoa pomada nepomaga :\
   
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Јас се фарбам темно кафена ама на фризер и пред да ме фарбаат секогаш на оние критините места фризерот ме мачка со една паста која ептен е ефикасна, распрашајте се можеби ги има во продажба или пак може да се купат од некое фризерско студијо.
   
 15. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.731
  Допаѓања:
  5.145
  Мене фризерката ме мачкаше со крем најпрво (на критичните места) и после фарбањето се ваѓа лесно. А што крем беше не знам, мислам обичен за лице :)
   
 16. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.036
  Мајка ми фарбата ја отстранува со пепел и оцет ќе ги измеша и со памукче се брише
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.529
  Допаѓања:
  4.035
  Пол:
  Женски
  Јас ја отстранувам со медицински алхохол и помага
   
 18. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  5.320
  Пол:
  Женски
  Сум пробувала со пепел, не бива. Каков е тој медицински алкохол ?
   
 19. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  50.198
  За кожата под косата, кога ќе се исфарбам, два пати ставам шампон и се мие. А за кожата на лицето, по краевите, челото со влажни марамици, ќе потрљам малце и се чисти. Само зависи и од фарбата. Палете фарбите се најлоши, ништо ми се чини не ги вади. Па тоа цела недела после имам на патецот црвена боја бљак :puke: затоа и прекинав да ги користам.
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Јас пред фарбање ставам крем на лице, малку подебел слој. После фарбање, од кога ќе ја измијам косата, се чистам со влажни марамчиња или повторно со салфетка и крем. Досега ми успева .