1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја отстраниме фарбата за коса од кожата ?

Дискусија во 'Коса' започната од Jordanovska-K, 27 мај 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Јас сум ги вадела тие флеки со 3% хидроген, може и со 6%. Обично со хидрогенот со кој се мешаат фарбите се вадат овие флеки, ама пазете ако е 9%.
     
  2. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да пробувам со хидроген, зошто сега овој што го земав за Ред Бустерот е 12 %. Ќе ја изгорам кожата ако се чистам со него :D
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    не не, само тој 3% ако имаш слободно пробај, друг никако
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Шпиритус - послаб чист алкохол , се употребува кога зимаат крв нели ја премачкуваат кожата со него па боцкаат. Можно е да го има и во аптека незнам , мајками дека е медицнинско лице ми носи дома, а со ова одма се вади без проблем
     
  5. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Ве послушав за кремата и за пепелот и сега никаде немам фарба на кожата ! Па дури и на челото кај што премногу сум триела со пепелот и малку од коренот на косата сум избришала xD Проверено - докажано ! :D Фала ви многууууууу ! :***
     
  6. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Пред фарбање на кожата околу косата можеш да нанесеш крема за лице така кожата неможе да се направи од фарбата,исто така можеш додека те фарбаат ак озабележиш дека имаш на кожата фарба веднаш да го избришеш местото со влажна марамичка а јас најчесто кога се фарбам и потоа каде имам од фарбата земам со пепел од цигара малку го намокрам местото и потријам со пепелта
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Влажните марамчиња hops се единствените марамчиња кои буквално со 2/3 нежни потези ќе си ги тргнете флеките. Имав флека на коленото и раката кои дури утре дента ги видов, исто одма без проблем ги симнав.
    [​IMG]
     
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може и со алкохолен оцет да се отстрани фарба за коса од кожата.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Фирмата која ги набавува специјалните влажни марамици за отстранување на фарба се вика"Вип козметикс" од Кисела Вода,цената е пристојна околу 400 денари,ги има 100 во пакување,а едно е сосема доволно за чистење.
    За жал во малопродажба и по парфимерии ги нема,само можат да се набават од дистрибутери на фризерска опрема.
    Јас директно одам во нивната канцеларија и ги купувам.
    Имаат широк спектар на квалитени производи за коса.
     

    Прикачени фајлови:

  10. Imagina

    Imagina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Јас кога се фарбам (а се фарбам со црна боја), претходно нанесувам помрсна крема или масло на кожата на челото, слепоочниците, вилиците, вратот и ушите, т.е. секаде каде што може да се допри намачканата коса до лицето. Кога ќе видам дека имам некаде од бојата ја бришам и веднаш се вади, маслото не му дозволува да навлезе во порите.

    П.С. исто некогаш се мачкам со масло во многу танок слој и на патецот на косата, бидејќи многу ми упива од пигментот самата кожа, па да не шетам и со црн патец.