1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја прифатам својата сексуалност..?

Дискусија во 'Психологија' започната од MistyZ1, 18 септември 2016.

  1. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Нова сум во форумот и не знам дали ова би било по пригодно во некоја друга тема или веќе има ваква тема, и доколку е така слободно избришете го или преместете го постот.
    Инаку да се навратам на темата. Од дамна имам голем сомнеж во мојата сексуалност. Никогаш немам почувствувано романтични чувства кон спротивниот пол, но не би можела да го кажам тоа за истиот пол.
    Би било логично да се идентификувам како геј. Но ме буни тоа што на некој начин ми е гад од мојата сексуалност и не можам да се прифатам, и од друга страна пак не ни можам да се замислам со женско. Не верувам дека е ова некоја фаза од истите причини што ги наведов погоре. Дали е можно само да сум навикната на хетеронормативност бидејки хомосексуалноста не е доволно прифатена во нашата држава?

    Исто, би ве замолила без негативни комантари :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Kolku godini imas :?:
     
  3. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Btw ti veke si se prifatil pribideki pisuvas za sebe vo zenski rod, a cim pisuvas znaci taka i zboruvas kako da si zensko. A mozno e i da trolas8)
     
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    А како ти заклучи дека се работи за маж и се именува како жена?
     
    На Lolo5, theunforgiven, Sanjichka007 и 11 други им се допаѓа ова.
  5. alena19

    alena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Колку што јас гледам полот е женски , незнам од кај го извади ова дека машко пишува и се прифаќа себе си како жена ...
     
    На Lolo5, Arthur и Gosh им се допаѓа ова.
  6. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    16
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Женско сум? Не знам од каде заклучи дека сум машко и сакам да "тролам"? Многу сум сериозна.
     
    На Lolo5 и sanjaeva им се допаѓа ова.
  8. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Zatoa sto ti imas napisano dali da se identifikuvam kako Gej, za zensko kaj nas se koristi lezbejka a ne gej, i posle imase napisano Но ме буни тоа што на некој начин ми е гад од мојата сексуалност и не можам да се прифатам, и од друга страна пак не ни можам да се замислам со женско. - ovaa recenica dopolnitelno me natera da mislam deka si trol ili masko. Izgleda jas citam naopaku :)
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Aахх.. Сум ве збунила со тоа што сум напишала геј. Хахах извинете. Инаку нема врска, лошо сум напишала јас, моја грешка :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    Геј се користи општо за луѓето кои се хомосексуалци. Педер мене ми е навредливо зошто најчесто се користи у таква конотација. Инаку конкретно мислам дека сеуште не се имаш пронајдено себеси и не си сигурна што уствари чувствуваш. Уште си млада секако и за сексуални односи за некоја година кога ќе созрееш подобро ќе се пронајдеш и ќе сфатиш што вистина сакаш.
     
    На Lolo5, Kameo, Arthur и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Асексуалност?
     
    На littleflower, Petar80, MistyZ1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Хм, и тоа е можно, само со сигурност знам дека не сум "стреит"
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    те привлекуваат жени? во сексуална смисла?
     
    На Aleksandar1212 и Petar80 им се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А зошто се преоптеретуваш?
    Уживај, со тек на време ќе сфатиш.
    Можеби не си нашла некој што доволно ти се допаѓа, можеби ти се допаѓаат женски, можеби и мажи и жени, можеби никој.

    Сигурно нема цел живот да се прашуваш :)
     
    На Lolo5, Kameo, Arthur и 2 други им се допаѓа ова.
  15. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Хм, сакам да се сфатам кој сум и што сум. Знам дека имам чувства кон истиот пол но не можам да ги прифатам. Слушам многу навреди за ЛГБТ заедницата секојдневно, а јас ништо не мошам да сторам за да ја сменам својата сексуалност и да бидам "по прифатена". Може вака би ви било чудно, но голем напор е :(
     
    На Lolo5 и Arthur им се допаѓа ова.
  16. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Не можам да речам во сексуална смисла затоа што сеуште сум млада, но во најмал случај би можела да речам во романтична смисла.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Родена си таква, зошто да се менуваш? Јас би избрала да штрчам во општеството, него ли да седам од страна негирајќи ја вистинската јас, умирајќи во сопственото постоење.
     
    На Lolo5, Arthur, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.
  18. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Види, токму во тоа е и разликата. Исто како што има поделби во сексуалноста, има поделби и во романтичните чувства. Aromantic/asexual, heteroromantic/heterosexual, biromantic/bisexual, итн., да не ги набројувам сега сите. Многу често романтичните чувства се мешаат со сексуални нагони, и обратно.

    Кај тебе мислам дека не е дојдено до никакво прашање на сексуалност, бар сега за сега. Уште си дете, се развиваш, хормоните ти работат, збунета си, сакаш да истражуваш/експериментираш, но во истовреме си преоптеретена со наметнатата хетеронормативност кај нас па се плашиш дека би била осудувана... единствено што можам да ти кажам е да почекаш уште некоја година. Романтична и/или сексуална ориентација не се плукни-залепи па одеднаш да сфатиш што всушност сакаш. Како што ќе минува времето, така ќе разбереш најдобро што сакаш и бараш во животот и партнерите, не можеш одеднаш да го разбереш тоа и да се сфатиш себеси.
     
    На Lolo5, Arthur, littleflower и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Iva 94

    Iva 94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    ццц 16 год јас цртани гледав,а не да сум размислувала за мојата сексуалност :puke:
     
  20. MistyZ1

    MistyZ1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Хахахахахаха и ја уште гледам цртани, ама секако тинејџерството е периодот кога почнуваш да размислуваш во поопширна смисла за себе и својата иднина. Не гледам ништо лошо што ме интересира повеќе за мојата сексуалност, и многу е поразлично размислувањето во тинејџерски години кога си геј за разлика од "стреит".. Не те боде стравот од расмислувањата на семејството насочени кон тебе доколку дознаат дека си различен..
     
    На Lolo5, Arthur, Papillon.Papi и 2 други им се допаѓа ова.