1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дефиниравте дека сте во врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Trendafilka, 13 јули 2010.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Ваква тема не пронајдов.
    Повеќето девојки имаат долгогодишни врски и ме интересира - кога и како дефиниравте дека сте во сериозна, моногамна врска?
    Има случаи каде што отворено си се прашуваат - Сакаш да бидеме дечко и девојка? :rofl: дури и на 20 и кусур години, што мене помалку ми е смешно.
    Ама реално не постојат паметни и вистински зборови за тоа дефинирање според мене.
    Дали се случи веднаш, постепено, спонтано, со договор?
    Јас сум многу терсене за овие работи и последниве години ми е вистински проблем. :^) Ако некој во првите 2-3 недели ми спомене врска или дечко, ме фаќа паника, како да не е токму и при ум (изгледа такво дојде времето), ако не спомене ништо, и тогаш се прашувам што е проблемот, а имам еве другарки кои за 2 дена веќе знаат дека имаат дечко, си одат заедно на семејни прослави, запознавање со родители за неполн месец, што мене ми укажува на нешто сериозно, а мене лично ми е незамисливо за толку кратко време.

    Вашите искуства... ?
     
  2. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.462
    Одам со дечко ми година ипол...кога се запознавме прво излеговме на кафе па потоа тој ми предложи врска...едноставно ме праша дали сакам да бидеме заедно? секако јас му дадов позитивен одговор...а нашата врска стана сериозна кога отидовме на одмор...се случија повеќе работи, свативме дека се сакаме...потоа се запознав јас со неговите дома...па тој со мојте дома...и така сфативме дека имаме посериозна и цврста врска :inlove: :)
     
  3. Ferhunde-L

    Ferhunde-L Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    14
    Сосема спонтано испадна нашево.. се договоривме да се најдеме во парк и јас нормално да не биде обицно здраво со рака сакав да го бацам во образ но тој ме изврте и ме бакна во уста и тотално поцрвенев :D и веќе сме 2год. во врска !
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. claudi

    claudi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    jas odam veke 5 godini se fativme onaka bez da si kazime deka sme decko i devojka... i se trgna ok i eve 5 godini sme zaedno i se nadevam deka ke ostaneme zaedno ..... :)
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми дефиниравме дека сме во врска на втората средба. Излеговме сами. Пред тоа се знаевме 6 дена, а се видовме само еднаш. Тој ден излеговме навечер и се шетавме. Седнавме на клупа и муабетевме. По некое време тој ме праша дали сакам да има нешто повеќе помеѓу нас. Јас му одговорив да и тој ме бакна. После тоа ме праша дали сакам да му бидам девојка и јас пак му одговорив да. Оттогаш сме заедно 8 месеци и 24 дена.
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Точно пред 8 месеци се случи нашата врска :inlove: А како дефиниравме... Па не ме праша директно, бевме излезени заедно, ме испрати потоа, јас не очекував дека веднаш ќе сме во врска и го прашав само, кога пак ќе се видиме, ми рече само СЕКОЈ ДЕН! :inlove: :inlove: А инаку дека се сакаме си признавме уште на првиот бакнеж :inlove:
     
    На SnowQueen17, crazylady, turbulentno и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Имаме интересна приказна и интересен почеток на нашето дружење...да не образложувам и да откривам премногу...само почна као демек,ние сме другари,иако има хемија,иако супер се познаваме и прифаќаме,се бакнуваме повремено и често сме заедно,но не сме во врска...плус и јас сум паничар за врски и такви работи...и полека времето си минуваше,дојде до речиси година,ако не и година цела откако почна тоа и веќе беше јасно дека е врска,а не обично другарство со кое се залажувавме дека е.Ние дури и немаме датум за годишнина...а не е ни важно впрочем тоа...
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Едноставно, сфативме дека ни е убаво заедно и нема зошто да го негираме тоа. А не сме седнале да разговараме за тоа колку врската ни е сериозна. Едноставно работите си се случуваа сами од себе. Само, на почетокот, јас малку се двоумев дали да бидам со него затоа што тој требаше после нецел месец да замине во странство на четири и пол месеци, па не знаев дали ќе можам да го чекам. Сепак, прифатив да бидам со него, и не се покајав... барем досега.
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.801
    Допаѓања:
    65.519
    Пол:
    Женски
    Ние два пати се дефинираме :) И двата пати по цели денови бевме заедно, па некако стана јасно, немаше потреба од некои објаснувања што сме и како.
    И ние исто немаме датум. Цело време сме биле натаму наваму, па поим немаме што и кога било :)
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Си бевме заедно секој од април лани .. и си немавме кажано идеме ама се подразбираше и сите не викаа млад брачен пар . Кога отидов на одмор , во јули .. си седев на мсн и една другарка вика колку идете.. викам па не знам прашај го ете го сеа на уклучен е :D И испадна од тој ден официјално .. ама ми рече си броиме од кога прв пат се бацивме :) Прв пат се бацивме на 3 април , и така си броиме . А официјално од 14 јули , т.е денес и 2 годишнини си имаме :)
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ДАтум не знам, отприлика само :lol: Два месеца се бакнувавме, си излегувавме заедно, се држевме за рака, тоа како производ на другарство демек, и на крај една вечер ме праша ние дечко и девојка сме :o :rofl: Се пресмеавме двајцата, и решивме официјално да се викаме пар. Деца! :rofl:
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ние изгледа нај старомодни :lol: . Тој ме праша дали сакам да одиме, се бакнавме таа вечер... па јас реков ај остави ме да размислам, не сум на чисто, и по една недела му реков да. Потоа се мислевме кој датум да ни биде за годишнина и го зедовме вториот.
    Инаку интересно јас со сегашниот дечко поодив и во 8 одделение, 3 месеца некаде, па после 5 години пак ја обновивме детската љубов :rofl:
     
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас многу се изненадив кога го прашав кога пак ќе се видиме и кога ми рече секој ден. Леле готово во облаците летнав :inlove: А најтрагично е што јас бев иницијаторот :lol: Тој мислел кога ќе ме испраќа да ме бакне и да ме праша, ама јас уште во дискотеката на шанкот како што стоев до него се свртев полека и се бакнавме :lol: :lol: После тоа го имав прашувано и ми кажуваше дека он поинаку планирал ама веќе кога сум се свртела зошто па да не уште тогаш :$
     
  14. N.E.87

    N.E.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    12
    Се гледавме некое време и немаше ништо меѓу нас.Адна вечер бевме сами и уште по самиот начин накој што тој ми пристапи знаев дена е сериозно :inlove: .Искрено ми кажа што чуствува за мене и јас :$, ама имав исти чуства :inlove: ,се бакнавме и еве 1год. и 9 месеци сме во врска :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Откако се бакнавме за прв пат , почна да ме бара секој нареден ден.
    Јас тогаш работев, па ми се јавуваше до колку сум на работа, да ме земе да одиме да јадеме, да одиме на кафе. И така знаев дека дека сме во врска.
    Јас немав тогаш намера да идам со него ,ама убаво ми беше па си реков ај нека трае дур е убаво. И еве во октомври ќе правиме 5 години :lol:
     
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    од кога се бакнавме првпат,после се гледавме уште 2-3 дена,па јас бев во ох,он во скопје и се слушавме само,кога се вратив,после два дена слушање и гледање,само ме праша дали сакам да продолжиме...и така :inlove:
     
  17. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ние никако не дефиниравме, вечерта кга бевме заедно се договоривме утредента да излеземе кај 9 и се најдовме и скоро цело друштво не гледаше како да сме заедно веќе 5 6 месеци никој не изреагира чудно некакона сите му беше ,,јасно,, дека нешто сериозно се случува :D
     
  18. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    бевме излезени со друштво се тргнавме на страна ме праша дали сакам да бидам со него и јас страмежливо му реков па..... да :$ :$ а претходно го знаев само 2-3 дена
     
    На gug1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Па бевме излезени со друштво на кафе, а ние пред тоа се имавме еднаш мувано али после тоа имаше малку компликации.. и тогаш бевме на кафе и после останавме сами да си одиме и така зборевме, ми рече дека од дамна сакал и така.. :) :inlove:
     
  20. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    ние си бевме другарчина уште од 1ва година и тој тогаш ме симпатизираше ама јас не..потоа во втора му дадов шанса и се мувавме скоро 2 месеци а за тоа време тој имаше женска и се плашеше да и се скара во случај јас да не го зафркнам па да остане без ниедна :rofl: и потоа и се скара.Цело време на мсн си праевме муабет за врска итн и после се мувавме...
    и јас не знаев дали сме фатени или не..за среќе тој ми прати смс от типот:Што сме сега? и така си се фативме не ни тргна многу убо на почеток ама сега ни е преубо и сме заедно година и пол :inlove: