1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дефиниравте дека сте во врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Trendafilka, 13 јули 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Ваква тема не пронајдов.
  Повеќето девојки имаат долгогодишни врски и ме интересира - кога и како дефиниравте дека сте во сериозна, моногамна врска?
  Има случаи каде што отворено си се прашуваат - Сакаш да бидеме дечко и девојка? :rofl: дури и на 20 и кусур години, што мене помалку ми е смешно.
  Ама реално не постојат паметни и вистински зборови за тоа дефинирање според мене.
  Дали се случи веднаш, постепено, спонтано, со договор?
  Јас сум многу терсене за овие работи и последниве години ми е вистински проблем. :^) Ако некој во првите 2-3 недели ми спомене врска или дечко, ме фаќа паника, како да не е токму и при ум (изгледа такво дојде времето), ако не спомене ништо, и тогаш се прашувам што е проблемот, а имам еве другарки кои за 2 дена веќе знаат дека имаат дечко, си одат заедно на семејни прослави, запознавање со родители за неполн месец, што мене ми укажува на нешто сериозно, а мене лично ми е незамисливо за толку кратко време.

  Вашите искуства... ?
   
 2. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.444
  Одам со дечко ми година ипол...кога се запознавме прво излеговме на кафе па потоа тој ми предложи врска...едноставно ме праша дали сакам да бидеме заедно? секако јас му дадов позитивен одговор...а нашата врска стана сериозна кога отидовме на одмор...се случија повеќе работи, свативме дека се сакаме...потоа се запознав јас со неговите дома...па тој со мојте дома...и така сфативме дека имаме посериозна и цврста врска :inlove: :)
   
 3. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Сосема спонтано испадна нашево.. се договоривме да се најдеме во парк и јас нормално да не биде обицно здраво со рака сакав да го бацам во образ но тој ме изврте и ме бакна во уста и тотално поцрвенев :D и веќе сме 2год. во врска !
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. claudi

  claudi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  jas odam veke 5 godini se fativme onaka bez da si kazime deka sme decko i devojka... i se trgna ok i eve 5 godini sme zaedno i se nadevam deka ke ostaneme zaedno ..... :)
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.951
  Допаѓања:
  28.769
  Пол:
  Женски
  Со дечко ми дефиниравме дека сме во врска на втората средба. Излеговме сами. Пред тоа се знаевме 6 дена, а се видовме само еднаш. Тој ден излеговме навечер и се шетавме. Седнавме на клупа и муабетевме. По некое време тој ме праша дали сакам да има нешто повеќе помеѓу нас. Јас му одговорив да и тој ме бакна. После тоа ме праша дали сакам да му бидам девојка и јас пак му одговорив да. Оттогаш сме заедно 8 месеци и 24 дена.
   
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Точно пред 8 месеци се случи нашата врска :inlove: А како дефиниравме... Па не ме праша директно, бевме излезени заедно, ме испрати потоа, јас не очекував дека веднаш ќе сме во врска и го прашав само, кога пак ќе се видиме, ми рече само СЕКОЈ ДЕН! :inlove: :inlove: А инаку дека се сакаме си признавме уште на првиот бакнеж :inlove:
   
  На SnowQueen17, crazylady, turbulentno и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.003
  Имаме интересна приказна и интересен почеток на нашето дружење...да не образложувам и да откривам премногу...само почна као демек,ние сме другари,иако има хемија,иако супер се познаваме и прифаќаме,се бакнуваме повремено и често сме заедно,но не сме во врска...плус и јас сум паничар за врски и такви работи...и полека времето си минуваше,дојде до речиси година,ако не и година цела откако почна тоа и веќе беше јасно дека е врска,а не обично другарство со кое се залажувавме дека е.Ние дури и немаме датум за годишнина...а не е ни важно впрочем тоа...
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.660
  Допаѓања:
  196.335
  Пол:
  Женски
  Едноставно, сфативме дека ни е убаво заедно и нема зошто да го негираме тоа. А не сме седнале да разговараме за тоа колку врската ни е сериозна. Едноставно работите си се случуваа сами од себе. Само, на почетокот, јас малку се двоумев дали да бидам со него затоа што тој требаше после нецел месец да замине во странство на четири и пол месеци, па не знаев дали ќе можам да го чекам. Сепак, прифатив да бидам со него, и не се покајав... барем досега.
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.485
  Допаѓања:
  64.028
  Пол:
  Женски
  Ние два пати се дефинираме :) И двата пати по цели денови бевме заедно, па некако стана јасно, немаше потреба од некои објаснувања што сме и како.
  И ние исто немаме датум. Цело време сме биле натаму наваму, па поим немаме што и кога било :)
   
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Си бевме заедно секој од април лани .. и си немавме кажано идеме ама се подразбираше и сите не викаа млад брачен пар . Кога отидов на одмор , во јули .. си седев на мсн и една другарка вика колку идете.. викам па не знам прашај го ете го сеа на уклучен е :D И испадна од тој ден официјално .. ама ми рече си броиме од кога прв пат се бацивме :) Прв пат се бацивме на 3 април , и така си броиме . А официјално од 14 јули , т.е денес и 2 годишнини си имаме :)
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ДАтум не знам, отприлика само :lol: Два месеца се бакнувавме, си излегувавме заедно, се држевме за рака, тоа како производ на другарство демек, и на крај една вечер ме праша ние дечко и девојка сме :o :rofl: Се пресмеавме двајцата, и решивме официјално да се викаме пар. Деца! :rofl:
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.294
  Пол:
  Женски
  Ние изгледа нај старомодни :lol: . Тој ме праша дали сакам да одиме, се бакнавме таа вечер... па јас реков ај остави ме да размислам, не сум на чисто, и по една недела му реков да. Потоа се мислевме кој датум да ни биде за годишнина и го зедовме вториот.
  Инаку интересно јас со сегашниот дечко поодив и во 8 одделение, 3 месеца некаде, па после 5 години пак ја обновивме детската љубов :rofl:
   
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Јас многу се изненадив кога го прашав кога пак ќе се видиме и кога ми рече секој ден. Леле готово во облаците летнав :inlove: А најтрагично е што јас бев иницијаторот :lol: Тој мислел кога ќе ме испраќа да ме бакне и да ме праша, ама јас уште во дискотеката на шанкот како што стоев до него се свртев полека и се бакнавме :lol: :lol: После тоа го имав прашувано и ми кажуваше дека он поинаку планирал ама веќе кога сум се свртела зошто па да не уште тогаш :$
   
 14. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  Се гледавме некое време и немаше ништо меѓу нас.Адна вечер бевме сами и уште по самиот начин накој што тој ми пристапи знаев дена е сериозно :inlove: .Искрено ми кажа што чуствува за мене и јас :$, ама имав исти чуства :inlove: ,се бакнавме и еве 1год. и 9 месеци сме во врска :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Откако се бакнавме за прв пат , почна да ме бара секој нареден ден.
  Јас тогаш работев, па ми се јавуваше до колку сум на работа, да ме земе да одиме да јадеме, да одиме на кафе. И така знаев дека дека сме во врска.
  Јас немав тогаш намера да идам со него ,ама убаво ми беше па си реков ај нека трае дур е убаво. И еве во октомври ќе правиме 5 години :lol:
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  од кога се бакнавме првпат,после се гледавме уште 2-3 дена,па јас бев во ох,он во скопје и се слушавме само,кога се вратив,после два дена слушање и гледање,само ме праша дали сакам да продолжиме...и така :inlove:
   
 17. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  ние никако не дефиниравме, вечерта кга бевме заедно се договоривме утредента да излеземе кај 9 и се најдовме и скоро цело друштво не гледаше како да сме заедно веќе 5 6 месеци никој не изреагира чудно некакона сите му беше ,,јасно,, дека нешто сериозно се случува :D
   
 18. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  бевме излезени со друштво се тргнавме на страна ме праша дали сакам да бидам со него и јас страмежливо му реков па..... да :$ :$ а претходно го знаев само 2-3 дена
   
  На gug1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Па бевме излезени со друштво на кафе, а ние пред тоа се имавме еднаш мувано али после тоа имаше малку компликации.. и тогаш бевме на кафе и после останавме сами да си одиме и така зборевме, ми рече дека од дамна сакал и така.. :) :inlove:
   
 20. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  169
  ние си бевме другарчина уште од 1ва година и тој тогаш ме симпатизираше ама јас не..потоа во втора му дадов шанса и се мувавме скоро 2 месеци а за тоа време тој имаше женска и се плашеше да и се скара во случај јас да не го зафркнам па да остане без ниедна :rofl: и потоа и се скара.Цело време на мсн си праевме муабет за врска итн и после се мувавме...
  и јас не знаев дали сме фатени или не..за среќе тој ми прати смс от типот:Што сме сега? и така си се фативме не ни тргна многу убо на почеток ама сега ни е преубо и сме заедно година и пол :inlove: