Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.351
  Не можам да се решам за ова, затоа што не ми се знае крајот. Де сакам виткана коса, де сакам права.
   
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Jaс за вечер ке се праам виткана :lol:
   
 3. yanna

  yanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  леле женски значи и јас го имам истио проблем. косата не ми е ни малку виткана.. единствено одкога ќе ја измијам ми се прекршува и тоа само од едната страна :| колку грдо и бедно и одвртано.. со крпчиња имам пробано али секако тоа зависи од влакното, некогаш ми успеваа некогаш не али мн е мачно и досадно да ја виткам секој ден со крпчиња косата зашо мн ми е густа.. дали да правам мини-вал?=/ ке ја изгорам мн косата? ми викаат дека сум мала за уште од сеа да ја горам ..
   
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.932
  Допаѓања:
  3.512
  Кога ќе ја измијам косата и кога ќе го видам внатрешниот дел имам некои локни,но и не се низ цела коса и може да се каже дека не можат да се видат бидејќи горниот дел на косата ги прекрива.Ја имав виткано со фигаро уште многу од дамна и ми стои.Како мала цел време со крпчиња ми ја виткаше мајка ми,но сега од дамна не ми била виткана добро е штоја видов темава ќе ја терам деновиве :lol: . Иначе имав коса до рамењата и ја навиткав со крпичиња и ми се навитка до горе нешто како афро фризура беше :D .Како и да е сега ми е до под рамената така да ќе успее :)
   
 5. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  Пред спиење намокрете ја косата и направета една внатрешна плетенка ама почнете ја од високо.....сабајле ке бжви биде виткана и ке ви трае цел ден па вечер пак....ама нема да ви биде со локни туку искршена....нешто во Тејлор Свифт стил....мене ми се свига сега зависи каква сакате
   
  На Belieberka666 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vacetana

  vacetana Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  do vitkana kosa.... da se napravi blag minival so krupni lokni (ne kako porano ko merino ):)znaci sosema malo prekrsuvanje na kosata koe potoa ke se dodefinira so sretstvo za guzvanje t.est za definiranje..... ova moze da se pravi na kosa koja prethodno nema blans ni vo tragovi....na se ostanato mozi i super izgleda 2 varijanta samo so sretstvo za vitkanje i difuzer 3 varijanta vitleri od sekakov vid i tip*i normalno najlesnata varijanta zakazuvas na frizer i toj ti ja vitka kako sakas i kolku sakas....poz
   
 7. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски


  И мојата коса е иста...внатре се витка а горниот дел абер нема ...само се бушави....пред некое време случајно најдов една маска после миење ставам од неа низ косата [додека е полу влажна]на исти начин кога и ставате пена онака ја гмечам со рацете ...И ми стои така искршена малку локни ова она...вечер пред легнување ја ставам во бушава несмасно фатена пунџичка ..и сабајле повторно виткана..btw заборавив што е чешал.. :lol: :lol:
   
 8. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Да ви позајмам од мојава коса,од кадрици од двај се чешлам....Но јас сакам права коса умирам...........Ч))
   
 9. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  148
  А кога ти е ни права ни виткана...бушава, прекршена, густа, ни ред ни крај не можеш да и најдеш :(
   
 10. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  3.859
  Пол:
  Женски
  Убаво виткана коса со средно големи локни.Јас вака ги правам врвовите (добро не баш врвовите туку негде малку помалку од средината на косата) сигурно претпоставувате како.
  Земете прамен,ставете малку пена или гел и извиткајте со твистер.Целата коса така направете ја и ќе ви излезе како права во делот кај што не сте ставале твистер,а надолу ќе паѓа витканото со твистер.Нека ви постои така и потоа отпуштете и ставете лак.Многу убаво стои :)
   
 11. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  82
  :^) И јас имам накршена коса и никако не ми стои :(
  ме интересира како ја виткате така со крпчина? првпат слушам и баш сакам да пробам...
  од пеглање и од шишање си ја уништив цела коса... :|
   
 12. D.a.N.c.E

  D.a.N.c.E Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  nema potreba od krpcinja cim imas nakrsena i talasesta kosa mozes da probas..posle banjanje dodeka ti e vlazna da ja izguzvas malku so Hobby ili Sansilk... i malku so prstite da ja navitkuvas i da ja guzvas istovremeno.. a potoa da ja ostavis da se isusi ke dobies ubavi loknicinja..kosata ke ti izgleda mnogu prirodno za razlika od krpcinja... jas sekogas taka pravam...
   
  На jadran4eto и Lady-Sweet им се допаѓа ова.
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  26.703
  Лесно и едноставно, ќе ви ја дадам мојава коса, па справете се |( Нема да ви текне да посакате виткана коса :D
  А за парталчиња мене не ми се допаѓа, некако бапски ми изгледа, кога ќе се дигне косата како трајна фризура е :worried:
   
 14. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  ама оффи не треба толку да ги стегаш парталчињата и после ќе добиеш убави спиралички.......после некое време тие скроз се опуштаат и добиваат лелеав ефект ;)
   
 15. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.613
  Многу милувам да имам виткана коса. И тоа од вчера :D Си ја виткам косата со големи витлери. Задоволна сум со изгледот.
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Со парталчиња излегува по ситно навиткана и се поткрева. Со крупни витлери е убава.
  Може да пробате и со внатрешна плетенка, кога се пушта косата е таласеста.
   
 17. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.421
  Допаѓања:
  2.447
  мајка ми има едни витлери (ги има во сите продавници што продаваат такви ситнории) со средна големина се, а внатре имаат вода, треба да се стават во тенџере да се топлат околу пола саат и после ги намотуваш и ги зацврстуваш со една бела пластика како во форма на витлер, (таа се продава зедно со витлерите) јас не сум пробала со нив, затоа што имам брановидна може да се каже виткана коса, но а мајка ми и е скроз права, а на неа и траат можеби еден ден .. утредента не се познаваат, но косата и малце подигната од нив (како да си фенирана)
  инаку ако сакаш виткана коса за долго време може да се андолираш (кај фризер, и тоа го прават со ситни и поголеми витлери, за да добиеш локни какви што сакаш) .. ;) :*
   
 18. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  31
  Многу сакам виткана коса,
  ама сега ја скратив и немам што да виткам
  инаку ми се допаѓа
   
 19. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.743
  Допаѓања:
  2.801
  Пол:
  Женски

  ЈАС СЕ БИ ДАЛА ДА ИМАМ КОСА КАКО ТЕБЕ :sweat: :sweat: ...
  слободно би ти ја "дала" мојава .. доолги и крупни локни :envy: :devil: :devil:

  ако не ти помага фигаро и слични ствари препаратите како пена за коса..гел и сл. ич нема да ти помогнат...
  плетенки можеби :)) пробаај ! :*
   
 20. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  101
  девојки,една познаничка си направи трајна да речам за 2-3 месеци кадрици со киселина.Значи косата и преубава и многу мека,а кадриците се ситни и многу убаво изгледа.Ја прашав дали и е изгорена и ми рече дека ниту метил ни па првут има до сега.Платила 700 денари ама косата и е кратка а јас имам долга и мннннннн сакам да си направам,ама ми е страв да не си ја уништам и после треба да ја кратам.
  Ако знае некој или ако имате искуство пишете !! :)