Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

 1. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.456
  Допаѓања:
  82.382
  Пол:
  Женски
  Кај да најдам фигаро за виткање коса, ама со дебел цилиндар (ваљда така се вика тој долгиот дел за виткање што е :wasntme: )? Значи, не такво тенко, такво имам, ами дебело, зошто сакам покрупни локни.

  Еве вакво

  [​IMG]

  Би ми било од корист да ми посочите ако негде сте виделе вакво дебело фигаро, а уште подобро и цена ако знаете :D

  Фала :)
   
 2. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  http://www.technomarket.com.mk/products ... ec-2-satin
  http://www.technomarket.com.mk/products ... ta-cf-4032
  http://www.technomarket.com.mk/products ... rler-30631
  http://www.neptun.mk/index.php?route=pr ... _id=203369

  Еве неколку предлози, ова се најдебелите кои ги има во Нептун и Техномаркет и цени имаш па види си кое највеќе ќе ти одговара според цена и дебелина.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.494
  Да ми препорачате добро и квалитетно фигаро, некаде до 1500 денари?
  Не знам, стварно не знам веќе што да и правам на косава, како да ја доведам у ред - да заличам барем еднаш на човек, барем еднаш. :sweat:

  Гнездо бе, право гнездо ми е.
  Ем виткана, ем уплеткана, ем никаква...

  Тие во ДМ ги гледав и јас, дури и ги пофатив да ги купам ама се попишманив по последен момент.
  Што знам, не ми ветуваа многу. Ако нешто ме фркне може и да ги земам па да ги пробам и да видам како ќе терам со нив. Само некако многу малце ми беа? Ќе бидат доволни за цела коса или треба повеќе такви паковчиња да земам? :^) :D

  Значи по фигаро дојдов во темава :rofl: , да не мешам баби и жаби, до 1500 денари, квалитетно?
   
 4. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  24
  Виткање на косата со кисела вода

  Сум слушнала дека косата се витка со кисела вода...Дека треба прво да ја измиеш косата нормално со шампон и потоа да ја исплакнеш прво со обична вода и потоа уште еднаш со кисела вода и ќе ти се свитка...Па кој има искуство нека каже дали навистина се витка или не... :D
   
 5. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Виткање на косата со кисела вода

  Искрено првпат слушам за ова :?:
  Баш ме интересира некој да каже дали пробал...
   
 6. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  625
  Виткање на косата со кисела вода

  И јас првпат слушам за вакво виткање на коса :?: и да ви кажам се сомневам дека е можно на таков начин да се извитка косата, но некој ако има пробано нека кажи ;)
   
 7. Felicia

  Felicia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  56
  Знае некој каде можам да најдам вакви?
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. Little-Mk

  Little-Mk Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  325
  Не знам дали ова некој веќе го напишал но ево за секој длучај ќе го напишам и јас. :lol:
  Имам една другарка и сака виткана коса и и кажав за со крпчиња (или едноставно со палома) од кога ќе ја измиете косата ќе ја исчешлате ќе и ставите малку пена(за коса)и ќе почекате да се иссуши малце (не скроз) и после ќе си ги наредите паломите /крпчињата пред вас и ќе почнете прамен по прамен да виткате на горе (до каде што сакате да ви се локните.Најгоре после ќе ги врзите она обично"селски" и чекајте до утре дента.good luck :clap:
  Кај другарками изгледаше :inlove:
   
 9. miss-sunshine

  miss-sunshine Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Мое мислење е дека фигарото е најдобар избор, не мораш ниту да чекаш за ефекти. Мислам дека фигаро со поголем „цилиндар“ можеш да најдеш во Neptun , а мојата другарка си го купи од Ramstore. И мислам дека цената не е повисока од околу 1200-1300 денари :) се надевам ќе се снајдеш. Good Luck :*
   
 10. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Ги имаше на понуда од колектива, од медобил.
   
 11. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552

  Се согласувам со тебе, фигаро е најдобро, иако јас имам природно виткана коса. Сестра ми користи (таа има права коса 8) ) и најбргу и оди така.
   
  На miss-sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
 12. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  334
  На sadangel, solnishko, silk и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  1.394
  Пол:
  Женски
  На samovilamila и vlubena им се допаѓа ова.
 14. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  1.711
  Пол:
  Женски
  Лесно и едноставно без горење или слично..Косата полу мокра (скоро сува) и сплетеш ја во внатрешна плетенка и оставеш ја да се исуше или со фен исушеш ја и (обично јас ја носам 2 дена ;) ) право имаш и фризута во наредните денови (се додека не ти се распадне ;) )
   
 15. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
  може некој да објасни како се прави тоа со фолија, бидејки е избришано видеото, па нека проба некој да објасни кој го има видено и пробано да навитка така??
   
 16. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Начинот на виткање на прамени околу парче фолија е потполно ист како што покажува девојкава на видеото со моливи и маркери.
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... xfllJNdqxQ
  Фолијата се витка како палачинка :D Вака некако
  [​IMG][​IMG]

  Прамените коса се виткаат околу фолијата како на видеото, односно како што парчево фолија на сликава е завиткано околу стапчето.
  [​IMG]
  На крај слободните краеви од фолијата се свиткуваат за да го држат праменот.
   
 17. Anshu

  Anshu Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  34
  Феминки, едно прашање за вас. Ја има ли кај нас ретро пресата за коса и ако ја има од каде конкретно можам да ја купам? Не знаев каде да го поставам прашањето, ова ми изгледаше најсоодветното место.
   
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.749
  Допаѓања:
  5.360
  :) си ја виткам косата со
  -фолија
  -сламки за сокче
  -фигаро
  -плетенки
  -витлери (како сунѓер и железни)
  -со правење на косата во пунџа
  -преса за коса
  - парталчиња
  -трака (венче за коса)(погоре има поставено видео)
  и др не ми текнува :)
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.749
  Допаѓања:
  5.360
  може со молив и преса.. си ја правам и ваква :)
   
 20. Srce-123

  Srce-123 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  7
  http://www.youtube.com/watch?v=i1iD759oruA

  Еве овој линк можеби ќе ти помогни..
  Инаку,и јас сакам да си ја извиткам косата за полуматура :$ ,ама немам никаква идеја каква уствари ќе ми биди косата.Виткана,но не обично пуштена само туку можи и некои додатоци,па ако некој најде нешто нека кажи..Фала однапред..Поздрав! :*