1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

  1. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Некој бара ваква коса а јас ич не си ја сакам,мојата е скроз иста како на втората слика(кога ја оставам да ми се исуши природно,без фен) :doh:
     
    На francais и eliesaab им се допаѓа ова.
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас мојата од како ќе ја измијам полувлажна и ставам прво пена за коса моментално користам ваква [​IMG]
    искрено многу ми се допаѓа пенава,ефтина е а мене ми обликува преубави локни.Незнам дали е до косата или е до пената.
    И значи да продолжам за виткањево прво од како ќе ја ставам пената и ќе ја засукам косата ( незнам поинаку како да објаснам,знам имаше тука една слика ама неможам да ја најдам :devil: :@ ) потоа така заскуана ја собирам во пуџичка,и имам супер локни.Потоа кога ќе ја пуштам за да ги дообликувам локните ставам уште малце пена и имам прекрасна фризура. :$ :inlove:
     
  3. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    јас секоја ден кога немам време да ја направам косата или кога ќе треба сабајле рано да станам за нашколо ја мијам косата и ја сушам ( или може да не користите фен за коса и да ја оставите природно да ви се исуши) .. ама не ја сушам до крај ја оставам малку воденкаста *
    и вака правам http://www.youtube.com/watch?v=2hvmLrjR_Hg
    http://www.youtube.com/watch?v=WDPFbjlkURM
     
  4. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    http://www.youtube.com/watch?v=kx6nsbyPMj0
     
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Предлог за добро фигаро? (барав тема посебна за тоа, ама не успеав да најдам)
    и Anna-Banana каде ја има пенава и која цена е? Јас користев на Тафт за виткање мислам, ама многу ми лепеше некако.
     
  6. GetItRight

    GetItRight Нов член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Понекогаш кога сакам да имам повиткана коса, навечер си плетам две плетенки или повеќе, и утрото ги расплетувам.
     
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Знам дека вреди да се вложи во добра преса за коса. Но, дали вреди да се вложи во добро фигаро? Имам едно, но треба многу време да ја држиш косата додека ја навитка, па дали да барам поскапо при купување или и поевтино ќе заврши работа?
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Кои витлери најмногу држат, кај да купам и која цена се отприлика? Средна големина или поголеми нека се.
     
  10. haveasweetdream

    haveasweetdream Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мислам дека вреди , и тоа многу, доколку сметаш дека почесто би го користила, затоа што стварно виткањето оди многу побрзо и полесно одколку пример со обична преса за коса. Јас зедов пред околу месец дена не многу скапо и сум многу задоволна, многу брзо се загрева а уште побрзо витка. Ако те интересира, пиши ми во лп ке ти пуштам слика точно како изгледа и ке ти кажам од каде е нормално :)
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Го користел ли некој ова фигаро? Го видов во Рамстор, па да видам коментари пред да го купам. :)
    4t34t34.jpg
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Косата ми е многу sensitive,ако ја навиткам со фигаро или со смоки и ставам лак за коса после некое време се пушта.Неможам на еден роденден да одам.. :( И со пресата е исто...треба по 10 сек.да држам на еден прамен за да ми седи со лак повеќе од 2-3 саати
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    И пресата ми е за никаде,грее само едната страна т.е тоа е пола преса,пола пегла..Некоја фризерка и ја дала на мајка ми за 1 употреба и не и требала веќе.Да препорачате некоја добра пегла-преса?На Vucko сум чула дека се добри,па дали имате искуства со нив,и како се движат цените ако знаете?
     
  14. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Постојат комбинирани преси со фигаро. Инвестирав во такво и веќе не го менувам. :)

    [​IMG]
     
    На alana95 и k.i.m им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли да ми ја кажете цената??Ако не е проблем??
     
  16. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Го земав пред 1 година, ако не се лажам беше околу 2000 ден. Зависи од фирмата. Би требало да има во поголемите продавници од типот на Neptun или ТехноМаркет. :)
     
    На alana95 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски








    Поздрава варијанта за да се постигне убаво виткана коса, без да се малтретира косата со топлина.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Има некој правено ладна?
     
  19. kaatty

    kaatty Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    za toa sto ne vi stojat pramenite zavisi kakva kosa imate eve na primer majkami ima cudna kosa i nikako ne i se pravat lokni bukvalno so nisto porano ja pravese ladna koja ne izdrzuvase ni 2 nedeli sega se otkaza sto ne e slucaj kaj mene jas imam vitkana kosa so sto ja ceslam so maskata pa ja mijam so cista voda i potoa ne ja ceslam do slednoto mienje
     
  20. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    јас порано имав многу убави природни локни, но со текот на времето коста почна да ми се исправува... имам локни но не толку како порано... сега почнав да користам шампон за локни и имам многу убави локни... а локните на фигаро или на пегла не ги практикувајте многу бидејќи ја горите косата и самото влакно се уништува.. ако сакате, ногу ретко практикувајте тоа со заштитен спреј, кој ја заштитува косата од превисока температура... или ако сакате баш убави локни како на фигаро, витлерите се една од најубавите можности... позз и секое добро...