1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

  1. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    И мојата коса е права,ниту едно извиткано влакно.Понекогаш сакам да сменам и да ја навиткам..Али безуспрешно.Сум пробала и со витлери и со крпчиња али ништо..1 саат не поминува и за џабе трудот.
    Еднаш немавме што да правиме со една моја другарка и 4 и пол саати ми правеше плетенки,ситни.Не ми стоеа баш,али после неколку дена од кога ги извадив баш ми беше срцкаста косата =)
     
  2. Pandelka.o.O

    Pandelka.o.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14

    TrueReligion,мислам дека интересна ти е идеата,но не многу добра... Нели сакаме да имаме здрава коса,цврста,но со држење на пеглата 2-3 МИНУТКИ, плус прочитав по долу и со пена,сигурно нема да го добиеме тој ефект на здрава и цврста коса,посебно ако тоа го правиме постојано,за да имаме виткана коса. :(
    Барем јас така мислам... Бидејки,доволни се и 5 секунди за да свиткаш локна со преса или фигаро,а 10 секунди многу,а ако се рачуна тоа во минутки,па тоа е премногу,а уште поќе кога има пена на сето тоа... :(
    Можеби и не сум во право,незнам...
    Сепак,најдобро е,за по природна да ти изгледа витканата коса, кога ќе ја сушиш со фенот,префрли ја надолу косата и виткај ја со рацете, т.е гмечи ја...Или со витлерите оние,некој спомна бабини или како беше. Метални витлери...Тие се доста добри,по мое мислење,на полу сува коса,стави ги,и чувај ги дури не ти се исуши косата,( јас ги држам цели 5 до 6 саати) потоа само ке му прснам малку лакче за коса и готово. Со години го прам тоа бидејки немам правилни локни,и колку толку,косата ми по зачувана од порано,и по здрава... :)
     
    На sweet.time му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    А ако сакаш да ми кажеш каде да ги најдам Хоби и Сансилк.
    Уствари Сан Силк имам видено ама мелко за тело. :|
     
  4. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    хоби има по маркетите и парфимериите околу 100денари е, баш некни видов во еден маркет, всушност не е баш маркет, не е од оние со храна внатре, ама маркет е, би требало и по другите да го има, во бела опаковка е и едниот е со жолто, другиот со виолетово капаче, има 2 вида за права и за виткана, е сега не ми е јасно,мене скрос ми е права косата, за да ја навиткам каков ќе ми треба, за права или виткана?
    по логика би требало за права да земам, пошто е за вид коса, а мојата е права, ама пак да си прашам :$
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.568
    Пол:
    Женски
    Земете од тој за виткана , значи со жолто, зошто сакате да ја виткате , а не исправате. Јас имам такво. Инаку имам кадрава коса и ставам хоби и ја сушам со наведната глава, повеќе се витка така. А сестра ми има скроз права коса и кога ја витка, прво става хоби, ја суши надоле, но не целосно. Потоа ја собира во пунџа и пак ја досушува со фен. Има прекрасни локни. Пробајте.
     
    На Rozich и TheKiketoo им се допаѓа ова.
  6. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    А што се тоа Хоби и Сансилк? :$ И ако може слика ставете.
     
  7. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Mарама ај поубавоо и подетално :$ И ја имам права сакам малку виткана ама без витлери,преси, фигара, крпчиња...така со пунџа... :wasntme:
     
  8. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    хоби е крем за коса, а сансилк не знам што е веројатно и тој е крем :?:
    [​IMG]
    ^^ Queen.S треба од кремот за виткана со жолто капаче, да ставиш на влажна коса потоа малку да ја потсушиш горе косата, останатото го фаќаш во пунџа и го досушуваш со фен, така сфатив јас
     
  9. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    И после е навиткана... :?: без други препарати...ќе пробам :$
    Фалаа Кике :*
     
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.568
    Пол:
    Женски
    Не така , значи на мокра ставаш од хоби, па ја наведнуваш главата и така одоздова со фенот ја сушиш, така повеќе се витка. Но не ја сушиш целосно, после ја фаќаш во пунџа и ја досушуваш. Се надевам јасно е. Ако не лп :D
     
  11. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    марамке јас пак не сфатив, значи имам скроз права коса, а гледам и Queen.S дека има, па го читав ова:
    нодолу, значи од горе, па надолу, а од горе значи повеќе горе, а долу помалку, па потоа во пунџата се досушува долу, така јас сфатив, сега кај грешам?
     
  12. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Чекајте сега и ја се збунив :$ ....Значи ја наведнувам главата надоле и ја сушам косата ама не ја досушувам...ја вржувам во пунџа и ја досушувам и посла ја пуштам и виткана ми е така или не ? :?:
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.568
    Пол:
    Женски
    Така :) кога ќе ја направиш пиши резултати.
     
    На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    13.419
    Сега, и јас ќе си ја виткам косата со крпчиња, утра, ако ми успее ќе ви ставам и слика. ;) :)
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Многу ми се допаѓа на тој начин витканата коса но како го правите тоа не ми е јасно?
     
  16. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    За баш виткана а без да ја горите навлажнете ја со раце и сплетете си или некој нека ви сплете внатрешна плетенка. После прснете ја со лак и по можност спијте со неа. По виткана утрото здравје. Ако пак не знаете внатрешна,две обични ,ама ке почнете од погоре па ке ги додадете долните прамени,се надевам ме сваќате :D а и тука е ју туб за учење..вака гарант ке бидете виткани а пак со здрава коса ;)
     
  17. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Јас косата ја виткам со крпчиња и убаво испаѓа, локни и со плетенки сум ја виткала ама само прекршена е така, а со крпчињата испаѓаат локни :)
     
  18. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Јас и погоре прашав но никој не ми одговори. Како ја виткате со крпчиња?
     
  19. Magica

    Magica Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    А јас имам виткана коса и воопшто не ми се допаѓа. Сите мои другари и другарки ми викаат дека дефинитивно ми е многу убава, мека и многу убаво ми стои но јас не прифаќам. Не ми се допаѓа мојата коса. Сакам да имам права коса. :lol: Незнам зашто... :| За совет да ви е повиткана косата би ви кажала да си ја виткате со витлери. Исто така има еден шампон мислам дека се вика "Curly-Hairy" Ho за жал не е од Мкд. мислам дека потеклото му е од Америка . Исто така можете да не ја чешлате косата едно месец дена и ќе ја имате "највитканата" и најбушавата коса :D . Исто можете и да и ставате масло за виткање на косата. Ретко може да го има во некоја аптека но сепак побарајте :?:
    зз :)
     
  20. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    I G N O R E ! ахахаха се откажувам

    [​IMG]