1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до виткана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од Barbie-mwa, 25 јуни 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Штрумфета, со крпчиња начинот на виткање е ист како со витлери. Значи сечиш крпче долго отприлика 10цм, широко 2-3 см и виткаш исто како со витлер од долу нагоре. На крај само го врзуваш крпчето. Се надевам ме разбра :) Само внимавај, немој многу тенки парчиња коса да земаш зашто и мн се крева нагоре косата од крпчињата. Така ќе изгледа дека ти е мн пократка.
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски

    Испадна нешто? :D
     
  3. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    znaci vaka, mojata kosa ne e ni prava ni vitkana.. sakam prava kosa no ne sakam ic da ja goram (probuvam da ja porasnam...)навистина изгледа несредено кога не е исчешлана а кога ке ја исчешлам се наелектризирува и е бушава... Помош девојки! позз
     
    На fatbeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    ^
    Епа тогаш да си купиш Hobby со портокалово капаче, не е многу скапо, и ги дефинира убаво локните, за да не ти биди накршена ни права ни виткана. Јас со крпчиња имам пробано ама неуспешно ми беше :) Едни сум завиткала на една страна, други праменчиња на друга ужас ми беше
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    :bow:

    Разбрав ким ти благодарам еве сега само што си ја измив косата и ќе пробам да направам нешто :)
     
  6. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Ајде после пиши резултати што си направила :)
    Може од прв пат многу да ти се навитка или да не ти се погоди најубаво, ама ќе се научиш со тек на време како ти одговара најдобро за твојата коса.
    Мој предлог е првиов пат да не ја виткаш цела коса до горе, туку најдолу или до пола да видиш како ќе испадне, и така е многу убава ама како си сакаш ти :)
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Важи утре ќе пишам како ќе ми испадне. Ќе ја извиткам до половина ако не ми се допаѓа ќе ја врзам во репче, и така ми се допаѓа виткано репче :)
     
  8. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас косата многу ретко ја виткам природно ми е права, но понекогаш ја виткам и тоа со лак за коса прво ќе ја напрскам и ќе ја стуткам за да се исуши и супер излегува. Понекогаш и со крпчиња ја виткам косата ама полу сува и атварно кул излегува.
     
  9. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Косата спремна за виткање и... оооп немам парталчиња.. ехх ама сакав да си ја навиткам. Ќе остане за друг пат, сепак благодарам уште еднаш ким за друг пат ќе си знам :)
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Еве еден совет од мене за сите што имате полу виткана коса и сакате повеќе да се извитка: Косата измијтеја нормално со шампон и исплакнетеја со вода, кога косата ќе биде готова исплакнетеја уште еднаш со едно шише кисела вода откако ќе се исуши ќе имате идеално виткана коса :) .
     
  11. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ким сношти си ја намоткав косата во парталчиња и сабајле што да видам... :o косата до раменици лелее :tmi: а и не беа некои дефинирани локни.. за наникаде. Ја собрав во пунџа и така отидов на училиште. Сите другарки мислеа дека косата ми е соберена со тие стегачите што даваат ефект на виткана пунџа :D . Ме пофалија дека ми била како на барбика (јас би рекла бушава барбика :lol: ) После школо ја пуштив и сега е океј. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    [​IMG] [​IMG]
    Сакам вака да си ја извиткам косата ама не знам како. Поточно локните сакам да ми се како оваа на втората слика што е ама да не почнуваат од горе локните тука на краевите. Косата инаку ми е до под раменици, и така погуста ми е.Па дајте некој совет :rofl:
     
  13. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Штрумфета, те предупредив јас :!: :D ти кажав дека првиот пат можеш да се разочараш :)
    Треба пак да пробаш ама овојпат немој пред да одиш на училиште :D
    Јас за да не ми се крева до горе, го вртам праменчето, и кога го ставам крпчето, не виткам ситно туку крупно, дупка да се направи. И повеќе коса за едно праменче, не малку. И ептен не до горе, јас правам некое праменче погоре, некое подолу.
    Види ти, кога не си за излегување, пробај навиткај ги различно праменчињата и види на кој начин ти стои најубаво.
    Не мора да преспиваш со нив, 2-3 часа се доволно да се навитка.
    А за локните, и не се баш некои најправилни и најубави како со фигаро или преса ама знаат добро да се погодат :)
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски


    косата најубаво се витка со крпчиња :) мене мајка ми ми помагаше во ова ама сега нема кој :( неможам сама да се навиткам за жал...
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Не се откажувам уште од првиот пат. Доста ја горев со преса и фигаро а ми скисна права да ми е нон стоп. Сега ќе ја виткам, баш супер со парталчиња, не се гори. :)
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Незнам за вас ама јас летото кога бев на базен и кога требаше да си одам мокра ми беше косата и ја фатив во реп и не јаа сушев ни чешлав.И утретоден ми беше виткана.А косата не ми е ни виткана ни ептен многу многу права. Позз :*
     
  17. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ај нека ми објасни некој како се витка со крпчиња?
     
  18. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.822
    Пол:
    Женски
    нејм нема некоја посебна филозофија. си сечес ленти од некој материјал, го држиш хоризонтално си зимаш праменче од косата и го моткаш на материјалот исто како кога ја виткаш косата со фигаро само пробај пред да ја навиткаш косата да ставиш пена и косата да е влажна и не би ти препорачала вака да одспиеш туку држи ја така неколку саати дури се исуши зошто ако чекаш предолго ептен ке ти се извитка и така ке изгледа покуса косата
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    фала ти,баш ке пробам...може со парталчиња од маица? обична маица за одоздола..имам една што ми е мала па можам да ја распарам :D
     
  20. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Може зошто да неможе. А за поправилни локни може да ставите книфче на парталечето околу него да умотате и така да виткате и добивате правилни локни :)