1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до достигнување на своите цели?

Дискусија во 'Психологија' започната од DimovskaSandra, 8 февруари 2015.

 1. DimovskaSandra

  DimovskaSandra Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Секогаш се трудан да создадан свои цели но во тоа послабо успевам ви благодарам однапред и ве заммолувам за совет?
   
 2. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.205
  pa nekoja naucno popularna teorija vika deka treba krajnata cel da ja podelis na poveke delovi (neso kako progressive conditioning)
  sekoj del treba da e lesen no da pretstavuva mal predizvik za tebe
  nekoj sakaat da se pocastat samite sebe posle postignuvanje na sekoj del od celta
  ako ti treba dopolnitelna motivacija odredi i otprilika datum do koj ke ja ostvaris taa cel (slicno kako so davaat rok za seminarski na fax)

  kaznuvanje na samiot sebe zaradi neostvaruvanje na neso navremeno ili negativno formuliranje na celi ne e preporaclivo

  pregleduvaj ja listata/kalendarot so postavenite celi koga ke se razbudis i pred da odis na spienje za da si stalno svesna do kaj si i sto treba uste da napravis

  btw. ja reagiram emotivno na skoro se taka da ne me biva za sledenje na kalendar so celi, pa koga ke mi dojde neso go ostvaruvam (osven ako ne e mn seriozno, togas pazam datumi)
  so vreme se nauciv ova da mi e udobno i voopsto ne se kaznuvam emotivno sebesi (ne osekam vina) koga neso nema da zavrsam navremeno (kako so kazav ako ne e ozbilna rabota)

  PS. interesno kako se odluci za ime i prezime kako nickname obicno site gledaat da se skrijat so e mozno poveke
   
  На angelche16, Tanjamm и DimovskaSandra им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.064
  Допаѓања:
  11.211
  Постави си цел и биди карактерна. Секој ден работи на остварување на целта. Не се откажувај. Најубаво е кога човек си ги исполнува ветувањата дадени на самиот себе. Ако средината те кочи, луѓето игнорирај ги. За какви цели се работи, ако сакаш кажи ни.
   
  На resenska, anina, mackica1 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Најважно е да знаеш што сакаш да направиш од себе всушност, да се усмериш кон еден пат , цврсто стоејќи на здрави нозе да си кажеш јас можам , јас умеам и јас сакам, биди упорна , колку и да паѓаш станувај , не се откажувај лесно , животот е борба и мораме секојдневно да се соочуваме со нови борби и предизвици , некогаш ќе бидеме победници а некогаш губитници , тоа ти е животот.
   
  На resenska, Bogoeska B, DimovskaSandra и 2 други им се допаѓа ова.
 5. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.804
  Пол:
  Женски
  Se trudis da gi sozdades ili da gi ispolnis?
  Kolku godini imas?
  Pisi ni nesto pokonkrertno a da te razbereme,samo taka ke mozeme da ti pomogneme.
   
  На anina и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  1.721
  Пол:
  Женски
  независно за каква цел се работи, потребна е доволно голема желба, ентузијазам,труд, упорност и надеж дека ќе се исполни, за почеток постави ги јасно целите и амбициите, распредели ги во посебни точки, и почни, што чекаш? :P :D остварувањето на сопствените цели успешно ја гради самодовербата кај една личност.
   
  На resenska, Bogoeska B, anina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  За да ги оставарите целите најважно е да имате конкретни приоритети.
  А за тие да се исполнат треба голема волја, цврст карактер, трпение и секако упорност. Она што ги придвижува нештата кон одреден правец е можноста да се најдете на вистиско место во вистинско време што навистина е исклучителност.
   
  На resenska и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Јас ке кажам дека сегде има кочења и пречки до целта.Едноставно си даваш до знаење дека навистина го сакаш тоа и нема откажување идеш до крај. Со многу сила психичка и физичка кoга мора , цврст карактер и воља, упорност и постојаност без оглед на се. И ако некој нешто ти каже дека не можеш , верувај во себе и секогаш ке можеш, ако силно сакаш ке можеш. За тие работи сум психопат , признавам !!! Ама волчицата никогаш не ги губи својте сонови поради мислењето на некој овци :!:
   
  Последна измена: 10 февруари 2015
  На resenska, Natalyy123, DimovskaSandra и 2 други им се допаѓа ова.
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.305
  Пол:
  Женски
  Не е лесно секогаш да се стигне до саканите цели, ако не р лесен начин ќе го избереш потешкиот.
  Ете совет од мене.
  Тоа
   
 10. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Sekoja cel e ostvarliva, samo treba rabota na toa. Ponekogas zema i poveke godini.
  Nikogas nemoj da se otkazuvas. Na patot do ostvaruvanjeto ke naides na mnogu drugi sitni patcinja koj ke ti pomognat da skratis (shortcuts), mnogu pati ke ja redefiniras celta, no definitivno ke ja ostvaris.
  Za dve moj celi mi trebalo 7 & 15 god. Na neko mu poveke, na neko mu pomalku no pak ke stignes.
  Srekno
  http://humanresources.about.com/od/strategicplanning1/a/goal_setting.htm
   
  На DimovskaSandra и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.577
  Допаѓања:
  155.694
  Пол:
  Женски
  За да стигниш до саканата цел прво мора да ја сакаш таа цел, да веруваш дека можиш да ја исполниш и да е реална. Пример, јас ако сакам да бидам актерка е апсолутно не реално зошто сум тотален антиталент за пеење, така да морам да си поставам нова цел. ;)
  Следно, за да достигниш твојата цел не смееш да се обесхрабруваш од низа неуспеси затоа што патот до целта е многу нормално трнлив. Ова е како вовед „како до достигнување на своите цели“.
  Сега малце подетаљно, се интересираш за твојата цел, ќе се стремиш да ја достигниш, пример сакаш да станиш биолог, земаш уште од порано стари учебници учиш, енциклопедии, пратиш весници за наука или било како се додека не се запишиш на факултет. Ако целта не ти е поврзана со учење, пак до негде патот е ист зошто мораш да се трудиш. Некои луѓе имаат за цел дете па доколку треба би оделе и 5 пати на оплодување се дури не е успешно. Значи ти треба и упорност.
  И како што пишува во претходните коментари, мораш да имаш цврст карактер и да не се откажиш и да веруваш во себеси затоа што ако не веруваш во себе, брзо ќе се откажиш мислејќи дека не си доволно добра за тоа што го правиш. Немој да мислиш така, бори се за својата цел. :l:
   
  На resenska и Tanjamm им се допаѓа ова.
 12. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Сте слушнале за GTD (Getting things done)?
   
  На DimovskaSandra му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Osamena-Srna

  Osamena-Srna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  108
  Најважно е реално да ги процениш своите можности а потоа да направиш план како да ги оствариш оние цели кои се достижни врз основа на твоите реални можности.
  Со не реална проценка на своите можности само можеш да си го уништиш сопствениот живот и да создадеш негативно мислење а не ретко и фрустрации кај себе. Секако тука ќе има луге посебно најблиските кои ќе те бодрат дека ти можеш, дека ти си најдобра... но не ретко тие новни потстрекнувања знаат да бидат доста контра продуктивни и да ве однесат во сосема погрешен правец.
  Според мене најбитна е реалната проценка на сопствените можности за да можеш да одбереш нешто што е во склад со тие твои можности.
   
  На resenska и Tanjamm им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Без разлика за што се работи, најважно е да си поставиш конкретна (реална) цел во зависност од твоите можности и чекор по чекор упорно работи на неа. И не се откажувај колку и да ти изгледа тешко и без оглед на потешкотии или обесхрабрувања од околината. :)
  Вети си некоја награда за мотивација, или пак само помисли на тоа колку ти значи успехот, на убавото чувство да си го исполниш ветувањето пред себе и штиклирањето на една од битните точки на to do листата. :lol:
   
  На resenska и Tanjamm им се допаѓа ова.
 15. DimovskaSandra

  DimovskaSandra Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Би сакла да ја подигнам својата самодоверба,потоа постојано не исмејуваат,мрзла суум се плашам и страмежлива аманн хелп? :)
   
 16. DimovskaSandra

  DimovskaSandra Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Да но јас што и д направам нема самодовербаа :(
   
 17. Eylul

  Eylul Активен член

  Се зачлени на:
  28 април 2015
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Mnogu lugje koga kje im kazam deka nemam sabodoverba i toa e pricina za moite neuspesi i psihicki padovii,tie velat samo falii si se samata sebe,probav neuspesho :\
  reshenie?
   
 18. DimovskaSandra

  DimovskaSandra Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  I ajs go imam istiot problem help?!
   
 19. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.877
  Допаѓања:
  19.043
  Пол:
  Женски
  Човек треба да сака, само. Викаат, ако се сака - се се може. Само решителност, упорност, многу труд и се што се поставиле за цел ќе го исполните. @DimovskaSandra и @Eylul , ако сте уште млади или тинејџерки, полека животот ќе ве научи како да се постигнат целите. Затоа викаат животот е школо. И нели... човек да е спремен дека на патот до успехот може да има многу пречки и неуспеси, ама мора да се има сила да се надминат ;)
   
  На resenska и Tanjamm им се допаѓа ова.
 20. Eylul

  Eylul Активен член

  Се зачлени на:
  28 април 2015
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  На DimovskaSandra му/ѝ се допаѓа ова.