1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до коса со убав мирис?

Дискусија во 'Коса' започната од Slim-Shady, 23 октомври 2011.

 1. Slim-Shady

  Slim-Shady Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  20
  Девојки од секогаш сум имала бујна и сјајна коса. Ја мијам најчесто на 3 дена, некогаш на 4, но никогаш не се случило да добие неубав мирис па колку и да ми била мрсна секогаш имаше мирис на шампонот кој го користам. Но во последно време ми се случува хорор :( Oткако кје ја измијам утредента буквално ми смрди коренот на мрсно и не чисто, а ако не ја измијам наредниот ден веке овој мирис ја има зафатено целата коса... Што да правам, кога би била причината поради оваа појава?? :(
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  ау не знам, ама пробај со некои спрејови за коса, што мирисаат, може ќе ти помогнат :)
  има во авон мислам, ама сигурно и на други места, пробај и види, може ќе се изгуби лошиот мирис
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Јас првпат слушам за ваков проблем, но ќе се обидам да ти помогнам.
  Вака, прво да те прашам дали забележуваш почесто мастење на косата? Ако е така, почни да употебуваш шампони кои помагаат против мастењето. Можеби косата ти се презаситила од шампонот што моментално го користиш...
  Користењето на фенови, пегли и сл. сведи го на минимум. После миењето на косата, откако ќе се исуши, стави малку парфем, би требало и тоа да помогне колку-толку. :)
   
  На bella.honey, Alesii, OnlyGirl1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  о.О прв пат слушам вакво нешо :worried: ептен грдо е тоа брејј :?:
  иначе,користи спрејови за коса,ама не како балсами,лакови,туку за мирис на коса и сјај :) јас имам користено таков и преубаво ми мириса,цел ден и убав сјај даваше,е сега мене ми беше порачан од фризерка,не го купив од ниедна продавница,така да ,незнам како би земала вакво нешто доколку сакаш :^)
   
 5. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Исто и јас, отсекогаш сум имала свилена, права и преубава коса, но пред 2 месеци истото го забележав. Пробав се, шампон претив мрсење на коса, регенератори, шампони со појак мирис, но ништо не помага. Затоа, од тој ден па се до денес, секоја вечер, ама буквално СЕКОЈА вечер ја мијам косата. :(
   
 6. Applee

  Applee Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пробај со сода бикарбона растворена во вода.Се надевам ќе ти помогне,позз!
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.907
  Допаѓања:
  79.517
  Пол:
  Женски
  Додека косата ти е уште мокра, шприцни и' појак парфем неколку пати, почнувајќи од коренот, па по должината на косата.
  Почекај да се упие и исуши ја.
  Јас тоа го практикувам многу одамна, а мирисот се задржува најмалку 2 дена по миењето, веќе на третиот ја мијам пак. :)
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Јас ќе пробам ова со парфемов, денес баш ќе се капам, а за сода бикарбона страв ми е да не ја оштетам дека многу внимавам околу тоа да ја зачувам здрава и немам ниту пегла или фигаро еднаш искористено врз неа :D
   
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.959
  Јас мислам дека проблемот е некаде подлабоко, внатрешно, да се изразам лаички. Не е решение да се шприцнеш со миривче, проблемот е прикриен но не и решен. ;) Можеш да отидеш кај матичниот лекар, па испитај се убаво. Може имаш проблем со некоја жлезда и што ти знам таму... :?:
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Не знам ова со парфемот колку е добра идеја. Парфемите содржат алкохол кој ја суши косата, а не дај боже после тоа уште и да ја сушиш со фен или пеглаш.
  Постојат посебни парфеми за коса, само не знам дали кај нас ги има.Најдобро смени го шампонот и пробај да не ја миеш косата секој ден, а можеш и да пробаш со сода бикарбона како што спомна некој пред мене :)
   
 11. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.766
  Како што имам прочитано, подобро е да се стави парфем врз четката со која се чешлате а не директно на косата за подобро да мириса. Или користете некој попарфимиран шампон и избегнување да и се прави друштво на мама додека готви манџи хаха
   
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  А само на мене грдо ми мириса во зима навечер кога ќе се вратам од надвор ? Во лето ич не ми мириса :^)
   
 13. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.336
  И мене грдо ми мириса во зима. Од ладното е нешто,ама што... :^)
   
 14. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Од чистиов воздух ? :lol:
  А бе тапа ми е ептен пред тоа ќе ја измијам , секакви маски и спрејови и искочи и врати се и на грдо мириса .. Ми иде да не ја мијам зимава па на пролет да продужам :D
   
 15. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.889
  Чадови од оџаци. Е ладно е, жими се. :nod:
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.336
  Мене кога ќе ми се стопли го смемува мирисот.
  Или се навикнувам на него па не го осеќам. :D
   
 17. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  ^^ Исто и мене, вчера се бањав се изнашприцав, се дотерав :makeup: и отидов кај дечко ми. Кога стигнав и ја мириснав :puke: више се умирисала на... зима :^) Ама после 10тина мин го снемува тој мирис. Најверојатно е од чад, немам ни јас друго објаснување :?:
   
 18. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  73
  Ако ти се масти косата многу често и во големи количини, тогаш, може ќе треба на лекар да одиш заради зголемено лачење на потните жлезди. Сега ова беше пред десет години, ама на една моја другарка кога бевме во пубертет и се случуваше нешто слично, па отиде на лекар, знам и го решија проблемот, како- не се сеќавам. Види прво, смени шампон, користи од оние против мрсна коса па види, сега не знам колку ти се мрси, дали е до толку работата. Плус другарка ми беше во пубертет, знам дека и рекоа со хормони дека имаше врска,а ти имаш 20 :?:
   
 19. Slim-Shady

  Slim-Shady Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  20
  Сега ми текна да прашам, можно ли е да е од цигарите или од марихуана? Пошто пред 2 недели имав пушено?
   
 20. Monchence

  Monchence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  15
  јас мислам дека ДА има шанси .