1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до коса со убав мирис?

Дискусија во 'Коса' започната од Slim-Shady, 23 октомври 2011.

  1. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Па ваљда си се избањала од тогаш! А ако мислење нешто од тоа што си пушела да иде преку крвоток, па преку жлезди ако мислеше на такво нешто сложено не може.
     
  2. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Дај сменете го насловов на темава не можам да го глеам, смрдлива коса??

    Обично косата мене ми е со непријатен мисрис ако седам во просторија каде се пуши па пошо сум непушач и страшно ми смета миризбата на чад од цигари не можам тогаш да си ја поднесам косата и веднаш ја мијам.

    пробај како што ти кажаа маски спрејови, ако и тоа не пшомогне оди на лекар провери си ги жлездите
     
    На Alesii и Linn1 им се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Пробај да ја миеш тогаш косата секој ден,со детски шампончиња,Бекутан,Косили....ги има еден куп.Џабе ќе ти биде да се шприцаш со парфеми-кои не се препорачуваат да се шприцаат на коса,и спрејови...така уште погрдо ќе ти мириса косата кога ќе се измеша нечисто со парфем :doh:
    Во меѓувреме,појди на лекар,па да ја откриеш причината зошто би можело така.
     
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    А да пробаш да ја миеш косата со млака вода а не со жешка, јас имам осетено така кога сум ја миела со врела-жешка вода(што ретко ми се дешава), стално ја мијам со млака вода и немам гајле ;) види пробај ништо не губиш
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    На зима најверојатно од чадот....

    За девојчето
    : Иначе, можеш да пробуваш секакви препарати, ама мирисот порано или покасно ќе исчезне. Види дали се работи за некој внатрешен медицински проблем, кој избива така на површина...., дали пушиш и седиш во простории во кои се пуши..., а можеби и тебе ти се чини дека така смрди :lol: , а ако ти се мрси многу брзо, ништо чудно да се засмрдува побрзо...
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Проблемот е во потни и лојни жлезди, сигурно настанал некој дисбаланс кој е предизвикан од храна.
     
  7. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Јас сепак мислам дека е од пушењето од чадот што се испушта и се лепи за косата и затоа мириса , а исто така може да ти мириса од готвње доколку ти готвиш дома :?: Но, мислам дека не е некој сериозен проблем за да одиш на лекар.Миј ја косата на 2-3 дена , користи соодветен шампон и прскај си некој спреј што мириса убаво , барем денеска има какви што сакаш. Практикувај го ова одреден период и миризбата ќе исчезне од косата ;)
     
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Абе воздухов е влажен и од самото тоа така мириса + и многу брзо ми се мрси :!:
     
  9. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    На некои не им мириса така... :worried:
     
  10. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Мене многу ретко да ми мириса косата грдо незнам како мислите во зима ми мириса в лето не? разбирам од чад од цигари и среќна сум сто во дискотеките се забранети цигарите и таа реа а и јас сум пусач ама многу ми е грозна миризбата коса си идам дома се ми мириса но од годисното време ?
     
  11. slim

    slim Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Јас мислам дека дури и за тоа треба да се оде на лекар, затоа сто телото дава разни сигнали па макар и мрсна,смрдлива коса мозе да се работе (во краен случај) и за хормонално пореметуванје значи не треба бас туку така да прогледаме низ прсти и да менјаваме шампони се прскаме со спрееви итн
     
  12. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Не сум слушнала досега за ваков проблем :o
    Има миризливи спрејови од авон, може нив да ги кориситш. Се надевам ке помогнат :*
     
  13. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    И јас како и сите феминки погоре првпат слушам за ваков проблем. :^)
    Решение незнам некое особено. :?:
    Пробај како што ти кажаа погоре со спрејчињата на Авон.
    Јас го имам ова и и дава многу пријатен мирис на косата.

    [​IMG]

    Исто така можеш да пробаш да прснеш парфем на чешелот и потоа да ја исчешлаш косата. ;)
     
  14. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    девојки ...значи веројатно овде спаѓа ова...значи ја пеглам косата ( али со обична пегла за алишта хаха затоа што поубаво ми пегла) али као и да е ова ми се случува веќе 3 пат послем неколку месеци и сега значи послем 2 дена од кога ќе се избањам косата ми мириса буквално на нешто ОДВРАТНО да не речам расипано јајце :D и сега значи неможам незнам што да правам...ја мијам со 200 шампони џабе...помош? :angel:
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Како да не ти мириса, кога ја гориш едноставно ја пржиш косата со пегла за алишта. И со 500 шампони да ја миеш ти ја изложуваш на толкава температура не си играј еден ден ( не дај боже да ти се изгори).
     
  16. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    И јас мислам да не си играш, нема полошо нешто од тоа, доволно е фен ем ќе ти е оформена ем ќе ти изгледа бујна, а и не е така во мода веќе рамна праз коса! :)
     
    На lovelife му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Ццц абе кај ви текнува со пегла за алишта? :x
    Имав една другарка така правеше и ми идеше пеглата да и ја залепам за лице. :fubar:
    Ќе ги барате еден ден косите ама касно ќе биде.
    И кај не ќе ти смрди уште се прашувам после ова...
     
  18. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Фала на сите што ме направија будала ај ко да не знаев дека ради тоа што е изгорена...и тоа што јас си праам е моја работа јас побарав од вас помош и не сум будала да ја пеглам секој ден...1 у месецот ја пеглам косата и прашав да не знае некој и да не му се случувало истото па да користел нешто.Чувај боже мрдната ќе те напраат ако прашаш
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Што се чудите за пеглите за алишта, многу така се пеглаат и покрај тоа што сега има ефтини пегли за коса.
    И ја се има пеглано со таква пегла еднаш во животов и не ми се оштети, можеш и на даска и на земја, ја бев на крпа на земја легната, а таа што ме пеглаше нормално со пеглата, прво ме исчешла и многу побрзо и дојде, за мојва коса 1 саат и повеќе треба со обична пегла за коса да се испегла.
    Да не забегува оф-топик смрдлива коса всушност не е проблем, туку косата замирисува.
    А има повеќе причини, ако седам во просторија кај што се пушело одма ми се одразува на мирисот на косата и чадот од цигари можам и на коса да го осетам после, исто и надвор кога е мноуг ладно, чадот од оџаците ми ја сомирисуваат чудно, на чад. Затоа капчето, па колку толку ќе се заштити. :emo:
     
    На lovelife му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Boka.A

    Boka.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    10
    Едно мало советче :lol:
    Немој да користиш се еден ист шампон! Менувај ги, користи благи бебешки шампони при такви реакции на косата, зависи уште што јадеш и дали во просториите кај што седиш ... се пуши :) ;)