1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

  1. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Има некој ставено пиво на косата пред плакнење?Мириса ли потоа?Сакам да пробам
     
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Мислам дека има таква тема, разгледај кај темите за коса и ќе видиш
     
  3. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    каде ја има пената за коса и отприлика колку е цената??
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Кога ќе ја сушиш косата наведни се надолу и така ќе добие волумен. И ако се пеглаш, пред да се пеглаш со преса, прво со четка и фен исфенирај ја ама не така обично надолу да ја теглиш косата, туку дувај одоздоле под косата за да ти оди косата нагоре во воздух, така прават фризерите за да се добие волумен.
     
  5. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Како до поцврста коса и поголем волумен?

    Паа вака, имам средно долга коса ама влакното многу ми е тенко и некако ми е спласната целата коса, мислеф дека ако ја офарбам црна со хена ќе ми се зацврсти ама зацврстена е само до 3-4 дена после фарбањето, после пак ми е мека и тенка и ме нервира што врвовите многу ми се виткаат,сум пробала да ја шишам рамна скроз да не се витка ама пак исто, а сега ми е степенеста така да се витка уште повеќе..
    Комшиката кога ме фарбаше ми го препорача Head 'n' Shoulders и вика дека косата и е поцврста и ми рече ако редовно се мијам со него нема да ми биде толку мека.
    Имам пробано и маска - Јајце живо со брашно и малку зејтин - и некако успева па ќе гледам почесто да практикувам..
    Имате ли вие пробано нешто слично и ако имате препорачајте по можност нешто на природна база бидејќи не сакам да користам секакви препарати...
     
  6. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Се согласувам, не помага.. Подобар е Head 'n' Shoulders ..
     
  7. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Знаете ли како до поцврста коса, некако многу ми е меко влакното и кога и да ја испеглам со било каква преса одма ми се витка на врвовите го мразам тоа |(
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Iako moze ke ti izgleda evtino Wash &Go ti se najdobar izbor osobeno BALSAMOT ZA VOLUMEN okolu 80den e.ti kazuvam od iskustvo zasto i jas imam takva kosa i sto ti ne probav.I Avon ne s e losi za volumen.
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    јса ова го користам за волумен. Го ставам на коренот на мокра коса, и после сушам.
    барем кај мене има супер ефект. :)
     
    На Ivonceto-od-Bitola му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ivonceto-od-Bitola

    Ivonceto-od-Bitola Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    За волумен најдобро со пократка коса, повеќе се задржува волуменот, добар шампон и балзам за волумен ( мене најубави ми се Advanced Techniques од Avon), некој серум или пена за волумен и на крај лак за коса (од Taft зелениот е супер, не ја лепи многу косата и полесно се расчешлува потоа). И со тапирање кој се снаоѓа, мене тоа не ми помага многу за жал... :(
    А исто многу добар волумен даваат самолепливи витлери, за тие шо не сакаат да ја кратат косата, и тоа ти со дијаметар од околу 4-5 см. Најдобро е прво да се потсуши косата со фенот и кога ќе биде полу сува, да се стават виклерите, кој има потреба може да ги прицврсти со шнолички, мене сами ми седат :). Откако ќе ги извадите витлерите косата е благо навиткана и има голем волумен. :)
     
  11. Odiseja

    Odiseja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    32
    од истата линија има и спреј за подигнување на косата од коренот , мене најмногу ми одговара :)
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ова е најлош шампон што сум го користела во животов. За 1 ден ми ја прави мрсна косата, и башка многу електрицитет прави.
    Инаку и јас имам сплескана коса и ништо не помага. Единствено псоле миење да се исфенираш убаво така што ке ја подигаш и после да ја истапираш
     
  13. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа колекција на авон,порано беа со поинаква амбалажа,сега им е ваква амбалажата.Не се многу скапи производите,а супер се за косата.Шампон,балзам за волумен и спреј за подигнување на косата од корен.Одлични се стварно,како и сите шампони на адванс техник.

    [​IMG]
     
  14. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    порано користев Sunsilk крема за волумен и бев задоволна но ја снема а нешто слично во продажба нема, така сега користам оваа пена:
    [​IMG] изненадена сум колку ми се погоди порано пена не доаѓаше во обзир но оваа е супер.
     
  15. marria

    marria Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    сакам погуста коса! помагајте :/

    Сакам погуста коса! Помагајте :/
    Како мала ми беше густа, права и тешка. Беше невозможно да се навитка. А сега ретка, кршлива ни права, ни виткана. Сакам да ми е погуста. Решение?
     
  16. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Interesna, дали се подига косата од коренот со оваа пена? средната така?
     
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Иста сум! Само кај мене до пред неколку месеци ми беше така убава и густа, бујна, ама заради диетата која ја држев, ми ослабна и коренот на косата. Сега ми е залепена, ретка, за никаде.... Сменив и шампон, на почеток беше ок, ама сега пак по старо... Хелп??
     
  18. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    ќе си земиш две јајца и ќе ги изматиш...и кје ги клајш на коса да ти поседат барем 45 минути и после ќе ја измиеш косата најнормално со шампон..ќе видиш каков ефект има каков сјај и густина се добиват..Поздрав ;)
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    да средната и се подига од корен, мене супер ми се погоди.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    веќе го имаш одговорот, престани со диета премини на нормална исхрана, инаку таму на тема како побрзо да ми расте коса? има луѓе постираат рецепти кои им ја згуснале косата меѓу кои и она со витамини во шампон, тоа мене ми ја згусна... пу пу да не се урочам! :D