Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

 1. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Има некој ставено пиво на косата пред плакнење?Мириса ли потоа?Сакам да пробам
   
 2. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Мислам дека има таква тема, разгледај кај темите за коса и ќе видиш
   
 3. anste

  anste Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  125
  каде ја има пената за коса и отприлика колку е цената??
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.469
  Кога ќе ја сушиш косата наведни се надолу и така ќе добие волумен. И ако се пеглаш, пред да се пеглаш со преса, прво со четка и фен исфенирај ја ама не така обично надолу да ја теглиш косата, туку дувај одоздоле под косата за да ти оди косата нагоре во воздух, така прават фризерите за да се добие волумен.
   
 5. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Како до поцврста коса и поголем волумен?

  Паа вака, имам средно долга коса ама влакното многу ми е тенко и некако ми е спласната целата коса, мислеф дека ако ја офарбам црна со хена ќе ми се зацврсти ама зацврстена е само до 3-4 дена после фарбањето, после пак ми е мека и тенка и ме нервира што врвовите многу ми се виткаат,сум пробала да ја шишам рамна скроз да не се витка ама пак исто, а сега ми е степенеста така да се витка уште повеќе..
  Комшиката кога ме фарбаше ми го препорача Head 'n' Shoulders и вика дека косата и е поцврста и ми рече ако редовно се мијам со него нема да ми биде толку мека.
  Имам пробано и маска - Јајце живо со брашно и малку зејтин - и некако успева па ќе гледам почесто да практикувам..
  Имате ли вие пробано нешто слично и ако имате препорачајте по можност нешто на природна база бидејќи не сакам да користам секакви препарати...
   
 6. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Се согласувам, не помага.. Подобар е Head 'n' Shoulders ..
   
 7. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Знаете ли како до поцврста коса, некако многу ми е меко влакното и кога и да ја испеглам со било каква преса одма ми се витка на врвовите го мразам тоа |(
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.670
  Iako moze ke ti izgleda evtino Wash &Go ti se najdobar izbor osobeno BALSAMOT ZA VOLUMEN okolu 80den e.ti kazuvam od iskustvo zasto i jas imam takva kosa i sto ti ne probav.I Avon ne s e losi za volumen.
   
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.694
  Допаѓања:
  9.917
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  јса ова го користам за волумен. Го ставам на коренот на мокра коса, и после сушам.
  барем кај мене има супер ефект. :)
   
  На Ivonceto-od-Bitola му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ivonceto-od-Bitola

  Ivonceto-od-Bitola Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  За волумен најдобро со пократка коса, повеќе се задржува волуменот, добар шампон и балзам за волумен ( мене најубави ми се Advanced Techniques од Avon), некој серум или пена за волумен и на крај лак за коса (од Taft зелениот е супер, не ја лепи многу косата и полесно се расчешлува потоа). И со тапирање кој се снаоѓа, мене тоа не ми помага многу за жал... :(
  А исто многу добар волумен даваат самолепливи витлери, за тие шо не сакаат да ја кратат косата, и тоа ти со дијаметар од околу 4-5 см. Најдобро е прво да се потсуши косата со фенот и кога ќе биде полу сува, да се стават виклерите, кој има потреба може да ги прицврсти со шнолички, мене сами ми седат :). Откако ќе ги извадите витлерите косата е благо навиткана и има голем волумен. :)
   
 11. Odiseja

  Odiseja Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  32
  од истата линија има и спреј за подигнување на косата од коренот , мене најмногу ми одговара :)
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  2.106
  Ова е најлош шампон што сум го користела во животов. За 1 ден ми ја прави мрсна косата, и башка многу електрицитет прави.
  Инаку и јас имам сплескана коса и ништо не помага. Единствено псоле миење да се исфенираш убаво така што ке ја подигаш и после да ја истапираш
   
 13. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  3.919
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам оваа колекција на авон,порано беа со поинаква амбалажа,сега им е ваква амбалажата.Не се многу скапи производите,а супер се за косата.Шампон,балзам за волумен и спреј за подигнување на косата од корен.Одлични се стварно,како и сите шампони на адванс техник.

  [​IMG]
   
 14. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  порано користев Sunsilk крема за волумен и бев задоволна но ја снема а нешто слично во продажба нема, така сега користам оваа пена:
  [​IMG] изненадена сум колку ми се погоди порано пена не доаѓаше во обзир но оваа е супер.
   
 15. marria

  marria Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  4
  сакам погуста коса! помагајте :/

  Сакам погуста коса! Помагајте :/
  Како мала ми беше густа, права и тешка. Беше невозможно да се навитка. А сега ретка, кршлива ни права, ни виткана. Сакам да ми е погуста. Решение?
   
 16. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Interesna, дали се подига косата од коренот со оваа пена? средната така?
   
 17. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.045
  Допаѓања:
  20.941
  Пол:
  Женски
  Иста сум! Само кај мене до пред неколку месеци ми беше така убава и густа, бујна, ама заради диетата која ја држев, ми ослабна и коренот на косата. Сега ми е залепена, ретка, за никаде.... Сменив и шампон, на почеток беше ок, ама сега пак по старо... Хелп??
   
 18. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.861
  Допаѓања:
  19.887
  Пол:
  Женски
  ќе си земиш две јајца и ќе ги изматиш...и кје ги клајш на коса да ти поседат барем 45 минути и после ќе ја измиеш косата најнормално со шампон..ќе видиш каков ефект има каков сјај и густина се добиват..Поздрав ;)
   
 19. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  да средната и се подига од корен, мене супер ми се погоди.
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671

  веќе го имаш одговорот, престани со диета премини на нормална исхрана, инаку таму на тема како побрзо да ми расте коса? има луѓе постираат рецепти кои им ја згуснале косата меѓу кои и она со витамини во шампон, тоа мене ми ја згусна... пу пу да не се урочам! :D