1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    дали ги има пробано некои новата линија за волумен на Лореал?дали се добри колку на рекламата? :$
     
  2. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Шампонот од Елсев го користам и многу ми е добар иако си имам јас и пророден волумен ... иначе другарками пена за коса користеше и ја фенираше косата и имаше баш многу волумен :)
     
  3. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    мене за волумен на коса ми беа многу добри производите на сансилк (сега не ги носат овде повеќе)
    од нивеа е добар, а од лореал не ми беше ништо посебно (тој во лилава амбалажа-за волумен)
    од тафт имав лосион за волумен беше преодличен, немам зборови, ама и него не го носат сега во мк...
    не знам какви се производите од авон, доста имаат тие за волумен... :?:
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Купи си регенератор пена за волумен од НИВЕА ;) :) :) :)
     
  5. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ја сушиш косата, навали ја главата надолу и така суши ја косата. Има некој ефект :?:
     
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Дали некој ја имате пробано пудрава од Тафт за волумен. Отсега ја има и кај нас.

    На прстите се наросува малку пудра и се нанесува на косата. Не ја слепува.
    Кутивчето има само 10гр., но е наведено дека има за 50 пати употреба.
    Чини околу 180ден.

    Еве слика:http://www.taft.de/index.php?id=2662
     
  7. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    Ке си напраиш маска за коса со мед и едно јајце цело и ке исцедиш половинка од лимон ! Проверено и сигорно ! ;)
     
  8. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Мене косата ми е долга малку кадрава а проблемот ми е тоа што горе на корените секогаш ми е така посплескана, а надолу бујна. Секогаш ја поддигнувам горе со шнолки да не изгледа смешно, но ме нервира зошто не ми е бујна исто како надолу, што да правам знае ли некој со сличен проблем? Инаку имам средно густа коса... :)
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Уф,исто ко мене.Шо убава виткана си бев цела,ама најверојатно заради фарбањето,шатирањето,локните ми се изгубија,само надолу имам а горе ми е права.Косата ми стана тенка дури темето почна да ми се прогледува :| Се плашам најискрено.....
    За да добиеш на волумен,суши ја косата со главата надолу.Додека е мокра стави и пена убаво одозгора до долу,малку шприцни лак,и сушти ја надолу а потоа остави ја сама да се досуши.Потоа стави и уште малку пена,и мене ми успева.
    Само спас за тенка коса-има? :sweat:
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Исто и јас, порано ја пеглав, после почнав да ја фарбам, ама еве веќе 3 години не ја пеглам, 1 година не ја фарбам, сакам природна како што ми е. Ја пуштам долга затоа што така ми е убава и што е најтрагично си ја сакам мојата назад.. глупава бев кога ме тераа ајде испеглај се да те видиме со права :(

    Инаку ја тапирам некогаш горе за да не ми биде таква, ама после тоа ми е цела размрсена и едвај после миење ја расчешлувам. Осеќам дека целата ми се кине а на чешелот влакна еден куп :(

    Можеби има некои природни маски за нахранување на корените... или не знам, ако знае некој нека кажува Pls :)
     
  11. mona.liza

    mona.liza Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    47


    Стави бебешка пудра во прав.Јас најчесто Бекутан пудра во прав ставам.Косата ми има поголем волумен и не ми се масти така бргу.И кога ја тапираш,што е неопходно за поголем волумен на косата,истапираното парче коса ке го пречешлаш онака фино ке ставиш лак за коса,и продолжуваш понатаму со сотанатите парчиња коса ..... и ете ти убава коса со волуменннннн ...... :)
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Бекутан ставам кога ми се гледа дека ми е мрсна (зошто косата ја мијам 2пати неделно) па после 3-тиот ден откако ќе ја измијам осеќам дека ми е мрсна и тогаш бекутанот, а инаку ќе пробам како што ми кажа фала за советот мона.лиза :) :*
     
  13. mona.liza

    mona.liza Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    47

    Нема на што,погледни на you tube некои клипчиња за да можеш убаво и прецизно да ја истапираш косата
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    ЈА пробала некоја пудрата во прав за волумен,на Тафт?
     
  15. mona.liza

    mona.liza Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    47

    Ја имам пробано но не е ништо посебно,ништо подобра од Бекутан пудрата која ја користам и која патем е поефтина од оваа ;)
     
  16. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Јас за поголем волумен понекогаш се тапирам, но најчесто се фенирам со главата надолу и имам екстра волумен.. советче мало. :D
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Решение : Шаума зелениот :)
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    шампони и редовно тапирање,само тоа! :D
     
  19. sweettwist

    sweettwist Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    219
    Мојата коса е прва и без никаков волумен ..... го користам шампонот од авон за волумен на косата оној од advance techniques и пред сушење со фен ставам пена за волумен од истата линија од авон... делува и тоа како ми ја прави бујна и мн мека..... :D :D
     
  20. Radiance

    Radiance Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    170
    100% working: Белка од јајце.