Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

 1. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.120
  Пол:
  Женски
  дали ги има пробано некои новата линија за волумен на Лореал?дали се добри колку на рекламата? :$
   
 2. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  36.462
  Шампонот од Елсев го користам и многу ми е добар иако си имам јас и пророден волумен ... иначе другарками пена за коса користеше и ја фенираше косата и имаше баш многу волумен :)
   
 3. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  мене за волумен на коса ми беа многу добри производите на сансилк (сега не ги носат овде повеќе)
  од нивеа е добар, а од лореал не ми беше ништо посебно (тој во лилава амбалажа-за волумен)
  од тафт имав лосион за волумен беше преодличен, немам зборови, ама и него не го носат сега во мк...
  не знам какви се производите од авон, доста имаат тие за волумен... :?:
   
 4. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.793
  Пол:
  Женски
  Купи си регенератор пена за волумен од НИВЕА ;) :) :) :)
   
 5. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  1.619
  Пол:
  Женски
  Кога ќе ја сушиш косата, навали ја главата надолу и така суши ја косата. Има некој ефект :?:
   
 6. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  Дали некој ја имате пробано пудрава од Тафт за волумен. Отсега ја има и кај нас.

  На прстите се наросува малку пудра и се нанесува на косата. Не ја слепува.
  Кутивчето има само 10гр., но е наведено дека има за 50 пати употреба.
  Чини околу 180ден.

  Еве слика:http://www.taft.de/index.php?id=2662
   
 7. J.Lo91

  J.Lo91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  13
  Ке си напраиш маска за коса со мед и едно јајце цело и ке исцедиш половинка од лимон ! Проверено и сигорно ! ;)
   
 8. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Мене косата ми е долга малку кадрава а проблемот ми е тоа што горе на корените секогаш ми е така посплескана, а надолу бујна. Секогаш ја поддигнувам горе со шнолки да не изгледа смешно, но ме нервира зошто не ми е бујна исто како надолу, што да правам знае ли некој со сличен проблем? Инаку имам средно густа коса... :)
   
 9. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.353
  Допаѓања:
  66.558
  Уф,исто ко мене.Шо убава виткана си бев цела,ама најверојатно заради фарбањето,шатирањето,локните ми се изгубија,само надолу имам а горе ми е права.Косата ми стана тенка дури темето почна да ми се прогледува :| Се плашам најискрено.....
  За да добиеш на волумен,суши ја косата со главата надолу.Додека е мокра стави и пена убаво одозгора до долу,малку шприцни лак,и сушти ја надолу а потоа остави ја сама да се досуши.Потоа стави и уште малку пена,и мене ми успева.
  Само спас за тенка коса-има? :sweat:
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Исто и јас, порано ја пеглав, после почнав да ја фарбам, ама еве веќе 3 години не ја пеглам, 1 година не ја фарбам, сакам природна како што ми е. Ја пуштам долга затоа што така ми е убава и што е најтрагично си ја сакам мојата назад.. глупава бев кога ме тераа ајде испеглај се да те видиме со права :(

  Инаку ја тапирам некогаш горе за да не ми биде таква, ама после тоа ми е цела размрсена и едвај после миење ја расчешлувам. Осеќам дека целата ми се кине а на чешелот влакна еден куп :(

  Можеби има некои природни маски за нахранување на корените... или не знам, ако знае некој нека кажува Pls :)
   
 11. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47


  Стави бебешка пудра во прав.Јас најчесто Бекутан пудра во прав ставам.Косата ми има поголем волумен и не ми се масти така бргу.И кога ја тапираш,што е неопходно за поголем волумен на косата,истапираното парче коса ке го пречешлаш онака фино ке ставиш лак за коса,и продолжуваш понатаму со сотанатите парчиња коса ..... и ете ти убава коса со волуменннннн ...... :)
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Бекутан ставам кога ми се гледа дека ми е мрсна (зошто косата ја мијам 2пати неделно) па после 3-тиот ден откако ќе ја измијам осеќам дека ми е мрсна и тогаш бекутанот, а инаку ќе пробам како што ми кажа фала за советот мона.лиза :) :*
   
 13. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47

  Нема на што,погледни на you tube некои клипчиња за да можеш убаво и прецизно да ја истапираш косата
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.607
  Пол:
  Женски
  ЈА пробала некоја пудрата во прав за волумен,на Тафт?
   
 15. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47

  Ја имам пробано но не е ништо посебно,ништо подобра од Бекутан пудрата која ја користам и која патем е поефтина од оваа ;)
   
 16. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Јас за поголем волумен понекогаш се тапирам, но најчесто се фенирам со главата надолу и имам екстра волумен.. советче мало. :D
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Решение : Шаума зелениот :)
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. smiley-32

  smiley-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  510
  шампони и редовно тапирање,само тоа! :D
   
 19. sweettwist

  sweettwist Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  219
  Мојата коса е прва и без никаков волумен ..... го користам шампонот од авон за волумен на косата оној од advance techniques и пред сушење со фен ставам пена за волумен од истата линија од авон... делува и тоа како ми ја прави бујна и мн мека..... :D :D
   
 20. Radiance

  Radiance Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  170
  100% working: Белка од јајце.