Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

 1. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47

  Како се нанесува белката ........ колку време е потребно да стои на косата? Те молам дај ни малку повеќе информации :)

  Поздравче!
   
 2. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Јас кога ставав порано, пред да ја измијам косата, нанесував цело јајце и така да седи 15-тина минути.
  Ама немаше некои резултати, освен што од јајцето малку лошо мириса косата :P
   
 3. Radiance

  Radiance Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  170
  Значи треба само белката од јајцето затоа што има протеини и ја збогатува косата со потребни состојки и ја прави со поголем волумен.
  Се става едно 10 минути пред да се измие косата, да се трие темелно до коренот да дојде белката и да се остави да стои едно 7-8 минути и потоа да се измие само со вода, ништо друго. За подобар мирис користете некој лак што не ја стврднува косата. со шампон ако ја миете целата белка ќе ја измиете и ефект ќе нема.
   
 4. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
  Незнам дали претходно е пишувано за овој производ. Се работи за Taft instant volume powder. Значи, пудата во прав се нанесува на сува коса и потоа се обликува. Наменета е за зголемување на волуменот. Јас го нанесувам кога косата ми е исфенирана, нанесувам малку на коренот и потоа ја обликувам со раце. Навистина станува побујна. Исто така е спас и за масна коса ако немате време да ја измите.
  Иако пудрата е бела, но воопшто не се приметува на косата (јас имам дури црна коса). Го има по маркетите.
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   8,2 KB
   Прегледи:
   322
  • taft.jpg
   taft.jpg
   Големина на фајлот:
   6,9 KB
   Прегледи:
   321
  На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  Јас прашував на 7ма страница, ама веќе го купив.
  Не се познава белата пудра (многу е ситна, не е како бебешките пудри) и дава волумен.
  Корисен и како сув шампон. :!:
  Но, има ефект на ГЕЛ. Значи, ја зацврстува косата. Е, тоа не ми се допадна... :x
   
 6. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  2.613
  Ако сакате бујна коса ви го препорачувам шампонот од Loreal Elseve за волумен на косата. Исто така јас одкако ќе ја измијам ставам пена од Taft и ја сушам убаво со фем и тоа ми помага.
   

  Прикачени фајлови:

 7. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.607
  Пол:
  Женски
  Јас баш ја гледав во јуник и се мислев,прашав претходно тука,ама не добив некој одговор.Кажи ми се губи после белото?
  Зошто јас имам црна коса и многу ме нервира така како првут да ми се познава,а шампони не сакам за волумен зошто цела коса ќе биде како бујна,јас баш само коренот сакам некогаш кога одам негде да ја подигнам малку,ама не ми успева дека имам тешка коса,па ме интересира ова пудрава многу.
  Мајка ми ми кажа дека уште во нејзино време се користело,баш имала користено,и баш делувало за волумен.
   
 8. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.561
  Пол:
  Женски
  Јас си имам проблем со овој волумен, кога ќе се избањам косата ми е чудо, а недај боже уште фенот да го пуштам и да ја издувам ќе бидам како од хорор филм. :lol:
  Имам една другарка таа воопшто нема волумен, кога ќе се избања ја суши со фен ја расчешлува и така во текот на денот и е побујна.
   
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  Не се познава бело воопшто, затоа што не е како бебешка пудра, многу поситна пудра е и си впива некако. Само што остава ефект на гел - ја зацврстува косата како гел да имаш ставено на глава.

  Дали некој има пробано спреј за волумен од Лореал (Од лилавиот). Околу 260 ден. е, има околу 200мл. дали ја слепува косата како гел?
   
 10. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
  Бидејќи гледам има интерес за пудрава на Тафт, морам да докажам дека сепак не е чудотворна. Се согласувам со Грл дека има ефект на гел или лак, неможам да дефинирам. Денес на пример претерав малку во ставањето и иако убаво изгледаше имав чувство како да имам перика на главата.
  Сепак мене најмногу ми врши работа кога немам време за миење на косата, односно како сув шампон.
   
 11. chocolate.chick

  chocolate.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  642
  За повеќе волумен, доколку косата ја пеглаш не ја пеглај надоле кон ремениците, туку над главата.Истото важи и доколку се фенираш.
  Доколку косата ја виткаш, не ја миј косата додека се тушираш, туку посебно, наведната во кадата или туш кабината за потоа од кога ќе ја исушиш и извиткаш ќе има повеќе волумен. :)
   
 12. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  7.222
  Колку пари е ?
   
 13. Aleksa.1

  Aleksa.1 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Ова е добро,или пак наведни ја главата надолу и суши ја косата,но сепак пред тоа користи соодветен шампон и некоја маска не е на одмет :emo:
   
 14. Aleksa.1

  Aleksa.1 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Ова можеш да го сториш и со пудра во прав за бебиња,за да не ти биде мрсна косата и мал волумен,а онаа наменската се знае е подобро решение :emo:
   
 15. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  1.022
  Незнам за вас, ама јас одкога почнав да користам шампон и регенератор Wash and go од коприва косата ми добива неверојатен волумен ! :D
   
 16. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Ништо од ова не ми се прави, за волумен јас лично само тапирање практикувам. Но не вакво
  [​IMG]
  туку ваква, подискретно, колку да не е од крава залижана
  [​IMG]
   
 17. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Јас незнам да си ја натапирам :( Ај ако сакате кажете ми постепено како се прави и каков чешел треба.
   
 18. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Any help for me? :?:
   
 19. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  1.566
  Пол:
  Женски


  http://www.youtube.com/watch?v=cCV4XZeABRo
   
 20. queennn

  queennn Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  Јас пред 1 2 години го користев шампонот wash & go и беше неверојатен! пред една недела си го купив пак и кога се избањав ке умрев.. :@ косата ми беше сплескана како и секојпат и наелектризирана до бескрај, а можеби е и од бадемовото масло, незнам.. сега како да се справам со наелектризираната коса, јас два шампоне купив сега неможам пак да купувам :( ??