1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

  1. mona.liza

    mona.liza Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    47

    Како се нанесува белката ........ колку време е потребно да стои на косата? Те молам дај ни малку повеќе информации :)

    Поздравче!
     
  2. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Јас кога ставав порано, пред да ја измијам косата, нанесував цело јајце и така да седи 15-тина минути.
    Ама немаше некои резултати, освен што од јајцето малку лошо мириса косата :P
     
  3. Radiance

    Radiance Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    170
    Значи треба само белката од јајцето затоа што има протеини и ја збогатува косата со потребни состојки и ја прави со поголем волумен.
    Се става едно 10 минути пред да се измие косата, да се трие темелно до коренот да дојде белката и да се остави да стои едно 7-8 минути и потоа да се измие само со вода, ништо друго. За подобар мирис користете некој лак што не ја стврднува косата. со шампон ако ја миете целата белка ќе ја измиете и ефект ќе нема.
     
  4. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Незнам дали претходно е пишувано за овој производ. Се работи за Taft instant volume powder. Значи, пудата во прав се нанесува на сува коса и потоа се обликува. Наменета е за зголемување на волуменот. Јас го нанесувам кога косата ми е исфенирана, нанесувам малку на коренот и потоа ја обликувам со раце. Навистина станува побујна. Исто така е спас и за масна коса ако немате време да ја измите.
    Иако пудрата е бела, но воопшто не се приметува на косата (јас имам дури црна коса). Го има по маркетите.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      8,2 KB
      Прегледи:
      323
    • taft.jpg
      taft.jpg
      Големина на фајлот:
      6,9 KB
      Прегледи:
      322
    На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Јас прашував на 7ма страница, ама веќе го купив.
    Не се познава белата пудра (многу е ситна, не е како бебешките пудри) и дава волумен.
    Корисен и како сув шампон. :!:
    Но, има ефект на ГЕЛ. Значи, ја зацврстува косата. Е, тоа не ми се допадна... :x
     
  6. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Ако сакате бујна коса ви го препорачувам шампонот од Loreal Elseve за волумен на косата. Исто така јас одкако ќе ја измијам ставам пена од Taft и ја сушам убаво со фем и тоа ми помага.
     

    Прикачени фајлови:

  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас баш ја гледав во јуник и се мислев,прашав претходно тука,ама не добив некој одговор.Кажи ми се губи после белото?
    Зошто јас имам црна коса и многу ме нервира така како првут да ми се познава,а шампони не сакам за волумен зошто цела коса ќе биде како бујна,јас баш само коренот сакам некогаш кога одам негде да ја подигнам малку,ама не ми успева дека имам тешка коса,па ме интересира ова пудрава многу.
    Мајка ми ми кажа дека уште во нејзино време се користело,баш имала користено,и баш делувало за волумен.
     
  8. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Јас си имам проблем со овој волумен, кога ќе се избањам косата ми е чудо, а недај боже уште фенот да го пуштам и да ја издувам ќе бидам како од хорор филм. :lol:
    Имам една другарка таа воопшто нема волумен, кога ќе се избања ја суши со фен ја расчешлува и така во текот на денот и е побујна.
     
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Не се познава бело воопшто, затоа што не е како бебешка пудра, многу поситна пудра е и си впива некако. Само што остава ефект на гел - ја зацврстува косата како гел да имаш ставено на глава.

    Дали некој има пробано спреј за волумен од Лореал (Од лилавиот). Околу 260 ден. е, има околу 200мл. дали ја слепува косата како гел?
     
  10. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Бидејќи гледам има интерес за пудрава на Тафт, морам да докажам дека сепак не е чудотворна. Се согласувам со Грл дека има ефект на гел или лак, неможам да дефинирам. Денес на пример претерав малку во ставањето и иако убаво изгледаше имав чувство како да имам перика на главата.
    Сепак мене најмногу ми врши работа кога немам време за миење на косата, односно како сув шампон.
     
  11. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    За повеќе волумен, доколку косата ја пеглаш не ја пеглај надоле кон ремениците, туку над главата.Истото важи и доколку се фенираш.
    Доколку косата ја виткаш, не ја миј косата додека се тушираш, туку посебно, наведната во кадата или туш кабината за потоа од кога ќе ја исушиш и извиткаш ќе има повеќе волумен. :)
     
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Колку пари е ?
     
  13. Aleksa.1

    Aleksa.1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ова е добро,или пак наведни ја главата надолу и суши ја косата,но сепак пред тоа користи соодветен шампон и некоја маска не е на одмет :emo:
     
  14. Aleksa.1

    Aleksa.1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ова можеш да го сториш и со пудра во прав за бебиња,за да не ти биде мрсна косата и мал волумен,а онаа наменската се знае е подобро решение :emo:
     
  15. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Незнам за вас, ама јас одкога почнав да користам шампон и регенератор Wash and go од коприва косата ми добива неверојатен волумен ! :D
     
  16. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Ништо од ова не ми се прави, за волумен јас лично само тапирање практикувам. Но не вакво
    [​IMG]
    туку ваква, подискретно, колку да не е од крава залижана
    [​IMG]
     
  17. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Јас незнам да си ја натапирам :( Ај ако сакате кажете ми постепено како се прави и каков чешел треба.
     
  18. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Any help for me? :?:
     
  19. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски


    http://www.youtube.com/watch?v=cCV4XZeABRo
     
  20. queennn

    queennn Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Јас пред 1 2 години го користев шампонот wash & go и беше неверојатен! пред една недела си го купив пак и кога се избањав ке умрев.. :@ косата ми беше сплескана како и секојпат и наелектризирана до бескрај, а можеби е и од бадемовото масло, незнам.. сега како да се справам со наелектризираната коса, јас два шампоне купив сега неможам пак да купувам :( ??