Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

 1. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  1.360
  Пол:
  Женски
  девојки за волумен која е подобра тафт за волумен или од нивеа пената што е за волумен, јас ја користам од нивеа за кадрава коса ама волумен не дава ако може и знаете да ме посочите :* ви благодарам
   
 2. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  239
  Моментално го користам овој шампон од Авон и задоволна сум сега за сега :) [​IMG]
   
 3. alekcoki

  alekcoki Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  30
  Имам премногу мека коса и покрај тоа што ја фарбав често , постојано ми беше без волумен , мека и брзо ми се мрсеше.Пред некое време земав wash and go од коприва ставив 2 ампули б комплекс, ставам жќредовно маска од масла ( рицинусово, маслиново со ампула б комплекс и жолчка ) , косата ми доби неверојатен волумен и не ми се мрси ни по 4 дена шо никогаш не ми се случило претходно.Ставам по малку и пудра во прав пред легнуванје на коренот.Сега дали е до шампонот , маската или пудрата не знам , ама ваква комбинација ми се покажа одлична :)
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.474
  И јас истото ќе го прашував. :)
  Го меркав прееска, 265 денари, се става и на мокра или на сува коса, претпоставувам првенствено е средство за обликување за волумен, но дали ја лепи косата, да не ја мрси дополнително?
  [​IMG]
   
 5. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Не знам за производите, не сум користела некој производ за поголем волумен. Волумен сум добивала од користење на рицинусовото масло, и на шампонот со лук. :D
  Но открив и нешто ново! :!:
  Таа маската за осветлување на косата со мед и маслиново масло... го пробав вчера, и косата никогаш немала поголем волумен, а истовремено косата е мека, и сјајна! And I'm not just saying that! :!:
   
 6. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.250
  Најголем волумен се добива кога на масна коса се става бебешка пудра во прав по целата должина на косата и се остава неколку часови да отстои за да се впие белилото (јас ова го правам пред да си легнам)
  Утредента се чешлам и косата ми е бујна и убава.
  Колку се смеев пред некоја недела кога една колешка ми даде комплимент колку ми била густа косата, а нема врска :D
  Не и ја кажав тајната ]:)
   
  На Name и Trendafilka им се допаѓа ова.
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.474
  Еве една фина рецензија за производот
  http://www.kremasica.com/kosa-recenzije ... -kose.html

  се' убаво, само девојката кажува дека косата нема сјај, повеќе делува мат, ниту некој посебно убав мирис... што е малку разочарувачко. :(
  Ама од друга страна - не може да се има и волумен и сјај и здрава коса и прекрасен мирис и лелеавост.
  Или може?
  :(
   
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.250
  Mоже :)
  Делува мат, ама ќе размачкаш една капка од силиконските капки на рацете и нежно ќе ја поминеш косата и нема да биде мат, јас така правам ако уште имам бело на некои места, а можеш и да ја напрскаш целата коса со спреј за сјај - [​IMG] или [​IMG]

  p.s. Ова си се надополнувам од вчера :lol:
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Сабајлето купив АД капки,девојката во аптека ми кажа да не ги сипувам во шампон туку да ги ставам на влажна коса и да не ги мијам,па ќе ви кажам за резултатот :)
   
 10. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.438
  Пол:
  Женски
  Моментално сум преоптоварена со својава коса бидејќи приметив ми е во многу лоша состојба. Многу почесто ми се мрси и сплеснува и само еден ден ми е убава.

  Баш гледам по нетов и собирам информации што да купам за да ја опоравам малку и да и го вратам волуменот. Како и многу други грешам при изборот на средства за нега на косата. Најчесто земав според убавата амбалажа, името на производот или пак мислам што поскапо тоа поубаво.

  Но, во последно време само ги читам состојките кои влегуваат во составот на средството. Па разбрав дека за поголем волумен треба да ги купуваме оние средства кои во својот состав содржат пантенол кој ја обезбедува потребната хидратација на косата и ја зголемува дебелината на влакното.
  Освен пантенолот се препорачуваат и средства со екстракти од жожоба и рузмарин.

  Исто така, може да се добие подобар волумен со помош на маски кои може самите да ги спремите:
  (може на повеќето им се познати,али за секој случај)

  1)Направете смеса од жолчка од јајце, една лажичка квасец во прав и додадете сув рузмарин или жалфија. Оваа смеса загрејте ја и нанесете ја на корените. Доволно е да делува 30 минути.

  2)Помешајте една лажичка мед , една жолчка и една лажичка коњак. Оставете да дејствува околу 15 минути и потоа измијте ја косата со детски шампон.

  или

  3)Направете смеса од минерална вода и мек црн леб и нанесете ја на корените. Доволни се 10 минути за да вашата коса добие волумен.
   
  На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Unica

  Unica Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2010
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  600
  Јас користам производ од Schwarzcopf некој вид на пења е, се става после миење на косата, на корените и има ефект. А може да пробаш и некои шампони, мислам дека би требало да помогнат, или евентуално тапирање :) А домашни третмани не знам..
   
 12. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Според мене Шаума дава волумен и тие од АВОН за волумен што се :D
   
 13. kristina123456

  kristina123456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  и мене од Wash & Go ми се наполни косата со првут сега ми текна дека така се викасе
   
 14. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  1.360
  Пол:
  Женски
  Девојки оваа пена за коса од тафт за волумен што е има ефект, дава волумен или само за 2, 3 часа трае волуменот, има некој искуство ? :wasntme:
   

  Прикачени фајлови:

 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  ^^
  Имам пишано и поназад во темава за пенава.
  Јас уште ја користам оваа, во меѓувреме пробав други, ама оваа најдобра ми се покажа.
  Мене ми ја прави косата ептен волуменаста, а колку стои така не сум приметила. Обично во спиење си спласнува косата.
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Зависи од типот на косата, ќе си испробаш повеќе шампони ќе смениш и ќе видиш кој ти одговара.

  Јас на пример ако користам еден ист постојатно, косата ми се мрси за кратко време, коренот е сплескан, а надолу имам волумен. Поточно се електризира. Сеуште не сум нашла некој идеален за да ми даде поголем волумен во коренот. Евентуално малку тапирање само тоа помага.

  Wash&Go, Head&Shoulders, овие од Авон, никој ама баш никој не ми одговара. Од Нивеа исто, Palmolive исто така. Мислам толку ги имаат извештачено шампониве, не можеш да најдеш шампон како порано што имаше, памтам како малечка, а и гледам по слики, еднаш неделно сум ја миела косата абе волумен во корен колку сакаш, ни првут ни мрсење ни ништо. Природно убава коса, сите ми завидуваа, а сега... :worried: нема кавалитет, џабе е пари фрлање. |(
   
 17. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  568
  Има многу шампони за волумен, но исто така сум слушнала дека ако ја сушиш косата со наведната глава надолу, потоа кога ќе ја исправиш ќе има поголем волумен, но :!: јас не сум го пробала ова...
   
 18. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  10.900
  Пол:
  Женски
  Јас го користам од Нивеа шампонот за волумен и задоволна сум ...а да и секогаш ја сушам косата надоле,има ефект ;) :)
   
 19. lollipop93

  lollipop93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  86
  А точно каков шампон и регенератор пошто мн се .. :hai:
   
 20. lollipop93

  lollipop93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  86
  Леле и кај мене е така надолу е бујна а кај коренот е спескана,си најде ли некој шампон шо ти одговара кажувај ако си :) Да го решиме и мојот проблем :hai: