1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.764
    Допаѓања:
    8.769
    Пол:
    Женски
    девојки за волумен која е подобра тафт за волумен или од нивеа пената што е за волумен, јас ја користам од нивеа за кадрава коса ама волумен не дава ако може и знаете да ме посочите :* ви благодарам
     
  2. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Моментално го користам овој шампон од Авон и задоволна сум сега за сега :) [​IMG]
     
  3. alekcoki

    alekcoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    31
    Имам премногу мека коса и покрај тоа што ја фарбав често , постојано ми беше без волумен , мека и брзо ми се мрсеше.Пред некое време земав wash and go од коприва ставив 2 ампули б комплекс, ставам жќредовно маска од масла ( рицинусово, маслиново со ампула б комплекс и жолчка ) , косата ми доби неверојатен волумен и не ми се мрси ни по 4 дена шо никогаш не ми се случило претходно.Ставам по малку и пудра во прав пред легнуванје на коренот.Сега дали е до шампонот , маската или пудрата не знам , ама ваква комбинација ми се покажа одлична :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt и bebaa им се допаѓа ова.
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    И јас истото ќе го прашував. :)
    Го меркав прееска, 265 денари, се става и на мокра или на сува коса, претпоставувам првенствено е средство за обликување за волумен, но дали ја лепи косата, да не ја мрси дополнително?
    [​IMG]
     
  5. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Не знам за производите, не сум користела некој производ за поголем волумен. Волумен сум добивала од користење на рицинусовото масло, и на шампонот со лук. :D
    Но открив и нешто ново! :!:
    Таа маската за осветлување на косата со мед и маслиново масло... го пробав вчера, и косата никогаш немала поголем волумен, а истовремено косата е мека, и сјајна! And I'm not just saying that! :!:
     
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Најголем волумен се добива кога на масна коса се става бебешка пудра во прав по целата должина на косата и се остава неколку часови да отстои за да се впие белилото (јас ова го правам пред да си легнам)
    Утредента се чешлам и косата ми е бујна и убава.
    Колку се смеев пред некоја недела кога една колешка ми даде комплимент колку ми била густа косата, а нема врска :D
    Не и ја кажав тајната ]:)
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Name и Trendafilka им се допаѓа ова.
  7. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Еве една фина рецензија за производот
    http://www.kremasica.com/kosa-recenzije ... -kose.html

    се' убаво, само девојката кажува дека косата нема сјај, повеќе делува мат, ниту некој посебно убав мирис... што е малку разочарувачко. :(
    Ама од друга страна - не може да се има и волумен и сјај и здрава коса и прекрасен мирис и лелеавост.
    Или може?
    :(
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Mоже :)
    Делува мат, ама ќе размачкаш една капка од силиконските капки на рацете и нежно ќе ја поминеш косата и нема да биде мат, јас така правам ако уште имам бело на некои места, а можеш и да ја напрскаш целата коса со спреј за сјај - [​IMG] или [​IMG]

    p.s. Ова си се надополнувам од вчера :lol:
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Сабајлето купив АД капки,девојката во аптека ми кажа да не ги сипувам во шампон туку да ги ставам на влажна коса и да не ги мијам,па ќе ви кажам за резултатот :)
     
  10. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Моментално сум преоптоварена со својава коса бидејќи приметив ми е во многу лоша состојба. Многу почесто ми се мрси и сплеснува и само еден ден ми е убава.

    Баш гледам по нетов и собирам информации што да купам за да ја опоравам малку и да и го вратам волуменот. Како и многу други грешам при изборот на средства за нега на косата. Најчесто земав според убавата амбалажа, името на производот или пак мислам што поскапо тоа поубаво.

    Но, во последно време само ги читам состојките кои влегуваат во составот на средството. Па разбрав дека за поголем волумен треба да ги купуваме оние средства кои во својот состав содржат пантенол кој ја обезбедува потребната хидратација на косата и ја зголемува дебелината на влакното.
    Освен пантенолот се препорачуваат и средства со екстракти од жожоба и рузмарин.

    Исто така, може да се добие подобар волумен со помош на маски кои може самите да ги спремите:
    (може на повеќето им се познати,али за секој случај)

    1)Направете смеса од жолчка од јајце, една лажичка квасец во прав и додадете сув рузмарин или жалфија. Оваа смеса загрејте ја и нанесете ја на корените. Доволно е да делува 30 минути.

    2)Помешајте една лажичка мед , една жолчка и една лажичка коњак. Оставете да дејствува околу 15 минути и потоа измијте ја косата со детски шампон.

    или

    3)Направете смеса од минерална вода и мек црн леб и нанесете ја на корените. Доволни се 10 минути за да вашата коса добие волумен.
     
    На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Јас користам производ од Schwarzcopf некој вид на пења е, се става после миење на косата, на корените и има ефект. А може да пробаш и некои шампони, мислам дека би требало да помогнат, или евентуално тапирање :) А домашни третмани не знам..
     
  12. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Според мене Шаума дава волумен и тие од АВОН за волумен што се :D
     
  13. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    и мене од Wash & Go ми се наполни косата со првут сега ми текна дека така се викасе
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.764
    Допаѓања:
    8.769
    Пол:
    Женски
    Девојки оваа пена за коса од тафт за волумен што е има ефект, дава волумен или само за 2, 3 часа трае волуменот, има некој искуство ? :wasntme:
     

    Прикачени фајлови:

  15. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    ^^
    Имам пишано и поназад во темава за пенава.
    Јас уште ја користам оваа, во меѓувреме пробав други, ама оваа најдобра ми се покажа.
    Мене ми ја прави косата ептен волуменаста, а колку стои така не сум приметила. Обично во спиење си спласнува косата.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Зависи од типот на косата, ќе си испробаш повеќе шампони ќе смениш и ќе видиш кој ти одговара.

    Јас на пример ако користам еден ист постојатно, косата ми се мрси за кратко време, коренот е сплескан, а надолу имам волумен. Поточно се електризира. Сеуште не сум нашла некој идеален за да ми даде поголем волумен во коренот. Евентуално малку тапирање само тоа помага.

    Wash&Go, Head&Shoulders, овие од Авон, никој ама баш никој не ми одговара. Од Нивеа исто, Palmolive исто така. Мислам толку ги имаат извештачено шампониве, не можеш да најдеш шампон како порано што имаше, памтам како малечка, а и гледам по слики, еднаш неделно сум ја миела косата абе волумен во корен колку сакаш, ни првут ни мрсење ни ништо. Природно убава коса, сите ми завидуваа, а сега... :worried: нема кавалитет, џабе е пари фрлање. |(
     
  17. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Има многу шампони за волумен, но исто така сум слушнала дека ако ја сушиш косата со наведната глава надолу, потоа кога ќе ја исправиш ќе има поголем волумен, но :!: јас не сум го пробала ова...
     
  18. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Јас го користам од Нивеа шампонот за волумен и задоволна сум ...а да и секогаш ја сушам косата надоле,има ефект ;) :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    А точно каков шампон и регенератор пошто мн се .. :hai:
     
  20. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Леле и кај мене е така надолу е бујна а кај коренот е спескана,си најде ли некој шампон шо ти одговара кажувај ако си :) Да го решиме и мојот проблем :hai: