1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголем волумен на косата?

Дискусија во 'Коса' започната од anste, 16 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Џабе, ми била и кратка и долга, горе ми е таква, најверојатно дека имам поголемо чело и немам тука толку коса, шишки ептен ми стојат ама нема шанса да ги тинтрам сега, нека пркнат деца па ке правам фризури. А ептен сум моментално за шишање + прелив. Суво изгледа инаку дека ми е сама исушена, со фен тегнето веќе е друго, добива поубав сјај. Шампон како божем нов некој на Гарниер за сува коса земав, па ке видиме. А маска си користам на wella, ставам и масло. Бурен период па не сум отишла на фризер само, наредна нед обавезно одам, ми тежи веќе :lol:
    IMG_20190108_014606.jpg
     
    На beti11, Alishan30, ivanchos и 22 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Овде на сликава ти е преубава и бојата е топ.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Фала :) Сакам поладна нијанса и потемна, некако повеќе си ја сакам потемна, не сакам да сум светла, доста издржав... толку е :D
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Многу убава коса имаш, и должината и бојата ти се одлични :nod:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Ваква ти е сто пати поубава.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Kakov e toj osvetluvac?
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Деколорант + бланш = пропалитет
    Џабе си ги фрлив парите.
     
    На eta и Alisa22 им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.794
    Допаѓања:
    259.844
    За поладна нијанса тонирај сребрено малку, а за поголем волумен кај корените обиди се со сув шампон, мене сите на Балеа ми се супер, а последно користам еден виолетов, 6во1, презадоволна сум :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Денес бев, се шишав и нов прелив. Потемна е, поладна, ке видиме по неколку миења како ке биде. Прееска и фризерката се обидуваше да ми ја подкрене, ми ја фенираше нанапред, дури 10мин имав волумен :D Ја прашував зашто така? Вика како зашто, тон коса имаш и плус дебело влакно, тежи. А тие како се нанесуваат, како спреј што се?
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Мариз, истиот проблем го имам и јас. Многу волумен и горе ми е сплескана косата. Како триаголинк сум во главата :| Е сега новиот фризер убаво ми ја прави, со многу степени и барем еден месец е ок, сѐ дури пак не порасне.
     
    На CameliaMiller, Antolinaa и mariz им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Затоа долга ја носам јас, кратка ми беше како што викаш, триаголник. Пушти слика една ако сакаш, ако не тука во лп, дај идеја да сменам и јас :D
     
    На Rebecca_R, CameliaMiller и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Се немам шишано од јули баш пред пораѓај, не сакаш сега да ме видиш :tmi: Нареден месец ќе одам на фризер и ќе ти пратам слика. Инаку овој мојов и кратка убаво ја степенува. Му викам пери-носи и си знае. Кај имам јас време да се ц'цкам и средувам секој втор ден :shake:
     
    На Rebecca_R, CameliaMiller и mariz им се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @NarCis@ @mariz
    Јас таков проблем имам кога ставам регенератор - косата тогаш ми е тешка и немам волумен кај корените.
    Имам забележано дека кај мене шампон и начин на сушење имаат најголема улога во тоа дали ке имам волумен или ке ми е сплескана.
     
    На CameliaMiller, NarCis@ и mariz им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.794
    Допаѓања:
    259.844
    Да, баш како спреј се, ти имаш доста темна природна боја па можеш да купиш некој темен, оти обично знаат да остават бело ако не се исклацкани доволно :)
    Мене ми е спас за да не бидам како сплескана во корени, ај сега пак пократка е па ја оправам некако, кога до гз беше хаос. Доле огромна, во корен залепена :) само сув шампон ме спасува а кога ја виткам и малку ја тапирам.
     
    На Rebecca_R и mariz им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Не користам регенератор одамна, али да, полошо беше така. Сега само од млекото на Балеа ставам на врвовите и толку. Ја сушам природно, без фен. Само степенот средува ситуација привремено, сѐ дури не порасне пак.
     
    На CameliaMiller, mariz и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И било кој регенератор да користев ист ефект имав - сплескана коса. Сега го користам спрејот на глис (црно паковање со златно капаче) и океј е.

    Пример, со тврдиот шампон на лаш за масна коса добивам најмногу волумен, кога користам h&s исто така. Е затоа кога користам некој шампон за оштетена коса или некој рандом шампон од балеа косата ми е просечна т.е. сплескана. Исто така, кога ја чешлам косата пред миење а потоа само ја сушам нежно со крпа, повторно имам поголем волумен. Кога ја сушам целосно природно, ја закачувам со шноли за побрзо да ми се исуши и подобар ефект имам. Да напоменам само дека имам виткана коса. :)
     
    На mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    И мене ми е виткана, поточно благо виткана, не се локни :) И прв ден е супер, ама само ако ја исушам природно, втор ден веќе се исправува и толку. Го имам спрејчето на глис, ама мене некако не ми се погоди. Сега зедов шампон на Елсев за мрсен корен и суви врвови, па ќе видам како ќе биде.
     
    На CameliaMiller, senza.parole и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Би ти препорачала да пробаш од овие шампони, зависно од тоа каков тип на коса имаш. Јас го користев Jumping-Juniper, агресивен е прилично и моментално сум на пауза од него. Ама затоа од него косата ми беше ептен волуменозна и виткана. А сега видов, има шампон за виткана коса, можеби ке има ефект.


    Едит: имаат и за волумен - Seanik

    Во план бев да им дадам шанса и на тврдите шампони на Алверде, ама не ги најдов и остана тоа за тоа. При крај ми е h&s па може да им дадам шанса.

     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Ќе ги ѕирнам, фала ти :) Јас имам волумен, ама коренот брзо се сплеснува, уствари тоа ми е проблемот. Косата ми претрпе големи промени последните 2 години, премногу ја фарбав и сменив многу бои, па се оштети и едвај наоѓав шампони и маски што ќе ја оправат колку-толку. Само ножици помогнаа :|
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Кој е фризерот и колку зема за шишање? :)