1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до подолга, поздрава, посјајна, но сепак фарбана коса?

Дискусија во 'Коса' започната од bastet, 23 мај 2013.

 1. bastet

  bastet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  94
  Ја отварам оваа тема со цел да го вратиме здравиот изглед на нашата фарбана коса. Имам читано за доста маски и средства за ваков проблем, па решив да споделам со Вас, а и Вие доколку знаете нешто за да и помогнеме на нашата коса. :wasntme:
   
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.031
  Еве мене ми е долга, а фарбана косата. Не е нешто многу здрава зошто треба да ја шишнам, ама тоа е само на врвовите. Кога ми е свежо фарбана ми е сјајна (зависи и од бојата), а после нели се бледи бојата и не може да се очекува како на тв рекламите да биде. Ја фарбам во коренот, ама на пр. секое 3то фарбање (пр. кажувам не ми е правило) ја фарбам цела за изедначување и да добие сјај.
  Според мене треба да се користи шампон што знае да направи убава пена и да ја измие косата темелно. Потоа треба да се стави регенератор, обавезно. Пожелно е од време на време да се става маска (купена ставам), а уште подобро и ако знаете да си направите сами дома без хемикалии.
  И да, треба да се шишнува косата на секои 2-3 месеци според мене, само по некој сантим кај што е испуканото и расцветаното и побрзо расте.
  Не е некоја филозофија, ама треба време косата да се навикне и да се опорави. Барем кај мене требаше, ама се исплатеше.
   
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.091
  Допаѓања:
  7.632
  Не се фарбам, не се пеглам, ама косата ми се расцветува и никако да ја пуштам долга да ми порасне. Ја кратам на 2-3 месеци, а ќе се фарбам кога ќе имам бели влакна, инаку вака не. Не сакам на 50 год на имам 5 влакна на глава.
   
 4. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  479
  Јас мојата коса ја фарбам повеќе од 5 години и сум ги пробала скоро сите нијанси на светла и темна боја за коса.Косата многу брзо ми расте - немам никаков проблем околу тоа.Не ја шишам многу често - до 3 пати најмногу годишно.Косата е најсјајна кога е најтазе фарбана,но колку почесто се мие бојата опаѓа и нормално е да се губи сјајот нели.Од Oriflame има едни капки за посветла и потемна коса и се наменети баш за сјај на косата тие исто така би помогнале колку - толку.Друго што е битно е да не се фарба косата почесто од 2.5 недели зошто ако се фарба почесто хидрогенот го гори влакното и косата ќе ни стане како на матла.Јас никогаш не ја фарбам косата кога одам на одмор,сум приметила и дека сонцето знае да ми ја изгори косата,па затоа си ја оставам за фарбање од кога ќе се вратам од одмор.
  Многу битно е и со каков шампон ја миеме.Мене најмногу ми одговараат шампоните од Avon (зелениот шампон 2 во 1 заедно со зелените силиконски капки) или приближно како нив шампоните на Oriflame (жолтиот шампон во истата колекција има жолти силиконски капки) :D .Одбегнувам колку што е можно повеќе да не ја сушам со фен или да ја пеглам со преса зошто и тоа го гори влакното.Сега најново што видов во каталогот на Avon има и еден серум што се нанесува за заштита на косата пред да се пегламе па планирам и тој да го пробам.
   
 5. bastet

  bastet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  94
  Јас исто така ја фарбам 5 години и скоро сите нијанси ги имам пробано. Почнав последни два месеци со к'на да ја правам косата (еднаш месечно со фарба). Ми беше како метла бидејќи ми беше правена со бланш од пред тоа и морав поголемиот дел од неа да ја шишам. Е сега, имам коса долга до гради, но сакам уште подолга. Правам домашни маски за раст на косата и на некој начин забрзан ми е раст. Шампоните ги менувам не користам подолго време еден ист затоа што по долго користење косата ми го навикнува шампонот и не ми игра никаква улога. Користам маска од Genera (оризово масло и шеа). Користам и природни масла за зајакнување, сјај, против првут и навистина делува и сум презадоволна. Не ја пеглам косата скоро 2 години бидејки имам проблеми. Ако сакате да дознаете за некои масла и домашни маски наменети за било што во врска со косата слободно пишете. Како и да е, бидејќи сум опседната со мојата коса, барам ако знаете и некои други совети. :?:
  Еден совет од мене, при ставање на фарба додадете малку бадемово масло, и хидрогенот нема многу да ја изгори косата. :wasntme:
   
 6. bastet

  bastet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  94
  Исто така ме интересира која фарба користите? Мојата природна боја на коса е темно кафеава, јас ја фарбам црно, меѓутоа со тек на време избледува и ми добива црвенкаст сјај кој ужасно ме нервира, па сакам да прашам од која фирма купувате.. Јас користев од Garnier, Schwarzkopf ама..... |(
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.191
  Допаѓања:
  86.273
  Пол:
  Женски

  Каква црна користиш , обична или црно-теѓет? Пробај ја од Лонда многу ја фалат на форумов. Јас бев 7 год црнокоса па многу бев задоволна од палете делукс но ми ја гореше многу кожата на главата.
   
 8. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  само редовна и правила нега,потхранување,сонце и хидратација... и битното фарби кои не ја сушат како палете(безживотна е косата)... :)
   
 9. bastet

  bastet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  94

  Па и двете, зависи. Ке пробам со Лонда се надевам дека ке е во ред. :)
   
 10. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Некаде по нетов прочитав во шампонот да растворите еден аспирин. Тоа и давало на косата сјај, и правело полесно да се исчисти вишокот на фарба, а после тоа косата ја правело сјајна, па сакам да пробам..
   
 11. princess11ska

  princess11ska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  64
  5 ампули Б-комплекс во шампон од 400мл. или 2-3 во шампон од 250мл. Со една течност растворете ги сите ампули и ставете ги во шампонот. Убаво протресете. Кога ке нанесете од шампонот оставете да делува некоја минутка и исплакнете. После тоа слободно нанесете си балсам или маска зависи што користите.
  Бојата на шампонот ако е бел ке се обои во жолта и има ептен слаб мирис на медикаменти. Во секој случај со малку балсам после тоа ништо не се осеќа, а косата ке ви биде поцврста, посјајна и побрзо расте.
  Ампулите можете да си ги купите во било која аптека. Околу 30ден е една ампула.
  Би препорачала да користите месец до два па да направите исто толку пауза...
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  2.602
  Пол:
  Женски
  Јас вчера за прв пат се фарбав на фризер. Ме фарбаше со олаплекс (olaplex). Тоа ти е нешто по што сите полудеа низ светот затоа што со него хидрогенот не ја гори косата. Значи тоа што е оштетено не го поправа ама нема дополнително да ти ја оштети туку после фарбањето косата ќе биде исто оштетена како пред да биде фарбана. И навистина е така.
   
 13. Olimpija17

  Olimpija17 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Јас ставам во шампон апчиња Аспирин , ампули ( во аптеката шти ги земам аптекарката ми препорача ампула во која ги има сите витамини) и не ми е оштетена косата , само мал дел имам од останатото фарбано ,околу 7-8 см и тоа не е оштетено
   
 14. barbie.04

  barbie.04 Нов член

  Се зачлени на:
  11 декември 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира какви природни маски користеш за раст на косата?