Како до рамен стомак?

Дискусија во 'Фитнес' започната од CutieDoll, 9 јули 2010.

 1. Akana

  Akana Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  93
  За рамен стомак само вежбање ништо друго барем за мене. Порано одев на кик бокс и јадев се што сакам посебно благо :) и ми беше рамен стомакот и малце ми се познаваја стомачни. Ама вежбав 4 години. А сега сум мрза невидена и ми се познава малку стомакот во долниот дел. Сега почнав да ги правам овие вежби се надевам дека ќе ми помогнат.

  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... UP2jwHWR7M
   
 2. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  Женски јас почнав да ја правам оваа вежба,ама ич не осеќам притисок кај долниот дел од стомакот :?: ...и важно ли е под кој агол ги креваш нозете или не?
   
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  По се изгледа дека и аголот е важен, мислам дека зависи и од кондицијата што ја поседуваш во моментот.
  На пример по мое искуство кога ги кревам погоре од таа на сликата има помал напор, а кога ми се колку на сликата кренати имам поголем напор при спуштањето и после подигнувањето.
  А притисок ако ја вежбаш правилно мора да осетиш, барем еве ја осеќам, а и логички е да осетиш зошто целиот притисок и напор е сконцентриран во долниот дел, ама нозете во колената исправени треба да бидат. :)
   
 4. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  А по колку вежби треба да се прави дневно и колку пати неделно да правам за побрзо да се забележат резултати ? :)
   
 5. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.167
  Абе дал овде читав или незнам каде дека исто помагало и хулахоп вртење ???
   
 6. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  ^^
  За потенка половина тоа :)
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Можеби овде си читала fitnes/hulaerobik-t6012/30.html.
  А за вежби за стомак побарај низ темиве има постирани клипчиња или побарај на јутјуб вежби.
  Гуд лак.
   
 8. Just.Someone

  Just.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Го имам истиот проблем... уште кога слушнав дека треба по 300 стомачни најмалце дневно... ме мавна шок
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.028
  Само со стомачни нема да постигнете рамен стомак.
  Мора да ја регулирате исхраната, да пиете многу вода и трчање.
  Па дури потоа доаѓаат стомачките одкако ќе се ослободите од салото, затоа што вака го оформувате мускулот само со стомачките, а салото над него останува. Ништо чудно и стомакот уште поголем да изгледа :?:
   
 10. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  за отстранување на масните наслаги на стомакот најубаво е да се прават чучњеви, така најбрзо се ослободува од нив, а потота се прават стомачни за зацврстување на стомакот
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со ова, секако треба да се вежба, ама најмногу влијание имаат водата и исхраната :!: додека за рамен стомак, влијаат сите вежби, не само стомачни :)
   
 12. flowerly

  flowerly Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Јас имам сличен проблем,ама мене не ми е толку надуен.Кога пазам и внимавам на исхраната , и сум повеќе активна веднаш се забележуваат промени,се гледа дека ми е малку по рамен и затегнат.А и како што спомнав во една друга тема,со Вибра Тоне мислев дека е чиста глупост,ама помага и тоа донекаде,не дека е сеа "УАУ!" туку онака ок е. :)
  Мислам дека многу битно е да се внимава на исхраната,и немој со многу сокови и газирани пијалоци,а да не зборуваме за алкохол,колку го дува стомакот. :) :!:
   
 13. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  1.594
  Мене не ми требаат стомачни само салово да го снема веќе еднаш. :@
  Знам дека стомак најтешко се слабее.
  Имам слушнато дека убаво било да трчаш со ќеса на стомакот за повеќе да се потиш,ама па за кожата не било убаво тоа |(
   
 14. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.688

  Не е убаво поради бубрезите.Можеш да ги разболиш
   
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.308
  Допаѓања:
  8.359

  +1
  Всушност, за рамен стомак најмалку влијаат стомачните :)
  А кога веќе некој има рамен стомак е тогаш стомачни за да направи мускулчиња и да се затегне, да изгледа уште поубаво.
  Само со кардиоваскуларни вежби се намалува сало. Со вежби за затегнување никако.

  Плус, многу житарици и зелен чај. И без претерување со вода, така само се издувува стомакот, а и може да се "расипат" бубрезите
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.354
  Точно е тоа што го кажа со мала корекција за житарките :). Не секој организам е ист и ако си протеински тип нема воопшто да ти одговараат многу житарки во исхраната туку баш напротив. Затоа секој треба да си одреди каков метаболизам има и да се храни соодветно на сопствените афинитети. За некои житарките се одлични а за некои контраиндицирани посебно за организми што главно се базираат на протеин и зеленчук.

  Освен тоа житарките најмногу дебелат факт кој што често се занемарува :).

  Не е критика за тебе само надополнив :).
   
  На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  ке облечете 2 3броја помал мидер и оооп рамен стомак :lol:
  не шала на страна, со напорно вежбање и здрава храна :)
   
 18. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
 19. Monique995

  Monique995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  201
  За почетници/почетнички би ви препорачале да почнете со повторување од 5 пати (а не 20 како што е во видеото) а со тек на времето да се зголемуваа бројот на повторени вежби.
  п.с. Уште првиот ден се забележуваат резултати (затегнати стомачни мускули). :)
  http://www.youtube.com/watch?v=3fU_8kJeXeE
   
 20. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  А може ли да ми објасните нешто повеќе за кардиоваскуларни вежби..? Како се прават? :$